Постанова від 24.01.2025 по справі 522/699/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 522/699/25

3/522/638/25

24 січня 2025 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Лагода К.О., при секретарі Волоховій В.Р. за участю прокурора Острік О.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, з доданими до нього матеріалами, який надійшов з управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Одеси, громадянки України, українки, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення, (далі - КУпАП),-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , припинивши з 22.03.2021 року діяльність на посаді головного спеціаліста відділу фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку Регіонального відділення фонду Державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 12.11.2024, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим порушила вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45, п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції».

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією визнала, підтвердивши факт несвоєчасної подачі щорічної декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-й рік.

Прокурор у судовому засіданні вважала, що у діяннях ОСОБА_1 встановлено склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з чим просить притягнути її до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в рамках зазначеної статті.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, приходжу до наступного.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до диспозиції ч.1 ст.172-6 КУпАП, встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

03.12.2020 року відповідно до наказу Регіонального відділення фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях № 01-276к від 01.12.2020 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку Регіонального відділення фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях та присвоєно 8 ранг державного службовця.

22.03.2021 року відповідно до наказу Регіонального відділення фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях № 01-52к від 22.03.2021 ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку Регіонального відділення фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях.

Згідно частини першої, пункту 1, підпункту «в» ст. 3 Закону, суб'єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є державні службовці.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу», посадова особа державної служби - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Згідно п. 9 ст. 8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Згідно ст. 1 Закону, державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб'єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.

Таким чином, головний спеціаліст відділу фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку Регіонального відділення фонду Державного майна України по Одеській та Миколаївській областях ОСОБА_1 є суб'єктом відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, та на неї поширюється дія цього Закону, і вона зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначені у ст. 45 вказаного Закону.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023 «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», набрав чинності 12.10.2023, та п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону «Права Національного агентства», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Згідно п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону «Повноваження Національного агентства», до повноважень Національного агентства належить надання рекомендаційних роз'яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів, захисту викривачів.

Відповідно до питання 1 «Які види декларацій існують, коли їх слід подавати і який звітний період вони охоплюють?» Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що обов'язок подавати щорічну декларацію виникає в суб'єкта декларування: наступного року після припинення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (після звільнення)). Для цього у розділі І «Вид декларації та звітний період» декларації слід обрати позначку «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)».

На виконання вище зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік не пізніше 31.01.2024.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, припинивши 22.03.2021 року діяльність на посаді головного спеціаліста відділу фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку Регіонального відділення фонду Державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, за відсутності поважних причин, в порушення частини другої статті 45 Закону, подала декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік, лише 12.11.2024 р. о 23 годині 25 хвилин, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у зв'язку з чимне виконала вимоги ч. 2 ст. 45 Закону, які виникли у неї, як у головного спеціаліста відділу фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку Регіонального відділення фонду Державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, тобто місцем вчення правопорушення є - Регіонального відділення фонду Державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15.

Вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а також викладені обставини підтверджуються: протоколом про адміністративне правопорушення № 159/2025 від 14.01.2025р., скріншотами з Єдиного державного реєстру декларацій, декларацією ОСОБА_1 за 2021р., відповіддю на запит Голови Комісії з реорганізації Регіонального відділення №10-02-03426 від 10.09.2024р., Наказом з кадрових питань № 01-275к від 30.11.2020р., копією контракту №6 про проходження державної служби на період дії карантину, установленого метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 спричиненої корона вірусом від 30.11.2020р., копією Наказу №01-276к від 01.12.2020р., копією Наказу №01-52к від 22.03.2021р., кадрових питань (особового) складу, копією Журналу обліку переміщення трудових книжок та вкладишів до них №02-24; копіє Положення про відділ фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, затвердженого 02.07.2029р, №657, копією Посадової інструкції від 20.01.2020р., ксерокопією паспорту громадянина України ОСОБА_1 , рапортом старшого оперуповноваженого УСР в Одеській області ДСР НП України ОСОБА_2 , копією листа керівника Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації №2380 від 13.02.2020р., копією листа в.о. керівника Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя ОСОБА_3 №22/3-79вих-21 від 18.03.2021р., копією листа заступника керівника Управління - керівника відділу контролю керівника відділу контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК ОСОБА_4 від 19.08.2020р., копією Наказу голови Національної поліції України №1077 від 23.10.2019р., про затвердження Положення про Департамент стратегічних розслідувань НПУ; Положенням про Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ, копіє витягу з наказу начальника Департаменту стратегічних розслідувань НПУ № 569 о/с від 08.12.2022р., рапортом старшого оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Одеській області ДСР НП України Яковлєва Ігоря від 14.01.2025р.,

Таким чином, суд доходить до висновку, що своїми неправомірними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, за кваліфікуючими ознаками - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Згідно ч. 2 ст. 7 та ст. 245, ст. 280 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення. Суддя зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші, що мають значення для правильного вирішення справи.

Таким чином, враховуючи, що по справі зібрано достатньо доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, та які підтверджують вчинення ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, є всі підстави для притягнення її до адміністративної відповідальності.

Постанова суду, згідно ст. 283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.

Згідно вимог ст. 34,35 КУпАП обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

Враховуючи характер адміністративного правопорушення, обставини справи, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, вважаю необхідним визначити ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП, яке за своїм видом і розміром буде справедливими, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню її вини, необхідним і достатнім для її виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами, а саме у виді штрафу,

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у зв'язку з винесення постанови про накладання адміністративного стягнення, на порушника покладається обов'язок сплати судовий збір, згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605 (шістсот п'ять) гривень, 60 коп. на користь держави.

Керуючись ст.ст. 7,9,10,24,33, 221,251,252, 268,279,280,283,284 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір», -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розміріп'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень, 60 коп. Отримувач коштів ГУК в Одеській області /Приморський район/ 22030101 ЄДРПОУ отримувача - 37607526, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача - UА268999980313111206000015758, код класифікації доходів бюджету - 22030101.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови-не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту прокурора без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП України у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».

Суддя: К.О. Лагода