Рішення від 22.01.2025 по справі 908/2692/24

номер провадження справи 18/142/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.01.2025 Справа № 908/2692/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Азізбекян Тетяни Анатоліївни, за участю секретаря судового засідання Коваль А.К., розглянувши матеріали справи № 908/2692/24

за позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ЄДРПОУ 04053915)

до відповідача приватного підприємства науково-виробнича фірма “Універсалбуд» (69006, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, буд. 4-А, ЄДРПОУ 30388818)

про стягнення 223822,69 грн.

за участю представників:

від позивача: Білик Н.О., посвідчення № 1417 від 31.10.2023

від відповідача: не прибув

СУТЬ СПОРУ:

Запорізька міська рада звернулась до Господарського суду Запорізької області з позовом про стягнення з приватного підприємства науково-виробнича фірма “Універсалбуд» 223822,69 грн. заборгованості за договором оренди землі від 03.02.2009 №040926100214 за період з 01.01.2021 по 31.07.2024.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.10.2024 справу № 908/2692/24 передано на розгляд судді Левкут В.В.

Ухвалою суду від 14.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання, присвоєно справі номер провадження 18/142/24. В ухвалі зазначено, що розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі № 908/2692/24.

За Розпорядженням керівника апарату суду від № П-412/24 від 16.12.2024, враховуючи перебування судді Левкут В.В. у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами з 02.12.2024 до 06.04.2025, відповідно до пунктів 2.3.3, 2.3.47, 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 908/2692/24.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.12.2024 справу № 908/2692/24 передано на розгляд судді Азізбекян Т.А.

Позовні вимоги вмотивовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором оренди землі від 03.02.2009 №040926100214 щодо сплати орендних платежів, внаслідок чого у нього утворилась заборгованості з орендної плати за період 01.01.2021 по 31.07.2024 у загальному розмірі 223822,69 грн. Посилаючись на приписи ст.ст. 11, 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. ст. 193, 283 Господарського кодексу України, ст. ст. 5, 13, 23 Закону України «Про оцінку земель», ст. 271 Податкового кодексу України, позивач просить суд позов задовольнити.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 25.12.2024 прийнято справу № 908/2692/24 до розгляду, присвоєно справі номер провадження 18/142/24-24/245/24. Ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання для розгляду справи призначено на 03.01.2025.

Ухвалою суду від 03.01.2025 відкладено розгляд справи на 22.01.2025.

Відповідно до ст. 222 ГПК України здійснювалося фіксування судового засідання 22.01.2025 за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Позивач підтримав вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просить суд позов задовольнити.

Відповідач відзив на позовну заяву, у встановлений ухвалою суду по справі строк не надав, про поважність причин неподання відзиву суд не повідомив, правову позицію у справі не висловив.

Ухвала суду від 25.12.2024 у справі № 908/2692/24 направлялась судом відповідачу на його поштову адресу (69006, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, буд. 4-А) та повернута суду з відміткою Укрпошта «за закінченням терміну зберігання».

Про хід розгляду даної справи відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України "Єдиний державний реєстр судових рішень" http://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України "Про доступ до судових рішень" № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

Згідно ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Оскільки судом належним чином виконано обов'язок та вжито заходи щодо повідомлення відповідача про розгляд справи, неявка в судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача за наявними матеріалами.

В засіданні 22.01.2025 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, суд

УСТАНОВИВ:

03.02.2009 між Запорізькою міською радою (Орендодавець, позивач) та Приватним підприємством науково-виробничою фірмою «Універсалбуд» (Орендар, відповідач) укладений договір оренди землі №040926100214, за умовами п. 1. якого Орендодавець, відповідно до рішення двадцять п'ятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради №60/58 від 24.09.2008, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничої бази, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 4 А, загальною площею 0,4620 га з кадастровим номером 2310100000:05:013:0012.

Відповідно до п. 8. Договору оренди землі, договір укладено на 18 років.

Згідно п. 5. Договору оренди землі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1 419 356 грн. 40 коп., в цінах 2008 року.

Пунктом 9. Договору оренди землі передбачено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 42 580 грн. 69 коп., що складає 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2008 року.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. (п. 10 Договору оренди)

Відповідно до п. 14 Договору оренди орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Пунктом 27 Договору оренди встановлено право Орендодавця вимагати від Орендаря своєчасного та повного внесення орендної плати.

Орендодавець зобов'язаний здійснювати контроль за виконання умов Договору з боку Орендаря, в тому числі за правильністю індексування та повнотою перерахування орендної плати (п. 28.).

В свою чергу, п. 30 Договору оренди закріплено обв'язкок Орендаря своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.

До Договору оренди землі доданий розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, який є невід'ємною частиною Договору оренди.

Відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі, Орендодавцем надано, а Орендарем прийнято в оренду земельну ділянку загальною площею 0,4620 га з кадастровим номером 2310100000:05:013:0012.

Власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя, що підтверджується інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 05.08.2024р.

05.05.2009 між Орендодавець та Орендар укладена Додаткова угода до договору оренди землі №040926100214 від 03.02.2009, відповідно до якої, п. 9 Договору оренди землі виклали в наступній редакції:

« 9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 17 168,53 грн, що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2009 рік, згідно рішення Запорізької міської ради № 6 від 19.11.2008 та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 №7».

Відповідно до розрахунку 1 розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведено на 01.01.2009, який є невід'ємною частиною Додаткової угоди до договору оренди землі №040926100214 від 03.02.2009, розмір орендної плати в подальшому становить 49 052,95 грн.

10.03.2010 між Орендодавець та Орендар укладена Додаткова угода до договору оренди землі №040926100214 від 03.02.2009, відповідно до якої, п. 9 Договору оренди землі виклали в наступній редакції:

« 9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 23 424,78 грн, що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік, згідно рішення Запорізької міської ради № 6 від 19.11.2008 та Запорізької обласної ради від 27.11.2008р. №7».

Відповідно до розрахунку 1 розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведено на 01.01.2010, який є невід'ємною частиною Додаткової угоди до договору оренди землі №040926100214 від 03.02.2009, розмір орендної плати в подальшому становить 52 055,07 грн.

За таких умов, у Орендаря за результатом підписання Договору оренди землі виник обов'язок щомісячно, рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.

30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015р. року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.

30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:013:0012 відноситься до категорії земель: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, розмір орендної плати якої складає 3% від нормативної грошової оцінки.

28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради), яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради №6. Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Відповідно до додатку до вказаного рішення (повний текст додатку до рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради) річний розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:013:0012, наданої для розташування виробничої бази, яка відноситься до категорії земель: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення і становить 3 відсотки від їх нормативної грошової оцінки.

Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018р. №26 не змінювались та не скасовувались і є чинними.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно (№381867251 від 06.06.2024) право власності на об'єкт нерухомого майна - адміністративний корпус А, БЛ, П, Р, С, Т; бокс Д; майстерня Д', склад В; склад 3; майстерня К; фарбувальна камера Н; сушильна камера М; гараж Ф, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 4 А, зареєстровано за відповідачем 1/1 приватна власність.

Згідно п. 12 Договору оренди землі, розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; прийняття Орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства; в інших випадках, передбачених законом.

В даному випадку має місце зміна нормативної грошової оцінки землі, що призвело до зміни розміру орендної плати за Договором оренди землі.

Проте, відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нової НГО з 2016 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість, зокрема, за період з 01.01.2021. по 31.07.2024 в сумі 223 822,69 грн.

З огляду на зазначене, враховуючи неналежне виконання приватним підприємством науково-виробнича фірма “Універсалбуд» взятих на себе зобов'язань згідно умов Договору Запорізька міська рада звертається з позовом до суду, з метою захисту порушених прав, до відповідача про стягнення заборгованості за договором оренди землі.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Обставини справи свідчать, що спірні правовідносини сторін врегульовані Договором оренди землі № 040926100214 від 03.02.2009.

Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України “Про оренду землі», Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, Цивільним кодексом України (далі - ЦК України) та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також Договором оренди землі.

За змістом ч. 9 ст. 93 ЗК України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Відповідно до ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власносг перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

У ст. 206 ЗК України та ст. 270 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 ПК України (розділ «Податок на майно») об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою -земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно ст. 206 ЗК України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі Договору оренди землі.

Відповідно до вимог ст. 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У ст. 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За положеннями ст. 24 Закону України «Про оренду землі» Орендодавець має право вимагати від Орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Тож, згідно положень ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Цивільні зобов'язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 ЦК України, зокрема з договорів та інших правочинів.

У п. 3 ч. 1 ст. 3 ЦК України закріплено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.

Ч. 1 та 3 ст. 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

У ст. 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Ч. 1 ст. 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 Господарського кодексу України (далі -ГК України), в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлег сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

За приписами п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України, яка кореспондується з приписами ст. 759 ЦК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно із ч. 1 - 3 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Зміст договору, укладеного на підставі правового акту органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливосте укладення договору на підставі правового акту органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (ч. 1 та 2 ст. 648 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 - 3 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно із ч. 1 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

У постанові від 09.11.2021 у справі №635/4233/19 Велика Палата Верховного Суду, виснувала, що за загальними правилами договори укладаються сторонами цивільних правовідносин, різновидами яких є правовідносини, які виникають з договорів оренди землі, на принципах рівності сторін, свободи договору, з урахуванням обов'язкових вимог щодо такого виду договорів та зазначенням його істотних умов і у відповідній формі.

За змістом ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Ч. 3 ст. 22 Закону України «Про оренду землі» визначено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

Отже, договір оренди землі є цивільно-правовим договором оренди (найму), що регулюється ЦК України, іншими нормативними актами. Особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються.

Так, норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.

Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».

Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений ст. 23 Закону України «Про оцінку земель».

Частиною 1, 3-4 цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України.

Положеннями п. 289.1 ст. 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель»).

Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати.

Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Тобто, з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки (вказана правова позиція викладена в п. 103 постанови Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2024 у справі №914/2848/22).

Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (див., зокрема, пункт 57 постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018р. у справі №338/180/17, пункт 89 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020р. у справі №910/3009/18, пункт 55 постанові. Великої Палати Верховного Суду від 22.06.2021р. у справі №334/3161/17).

Укладання додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, які пов'язані тільки зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не приведе до захисту прав чи інтересів Позивача, оскільки укладання додаткової угоди не матиме наслідком стягнення з Відповідача орендної плати відповідно до зміненого розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Отже, укладання додаткової угоди про внесення змін до Договору оренди земельної з кадастровим номером 2310100000:05:013:0012 не відповідає критеріям належного та ефективного способу захисту прав.

Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.

Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв^язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від Орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.

Належному способу захисту Орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої Орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності (вказана правова позиція викладена в п. 110 постанови Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2024 у справі №914/2848/22).

Отже, звернення Запорізькою міською радою з позовною заявою про внесення змін до договору оренди землі №040926100214 від 03.02.2009 шляхом укладення додаткової угоди є неналежним способом захисту.

Тому, належним є звернення Запорізької міської ради за захистом своїх прав з позовною вимогою про стягнення орендної плати, не сплаченої Орендарем, тобто заборгованості.

За відповідачем за період з 01.01.2021 по 31.07.2024 рахується заборгованість, розмір якої становить 223 822,69 грн.

Оренда плата є одним із основних джерел наповнення міського бюджету, а отже існуюча заборгованість відповідача з орендної плати за землю порушує інтереси територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради в частині позбавлення можливості ефективного використання права комунальної власності та недоотримання місцевим бюджетом відповідного доходу, які можуть бути використані для задоволення її нагальних потреб.

Відомості, щодо сплати відповідачем за Договором оренди землі за період з 01.01.2021 по 31.07.2024 підтверджуються листом Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради №06.1-14/1711 від 19.08.2024, та складають: 90 343,00 грн у 2021 році; 115 799,48 грн у 2022 році; 50 591,42 грн у 2023 році та 68 676,87 грн за період з 01.01.2024. по 31.07.2024.

Згідно ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до листа Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру №6-28-0.222-600/2-24 від 12.01.2024 повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2023 роки.

Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов'язання на наступний рік.

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (надалі - НГО) № НВ-2300078172024 від 10.06.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:013:0012, загальною площею 0,4620 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 4 А, становить 5 878 558,94 грн, у цінах 2024 року.

Запорізькою міською радою складено розрахунок, щодо розміру орендної плати, не сплаченої Орендарем за Договором оренди землі за період з 01.01.2021 по 31.07.2024, який розраховано наступним чином:

Сума орендної плати з 01.01.2024 по 31.07.2024 дорівнює: 5 878 558,94 грн. (НГО в цінах 2024 року) * 3 % = 176 356,77 грн;

176 356,77 грн /12 місяців = 14 696,40 грн в місяць;

14 696,40 грн в місяць * 7 місяців (з 01.01.2024 по 31.07.2024) = 102 874,80 грн.;

Сума заборгованості з орендної плати відповідача за період з 01.01.2024 по 31.07.2024 складає: 102 874,80 грн - 68 676,87 грн = 34 197,93 грн.

Сума орендної плати з 01.01.2023 по 31.12.2023 дорівнює: 5 878 558,94 грн (НГО в цінах 2024 року) / 1,051 (коефіцієнт індексації НГО за 2023 рік) = 5 593 300,61 грн (НГО в цінах 2023 року) * 3% = 167 799,02 грн;

Сума заборгованості з орендної плати відповідача за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 складає: 167 799,02 грн - 50 591,42 грн = 117 207,60 грн.

Сума орендної плати з 01.01.2022 по 31.12.2022 дорівнює: 5 593 300,61 грн. (НГО в цінах 2023 року) / 1,15 (коефіцієнт індексації НГО за 2022 рік) = 4 863 739,66 грн (НГО в цінах 2022 року) * 3% = 145 912,19 грн;

Сума заборгованості з орендної плати відповідача за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 складає: 145 912,19 грн - 115 799,48 грн. = 30 112,71 грн.

Сума орендної плати з 01.01.2021 по 31.12.2021 дорівнює: 4 863 739,66 грн. (НГО в цінах 2022 року) / 1,1 (коефіцієнт індексації НГО за 2021 рік) = 4 421 581,51 грн (НГО в цінах 2021 року) * 3% = 132 647,45 грн;

Сума заборгованості з орендної плати відповідача за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 складає: 132 647,45 грн - 90 343,00 грн = 42 304,45 грн

Загальна сума заборгованості з орендної плати відповідача за період 01.01.2021 по 31.07.2024 складає: 34 197,93 грн (з 01.01.2024 по 31.07.2024) + 117 207,60 грн (за 2023 рік) + 30 112,71 грн (за 2022 рік) + 42 304,45 грн (за 2021 рік.) = 223 822,69 грн.

Відповідно до статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Позивачем доведено правомірність заявлених позовних вимог про стягнення з відповідача 223822,69 грн. Доказами, наданими позивачем, повністю підтверджуються викладені у позовній заяві обставини

Відповідачем належними і допустимими доказами, в розумінні ст., ст. 76, 77 ГПК України, відсутність порушень умов Договору оренди землі та чинного законодавства не доведено, доказів сплати вказаної орендної плати у встановленому розмірі суду не надано.

Враховуючи вище наведене, позов задовольняється судом повністю.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача у даній справі, оскільки спір доведено до суду саме з його вини.

Керуючись ст. ст. 129, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства науково-виробничої фірми «Універсалбуд» (ЄДРПОУ 30388818, вул. Північне шосе, буд. 4 А, м. Запоріжжя, 69006), на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) заборгованість за договором оренди землі №040926100214 від 03.02.2009, за період з 01.01.2021 по 31.07.2024 в розмірі 223 822,69 грн (двісті двадцять три тисячі вісімсот двадцять дві грн. 69 коп.)

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Приватного підприємства науково-виробничої фірми «Універсалбуд» (ЄДРПОУ 30388818, вул. Північне шосе, буд. 4 А, м. Запоріжжя, 69006), на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) витрати на сплату судового збору в розмірі 2 685,87 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят п'ять грн. 87 коп.) на розрахунковий рахунок UА 058201720344270024000034816 в Державній казначейській службі України м. Київ, отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 02140892.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 27.01.2025.

Суддя Т.А. Азізбекян