Дата документу 24.01.2025
Справа № 334/497/25
Провадження № 2-о/334/74/25
24 січня 2025 року м. Запоріжжя
Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Коломаренко К.А., за участю секретаря Цілінко А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Запоріжжі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України -
21 січня 2025 року від ОСОБА_1 , за підписом представника - адвоката Заболотної Р.В. (діє на підставі Ордеру серії АР №1218680) до суду надійшла заява про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , народженого у с. Вербове Пологівського району Запорізької області Україна, місце смерті: м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області Україна, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті: серцева недостатність, атеросклеротична хвороба серця.
Вимоги заяви обґрунтовано наступним. ОСОБА_1 є невісткою ОСОБА_2 . ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області України, причина смерті: серцева недостатність, атеросклеротична хвороба серця. Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацієюм. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області перебуває в тимчасовій окупації. Враховуючи вищевикладене, у заявниці відсутня можливість отримати будь-які інші документи або провести державну реєстрацію смерті та отримати у позасудовому порядку свідоцтво про смерть за місцем проживання покійного, а отже заявниця змушена звернутися до суду з цією заявою в порядку окремого провадження.
Ухвалою суду від 21 січня 2025 року заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено у порядку окремого провадження.
У судове засідання заявниця ОСОБА_1 , повідомлена своєчасно та належним чином, не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності (а.с.14).
Заінтересована особа, повідомлена своєчасно та належним чином, у судове засідання свого представника не направила, причини його неявки суду не відомі.
Оскільки учасники справи, повідомлені своєчасно та належним чином, у судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Повно і всебічно дослідивши матеріали цивільної справи, суд доходить таких висновків.
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого (повторно) Виконавчим комітетом Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області 29.08.2024 року, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 уклали 13.11.1993 року шлюб (а.с.7).
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 від 16.08.1971 року, батьками дитини зазначено ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (а.с.8).
Відповідно до Довідки №4230 від 26.11.2024 року, виданої командиром військової частини НОМЕР_3 , матрос ОСОБА_3 перебуває на військовій службі за мобілізацією у військовій частині НОМЕР_3 з 29.08.2022 року по теперішній час (а.с.9).
Згідно свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_4 від 26.11.2024 року, яке видане органами окупаційної влади рф, а саме (мовою оригіналу): «Территориальный отдел ЗАГС Васильевского района Управление ЗАГС Запорожской области», ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с. Вербове Пологівського району Запорізької області, помер в м. Дніпрорудне, Запорізька область, Василівський р-н, 09.11.2024 року о 07-21 годині.
Згідно медичного свідоцтва про смерть НОМЕР_5 від 09.11.2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с. Вербове Пологівського району Запорізької області, помер в м. Дніпрорудне, Запорізька область, Василівський р-н, ІНФОРМАЦІЯ_3 о 07-21 годині вдома за адресою: АДРЕСА_1 , причина смерті: серцева недостатність, атеросклеротична хвороба серця.
Згідно копії паспорту серії НОМЕР_6 , виданого Дніпроруднівським МВМ Василівського РВ УМВС України в Запорізькій області 21.01.1997 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на момент смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Тобто з наведеного вбачається, що заявниця, як невістка ОСОБА_1 , має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту її смерті на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 року № 1364 «Про деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» та наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» територія м. Дніпрорудне, Василівського району, Запорізької області тимчасово окупована РФ (з 26.02.2022 року по теперішній час). Таким чином, на момент смерті ОСОБА_2 територія м. Дніпрорудне, Василівського району, Запорізької області була тимчасово окупованою територією.
Надані документи видані на непідконтрольній Україні території, а саме органом який створений та діє у порядку не передбаченому законом, є недійсними і не створюють правових наслідків.
Вказані документи не є офіційним документами, відповідно до вимог ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на підставі яких можливо провести державну реєстрацію смерті. Згідно п. 1ПП ВСУ №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно з ч.1-3 ст.9 зазначеного Закону, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові особи та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Частиною 1 статті 17 зазначеного Закону України передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: 1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; 2) встановлення у судовому порядку факту смерті; 3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.
Пунктом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, а також рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення особи померлою.
Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, у своєму висновку Європейський суд з прав людини у справі «Кіпр проти Туречинни», зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
З викладеного вище вбачається, що заявником надано достатньо доказів того, що ОСОБА_2 дійсно помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, а тому суд вважає за необхідне задовольнити заяву та встановити факт смерті ОСОБА_2 в судовому порядку.
Керуючись ст. 4, 5,12, 13, 76-82, 89, 258, 263-265, 293, 315, 317, 354, 430 ЦПК України, суд -, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , народженого у с. Вербове Пологівського району Запорізької області Україна, місце смерті: м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області Україна, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті: серцева недостатність, атеросклеротична хвороба серця.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Коломаренко К. А.