Постанова від 14.01.2025 по справі 460/6365/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий суддя у першій інстанції: Комшелюк Т.О.

14 січня 2025 рокуЛьвівСправа № 460/6365/24 пров. № А/857/30432/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого судді: Бруновської Н.В.

суддів: Хобор Р.Б., Шавеля Р.М.

за участю секретаря судового засідання: Пославського Д.Б.

представника апелянта: Волошин Л.С.

представника відповідача: Курганської О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі № 460/6365/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

14.06.2024р. ОСОБА_1 звернулася з позовом до Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області, у якому просила суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області восьмого скликання №1719 від 14.05.2024р. "Про звільнення з посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого органу Корнинської сільської ради";

- поновити на посаді заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого органу Корнинської сільської ради з 14.05.2024р.;

- стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу;

- стягнути моральну шкоду у розмірі 20000грн.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 14.10.2024р. в позові відмовлено.

Не погоджуючись із даним рішеннями, апелянт ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Просить суд, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 14.10.2024р. скасувати та прийняти нову постанову якою позов задовольнити повністю.

Представник апелянта, Волошин Л.С., в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав з підстав у ній зазначених.

Представник відповідача, Курганська О.В., проти задоволення апеляційної скарги заперечила з підстав викладених у відзиві на апеляційну скаргу та просила апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 06.09.2023р. - 07.09.2023р. у Рівненській обласній військовій адміністрації відбулася нарада з питань виконання місцевих бюджетів та вирішення основних завдань територіальних громад Вараського та Рівненських районів, за підсумками якої винесене Протокольне доручення, яким, зокрема, передбачалось забезпечити оптимізацію штатної чисельності працівників органів місцевого самоврядування.

14.02.2024р. Корнинський сільський голова вніс подання № 20 “Про скорочення посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого органу Корнинської сільської ради» - 1 штатну одиницю, в якому обґрунтовано необхідність скорочення посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого органу Корнинської сільської ради відповідальної за питання діяльності виконавчого органу, які виконує згідно посадовими обов'язками ОСОБА_1 та обставини переважного права в залишенні на посаді заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого органу Корнинської сільської ради - Самсонюк Г.В.

21.02.2024р. рішенням постійної комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, регламенту, етики, запобігання та виявлення корупції (протокол № 12, присутні 4 із 5-ти членів комісії) ухвалено підтримати та рекомендувати на розгляд сесії проєкти рішень “Про скорочення посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Корнинської сільської ради», з результатом голосування за - 3, проти - 1, утримались-0, не голосувало - 0; “Про внесення змін до структури та штатної чисельності апарату Корнинської сільської ради» з результатом голосування за - 4, проти - 0, утримались - 0, не голосувало - 0.

29.02.2024р. відбулося пленарне засідання Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області, на якому були присутні 16 депутатів (загальний склад ради 22 депутата) та сільський голова.

На пленарному засіданні Корнинською сільською радою Рівненського району Рівненської області затверджено порядок денний, який включав питання “14. Про скорочення посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Корнинської сільської ради; 15. Про внесення змін до структури та штатної чисельності апарату Корнинської сільської ради»

За порядок денний голосували: за - 16, проти - 0, утримались - 0, не голосували - 0.

За результатом розгляду вказаних питань на пленарному засіданні прийняті рішення:

- № 1645 “Про скорочення посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Корнинської сільської ради», яким передбачено: скоротити посаду заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого комітету Корнинської сільської ради; Доручено сільському голові Р. Горбатюку-Василейку попередити заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого органу, відповідальної за організацію роботи виконавчого комітету ОСОБА_1 про наступне вивільнення із займаної посади за п.1 ст. 40 Кодексу законів України про працю України та вжити інші організаційно-правові заходи; Внести до структури та штатного розпису загальної чисельності апарату Корнинскої сільської ради та її виконавчих органів, зміни шляхом виключення посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого органу, відповідальної за організацію роботи виконавчого комітету. За вказане питання голосували: за - 12, проти - 2, утримались - 2, не голосували - 0;

- № 1646 “Про внесення змін до структури та штатної чисельності апарату сільської ради», яким скорочено посаду заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого органу Корнинської сільської ради, та ряд інших посад, виведено ряд посад та створено відділ “Цент надання адміністративних послуг»

За вказане питання голосували: за - 15, проти - 1, утримались - 0, не голосували - 0.

05.03.2024р. Корнинська сільська рада вручила заступнику сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Корнинської сільської ради ОСОБА_1 під розпис Повідомлення про заплановане вивільнення № 413/02-12/24, яким попередила її про заплановане звільнення із займаної посади відповідно до п1 ст.40 К3пП з 14 травня 2024.

15.04.2024р. Корнинська сільська рада вручила заступнику сільського голови з питань діяльності виконавчого органу Корнинської сільської ради ОСОБА_1 під розпис Повідомлення про заплановане вивільнення №693/02-12/24, яким попередила її про заплановане звільнення із займаної посади відповідно до п.1 ст.40 КпП з 14 травня 2024 та запропонувала посаду спеціаліста 1 категорії відділу соціального захисту населення, яка станом на 01.04.2024р. була вакантною у зв'язку із звільненням працівника, який займав цю посаду. Від запропонованої посади позивач відмовився.

14.05.2024р. в 15-00год відбулося пленарне засідання Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області, на якому були присутні 18 депутатів (загальний склад ради 22 депутата) та сільський голова.

На пленарному засіданні затверджено порядок денний, який включав питання, зокрема: “ 7. Про звільнення з посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Корнинської сільської ради» За порядок денний голосували: за - 18, проти- 0, утримались -0, не голосували-0.

За результатом розгляду вказаного питання на пленарному засіданні 14.05.2024 прийнято рішення: № 1719 “Про звільнення з посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого органу Корнинської сільської ради ОСОБА_1 »

За вказане питання голосували: за - 16, проти - 2, утримались - 1, не голосували-0.

Зокрема, ухвалено:

-Звільнити ОСОБА_1 14 травня 2024 року з посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого органу Корнинської сільської ради, у зв'язку із скороченням посади.

-Виключити ОСОБА_1 із членів виконавчого комітету Корнинської сільської ради.

-Відділу бухгалтерського обліку та звітності Корнинської сільської ради здійснити розрахунок при звільненні відповідно до чинного законодавства України.

В цей же день 14.05.2024р. вказане рішення оприлюднене на офіційному сайті Корнинської сільської ради (https://kornyn-gromada.gov.ua/docs/1682579/), a позивачу здійснено нарахування передбачених виплат при звільненні та платіжні інструкції подано до Державної казначейської служби України, про що 14.05.2024р. зроблена відповідна відмітка.

Корнинська сільська рада при прийнятті даного керувалась вимогами чинного законодавства України та порядком, який визначений Регламентом Корнинської сільської ради та затверджений рішенням Корнинської сільської ради від 16.11.2020р. № 11.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів, утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280).

ч.1 ст.5, ч.1 ст.11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно ч.1 ст.16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

В п.3, п.5 ч.1 ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» видно, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання:

3) утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск;

5) затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.

Відповідно до п.п. 3, 5, 6, 8 ч.4 ст.42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова підписує рішення ради та її виконавчого комітету, вносить на розгляд ради пропозиції вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України; скликує сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

ч.ч. 1, 10, 12, 14 ст.46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради; сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради; рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та які передбачається внести на розгляд ради. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради. Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради.

Із змісту ч. ч. 1, 4, 5, 9, 10 ст.47 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» видно, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями. Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань. Засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є повноважним, якщо в ньому бере участь більше половини депутатів від загального складу комісії. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються відкритим поіменним голосуванням більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії, в яких зазначаються результати поіменного голосування, підписуються головою і секретарем комісії.

ч. ч. 1, 2, 3, 5 ст.51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою. Виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицію голови відповідної ради. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника, (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради, відповідно, сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради.

Згідно ч.1, ч.4 ст.54 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.

ч.ч. 1, 2, 5, 11 ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до ч.1. ст.71 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

Загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їхній правовий статус, порядок і правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначено в Законі України від 07 червня 2001 року № 2493-II “Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон № 2493).

В ст.1, ст.2 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування» видно, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Посадами в органах місцевого самоврядування є:

- виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;

- виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;

- посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України (стаття 3 Закону № 2493).

ч.11 ст.10, ч.1 ст.20 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено порядок прийняття на службу в органи місцевого самоврядування, зокрема, на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою.

В органах місцевого самоврядування» припинення служби в органах місцевого самоврядування регулюється крім загальних підстав, передбачених Кодексом про працю України, в порядку, визначених Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої ст.11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (ст.5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (ст.12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (ст.18 цього Закону).

Відповідно до п.4 ст.36 КЗпП України, підставами припинення трудового договору, серед іншого, є розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (ст.40, ст.41).

В п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України видно, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

ч.2 ст. 40 К3пП України унормовує, що звільнення з підстав, зазначених у п.п.1, 2 ,6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

На підставі ч.1, ч.3 ст.42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.

ч.1,ч.3 ст.49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.

Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

ст.118 КЗпП України працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Стосовно доводів апелянта про відсутність необхідності скорочувати посаду, яку вона обіймала, оскільки фактичного скорочення чисельності штату не відбулося у зв'язку з створенням нового відділу, колегія суддів вважає такі безпідставними з огляду на наступне.

Прийняття рішень щодо призначення на посаду та припинення повноважень заступника сільського голови є дискреційними повноваженнями суб'єкта владних повноважень і їх доцільність не може бути предметом судового контролю, як і переоцінка позиції (волевиявлення) депутатів сільської ради, які проголосували за необхідність ухвалення такого рішення.

При цьому, рішення про внесення змін до структури та штатної чисельності апарату Корнинської сільської ради та її виконавчих органів та про скорочення посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Корнинської сільської ради прийняте повноваженим органом та в порядку, встановленому Законами України “Про місцеве самоврядування в Україні», “Про службу в органах місцевого самоврядування» та Регламентом Корнинської сільської ради, який затверджений рішенням Корнинської сільської ради від 16.11.2020р. №11 із усіма гарантіями, встановленими чинним трудовим законодавством України.

Отже, скорочення посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого органу, відповідального за організацію роботи виконавчого комітету та створення відділу “Центр надання адміністративних послуг» належить до виключної компетенції Корнинської сільської ради відповідно до ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні».

Скороченню підлягала конкретна посада заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого органу, відповідального за організацію роботи виконавчого комітету, прийняття на яку затверджується радою, а створений відділ “Центр надання адміністративних послуг», є самостійною юридичною особою, призначення на посади у якому здійснюється на конкурсній основі (ч.1 ст.16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», ч.1 ст. 10 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування»).

Тобто, при створенні виконавчих органів визначальним є саме штатний розпис окремих установ як юридичних осіб, а не уся кількість посад в усіх виконавчих органах.

При цьому, як встановлено судом першої інстанції та видно із матеріалів справи, кількість посад у апараті сільської ради складала до 29.02.2024р. - 39,5 одиниць, з 29.02.2024 р.- 35,5; з 14.05.2024р. - 28,5 одиниць.

З листа Мінпраці від 07.04.2011р. № 114/06/187-11 “Щодо надання роз'яснення» видно, що штат працівників це сукупність посад, встановлених штатним розписом підприємства. Тому, скорочення штату являє собою зміну штатного розпису за рахунок ліквідації певних посад або зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами.

Отже, скорочення штату є результатом виведення/введення відповідної посади, як у даному випадку сталось із виведенням посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

Штатний розпис, структура і загальна чисельність виконавчих органів та апарату органів місцевого самоврядування є внутрішнім організаційно-нормативними документами. Органи місцевого самоврядування мають право розробляти та затверджувати свої штати, виходячи з місцевих умов і можливостей.

Стосовно доводів апелянта щодо переважного права залишення на посаді, колегія суддів звертає увагу апелянта на таке.

Із матеріалів справи чітко видно, що у штаті Корнинської сільської ради станом на час прийняття рішення скорочення посади ОСОБА_1 (рішення від 29.02.2024р. № 1645) в наявності було дві посади заступників сільського голови. При вирішенні питання про скорочення конкретної посади саме позивача, проведено порівняльний аналіз кваліфікації, продуктивності праці та переваги у залишенні на роботі та обсяг повноважень, визначених за кожною посадою у затверджених посадових інструкціях.

Наведене підтверджується поданням сільського голови (т.1 а.с.145; 146 ) та посадовими інструкціями, сертифікатами про підвищення кваліфікації, копіями наказів про покладення додаткових обов'язків на заступника сільського голови.

Крім того, слід зазначити, що повноваження заступників сільського голови - це частина переданих їм сільським головою повноважень, якими закон наділяє саме сільського голову (ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування»)

Зокрема, ОСОБА_1 як заступник сільського голови була відповідальною за організацію роботи виконавчого комітету. Тобто, позивачу передано частину повноважень сільського голови, визначених п.2 ч.4 ст. 42 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Так, згідно п.2 ч.4 ст.42 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» сільський, селищний, міський голова організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету.

Щодо доводів апелянта про заслуховування звітів обох заступників для порівняння їх кваліфікації колегія суддів звертає увагу, що таких вимог при скоренні посад законодавством та регламентом не передбачено.

Крім того, звіт про роботу по різних напрямках виконання повноважень не є тим критерієм, який дозволить порівняти кваліфікацію, продуктивність праці, переваги у залишенні на роботі та обсяг повноважень.

Тобто, саме сільський голова уповноважений визначати персональний склад виконавчого комітету. Тому, Корнинський сільський голова надав Корнинській сільській раді пропозицію про скорочення конкретної посади у виконавчому комітеті та особи, яка її обіймає. Корнинська сільська рада як колегіальний орган мала затвердити таку пропозицію або відмовити у її затвердженні.

Додатково слід зазначити, що визначення продуктивності праці будь-якого працівника є прерогативою виключно роботодавця, який володіє повною інформацією про результативність праці, що характеризує їх ефективність у виконанні покладених на них обов'язків. Визначення працівників з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці є компетенцією роботодавця. Оскільки, заступники сільського голови виконували передані сільським головою частини його повноважень, а сільський голова за посадою і повноваженнями очолює сільську раду, виконавчий комітет і територіальну громаду, тому саме до компетенції цієї посадової особи як уповноваженого законом керівника роботодавця належить визначення серед заступників працівника з більш високою кваліфікацією і продуктивністю.

Отже, доводи апелянт про те що відповідач не врахував переважного права залишення на посаді, спростовуються долученими до справи доказами та не відповідають фактичним обставинам справи.

Щодо доводів апелянта про те, що їй не запропоновано всіх наявні в сільській раді вакансії, які існували на час звільнення, суд апеляційної інстанції звертає увагу на таке.

У виконавчому комітеті Корнинської сільської ради на час прийняття рішення 29.02.2024р. не було вакантних посад, які могли бути запропоновані позивачу.

При цьому, чинне законодавство не зобов'язує Корнинську сільську раду працевлаштовувати вивільнених у зв'язку зі скороченням штату працівників виконавчого комітету до інших виконавчих органів Корнинської сільської ради, які є самостійними юридичними особами, із втручанням у їх діяльність.

Однак, з метою працевлаштування ОСОБА_1 запропонована посада - спеціаліста 1 категорії відділу соціального захисту населення, яка стала вакантною станом на 01.04.2024р. та від якої остання відмовилася.

Стосовно доводів апелянта про те, що їй не запропоновані посади у відділі «Центр надання адміністративних послуг», колегія суддів зазначає про таке.

Як видно з матеріалів справи, ці посади не є посадами у виконавчому комітеті та його апараті, а чинне законодавство не зобов'язує виборний орган Корнинську сільську раду пропонувати посади у створюваних радою виконавчих органах, які є самостійними юридичними особами, так як рада не наділена такими повноваженнями.

Крім того, сільський голова не зобов'язаний пропонувати посади особам, які скорочуються із виборних посад, у інших органах місцевого самоврядування, на які він уповноважений одноособово призначати осіб.

Стосовно осіб, які призначалися на посади у відділі відділ «Центр надання адміністративних послуг», вони відповідали вимогам, які ставляться до таких посад, окремі особи раніше працювали на посадах у відділі соціального захисту населення Корнинської сільської ради чи виконавчого комітету (які виводились із штату), де виконували аналогічні функції, окремі із них проходили необхідне стажування, конкурс.

Так, відповідно до ст.3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;

-виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;

-посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

В ст.5 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» видно, що на посаду можуть бути призначені особи, які мають відповідну освіту і професійну підготовку, володіють державною мовою відповідно до рівня, визначеного Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

ст.10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється:

-на посаду сільського, селищного, міського голови в порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні";

-на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою;

-на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою;

-на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Щодо посади адміністратора «Центру надання адміністративних послуг» Корнинської сільської ради з питань адміністративних послуг, що надаються в сфері земельних відносин, містобудування та архітектури, на яку робить покликання апелянт.

Апеляційний суд звертає увагу, що відповідач не зобов'язаний був пропонувати цю посаду у іншій юридичній позивачу та будь-яких заяв про прийняття її на вказану посаду остання не подавала.

Згідно Посадової інструкції адміністратора відділу «Центр надання адміністративних послуг» Корнинської сільської ради з питань адміністративних послуг, що надаються у сфері земельних відносин, містобудування та архітектури, затвердженої начальником відділу 07.03.2024р., кваліфікаційні вимоги до посади: вища економічна освіта за галуззю знань: (соціальні та поведінкові науки) (п.1.3 р.1).

При цьому, ОСОБА_1 закінчила Львівський сільськогосподарський інститут за спеціальністю «землевпорядкування», та не відповідала за кваліфікаційними вимогами вказаній посаді, що не спростувала апелянт

З матеріалів справи видно, що на посаду адміністратора відділу Центр надання адміністративних послуг» Корнинської сільської ради, Розпорядженням сільського голови №55-к від 16.04.2024р. переведена ОСОБА_2 , яка відповідно до Диплома спеціаліста від 22.02.2008р. у 2008 році закінчила Приватний вищий навчальний заклад «Європейський університет» за спеціальністю «Економіка підприємства» та здобула кваліфікацію спеціаліст з економіки підприємства.

Крім того, до переведення на посаду адміністратора відділу Центр надання адміністративних послуг» Корнинської сільської ради ОСОБА_3 працювала на посаді адміністратора відділу з питань надання адміністративних послуг виконавчого комітету Корнинської сільської ради та виконувала аналогічній новоствореній посаді повноваження (посадові інструкції та попередньою та новоствореною посадою є у матеріалах справи).

Щодо посади інспектора відділу архітектури, будівництва, інвестицій , комунальної власності, колегія суддів зазначає наступне.

В п.1.4 рішення Корнинської сільської ради № 1646 від 29.02.2024р. видно, що із відділу юридичної, організаційно-кадрової та мобілізаційної роботи Корнинської сільської ради виведені 2 штатні одиниці інспекторів, а п.2 цього ж рішення введено з 05.03.2024р. посаду інспектора відділу архітектури, будівництва, інвестицій, комунальної власності та земельних відносин Корнинської сільської ради, і на цю новостворену посаду переведений спеціаліст (інспектор) із відділу юридичної, організаційно-кадрової та мобілізаційної роботи, посада якого виводилась із штатного розпису, так як посадові обов'язки на виведеній і створеній посаді були однаковими, що підтверджується копіями розпорядження та посадових інструкцій, які є у матеріалах справи.

Тобто, 05.03.2024р. сільською радою створювалась посада (невиборна) інспектора відділу архітектури, будівництва, інвестицій, комунальної власності та земельних відносин, оскільки із відділу юридичної, організаційно-кадрової та мобілізаційної роботи Корнинської сільської ради 2 посади інспекторів - виведені, одна із яких була вакантною, а іншу займала спеціаліст - ОСОБА_4 ..

Тому, одночасно із створенням посади інспектора в одному відділі на цю посаду переведена спеціаліст, яка обіймала посаду інспектора у іншому відділі, де ця посада вивільнялась.

Отже, посада інспектора відділу архітектури, будівництва, інвестицій, комунальної власності та земельних відносин у сільській раді не могла бути запропонована позивачу.

Доводи апелянта про те, що оскільки рішення Корнинської сільської ради від 14.05.2024р. № 1719 оприлюднене на офіційному сайті 14.05.2024р., яке набрало законної сили лише 15.05.2024р. Тому, в день звільнення позивача - 14.05.2024р. воно не було чинним і всі дії, які приймалися на підставі цього рішення відносно останньої є незаконними, колегія суддів не приймає до уваги за безпідставністю.

В ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» видно, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію. Звільнення з посади, є актом індивідуальної дії, яке набирає законної сили з моменту його підписання сільським головою, і саме рішення містить вказівку на дату звільнення позивача з посади - 14.05.2024р.

Стосовно покликань про порушення відповідачем строків виплати усіх сум при звільненні, таке порушення не впливає на правомірність чи протиправність оскарженого рішення.

З приводу протиправного незастосування суб'єктом владних повноважень вимог ст.118 КзПП України, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що вказаною нормою визначено наступне: “Працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації».

Тобто, попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації надається працівникам після закінчення їх повноважень за виборною посадою.

В даному ж випадку відбулося скорочення посади, а не закінчення повноважень за виборною посадою.

Крім того, матеріалами справи підтверджено, що позивач, до обрання на посаду заступника сільського голови, працювала в цій же сільській раді на посаді спеціаліста 1 категорії - землевпорядника, що підтверджується копією трудової книжки останньої.

Як видно з матеріалів справи, вказаної посади станом на час звільнення позивача не існувало. Однак, ОСОБА_1 запропонована інша посада спеціаліста 1 категорії, яка була вакантною на час звільнення, однак остання відмовилась від неї. Із заявами про переведення на іншу роботу до відповідача остання не зверталась.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що звільнення позивача здійснено із дотриманням вимог норм трудового законодавства, зокрема: в Корнинській сільській раді Рівненського району Рівненської області мало місце скорочення штату працівників. Остання вчасно попереджена про наступне звільнення і їй запропонована наявна вакантна посада, від якої вона відмовилась.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки суб'єкт владних повноважень в особі Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області діяв в межах повноважень та у спосіб визначений законами та Конституцією України.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі “Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також, п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

ст.316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі № 460/6365/24-без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, виключно у випадках передбачених ч.4 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. В. Бруновська

судді Р. Б. Хобор

Р. М. Шавель

Повне судове рішення складено 24.01.2025р.