24 січня 2025 р. м. ОдесаСправа № 400/5545/24
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Димерлія О.О.,
суддів Шляхтицького О.І., Осіпова Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження клопотання територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області про зупинення провадження по справі №400/5545/24
13.06.2024 року ОСОБА_1 звернулась до Миколаївського окружного адміністративного суду із позовною заявою, у якій просила:
- визнати протиправним та скасувати наказ керівника апарату Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 15.03.2024 року №89 в частині встановлення надбавки за вислугу років на державній службі державному службовцю Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області на 2024 рік (з 25.01.2024 року) ОСОБА_1 , секретарю судового засідання, у відсотковому розмірі 30 відсотків посадового окладу, стаж державної служби якої станом на 25.01.2024 року становить 20 років 05 місяців 21 день;
- зобов'язати територіальне управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області провести перерахунок заробітної плати секретарю судового засідання Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області ОСОБА_1 з 25.01.2024 року з врахуванням надбавки за вислугу років на державній службі у розмірі 50 % посадового окладу, тобто у розмірі до видання оскаржуваного наказу та здійснити виплату.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 року у справі №400/5545/24 позов ОСОБА_1 задоволено повністю.
Не погоджуючись із вище вказаним рішенням суду першої інстанції, 04.09.2024 року через підсистему «Електронний суд» представником територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області подано апеляційну скаргу до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Ухвалами П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.09.2024 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 року у справі №400/5545/24.
Справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження в приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду без виклику сторін.
23.01.2025 року на адресу П'ятого апеляційного адміністративного суду від територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області надійшло клопотання про зупинення провадження по справі, у якому посилаючись на приписи п.9 ч.1 ст. 236 КАС України скаржник просить апеляційний суд зупинити провадження у даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/7215/24.
В обґрунтуванні вимог поданого клопотання скаржник зазначає, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.11.2024 року відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №240/7215/24.
Як стверджував скаржник, справа №400/5545/24, яка знаходиться на розгляді у П'ятого апеляційного адміністративного суду та справа №240/7215/24, провадження у якій відкрито Верховним Судом є типовими справами. З огляду викладене, скаржник уважає, що наявні правові підстави для зупинення провадження у справі №400/5545/24.
Дослідивши матеріали справи та доводи поданого клопотання, колегія суддів дійшла висновку про необхідність зупинення провадження у справі з огляду на таке.
Керуючись частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 року №3262, згідно із якою судді мають право на доступ до усіх інформаційних ресурсів Єдиного державного реєстру судових рішень, апеляційним судом установлено, що ухвалою Верховного Суду від 18.11.2024 року відкрито провадження в зразковій справі №240/7215/24 за позовом ОСОБА_2 до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області про визнання протиправними дій, скасування наказу в частині та зобов'язання вчинити дії.
При цьому, Верховний Суд у судовому рішенні вказав такі обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:
1) позивач - державний службовець місцевого загального суду;
2) відповідачі - місцевий загальний суд та територіальне управління ДСА, відповідальне за забезпечення фінансування та функціонування місцевих загальних судів, де працюють позивачі;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними і тими самими нормами права, а саме: у зв'язку з встановленням позивачам з 01.01.2024 року надбавки за вислугу років, обчисленої з урахуванням вимог пункту 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України №3460-IX (на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу), положення якого, на думку позивачів, суперечать спеціальному Закону України №889-VIII, відповідно до якого вказана надбавка має обчислюватися на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків;
4) позивачами заявлені аналогічні за суттю вимоги:
- визнати протиправним і скасувати наказ в частині встановлення з 01.01.2024 року надбавки за вислугу років на державній службі на рівні 2% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік служби, але не більше 30% посадового окладу;
- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області провести нарахування та виплату надбавки за вислугу років з 01.01.2024 року відповідно до статті 52 Закону України №889-VIII на рівні 3% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу.
Слід зазначити, що спір, який є предметом розгляду у справі №400/5545/24 виник у зв'язку із встановленням позивачці надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків посадового окладу, що обчислена з урахуванням вимог пункту 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09 листопада 2023 року №3460-IX, положення якого, на думку останньої, не узгоджуються зі змістом частини першої статті 52 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
Наведені підстави позову, як слідує із змісту ухвали Верховного Суду від 18 листопада 2024 року у зразковій справі №240/7215/24, є аналогічними з підставами позову у справі №400/5545/24.
Відповідно пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі до розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно до частини 4 статті 236 КАС України про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
У відповідності із частинами 1, 2 статті 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Апеляційний суд уважає, що справи №240/7215/24 та №400/5545/24 відповідають ознакам типових, визначених приписами пункту 21 частини 1 статті 4 КАС України.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що у даному випадку наявні підстави для зупинення провадження, передбачені положеннями пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України.
Отже, судова колегія вважає, що є усі передбаченні процесуальним законодавством підстави для зупинення провадження у даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/7215/24.
Керуючись ст. 236, 311, 321, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд
Клопотання територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області про зупинення провадження по справі №400/5545/24 - задовольнити.
Зупинити апеляційне провадження у справі №400/5545/24 за апеляційною скаргою територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області, територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування наказу від 15.03.2024 №89 в частині, зобов'язання вчинити певні дії до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/7215/24.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.
Суддя-доповідач О.О. Димерлій
Судді О.І. Шляхтицький Ю.В. Осіпов