Рішення від 24.01.2025 по справі 620/16844/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2025 року м. Чернігів справа № 620/16844/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Дубіної М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

20.12.2024 ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом, у якому просить:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови їй в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області) довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку її пенсії;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку її пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова №704), визначивши в ній посадовий оклад та оклад за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 12, 13 і 14 до вказаної постанови №704, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених виходячи з розміру посадового окладу та окладу за військовим званням станом на 01.01.2023 і премії в середніх розмірах, що фактично виплачена за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

На обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 зазначено, що у зв'язку із підвищенням у 2023 році посадового окладу та окладу за військовим званням через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом про бюджет станом на 01 січня відповідного календарного року, вона як особа, яка отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, має право на її перерахунок на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку її пенсії, визначеного станом 01.01.2023, із зазначенням основних видів грошового забезпечення, визначених з врахуванням відповідних тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, а також додаткових видів грошового забезпечення у відповідних відсотках та премії у середніх розмірах, що фактично виплачена за місяць, в якому виникло право на перерахунок її пенсії за відповідною посадою та яка встановлена Міністром оборони України на відповідний рік згідно окремого доручення від 01.02.2023 №2683/з, проте відповідач протиправно не підготував та направив до ГУ ПФУ в Чернігівській області такої довідки.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Дубіної М.М. від 30.12.2024 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у цій справі. Ухвалено здійснювати розгляд справи суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними в ній матеріалами.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача вказав, що відповідно до додатку №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії має встановлену форму, тому внесення у довідку будь-яких інших складових грошового забезпечення на час її підготовки та направлення передбачено не було, у зв'язку з тим, що на сьогодні Кабінет Міністрів України не прийняв відповідної постанови щодо змін. Таким чином, надати довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку №45, в яку включити інші складові грошового забезпечення, крім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, ІНФОРМАЦІЯ_2 не має правових підстав. Також відповідач, мотивуючи свої заперечення посилався на те, що визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за відсутності рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії не створює для ІНФОРМАЦІЯ_1 обов'язку скласти та видати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу для надсилання територіальним органам Пенсійного фонду України. Також відповідач вказав, що рішення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з, оформлене у формі окремого доручення є розпорядчим актом, прийняття якого зумовлене введенням в Україні воєнного стану. При цьому, вказане доручення не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Натомість, зазначене рішення є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій.

Суд, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію на підставі Закону №2262-ХІІ.

16.12.2024 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою, в якій висловила прохання підготувати та направити до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку її пенсії, визначеного станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з врахуванням положень постанови №704 щодо визначення посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно із додатками 1, 12, 13 і 14 до вказаної постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у середньому розмірі, що фактично виплачена за місяць, в якому виникло право на перерахунок її пенсії за відповідною посадою, для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023.

ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 17.12.2024 №5/23555с повідомив позивачці про відсутність підстав направляти до ГУ ПФУ в Чернігівській області будь-які довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку її пенсії, оскільки він, станом на 11.12.2024, не отримував списки за формою згідно із додатками 2, 3 до Порядку №45, що були б підставою для видачі на надіслання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на адресу Головних управлінь Пенсійного фонду України.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.

Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справі, яка розглядається, спір виник у зв'язку з відмовою відповідача оформити та направити до територіального органу Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачки, визначеного станом 01.01.2023 відповідно до постанови №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, інших видів грошового забезпечення та премії у середньому розмірі, що фактично виплачена за місяць, в якому виникло право на перерахунок її пенсії за відповідною посадою, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови №704, за зверненням позивачки до відповідача у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 03.11.2022 №2710-IX «Про державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710-IX) на 01.01.2023.

Згідно з частиною п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді та зокрема у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, Верховний Суд дійшов таких висновків:

(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова величина для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом №1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою №704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

В подальшому аналогічні висновки були також викладені Верховним Судом ще в ряді постанов, зокрема від 31.08.2022 у справі №120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, від 22.09.2022 у справі №500/3840/21, від 16.11.2022 у справі №120/648/22-а, від 22.03.2023 у справі №340/10333/21 та від 06.02.2023 у справі №160/2775/22, від 19.09.2023 у справі №160/15756/21 та колегія суддів не знаходить підстав для відступу від цих правових висновків у справі, що розглядається.

Також у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 Верховний Суд зазначив, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 ічня календарного року, зокрема згідно із Законом України про Державний бюджет на відповідний рік виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011- XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ), визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Окрім того, слід зазначити, що Верховний Суд вже розглядав справи, правовідносини у яких виникли у зв'язку із відмовою уповноваженого органу сформувати та видати особі, яка отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ та з урахуванням вимог Закону довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, визначеного станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом про бюджет на відповідний рік (станом 01.01.2023), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови №704, для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) та, зокрема, у постанові від 02.04.2024 у справі №340/608/23, дійшов висновків про наявність у таких осіб права на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», з урахуванням оновлених даних про розмір окладу за військовим (спеціальним) званням, який визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови №704 із використанням для його визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Тож, застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням висновків Верховного Суду, через зростання прожиткового мінімуму, для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року згідно із Законом №2710-IX та похідне від цього зростання розмірів грошового забезпечення, розрахунковою величиною для якого є прожитковий мінімум, у позивачки виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у 2023 році виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII та право на перерахунок пенсії на її підставі.

Отже, відмова відповідача у підготовці та наданні до територіального органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачки, визначеного станом 01.01.2023, не відповідає критеріям, визначеним у статті 2 КАС України та статті 19 Конституції України, у зв'язку із чим є протиправною.

Водночас, щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача зазначити у довідці про розмір грошового забезпечення премію у середньому розмірі, що фактично виплачена за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії позивачки за відповідною посадою, то вона є необґрунтованою, оскільки у спорі, який розглядається вирішується питання наявності правових підстав для видачі позивачці оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку її пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови №704, а не питання встановлення премії у відповідному розмірі, позаяк така вимога є передчасною, адже спрямована на майбутнє, а захисту підлягає тільки порушене право.

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення шляхом визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідки про розмір її грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку пенсії та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку її пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови №704, визначивши в ній посадовий оклад та оклад за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 12, 13 і 14 до вказаної постанови №704, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для обчислення та перерахунку її пенсії з 01.02.2023.

Відповідно до частин першої та третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Як видно з наявної у матеріалах справи квитанції від 20.12.2024 №1430042402 позивачем під час звернення до суду з цим позовом сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

За наслідками розгляду справи судом задоволено всі заявлені позовні вимоги, хоча і частково, що носить кількісний показник.

Таким чином, суд вважає, що правильним буде визначення розміру компенсації позивачу судових витрат зі сплати судового збору виходячи з кількості, а не розміру задоволених / не задоволених позовних вимог, а саме повернення позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судових витрат у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про розмір її грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку пенсії.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначеного станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку її пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», визначивши в ній посадовий оклад та оклад за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 12, 13 і 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для обчислення та перерахунку її пенсії з 01.02.2023.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. відповідно до квитанції від 20.12.2024 №1430042402.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: НОМЕР_2 ; місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_2 ).

Суддя Марія ДУБІНА