Рішення від 24.01.2025 по справі 560/15839/24

Справа № 560/15839/24

РІШЕННЯ

іменем України

24 січня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо зменшення розмірів додаткових складових грошового забезпечення у довідках, виданих станом на 2022-2023;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 із зазначенням у ній розміру премії 110%, станом на 01.01.2023 із зазначенням у ній розміру премії 275%.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ). На виконання рішення суду відповідач направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії. Проте занизив у них розміри премії, що на переконання позивача, порушує його право на належне соціальне забезпечення.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що у спірних правовідносинах слід керуватися Постановою КМУ № 704 від 30.08.2017, а також враховувати зміну розміру посадового окладу у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у січні 2022, 2023 року. При цьому, є безпідставними посилання позивача на витяг із наказу від 16.02.2022 №56 «Про преміювання осіб начальницького складу ГУ ДСНС України у Хмельницькій області за січень 2022 року» по аналогічній посаді, яку обіймав позивач при звільнені; витяг із наказу від 14.02.2023 № 63 «Про преміювання осіб начальницького складу ГУ ДСНС України у Хмельницькій області за січень 2023 року» по аналогічній посаді, яку обіймав позивач при звільнені. Такі накази не є рішенням КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення. Отже, накази, на які посилається позивач, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.10.2024 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року у справі № 560/11439/24 відповідачем надіслано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 № 664 від 03.10.2024 року та довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 № 665 від 03.10.2024 року.

Так, згідно вищевказаного рішення суду надано довідки про розмір грошового забезпечення із наступними показниками щодо відсотків премії:

- станом на 01.01.2022 року згідно довідки № 664 від 03.10.2024 - премія - 75%;

- станом на 01.01.2023 року згідно довідки № 665 від 03.10.2024 - премія - 155%.

04 жовтня 2024 року за заявою позивача Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області надало відповідь з копіями витягів із наказів, а саме:

- витяг із наказу від 16.02.2022 № 56 «Про преміювання осіб начальницького складу ГУ ДСНС України у Хмельницькій області за січень 2022 року» за аналогічною посадою, яку обіймав позивач при звільнені;

- витяг із наказу від 14.02.2023 № 63 «Про преміювання осіб начальницького складу ГУ ДСНС України у Хмельницькій області за січень 2023 року» за аналогічною посадою, яку обіймав позивач при звільнені.

Так, згідно вищевказаних наказів премія встановлювалася: у 2022 році - в розмірі 110%, у 2023 році - в розмірі 275%.

Позивач не погодився з виданими довідками та вважає, що відповідач неправильно зазначив у них відсотковий розмір премії, тому звернувся до суду з цим позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наведені положення статті 43 Закону №2262-ХІІ безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий правовий висновок висловив Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

У свою чергу, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, відповідно до частин першої, другої, четвертої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Постанови №704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Аналогічні положення закріплені Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, що розроблено відповідно до Постанови №704, яким затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260), згідно якого пунктом 1 розділу I визначено механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

В матеріалах справи міститься інформація, яку надав відповідач, де зазначено, що за відповідною (прирівняною за тарифним розрядом) посадою до посади позивача:

- станом на 01.01.2022 виплачувалась премія - 110%.

- станом на 01.01.2023 виплачувалась премія - 275%.

Натомість на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року у справі № 560/11439/24 відповідачем надіслано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення наступними показниками щодо відсотків премії:

- станом на 01.01.2022 року згідно довідки № 664 від 03.10.2024 - премія - 75%;

- станом на 01.01.2023 року згідно довідки № 665 від 03.10.2024 - премія - 155%.

Тобто відповідач у довідках про розмір грошового забезпечення позивача зменшив відсотковий розмір премії.

Суд звертає увагу, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який, своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

Розмір надбавки за особливості проходження служби та премії за січень 2022, 2023 встановлювався згідно наказів Державної служби України з надзвичайних ситуації: "Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2022 році" від 13.01.2022 №25; "Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році" від 13.01.2023 №35.

Таким чином, суд вважає, що відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та правильність визначення у довідці відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, а отже такі дії суд визнає протиправними.

Окрім того, суд звертає увагу, що за результатом розгляду справи №380/19324/23 як зразкової, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону №2262-XII на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Враховуючи вищевказане, у відповідача не було підстав для зменшення відсоткового значення розміру премії у довідках, виданих позивачу, станом на 01.01.2022 та 01.01.2023.

За нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до Закону України "Про судовий збір", підстав для розподілу судових витрат немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо зменшення відсоткового розміру премії в довідках про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 664 та № 665 від 03.10.2024, виданих станом на 01.01.2022 та 01.01.2023.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 із зазначенням у ній розміру премії 110%, станом на 01.01.2023 із зазначенням у ній розміру премії 275%.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29008 , код ЄДРПОУ - 38662200)

Головуюча суддя Д.Д. Гнап