Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
23 січня 2025 року № 520/16166/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Військова частина НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивачка ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України, яка полягає у не підготовці та не поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлених грошового атестату та довідки за 24 останні календарні місяці військової служби підряд перед звільненням для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2023р. у справі №520/22278/23;
- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фону України в Харківській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення, оновлені грошовий атестат та довідку про грошове забезпечення за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби, з урахуванням проведеного військовою частиною НОМЕР_1 перерахунку грошового забезпечення відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду 18.10.2023р. у справі №520/22278/23.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не підготовки та не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлених грошового атестату та довідки за 24 останні календарні місяці військової служби підряд перед звільненням для перерахунку пенсії її з урахуванням нарахованих та виплачених сум відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2023р. у справі №520/22278/23. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду Білової О.В. від 18.06.2024 року, зокрема, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження за вказаним вище позовом; залучено Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Представником Військова частина НОМЕР_1 через канцелярію суду подано письмові пояснення, в яких зазначено, що позивач після закінчення військової служби звернулась із заявою про призначення йому пенсії за вислугою років саме за нормами закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а отже пенсія позивачу призначена та обчислена на умовах та в порядку Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Представником третьої особи вказано, що законодавець чітко встановив для суб'єктів владних повноважень, що пенсії обчислюються військовослужбовцям відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахування таких видів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, як надбавки, доплати, підвищення, розміри яких встановлені законодавством України, а також щомісячних премій та вказаний перелік видів щомісячних додаткових виплат є вичерпним. Представником третьої особи вказано, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а так само постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393, враховувати для обчислення пенсії винагороди, в тому числі винагороду, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889, бо вона в розумінні ч.3 ст.43 вказаного вище закону та п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 не є доплатою, надбавкою або підвищенням. У Військової частини НОМЕР_1 не було правових підстав включати в довідку про додаткові види грошового забезпечення винагороду що визначена постановою Кабінету Міністрів України №889, оскільки це суперечило б ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а так само пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393. Доводи та посилання позивача на судове рішення у справі №520/22278/23 не підлягають врахуванню, оскільки ці правовідносини не врегульовують правовідносини, саме пенсійного забезпечення позивача.
У зв'язку зі звільненням судді з посади проведено повторний автоматизований перерозподіл справи.
Згідно проведеного повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями дану адміністративну справу 07.08.2024 року передано в провадження судді Мельникова Р.В.
Ухвалою суду від 14.08.2024 року адміністративну справу за вказаним вище позовом прийнято до розгляду; розгляд адміністративної справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
Представником відповідача через канцелярію суду було подано відзив на позов, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. В той же час, представником відповідача вказано, що позивач звільнилась з військової служби, є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області. Позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно, питання пов'язані зі здійсненням права позивача на призначення, перерахунок пенсії регулюється вищезазначеним законом. З полковником ОСОБА_1 припинено(розірвано) контракт за підпунктом «б» (за станом здоров'я), виключено зі списків особового складку та всіх видів забезпечення наказом начальника НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (в/ НОМЕР_4 ) від 15.05.2023 року №249-ОС. видача грошових атестатів належить до компетенції органу Державної прикордонної служби України, в якому військовослужбовець проходив військову службу, в даному випадку це компетенція НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, в якому проходила військову службу Позивач. Отже, вимоги позивача до Адміністрації Державної прикордонної служби України не підлягають задоволенню. Своєю чергою представником відповідача вказано, що Адміністрація Державної прикордонної служби України не була стороною по справі №520/22278/23 та відповідно даним судовим рішенням на відповідача не було покладено жодних обов'язків стосовно позивача. Зазначений адміністративний позов позивача у справі №520/22278/23 не містив вимогу до НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про підготовку та направлення до Адміністрації Держприкордонслужби оновленого грошового атестату та довідки для його подальшого направлення Адміністрацією Держприкордонслужби до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Отже, посилання позивача на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2023 року у справі №520/22278/23 є безпідставним. Відповідач також вважає дії НОМЕР_3 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_1 ) правомірними, оскільки станом на момент подання цього позову дійсним є грошовий атестат позивача, виданий НОМЕР_3 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України, який не оскаржений у встановленому законом порядку, не був предметом спору ні в адміністративній справі №520/22278/23 та не є предметом спору в даній справі.
Ухвалою суду від 17.01.2025 року виключено зі складу третіх осіб у справі №520/16166/24 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Військова частина НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Військову частину НОМЕР_1 ; залучено до участі у справі № 520/16166/24 за позовом в якості другого відповідача Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно приписів ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
У позовній заяві вказано, що ОСОБА_1 по 15 травня 2023 року включно проходила військову службу та закінчила її у Військовій частині НОМЕР_1 .
Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 09.05.2023 р. №650-ос позивач звільнена з військової служби у відставку згідно підпункту «б» (за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку), пункту третього частини п'ятої статті 26 Закон) України «Про військовий обов'язок і військову службу». Наказом відповідача від 15 травня 2023 року №249-ос «Про особовий склад» виключена зі списків особового складу частини, з 15 травня 2023 року.
Зі змісту позовної заяви встановлено доводи позивача стосовно того, що під час проходження військової служби за період з 01 січня 2021 року по 15 травня 2023 року їй неправильно нараховувалося та виплачувалося грошове забезпечення, що вплинуло на розмір її пенсії.
Судовим розглядом справи встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2023 року у справі №520/22278/23 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Військової частини НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено; визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_1 , що полягають у застосуванні з 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, при нарахуванні ОСОБА_1 грошового забезпечення, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки; зобов'язано військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) з 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 грошового забезпечення, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки, нарахованих та виплачених у зв'язку із проходженням військової служби та звільненням із неї, із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 відповідно.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 09.11.2023 року апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2023 по справі № 520/22278/23 за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії повернуто скаржнику.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 02.02.2024 року апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2023 по справі № 520/22278/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії повернуто скаржнику.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 03.04.2024 року визнано неповажними підстави пропуску строку на апеляційне оскарження рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2023 по справі №520/22278/23, наведені Військовою частиною НОМЕР_1 ; у задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження відмовлено; відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2023по справі № 520/22278/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Приписами ч.4 ст.78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Зі змісту позовної заяви встановлено доводи позивача стосовно того, що на виконання судового рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2023 р. у справі №520/22278/23 Військовою частиною НОМЕР_1 було здійснено перерахунок та доплату грошового забезпечення за період з 01 січня 2021 року по 15 травня 2023 року, що підтверджується довідкою-розрахунком Військової частини НОМЕР_1 .
Також позивачем вказано, що в системі Державної прикордонної служби України уповноваженим органом, який готує документи для призначення та перерахунку пенсійними органами пенсії, є Адміністрація Державної прикордонної служби України.
З огляду на вказане, як зазначає позивач, у квітні 2024 року вона звернулась до відповідача з листом від 24.04.2024 р. з проханням повідомити чи надходили стосовно неї з Військової частини НОМЕР_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України грошовий атестат, довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також інші необхідні документи для перерахунку призначеної мені пенсії, а у разі якщо такі документи не надходили, просила витребувати їх з Військової частини НОМЕР_1 , підготувати та направити оновлені, з урахуванням рішення суду у адміністративній справі №520/22278/23 від 18.10.2023, грошовий атестат, довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення); та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також інші необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, для перерахунку призначеної їй пенсії.
Лист Адміністрації Державної прикордонної служби України від 27.05.2024 р. № 09/М-4001/8483 позивача було повідомлено про те, що рішенням суду від 18.10.2023 на Адміністрацію Державної прикордонної служби України не покладено жодних зобов'язань щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлених грошового атестату та довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням для проведення перерахунку її пенсії, з урахуванням здійснених військовою частиною НОМЕР_1 доплат грошового забезпечення. Також зазначено, що оскільки з 01.03.2018 по 20.05.2023 відповідно до положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у грошовому забезпеченні військовослужбовцям розміри посадових окладів та окладів за військовим званням встановлювались, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, то позивачу відмовлено у проханні позивача щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлених документів для перерахунку пенсії, з урахуванням здійснених Військовою частиною НОМЕР_1 доплат грошового забезпечення.
Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, а свої права порушеними, звернулась із позовом до суду.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них суд зазначає таке.
Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, зокрема схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації згідно з додатком 7 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Згідно з п.п. 2, 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 (у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», в подальшому - Постанова №103), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Відповідно до п.1 Постанови №103 перераховуються пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до Постанови №704, зокрема, пункт 4 якої викладено в такій редакції: “ 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Тобто, пунктом 4 Постанови №704 (у редакції Постанови №103) при встановленні правила обчислення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу застосовано такий показник як "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р.".
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18, яка набрала законної сили 29.01.2020 року, визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103.
Таким чином, з 29.01.2020 року, дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18, пункт 6 Постанови №103 втратив чинність та була відновлена дія п.4 Постанови №704 у первісній редакції.
Згідно з п.3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 року №1774-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.99р. №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 р. №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У вказаних рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Враховуючи вищевикладене, оскільки норма п.3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 року №1774-VІІІ не втратила чинності і за юридичною силою є вищою за приписи п.4 постанови КМУ №704, у редакції до внесення змін постановою КМУ №103, а також додатків 1, 12, 13, 14 постанови КМУ №704, то для обчислення розміру окладу за посадою позивача та окладу за військовим званням з 29.01.2020 року підлягає застосуванню як розрахункова величина - прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня календарного року.
Таким чином, з 29.01.2020 року відновлена дія такої величини обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням як прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року, замість попередньої редакції обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням як прожитковий мінімумом для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018 року.
Під час розгляду справи встановлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/22278/23 Військовою частиною НОМЕР_1 було проведено нарахування та виплату позивачу грошового забезпечення (розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням).
Суд зазначає, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ.
Положеннями ч.1 ст. 2 Закону № 2262-ХІІ визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Постанова №45), пенсії призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, державний орган, з якого особа була звільнена із служби, видає довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Положеннями п.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, (далі - Порядок №3-1) визначено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.
Положеннями п.1 розділу ІІІ Порядку №3-1 визначено, що уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.
Згідно із положеннями п.2 розділу ІІ Порядку №3-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи, зокрема, грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку).
Враховуючи висновки суду, викладені у судовому рішенні у справі №520/22278/23, про неправильне нарахування та виплату грошового забезпечення позивачу, суд доходить висновку, що до грошового атестату та довідки за 24 останні календарні місяці військової служби підряд перед звільненням для перерахунку пенсії позивачу належить внести виправлення для подальшого її подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку пенсії останньої.
Також суд зазначає, що відповідно до пп.1 п.1 розд. І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 року №760, ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Підпунктами 1-4 п.1 розд. ІІ Інструкції №760 визначено, що уповноважені структурні підрозділи: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.
Таким чином, виходячи із положень Порядку №3-1 та Інструкції №760, саме на відповідачів покладено обов'язок підготувати та подати до пенсійного органу документи, необхідні для призначення (перерахунку) пенсії позивача.
При цьому, з урахуванням приписів пп.3 п.1 розд. ІІ Інструкції №760, Адміністрація Державної прикордонної служби України не позбавлена права самостійно отримати грошовий атестат для подальшого його направлення в пенсійний орган саме від Військової частини НОМЕР_1 .
Водночас, суд зазначає, що згідно із положеннями п. 28.1 Інструкції про організацію фінансового господарства в органах Державної прикордонної служби України, яка затверджена Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 28.02.2006 № 155 (далі - Інструкція) грошове забезпечення (заробітна плата) виплачується особовому складу, який займає посади в органах Держприкордонслужби, тільки за місцем його постійної служби.
Відповідно до п. 28.27 Інструкції, начальник фінансово-економічного органу при виключенні з грошового забезпечення військовослужбовців зобов'язаний задовольнити їх усіма належними видами грошового забезпечення і про виплачені суми зробити в їх грошових атестатах установлені записи. Видача грошових атестатів провадиться під підпис військовослужбовців у Журналі реєстрації грошових атестатів, виданих військовослужбовцям ф. № 9 (додаток 19).
З огляду на викладене вище суд зазначає, що видача грошових атестатів належить до компетенції органу Державної прикордонної служби України, в якому військовослужбовець проходив військову службу, в рамках спірних правовідносин це компетенція військової частини НОМЕР_1 , в якій позивач і проходив військову службу.
Отже, з огляду на викладене вище слід діти висновку про наявність підстав для зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 внести до грошового атестату та довідки про грошове забезпечення за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби, ОСОБА_1 відомості про грошове забезпечення з урахуванням проведеного Військовою частиною НОМЕР_1 перерахунку грошового забезпечення відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду 18.10.2023 року у справі №520/22278/23.
В той же час, належним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання Адміністрації Державної прикордонної служби України подати до Головного управління Пенсійного фону України в Харківській області для перерахунку пенсії позивача з дня її призначення грошовий атестат та довідку про грошове забезпечення за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби, після внесення відомостей Військовою частиною НОМЕР_1 про розміри грошового забезпечення.
Суд зазначає, що таке зобов'язання відповідачів до вчинення визначених судом дій є належним способом відновлення порушених прав позивача та дозволить остаточно вирішити спір.
Аналогічні висновки викладено і Другим апеляційним адміністративним судом у постанові від 04.12.2024 року у справі №520/400/24.
Відповідно до положень ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_6 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, буд. 26,м. Київ,01001, код ЄДРПОУ00034039), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 внести до грошового атестату та довідки про грошове забезпечення за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби, ОСОБА_1 відомості про грошове забезпечення з урахуванням проведеного Військовою частиною НОМЕР_1 перерахунку грошового забезпечення відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду 18.10.2023 року у справі №520/22278/23.
Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України подати до Головного управління Пенсійного фону України в Харківській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення грошовий атестат та довідку про грошове забезпечення за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби, після внесення відомостей Військовою частиною НОМЕР_1 про розміри грошового забезпечення.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мельников Р.В.