Рішення від 24.01.2025 по справі 520/32972/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2025 р. № 520/32972/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неврахування додаткової вислуги років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області врахувати додаткову вислугу років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення, виходячи з 21 року військової служби, та здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01.11.2024 за вислугу років у розмірі 53 % грошового забезпечення.

В обґрунтування вимог позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно довідки від 28.02.2024 №6/ВЗ, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 вбачається, що позивач у період з 15.03.2022 проходив військову службу по мобілізацією. Згідно до витягу з наказу від 04.09.2023 № 247 позивача звільнено з військової служби. Позивач 29.10.2024 звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок його пенсії, виходячи з 21 року вислуги років, однак отримав відмову. Позивач не погоджується з бездіяльністю відповідача щодо неврахування його додаткової вислуги років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення та вважає, що до його вислуги років має бути включена додаткова вислуга років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації. Наведене стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Ухвалою судді від 16.12.2024 відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття провадження у справі надіслана відповідачу до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому виклав свої заперечення проти позову, зазначивши, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-XIІ зі змінами» по лінії МВС з 10.03.2011. Пенсію позивача обчислено з урахуванням вислуги 20 років у розмірі 50 % грошового забезпечення. За доводами відповідача, обчислення вислуги років військовослужбовців не входить до компетенції органів Пенсійного фонду України. Відповідач просить відмовити в задоволенні позову.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Оскільки в період з 14.01.2025 по 21.01.2025 включно суддя перебував у щорічній відпустці, розгляд справи здійснюється в перші робочі дні після відпустки.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-XIІ зі змінами» по лінії МВС з 10.03.2011, що вбачається з протоколу призначення пенсії позивачу за пенсійною справою 2003008689 (МВС) від 10.03.2011.

З зазначеного протоколу судом встановлено, що основний розмір пенсії позивача обрахований з 50 % сум грошового забезпечення, вислуга років 20.

Згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.02.2024 № 6/ВЗ вбачається, що в період з 15.03.2022 по 04.09.2023 позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України в складі військової частини НОМЕР_1 . (а.с. 12)

Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 04.09.2023 № 247 вбачається, що позивача звільнено з військової служби у запас та з 04.09.2023 виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення. (а.с. 13-14)

Позивач через свого представника 29.10.2024 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив врахувати додаткову вислугу років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення, виходячи з 21 року військової служби, та здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років у розмірі 53 % грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, додавши до заяви копію наказу про звільнення та копію довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.02.2024 № 6/ВЗ. (а.с. 7-8)

У відповідь на заяву позивача відповідач листом від 20.11.2024 № 33002-34498/В-02/8-2000/24 повідомив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-XIІ зі змінами» по лінії МВС з 10.03.2011. Загальна вислуга років на момент звільнення зі служби склала 20 років. У листі зазначено, що позивач має звернутися до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства оборони України для надання документів щодо призначення пенсії з урахуванням періоду служби в лавах ЗСУ з 15.03.2022 по 04.09.2023. (а.с. 6)

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неврахування його додаткової вислуги років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та військовослужбовців, є зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі за текстом - Закон № 2262).

Відповідно до частин 3, 4 статті 2 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Зазначений у частині 3 цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення.

Згідно з частинами 1, 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга статті 51 Закону).

Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.

Згідно зі статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі за текстом - Порядок № 393) установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б»-“д», “ж» і “з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту. (абз. 2 п. 1 Порядку)

Разом з тим, пунктом 3 Постанови № 393 передбачено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зараховується на пільгових умовах, зокрема, особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.

Так, матеріали справи свідчать, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-XIІ зі змінами» по лінії МВС з 10.03.2011, що вбачається з протоколу призначення пенсії позивачу за пенсійною справою 2003008689 (МВС) від 10.03.2011. З зазначеного протоколу також вбачається, що основний розмір пенсії позивача обрахований з 50% сум грошового забезпечення, вислуга років становила 20.

Згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.02.2024 № 6/ВЗ вбачається, що в період з 15.03.2022 по 04.09.2023 позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України в складі військової частини НОМЕР_1 . (а.с. 12)

Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 04.09.2023 № 247 вбачається, що позивача звільнено з військової служби у запас та з 04.09.2023 виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення. (а.с. 13-14)

Копії довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.02.2024 №6/ВЗ та витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 подавалися позивачем до ГУ ПФУ в Харківській області разом з відповідною заявою про врахування додаткової вислуги років від 29.10.2024.

Аналіз наведених вище норм права в сукупності зі встановленими в даній справі обставинами свідчить про те, що до вислуги років позивача має бути включена додаткова вислуга років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до дня фактичного звільнення, що, в даному випадку, становить період з 15.03.2022 по 04.09.2023.

Так, позивач, проходивши військову службу в складі військової частини НОМЕР_1 в період з 15.03.2022 по 04.09.2023, збільшив вислугу років на 1 повний рік служби.

Загальна вислуга років позивача з урахуванням додаткової вислуги років наразі складає 21 повний рік.

Відповідач зазначені обставини не прийняв до уваги.

Отже, судом встановлено, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо неврахування додаткової вислуги років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення згідно його заяви від 29.10.2024.

Також, суд зазначає, що відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону № 2262-ХІІ пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони, Державному бюро розслідувань та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Враховуючи вище встановлені обставини, суд зазначає, що розмір пенсії позивача повинен складати 53 % грошового забезпечення (50 % за 20 років вислуги + 3 % за повний рік вислуги років).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює також Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1(далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Отже, перерахунок пенсії позивача має бути проведено на підставі його заяви та додаткових документів, про що зазначено у статті 63 Закону № 2262-ХІІ, при цьому перелік додаткових документів є законодавчо встановленим.

Суд зазначає, що посилання відповідача на відсутність в ГУ ПФУ в Харківській області повноважень для розрахунку вислуги років позивача та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення пенсії є безпідставними, оскільки в спірному випадку пенсія за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ позивачу вже призначена з 10.03.2011 та позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області (як до пенсійного органу, на обліку в якому він перебуває) за визначених законодавством підстав для проведення перерахунку вже існуючої пенсії.

Визначаючись щодо дати, з якої позивачу має бути проведений перерахунок пенсії, суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Враховуючи, що із заявою про перерахунок пенсії разом з додатковими документами для такого перерахунку позивач звернувся до відповідача 29.10.2024, то наявні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії за вислугу в розмірі 53 % грошового забезпечення з 01.11.2024 (першого числа наступного місяця за днем подання заяви з необхідними документами для перерахунку пенсії).

Отже, суд вважає, що позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неврахування додаткової вислуги років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення згідно його заяви від 29.10.2024 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області врахувати додаткову вислугу років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення, виходячи з 21 року військової служби, та здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01.11.2024 за вислугу років у розмірі 53 % грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м . Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неврахування додаткової вислуги років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення згідно його заяви від 29.10.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області врахувати додаткову вислугу років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення, виходячи з 21 року військової служби, та здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01.11.2024 за вислугу років у розмірі 53 % грошового забезпечення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитро ВОЛОШИН