Рішення від 24.01.2025 по справі 480/3033/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2025 року м. Суми Справа № 480/3033/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Сидорука А.І.,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,

про зобов'язання вчинити дії.

Суть спору, позиція сторін. Процесуальні дії суду. Заяви сторін.

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2024 позивачу пенсіїу розмірі 80 % грошового забезпечення після її індексації відповідно: до Постанов КМУ № 118 від 16.02.22 та № 168 від 24.02.23, з щомісячною доплатою у розмірі 2000 грн, відповідно до Постанови КМУ від 17.07.2021 № 713, доплат як учаснику бойових дій, учаснику АТО, особливі заслуги, без обмеження граничним (максимальним) розміром.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем з 01.03.2024 пенсія перерахована не з розрахунку 80% грошового забезпечення, які булли призначені позивачу при звільненні зі служби, а також обмежується її виплата максимальним розміром, внаслідок чого позивач не отримує пенсію у належному розмірі. Тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

17.04.2024 судом було відкрито провадження у справі, про що постановлено ухвалу.

Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, правом подання відзиву не скористався. Тому суд, на підставі норми ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.

Встановлені судом фактичні обставини.

У січні 2007 року позивачу було призначено пенсію за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ з розрахунку 80% грошового забезпечення. Даний факт встановлено у рішенні Сумського окружного адміністративного суду від 25.11.2022 у справі № 480/5732/22, яке набрало законної сили (https://reyestr.court.gov.ua/Review/107516956).

З 01.03.2024 пенсія перерахована позивачу з розрахунку 70% грошового забезпечення, з урахуванням індексацій на виконання постанов КМУ від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168 та від 23.02.2024 № 185 у сумах 2580,51 грн, 1500 грн та 1500 грн, щомісячної доплати у сумі 2000 грн на виконання постанови КМУ від 14.07.2021 № 713, а також підвищень та доплат: як учаснику АТО у сумі 590,25 грн, як УБД у сумі 40 грн та за особливі заслуги у сумі 543,03 грн. Підсумок пенсії з надбавками складає 27186,02 грн, з урахуванням максимального розміру - 23610 грн (а.с.13).

Висновки суду та їх мотиви.

1. Щодо відсотку, з якого повинна перераховуватися пенсія.

Як встановлено судом, пенсія позивачу призначена у 2007 році з розрахунку 80% сум грошового забезпечення.

На час призначення пенсії позивачу норма ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Так, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України № 2262-ХІІ, згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80". У той же час згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього ж закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

У подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України № 2262-ХІІ, якими цифри "80" (відсотків) замінено цифрами "70".

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії з 01.03.2024) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Суд зазначає, що дана норма Закону стосується виключно призначення пенсії за вислугу років, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Нормою, яка регулює перерахунок вже призначеної пенсії є саме ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.

Суд звертає увагу, що норма ст. 63 Закону № 2262-ХІІ не містить жодних положень щодо відсоткового обмеження пенсії при здійсненні її перерахунку.

Враховуючи той факт, що відповідач при здійсненні перерахунку позивачу вже призначеної пенсії керувався нормою закону, яка регулює порядок призначення пенсії, суд вважає, що відповідач діяв всупереч ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Крім того суд враховує, що ст. 58 Конституції України закріплено принцип незворотності дії в часі законів та інших правових актів, відповідного до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Імперативність даної норми в контексті спірних правовідносин полягає в тому, що зміна розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та інших осіб, згідно з положеннями Закону, не може мати наслідком скасування вже призначеного пенсіонеру відсоткового співвідношення пенсії до грошового забезпечення у розмірі 80%, з якого і повинен бути проведений відповідний перерахунок.

Отже, дії відповідача щодо перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення з 01.03.2024 не відповідають критеріям правомірності, встановленим нормою ч. 2 ст. 2 КАС України.

2. Щодо виплати пенсії з обмеженням максимального розміру.

Як встановлено судом, з 01.03.2024 відповідачем перераховано позивачу пенсію з урахуванням індексацій, щомісячної доплати, а також підвищень та доплат як учаснику АТО, як УБД та за особливі заслуги. Виплата пенсії з вказаної дати обмежена максимальним розміром із суми 27186,02 грн до 23610 грн.

Нормою ст. 7 ЗУ ''Про державний бюджет на 2024 рік'' розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2024 встановлено 2361 грн.

Отже, враховуючи наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позивачу з 01.03.2024 було обмежено пенсію максимальним розміром, який дорівнює 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Положення статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016.

Згідно з пунктом другим резолютивної частини вказаного Рішення, зокрема, ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Таким чином, з 20.12.2016 відсутня частина сьома статті 43 в Законі № 2262-ХІІ.

Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017, у ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року».

Суд зазначає, що внесені вказаним законом зміни до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Суд звертає увагу, що однорідні/тотожні обмеження розміру пенсії, були передбачені двома нормативно-правовими актами: ст. 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.11.2011 та ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р(II)/2022 норму ст. 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України № 2262-ХІІ, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, визнано такою, що не відповідає Конституції України - тобто неконституційною.

Враховуючи зазначене, застосування положень ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, 20.12.2016 та ст. 2 Закону “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 щодо обмеження розміру пенсії позивача, є протиправним.

При цьому, зазначення в постановах КМУ № 713, № 118, № 168 та № 185 встановлення доплати та підвищення пенсій у межах максимального розміру, визначеного законом, жодним чином не впливають на вказані правовідносини, оскільки застосування таких положень закону є неправомірним.

Отже, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо застосування з 01.03.2024 обмежень максимального розміру пенсії позивача при її виплаті не відповідають критеріям правомірності, встановленим нормою ч. 2 ст. 2 КАС України.

3. Спосіб захисту.

Позивач просить суд лише зобов'язати відповідача вчинити дії.

Суд звертає увагу, що перерахунок пенсії з урахуванням іншого відсотку грошового забезпечення, а ніж того який було встановлено при звільненні зі служби, як і виплата пенсії з обмеженням максимального розміру є активною формою поведінки суб'єкта владних повноважень, а тому належним способом захисту прав позивача є саме визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання його вичнити дії.

Враховуючи те, що з 01.03.2024 пенсія позивача перерахована з 70% грошового забезпечення та виплачується з вказаної дати з обмеженням максимального розміру, то суд, на підставі норми ч.2 ст.5 та ч.2 ст.9 КАС України, з урахуванням прохальної частини позову та заявлених позивачем вимог, задовольняє їх в цій частині, з виходом за межі позовних вимог та у спосіб, який найбільш ефективно захистить порушені права позивача.

В задоволенні вимоги зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2024 позивачу пенсіїу розмірі 80 % грошового забезпечення, без обмеження граничним (максимальним) розміром суд відмовляє у зв'язку з передчасністю, оскільки відповідач на виконання цього рішення ще не здійснював перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 з урахуванням 80% грошового забезпечення. Відтак у суду відсутні докази що при здійсненні перерахунку пенсії з 01.03.2024 у розмірі 80% грошового забезпечення позивачу буде обмежено виплату пенсії максимальним розміром.

В іншій частині вимог суд відмовляє, у зв'язку з необґрунтованістю, оскільки з 01.03.2024 відповідачем перераховано пенсію позивача з урахуванням індексацій, щомісячної доплати, а також підвищень і доплат, про що детально зазначено у розділі ''Встановлені судом фактичні обставини'' мотивувальної частини даного рішення.

Судові витрати.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі норми п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України ''Про судовий збір'', його розподіл судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 90, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо перерахунку з 01.03.2024 ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням 70% сум грошового забезпечення.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), з урахуванням 80% сум грошового забезпечення та виплачених сум.

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01.03.2024 пенсії з обмеженням максимального розміру.

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) виплатити з 01.03.2024 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

6. В задоволенні іншої частини вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - відмовити.

7. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

8. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

9. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано 24.01.2025.

Суддя А.І. Сидорук