Рішення від 23.01.2025 по справі 420/12387/24

Справа № 420/12387/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження, визначеного ч. 5 ст. 262 КАС України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов?язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо здійснення розрахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування довідки про заробітну плату від 21.02.2022 року №2, викладену в листі №6936-6532/Р-02/8-2100/23;

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати ОСОБА_1 з 25.01.2022 року пенсію за віком, з урахуванням довідки про заробітну плату від 21.02.2022 року №2, виданої товариством з додатковою відповідальністю "Херсонське автотранспортне підприємство 16554".

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що при досягненні пенсійного віку він звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення йому пенсії за віком із пакетом необхідних документів, зокрема, довідкою про заробітну плату від 21.02.2022 року №2, видану товариством з додатковою відповідальністю «Херсонське автотранспортне підприємство 16554».

Оскільки позивачу не було зрозуміло, чи врахована вищезазначена довідка про заробітну плату в розрахунок його пенсії, він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою щодо надання інформації про розрахунок пенсії із врахуванням довідки від 21.02.2022 року №2. Разом з тим, за твердженням позивача, листом від 07.09.2023 року відповідач відмовив в розрахунку пенсії з урахуванням вищевказаної довідки з підстав того, що в управління немає можливості провести перевірку вказаної довідки на підприємстві.

Вважаючи вищевказану відмову пенсійного органу протиправною, позивач звернувся із даним позовом до адміністративного суду.

Ухвалою суду справу №420/12387/24 було прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін. Відповідачу запропоновано в 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на адміністративний позов.

Під час розгляду справи до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до суду надійшов відзив по справі, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає, та зазначає, що позивач здобув право на призначення пенсії лише з 25.01.2023 року, а не з 25.01.2022 року, як помилково стверджує позивач. У той же час відповідач зазначив, що кінцевим результатом звернення особи до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії є рішення про перерахунок пенсії або рішення про відмову у проведенні перерахунку. Доказом звернення особи до пенсійного органу із відповідною заявою є розписка із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних, а також відсутніх документів. У своїй позовній заяві позивач стверджує, що він звертався до Головного управління із заявою, у якій просив перерахувати його пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату від 21.02.2022 року №2, виданої ТОВ "Херсонське автотранспортне підприємство 16554". При цьому, жодного документа (рішення про відмову, розписка про прийняття заяви), який би підтверджував звернення позивача із відповідною заявою (за формою згідно Додатку 1 до Порядку №22-1), до суду не надається. Крім того, відповідно до електронного журналу звернень Головного управління, Позивач із заявою про перерахунок пенсії (з дотриманням Порядку №22-1) до Управління не звертався. У зв'язку з вищевикладеним, на думку представника відповідача, позовна вимога щодо здійснення позивачу з 25.01.2022 року перерахунку пенсії за віком, з урахуванням довідки про заробітну плату від 21.02.2022 року №2, є передчасною.

Ухвалою суду від 16.07.2024 року провадження у справі №420/12387/24 було зупинено на підставі п.6 ч.2 ст.236 КАС України та, відповідно, поновлено ухвалою суду від 05.09.2024 року.

Згідно частини 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Судом під час розгляду справи встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області.

25.01.2023 року позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача.

Згідно наданої до суду довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №2 від 21.02.2022 року, видану товариством з додатковою відповідальністю «Херсонське автотранспортне підприємство 16554» на ім'я позивача, вбачається, що його заробітна плата, яка враховується для обчислення пенсії, склала 1 761,93 грн. (довідка видана на підставі особових рахунків за 1991-1995 роки).

За твердженням позивача, при зверненні до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком, він надавав пакет відповідних документів, серед яких була вищевказана довідка №2 від 21.02.2022 року, видана товариством з додатковою відповідальністю «Херсонське автотранспортне підприємство 16554».

Посилаючись на те, що позивач не обізнаний щодо того, чи врахована вищезазначена довідка про заробітну плату в розрахунок його пенсії, він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою щодо надання інформації про розрахунок пенсії із врахуванням довідки №2 від 21.02.2022 року. З цього приводу в матеріалах пенсійної справи міститься витяг з веб-порталу Пенсійного фонду України, в якому вбачається, що позивач 18.08.2023 року надсилав вищевказану заяву про надання роз'яснень щодо підстав неврахування вищевказаної довідки. Разом з тим, у вищевказаній заяві позивач посилається на те, що ще 22.02.2023 року він надав до пенсійного органу довідку №2 від 21.02.2022 року, водночас перерахунку пенсії досі проведено не було.

Листом від 07.09.2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомило позивача про те, що в матеріалах електронної пенсійної справи наявна довідка про заробітну плату від 21.02.2022 року №2 за період роботи з 01.01.1991 року по 31.12.1995 року, видана товариством з додатковою відповідальністю “Херсонське автотранспортне підприємство 16554». З метою вирішення питання щодо можливості проведення перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату, до вищезазначеного підприємства направлений лист від 12.04.2023 року №2100-1001-8/9983. Проте, лист повернувся на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з відміткою: “адресат відсутній за вказаною адресою». Враховуючи вищевикладене, провести перевірку довідки про заробітну плату від 21.02.2022 року №2 за період роботи з 01.01.1991 року по 31.12.1995 року, наразі немає можливості. Одночасно повідомлено, що за умови проведення перевірки та підтвердження первинними документами довідки про заробітну плату, при розрахунку заробітної плати за період 01.01.1991 року по 31.12.1995 року та з 01.07.2000 року по 28.02.2022 року - коефіцієнт заробітної плати складатиме 0,92833, що є більш доцільним.

Вважаючи вищевказаний лист Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області таким, у якому позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку його пенсії з 25.01.2022 року, з урахуванням вищевказаної довідки від 21.02.2022 року №2, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Дослідивши адміністративний позов, відзив, та інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №1058-ІV).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону №1058-IV пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 цього Закону призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до положень абзацу першого частини 4 ст. 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

За ч.1 ст.26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

Як було встановлено судом за час розгляду справи, позивачу призначено пенсію за віком з 25.01.2023 року.

За ч.1 ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно ст.44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

За ч.5 ст.45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року №13-1 (далі - Порядок №22-1).

Пунктом 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява перерахунок пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно п.1.8 Порядку №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Відповідно до п.2.7 Порядку №22-1 закріплено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

За п.3.2 Порядку №22-1 у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії посадова особа підприємства, установи, організації оформляє всі необхідні документи і направляє їх до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або передає документи працівнику для їх подачі до органу, що призначає пенсію, самостійно.

Згідно п.4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

За п.4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви (п.4.3 Порядку №22-1).

Аналізуючи вищезазначені приписи Порядку №22-1 суд приходить до висновку, що для розгляду питання про перерахунок пенсії позивачу передує його окреме звернення до територіального управління Пенсійного фонду України з відповідною заявою про перерахунок йому пенсії за віком та пакетом необхідних документів, в даному випадку, із довідкою №2 від 21.02.2022 року, що видана товариством з додатковою відповідальністю «Херсонське автотранспортне підприємство 16554».

Разом з тим, матеріали справи не містять доказів звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з відповідною заявою про перерахунок його пенсії із врахуванням вищевказаної довідки, що свідчить про недотримання позивачем приписів Порядку №22-1.

Позивач у своєму зверненні від 18.08.2023 року посилається на те, що ще 22.02.2023 року він надав до пенсійного органу довідку №2 від 21.02.2022 року, водночас перерахунку пенсії досі проведено не було.

Разом з тим, позивачем не було надано жодного доказу звернення позивача 22.02.2023 року з відповідною довідкою до відповідача.

Крім того суд враховує, що позивачу було призначено пенсію за віком лише 25.01.2023 року. У той же час суд зауважує, що за час розгляду справи позивачем не було зазначено відповідних правових підстав та не було надано належних обгрунтувань щодо необхідності здійснення перерахунку його пенсії за віком з 25.01.2022 року, із врахуванням вищезгаданої довідку №2 від 21.02.2022 року, враховуючи той факт, що пенсію йому призначено тільки через рік після вказаної ним дати.

Суд погоджується з твердженням представника пенсійного органу, що без відповідного звернення із заявою про перерахунок пенсії та отримання рішення за результатами розгляду цієї заяви, позовні вимоги позивача щодо визнання протиправним здійснення йому з 25.01.2022 року перерахунку пенсії за віком, з урахуванням довідки про заробітну плату від 21.02.2022 року №2, а також зобовязання здійснити такий перерахунок, є передчасними.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Оскільки у матеріалах справи відсутні докази звернення позивачем до пенсійного органу з відповідною заявою про перерахунок його пенсії за віком із врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №2 від 21.02.2022 року, видану товариством з додатковою відповідальністю «Херсонське автотранспортне підприємство 16554», вимоги щодо визнання протиправною відмову у перерахунку та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати йому пенсію за віком із врахуванням вказаної довідки, на думку суду, є передчасними та не підлягають задоволенню, оскільки позивач з такою заявою про перерахунок його пенсії до відповідача не звертався, відповідного рішення за результатами розгляду цієї заяви не приймалось, та докази порушення прав позивача в цій частині наразі у суду відсутні.

Враховуючи вищевказані підстави, суд не вбачає підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно ч.1 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Виходячи з необхідності відмови судом у задоволенні позовних вимог позивача, у суду відсутні підстави, передбачені ст. 139 КАС України, для стягнення на його користь судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5, 6-11, 12, 77, 90, 241-246, 255, 257, 258, 262, 291, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Розподіл судових витрат не проводити.

Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя О.В. Білостоцький

.