Рішення від 23.01.2025 по справі 400/4192/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2025 р. № 400/4192/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомПриватного підприємства "Агро-Альянс", автодорга Ульянівка-Миколаїв, 107 км. 100 м, Костянтинівка, Арбузинський район, Миколаївська область, 55340, вул. Івана Мазепи, 16, оф. 4, м. Київ, 01010,

до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005,

провизнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «Агро - Альянс»" (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі - відповідач) про:

- визнання протиправною відмови Головного управління ДПС у Миколаївській області у підтвердженні Приватному підприємству «Агро-Альянс» статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2024 році, оформлену листом від 26 березня 2024 року №9154/6/14-29-04-11-05;

- зобов'язання Головного управління ДПС у Миколаївській області вчинити дії щодо підтвердження Приватному підприємству «Агро-Альянс» (ЄДРПОУ 32945887) статусу платника єдиного податку четвертої групи, починаючи з 01.01.2024, та внести відповідні записи до реєстру платників єдиного податку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, з метою підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи ПП «Агро-Альянс» подавало до Головного управління Державної податкової служби України в Миколаївській області пакет документів, визначний п. 298.8.1 ст. 298 ПК України. Позивач отримав лист ГУ ДПС у Миколаївській області від 26 березня 2024 року №9154/6/14-29-04-11-05 про відмову у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи для ПП «Агро-Альянс», з вказаною відмовою позивач не погоджується та звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою від 10.05.2024 Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/4192/24 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Головного

управління ДПС у Миколаївській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що відповідно до п. 299.10 ст. 299 ПКУ реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: подання платником податку заяви відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; у випадках, визначених пп.298.2.3 та пп.298.8.6 п.298.8 ст.298 ПКУ; якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податкау четвертої групи становить менш як 75 відсотків; якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 та пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПКУ; набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті - в останній день календарного кварталу, в якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті. Позивач надав до Южноукраїнської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області до 20 лютого 2024 року наступну податкову звітність з єдиного податку четвертої групи, а саме: загальну податкову декларацію за реєстраційним номером 9031049627 від 15.02.2024; розрахунок частки сільськогосподарського виробництва за 2023 рік, що подається до декларації за 2024 рік за реєстр. номером 9033762493 від 19.02.2024.

В порушення пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПП «Агро-Альянс» не надало в термін до 20 лютого поточного року податкову декларацію з єдиного податку четвертої групи на 2024 рік за типом «Загальна», яка є обов'язковою щодо щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи. Вказана вище декларація було подана ПП «Агро-Альянс» 21.02.2024 за реєстраційним номером 9035445491. Таким чином, при неподанні всіх документів, передбачених пп.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПКУ, ПП «Агро-Альянс» втратило статус платника єдиного податку четвертої групи на поточний рік. Підставами для прийняття контролюючим органом рішення щодо виключення з реєстру суб'єкта господарювання як платника єдиного податку четвертої групи згідно з п.299.10 ст.299 ПКУ є порушення вимог, встановлених пп.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПКУ.

Таким чином, в зв'язку з неподанням всіх документів, передбачених пп. 298.8.1 п.298.8 ст.298 ПКУ, позивач втратив статус платника єдиного податку четвертої групи на поточний рік, при цьому платник податків не позбавляється права щодо набуття цього статусу у наступному році.

11.06.2024 позивач надав на адресу суду відповідь на відзив, в якій вказує, що п. 299.10 статті 299 ПК України передбачає в яких випадках відповідач може анулювати реєстрацію певної юридичної особи платником єдиного податку. При цьому, п. 299.10 ст. 299 ПК України не надає відповідачу повноважень прийняти рішення про непідтвердження статусу платника єдиного податку (четвертої групи), а натомість імперативно закріплює різновид документу, який повинен прийняти відповідач у випадку недотримання певною особою принаймні однієї з підстав, визначених п. 299.10 ст. 299 ПК України.Податковий кодекс України загалом не надає права відповідачу приймати такі рішення як «непідтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи». Відповідачем було прийнято рішення про непідтвердження реєстрації позивача платником єдиного податку, яке було оформлене у вигляді звичайного листа.Доказів того, що відповідач приймав рішення про анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку четвертої групи суду надано не було, що свідчить про вчинення відповідачем протиправних дій, просив позов задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Приватне підприємство «Агро-Альянс» є платником єдиного податку четвертої групи вже тривалий час, що підтверджується довідками про підтвердження статусу.

Основним видом діяльності ПП «Агро-Альянс» є КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, що підтверджується копією витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

З метою підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи ПП «Агро-Альянс» подавало до Головного управління Державної податкової служби України в Миколаївській області пакет документів, визначений п. 298.8.1 ст. 298 ПК України, а саме: розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва; загальну податкову декларацію з єдиного податку 4 групи на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок. Разом із загальною декларацією подавались відомості про наявність земельних ділянок; звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки, яка повністю дублює відомості загальної податкової декларації, було подано 21.02.2024.

ГУ ДПС у Миколаївській області листом від 26 березня 2024 року № 9154/6/14-29-04-11-05 відмовлено у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи для ПП «Агро-Альянс».

Не погоджуючись із діями відповідача щодо виключення ПП «Агро-Альянс» з реєстру платників єдиного податку четвертої групи, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Таким чином, за змістом внесених з 01.01.2015 у ПК України змін, окрему четверту групу єдиного податку створено замість фіксованого сільськогосподарського податку і основною умовою для набуття сільськогосподарським підприємством статусу платника єдиного податку є наявність частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) період, що дорівнює або перевищує 75 %, а не необхідність подання до 20 лютого пакету документів.

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений статтею 299 ПК України, відповідно до пункту 299.1 якої, реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Пунктом 299.10 статті 299 ПК України встановлено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, у разі якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.

Відповідно до Закону України від 28.12.2014 № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 01.01.2015, фіксований сільськогосподарський податок трансформовано в єдиний податок (виділено в окрему 4 групу).Пунктом 291.4 статті 291 ПК України визначено, що суб'єкти господарювання, сільськогосподарські товаровиробники, у

яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, належать до 4 групи платників єдиного податку.Підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 ПК України врегульовано, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах. Відтак, до платників 4 групи єдиного податку можуть належати сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.Платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу (пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПК України).Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлюється ПК України, п. 298.8 якої передбачено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 цієї статті. Відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); - звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи); - розрахунок частки

Із системного аналізу вказаних норм слідує, що реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку та є безстроковою. ПК України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи, але не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у підпункті 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, не може бути або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24.01.2019 року у справі № 814/1394/15, яка в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховуються судом при вирішення даного спору. Пунктом 299.6 статті 299 ПК України встановлено, що підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно: 1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу; 2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації; 3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4. пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.

Суд зазначає, що згідно з підпунктом 5 пункту 299.10 статті 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу. Отже, в разі, коли суб'єкт господарювання вже зареєстрований як платник єдиного податку, то законодавство визначає лише один механізм позбавлення суб'єкта господарювання такого статусу це прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом

виключення суб'єкта господарювання з реєстру платників єдиного податку відповідно до приписів п. 299.10 ст. 299 ПК України, зокрема, у разі неподання податкової звітності.

Судом встановлено, що з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку позивачем до 20.02.2024, тобто в межах визначеного ПК строку, було подано до контролюючого органу за місцем розташування земельних ділянок, наступний перелік документів:розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва; загальну податкову декларацію з єдиного податку 4 групи на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок.

Разом із загальною декларацією подавались відомості про наявність земельних ділянок; звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки, яка повністю дублює відомості загальної податкової декларації, що не заперечується сторонами.

Податковий орган відмовив у реєстрації платником єдиного податку IV групи у 2024 році, в зв'язку з відсутністю загальної декларації платника єдиного податку четвертої групи, яка подається контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку).

Судом встановлено, що на поданій декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік в розділі «тип декларації» стоїть позначка 04 «звітна», тоді як повинна стояти позначка 01 «загальна», тому дану декларацію не було прийнято як загальну декларацію.

Зі змісту даної декларації вбачається, що це загальна податкова декларація з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок.

Суд зазначає, що в даному випадку податкова декларація з єдиного податку на поточний 2024 рік була подана, отримано електронні квитанції про її прийняття, відмови в прийнятті податкової декларації зі сторони податкового органу не було. За таких обставин вважається, що податкова декларація є прийнятою.

Отже, податкова декларація прийнята податковим органом без зауважень. При цьому, від контролюючого органу не надходило повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації.

Зазначення в декларації неправильного типу не стало підставою для її неприйняття.

Суд зауважує, що такої підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку 4 - групи як неподання загальної декларації ПКУ не передбачає.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі №821/284/16.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, враховуючи те, що позивачем у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2023 рік, були подані усі необхідні документи, передбачені як підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України так і підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, отже відповідно до норм чинного законодавства у відповідача були відсутні будь-які підстави для не підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік.

Враховуючи всі докази у сукупності, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог.

Відтак, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд використовуючи повноваження передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України, самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Судові витрати розподіляються на підставі ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Приватного підприємства "Агро-Альянс" (автодорга Ульянівка-Миколаїв, 107 км. 100 м.,Костянтинівка, Арбузинський район, Миколаївська область, 55340 код ЄДРПОУ 32945887) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005 код ЄДРПОУ 44104027) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головною управління ДПС у Миколаївській області щодо виключення з реєстру платників єдиного податку четвертої групи Приватного Підприємства «Агро - Альянс» з 01.01.2024.

3. Зобов'язати Головне управління ДПС у Миколаївській області внести до реєстру платників єдиного податку відомості про Приватне підприємство «Агро - Альянс» (код ЄДРПОУ 32945887) як платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік, та видати відповідну довідку щодо підтвердження статусу такого платника.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005 код ЄДРПОУ 44104027) на користь Приватного підприємства "Агро-Альянс" (автодорга Ульянівка-Миколаїв, 107 км. 100 м.,Костянтинівка,Арбузинський район, Миколаївська область,55340 код ЄДРПОУ 32945887) судові витрати в розмірі 3028,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 23.01.2025.

Суддя Н.О. Бульба