Ухвала від 24.01.2025 по справі 640/7416/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

24 січня 2025 року м. ДніпроСправа № 640/7416/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження клопотання Національної поліції України про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду у справі за позовом адвоката Середницької-Короп Софії Юріївни в інтересах ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом адвоката Середницької-Короп Софії Юріївни, що діє в інтересах ОСОБА_1 (далі -позивач) до Національної поліції України (далі - відповідач, НПУ), такими позовними вимогами:

визнати протиправними дії Національної поліції України щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні та подані до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача з 01 грудня 2019 року, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 19 листопада 2019 року;

зобов'язати Національну поліцію України виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії позивача з 01 грудня 2019 року, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 19 листопада 2019 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.05.2022 відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 справу за позовом адвоката Середницької-Короп Софії Юріївни в інтересах ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії прийнято до провадження.

13.09.2022 відповідачем надано відзив на позовну заяву, у якому, серед іншого, заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, в обґрунтування якого зазначено таке.

З матеріалів справи вбачається, що у відповідь на заяву від 27.09.2021 відповідь позивачеві надано листом НПУ від 11.10.2021.

Беззаперечним є той факт, що саме з цієї відповіді позивач дізнався про, на його думку, протиправні дії НПУ. Разом з тим, позовну заяву датовано 13.05.2022.

Таким чином, на думку відповідача, позивачем пропущено строк звернення до суду, що відповідно до статті 123 КАС України є підставою для залишення позову без розгляду.

При цьому, відповідач зауважує, що введення в Україні воєнного стану з 24.02.2022 не може бути розцінено як беззаперечну підставу для позивача, яка підтверджує поважність підстав пропуску строку звернення до суду.

На підставі викладеного відповідач клопотав про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду.

Вирішуючи зазначене клопотання, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною другою цієї статті встановлено загальний шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду, який застосовується, якщо інше не передбачено цим Кодексом або іншими законами

При розгляді судом справи установлено, що Верховним Судом у постанові від 08.05.2024 у справі № 360/13686/23 сформовано таку правову позицію:

Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб'єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім випадків, якщо інше прямо не передбачено законом.

При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та залишення без розгляду позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов'язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом.

Відповідно до статті 51 Закону № 2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Зміст даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії у визначеному чинним законодавством розмірі з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду від 02 липня 2020 року у справі №280/1931/19, від 02 жовтня 2020 року у справі №826/1285/16.

Таким чином, до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений частиною другою статті 122 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.

Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі не проведення перерахунку з вини державних органів, уповноважених здійснювати перерахунок пенсії.

Підсумовуючи зазначене вище, можна дійти висновку, що у справах, що стосуються перерахунку пенсій військовослужбовцям, практика Верховного Суду свідчить про те, що шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, не завжди застосовується. Зокрема, якщо перерахунок пенсії не було здійснено з вини відповідних державних органів, право на перерахунок пенсії реалізується без обмеження строком.

У разі невиконання суб'єктом владних повноважень обов'язку щодо перерахунку пенсії особи мають право звернутися до суду без застосування обмеження строків, оскільки таке обмеження унеможливлює реалізацію права на пенсійне забезпечення, гарантоване Законом №2262-ХІІ.

Таким чином, суд дійшов висновку, що в межах спірних правовідносин неотримання від відповідача довідки впливає на право позивача на перерахунок пенсії, призначеної за Законом № 2262-ХІІ, строки звернення до суду, встановлені частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, не застосовуються.

На підставі викладеного у задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 123, 248 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Національної поліції України про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду у справі за позовом адвоката Середницької-Короп Софії Юріївни в інтересах ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду.

Суддя А.Г. Секірська