Постанова від 21.01.2025 по справі 456/5051/24

Справа № 456/5051/24 Головуючий у 1 інстанції: Янів Н. М.

Провадження № 22-ц/811/3016/24 Доповідач в 2-й інстанції: Ніткевич А. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2025 року Львівський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого судді - Ніткевича А.В.,

суддів - Бойко С.М., Копняк С.М.

секретаря Зеліско-Чемерис К.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Львівського апеляційного суду у м. Львові цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Котік Олесі Станіславівни на рішення Стрийського районного суду Львівської області від 24 вересня 2024 року в складі судді Яніва Н.М. у справі за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , з участю заінтересованої особи Стрийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Львів), про встановлення факту, що має юридичне значення,-

встановив:

20 вересня 2024 року заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в інтересах яких діє адвокат Котік О.С., через підсистему «Електронний суд», звернулись до суду із заявою про встановлення факту народження дитини.

Заява обґрунтована тим, що заявниця ОСОБА_1 народила дитину на окупованій території та у зв'язку з захопленням органів ДРАЦС окупантами вона не може отримати на території України за місцем свого проживання свідоцтва українського зразка.

Встановлення факту народження необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України та реалізація в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.

Інформація про народження громадянина України має бути внесена до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України.

Щодо розбіжностей у наданих документах, а саме прізвищі заявниці « ОСОБА_3 » та « ОСОБА_4 » зазначає, що 15.08.2020 ОСОБА_1 уклала шлюб із ОСОБА_2 , який зареєстровано Керченським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим. ОСОБА_1 за окупаційними законами змінила прізвище на « ОСОБА_3 ». Але, відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадянина та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території окремих територій АР Крим діє особливий режим, згідно з яким всі органи влади створені країною-окупантом та ухвалені ними рішення визнаються нелегітимними та незаконними.

Тобто, вищезазначеним Законом України прямо передбачено, що Керченський міський відділ запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим є нелегітимним та незаконним. За законодавством України такого відділу взагалі не існує.

Батько визнав батьківство у зв'язку з чим дитина носить прізвище батька.

Просить встановити факт народження дитини чоловічої статі, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Керч, АРК, Україна, а також встановити дані про її батьків: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України; батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.

Оскаржуваним рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 24 вересня 2024 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи Стрийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Львів), про встановлення факту, що має юридичне значення - відмовлено.

Рішення суду оскаржила ОСОБА_1 , апеляційну скаргу в інтересах якої подала адвокат Котік О.С. Вважає рішення незаконним, таким, що порушує норми матеріального та процесуального права.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги покликається на те, що судом не надано оцінки доказам, які підтверджують факт народження дитини, хоча заява безпосередньо стосується встановленню цього юридичного факту, який має правові наслідки у вигляді набуття громадянства України дитиною за народженням відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України», яка народжена на тимчасово окупованій території України.

Зазначає, що свідоцтво про народження дитини, видане Керченським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, підтверджує факт, що народився хлопчик.

На підтвердження факту народження дитини надано копії паспорта України, копія свідоцтва про шлюб, який зареєстрований на тимчасово окупованій території, копії медичних документів, копія свідоцтва про народження дитини, виданого органом тимчасово окупованої території України.

Зауважує, що Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, не містять чітких норм щодо порядку державної реєстрації народження на тимчасово окупованій території України відповідними органами державної реєстрації актів цивільного стану без рішення суду про встановлення такого факту, що призводить до складнощів у встановленні факту народження та здійснення державної реєстрації народження у позасудовому порядку.

Саме судове рішення про встановлення такого факту є підставою для державної реєстрації народження та для внесення відомостей про батьків дитини відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду (висновок Верховного Суду від 23 листопада 2022 року у справі №759/7001/22). Зазначене узгоджується зі змістом частини 2 статті 319 ЦПК України, відповідно до якої рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

За змістом частини 2 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими російською федерацією з 20 лютого 2014 року.

Звертаючись до суду із цією заявою, заявники вказували, що встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України необхідне для реєстрації народження дитини у державних органах реєстрації актів цивільного стану України, оскільки видані окупаційною владою документи не мають юридичної сили на території України.

Аналіз та оцінка поданих документів, виданих російським органом реєстрації актів цивільного стану, як доказів, дає підстави для висновку, що зазначені у них відомості об'єктивно й достовірно підтверджують факт народження дитини чоловічої статті, саме на тимчасово окупованій території України.

Просить скасувати рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 24 вересня 2024 року та прийняти нове рішення, яким заяву задовольнити.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив, що згідно із вимогами ч.3 ст. 360 ЦПК України не перешкоджає перегляду судового рішення.

Учасники справи в судове засідання 21 січня 2025 року не прибули, не повідомили суд про причину неявки.

На переконання колегії суддів, матеріалів справи достатньо для розгляду справи по суті, а тому вважає за можливе відповідно до ч. 2 ст. 372 ЦПК України, проводити розгляд справи за відсутності осіб, що не з'явилися.

За відсутності всіх осіб, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу технічними засобами не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість ухваленого рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково виходячи з такого.

Згідно із частиною першою статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частиною першою статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до статті 3 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про міжнародне приватне право», законів України, що визначають особливості розгляду окремих категорій справ, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до копії паспорта громадянина України № НОМЕР_1 виданого 02.05.2019 року, орган що видав - 6512, є громадянкою України.

Інший заявник ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 06.05.2008 року.

З наявної в матеріалах справи копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 15 серпня 2020 року, виданого Керченським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , 15 серпня 2020 року зареєстрували шлюб. Після реєстрації шлюбу прізвище дружини змінено на « ОСОБА_3 ».

Згідно із копією свідоцтва про народження ОСОБА_5 , серії НОМЕР_4 від 07.05.2024 року, виданих установою, розташованою на тимчасово окупованій території України в м. Керч, АР Крим, Україна, батьками дитини зазначено: ОСОБА_2 та ОСОБА_6 .

Відповідно до медичного свідоцтва про народження серії 35 №1024005503 від 29.04.2024 року, ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дитина чоловічої статі, від матері ОСОБА_6 , при цьому документом, який встановлює особу матері, зазначено паспорт громадянина рф, який видано 18.09.2020 року.

Звертаючись до суду із заявою про встановлення факту народження дитини чоловічої статі, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Керч, АРК, Україна, а також встановити дані про її батьків: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України; батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, заявники вказували на те, що встановлення факту народження необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України та реалізація в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.

Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суд першої інстанції своє рішення мотивував тим, що відомості про матір та батька дитини, зазначені в заяві, не співпадають з відомостями, зазначеними в свідоцтві про народження дитини, а тому суд позбавлений можливості безспірно встановити факт народження дитини на тимчасово окупованій території України, із зазначенням даних про її батьків, як того вимагає ч. 3ст. 317 ЦПК України.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

За умовами частини третьої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Частинами першою, другою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов'язується із наступним вирішенням спору про право.

Юридичні факти можуть бути встановлені для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, за умови, що вони не стосуються прав чи законних інтересів інших осіб. У випадку останнього між цими особами виникає спір про право.

Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України встановлені статтею 317 ЦПК України.

Відповідно до статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

У частині другій статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Згідно з частинами першою-третьою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

В свою чергу, частинами третьою-четвертою статті 49 ЦК України передбачено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.

Підставою для здійснення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження (стаття 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

В свою чергу, в абзаці сто двадцять шостому пункту 8 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940 (далі - Правила № 52/5), зазначено, що державну реєстрацію народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводить відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду в день надходження такого рішення в паперовій формі або будь-який відділ державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника в день отримання рішення суду у спосіб, передбачений абзацами п'ятим, шостим пункту 3 глави 1 розділу II цих Правил.

Згідно з підпунктом «в» пункту 12 глави 1 розділу III Правил № 52/5 у разі встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підставою для внесення відомостей про батьків дитини є відповідне рішення суду, яким встановлені такі дані.

Наведені положення Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» дають підстави для висновку про те, що документи, видані на тимчасово окупованій території України незаконними органами та їх посадовими чи службовими особами, є недійсними і не створюють правових наслідків, за винятком документів, що підтверджують, зокрема факт народження.

Водночас Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правила № 52/5 не містять спеціальної норми права щодо порядку державної реєстрації народження на тимчасово окупованій території України відповідними органами державної реєстрації актів цивільного стану без рішення суду про встановлення такого факту, що унеможливлює встановлення факту народження та здійснення державної реєстрації народження в позасудовому порядку.

Саме рішення суду про встановлення такого факту є підставою для державної реєстрації народження та для внесення відомостей про батьків дитини відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду (висновок Верховного Суду від 23 листопада 2022 року у справі № 759/7001/22)».

У постанові Верховного Суду від 24 квітня 2024 року за 761/13911/23 зроблено висновок, що «визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема щодо народження дитини, з метою захисту прав громадян України, не легітимізує таку владу та не надає автоматичної дійсності таким актам. Такі дії зумовлені тим, що держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.

При наданні оцінки, зокрема, свідоцтву про народження дитини, медичній довідці, як доказам, потрібно враховувати, що хоча такі документи не є юридично дійсними на території України, вони можуть підтверджувати, що певна установа, яка не діє відповідно до українського законодавства, але de facto існує на тимчасово окупованій території, зафіксувала факт народження дитини.

Правова оцінка документам, поданим заявником на підтвердження факту народження на тимчасово окупованій території України, зокрема документам, виданим органами та установами самопроголошених утворень, розташованими на окупованій території України, надається судом цивільної юрисдикції в сукупності з іншими доказами під час розгляду заяви про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України в порядку статті 317 ЦПК України.

Як вбачається із матеріалів справи, до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на окупованій території звернулись заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заяву в інтересах яких подала адвокат Котік О.С.

Однак, вирішуючи подану заяву, суд першої інстанції не звернув належної уваги на склад учасників справи та вирішив заяву лише в інтересах одного заявника ОСОБА_1 , залишивши поза увагою заяву вимоги в частині заявника ОСОБА_2 , що в силу вимог ч. 4 ст. 376 ЦПК України є обов'язковою підставою для скасування рішення.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що Законом України "Про доступ до судових рішень" встановлений порядок доступу до судових рішень з метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України "Про доступ до судових рішень" судді мають право на доступ до усіх інформаційних ресурсів Реєстру, в тому числі до інформації, визначеної статтею 7 цього Закону, зокрема до відомостей, які дають можливість ідентифікувати фізичну особу.

Судом апеляційної інстанції з Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що з аналогічною заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звертались до Бориспільського районного суду Київської області (справа №359/12381/24) та до Комунарського районного суду м. Запоріжжя (справа №333/11070/24).

Рішенням Бориспільського районного суду Київської області від 22 листопада 2024 року у справі №359/12381/24 заяву ОСОБА_7 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Бориспільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України задоволено частково.

Встановлено факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в місті Керч Автономної Республіки Крим, у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянки України. У задоволенні заяви в іншій частині відмовлено.

Рішенням Комунарського районного суду міста Запоріжжя від 24 грудня 2024 року у справі №333/11070/24 задоволено заяву представника заявника - ОСОБА_9 , яка діє в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Комунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території.

Встановлено факт народження громадянкою України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженки м. Керч АР Крим, дитини чоловічої статі - ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Керч, АР Крим, Україна.

Вирішено зазначити в актовому запису про народження дитини - ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Керч, АР Крим, Україна, громадянку України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженку м. Керч АР Крим - матір'ю дитини, та громадянина України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця м. Керч АР Крим - батьком дитини.

Для забезпечення негайності виконання рішень суду доручено Комунарському відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) провести дії по державній реєстрації народження дитини, зробити відповідний актовий запис та надати заявнику або його представнику свідоцтво про народження дитини державного зразка.

Відомості про оскарження вказаних судових рішень відсутні.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо набрали законної сили рішення суду або ухвала суду про закриття провадження у справі, ухвалені або постановлені з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, або є судовий наказ, що набрав законної сили за тими самими вимогами.

Згідно ч. 1 ст. 377 ЦПК України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи та закриває провадження у справі з підстав передбачених статтею 255 ЦК України.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зверталися до Бориспільського міськрайонного суду Київської області та до Комунарського районного суду м. Запоріжжя із заявами про встановлення факту народження однією і тією самою особою та тимчасово окупованій території, та враховуючи те, що зазначеними судами ухвалені рішення про задоволення заяви, колегія суддів приходить до висновку про наявність правових підстав для скасування рішення суду першої інстанції із закриттям провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 255, 317 367, 374, 377, 381-384, 389-391 ЦПК України, суд,-

постановив:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Котік Олесі Станіславівни задовольнити частково.

Рішення Стрийського районного суду Львівської області від 24 вересня 2024 року скасувати.

Провадження у справі за заявою за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , з участю заінтересованої особи Стрийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Львів), про встановлення факту, що має юридичне значення - закрити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено 21 січня 2025 року.

Головуючий А.В. Ніткевич

Судді С.М. Бойко

С.М. Копняк