Красилівський районний суд Хмельницької області
Справа № 677/1918/24
24.01.2025 м.Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області в складі головуючого судді Васільєва С.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди,
До Красилівського районного суду Хмельницької області надійшла зазначена позовна заява, в якій позивач просить стягнути з відповідача завдану матеріальну шкоду в розмірі 4400 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно виписки з акту огляду Хмельницької МСЕК від 14.11.2018 серії АВ №1111816 ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю третьої групи внаслідок загального захворювання на термін з 01.12.2018 по 30.11.2021.
З урахуванням пункту 14-6 Закону України від 30.03.2020 №540-ІХ головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - управління) на період дії карантину ОСОБА_1 продовжено виплату пенсії по третій групі інвалідності з 01.12.2021 по 31.03.2022 у раніше встановленому розмірі.
03.02.2022 ОСОБА_1 подав заяву до управління про припинення виплати пенсії у зв'язку з не проходженням МСЕК.
Таким чином, за період з 01.12.2021 по 31.01.2022 утворилась переплата пенсії ОСОБА_1 в розмірі 4400 грн.
30.03.2022, 29.06.2023 управлінням було направлено листи про розмір, причину утворення переплати та необхідність повернення надміру отриманих коштів у добровільному порядку, проте станом на дату звернення до суду кошти ОСОБА_1 в добровільному порядку не відшкодовано.
Ухвалою суду від 25.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Копію вказаної ухвали направлено відповідачу, яка отримана ним 27.12.2024. Відзиву на позов, заяв чи клопотань відповідач не подав.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Відповідач перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно виписки з акту огляду Хмельницької МСЕК від 14.11.2018 серії АВ №1111816, ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю третьої групи внаслідок загального захворювання до грудня 2021 року. Вказано, що черговий переогляд - у листопаді 2021 року.
02.04.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" №540-ІХ, яким Розділ XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено пунктом 14-6 такого змісту: У разі пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю.
Відповідач не пройшов повторного огляду МСЕК у встановлений строк, проте у зв'язку із запровадженням на території України карантину на підставі наведеного вище положення законодавства йому було продовжено виплату пенсії по інвалідності.
Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на період дії карантину ОСОБА_1 продовжено виплату пенсії по третій групі інвалідності, зокрема з 01.12.2021 по 31.03.2022 у розмірі по 2200 грн. щомісяця.
03.02.2022 ОСОБА_1 подав заяву до управління про припинення виплати пенсії у зв'язку з тим, що МСЕК не проходив та проходити не буде.
Таким чином, за період з 01.12.2021 по 31.01.2022 утворилась переплата пенсії ОСОБА_1 в розмірі 4400 грн.
З метою досудового врегулювання спору, управлінням було направлено листи від 30.03.2022 та від 29.06.2023 про розмір, причину утворення переплати та необхідність повернення надміру отриманих коштів у добровільному порядку. Однак такі кошти ОСОБА_1 в добровільному порядку не відшкодовано.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV, в редакції на час виникнення спірних правовідносин) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 9 Закону №1058-IV, в солідарній системі призначаються, окрім інших пенсійних виплат, пенсія по інвалідності.
Згідно зі ст. 30 Закону №1058-IV, пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Відповідно до ст. 31 Закону №1058-IV залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності.
Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.
Згідно з ст.34 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.
У ст. 35 Закону №1058-IV визначені строки виплати пенсії по інвалідності в разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності, зокрема, у разі визнання особи, яка пройшла повторний огляд здоровою, пенсія виплачується до кінця місяця, по який встановлено інвалідність.
Органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд (ч.3 ст.35 Закону №1058-IV).
Отже, законодавець покладає обов'язок на органи медико-соціальної експертизи повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про результати повторного огляду осіб.
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону №1058-IV, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 № 6-4 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2014 № 25-3).
Згідно з п. 3-4 вказаного Порядку № 6-4 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У разі припинення виплати пенсії відповідно до частини першої статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» решта переплати пенсії, що стягувалася за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України, або суми пенсії, виплачені надміру внаслідок рахункової помилки, у випадку відмови пенсіонера від добровільного повернення виплачених сум стягуються в судовому порядку.
Аналіз зазначених норм свідчить, що зайво виплачені суми пенсії можуть бути утримані позивачем за умови зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ст.102 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.
У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Згідно ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, механізм повернення надмірно сплачених сум пенсій передбачає стягнення зазначених сум лише у випадках, якщо така надмірна сплата відбулась з вини пенсіонера, а саме через його зловживання. Зазначене узгоджується з правовими позиціями, викладеними, зокрема, у постановах Верховного суду від 31.01.2019 (справа №554/6495/17-ц), від 31.10.2019 (справа №607/657/17).
Суд встановив, що відповідач перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідач не пройшов повторного огляду МСЕК, однак у зв'язку із запровадженням на території України карантину, на підставі п. 14-6 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", йому було продовжено виплату пенсії по інвалідності.
Водночас, відповідач всупереч нормі ст.102 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не повідомив органи Пенсійного фонду про те, що він не пройшов повторний огляд на МСЕК, і не мав наміру проходити такий.
Отже, право на отримання пенсії по інвалідності з грудня 2021 року відповідач не мав.
У той же час, відповідач продовжував отримувати пенсію у період з 01.12.2021 по 31.01.2022, що свідчить про те, що надмірна виплата пенсійних виплат відбулась з вини відповідача.
До органу Пенсійного фонду із заявою про припинення виплати пенсії по інвалідності відповідач звернувся лише на початку лютого 2022 року.
При цьому, отримані грошові кошти, як переплату пенсії, за період з 01.12.2021 по 31.01.2022 в сумі 4400 грн. в добровільному порядку відповідач не повернув.
Відтак суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача виплаченої йому пенсії по інвалідності за період з 01.12.2021 по 31.01.2022 в сумі 4400 грн.
Тому позов є обгрунтованим і підлягає до задоволення.
Розподіл судових витрат.
Судові витрати в цій справі складаються з судового збору.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позов задоволено повністю, тому з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним і документально підтверджені судові витрати в розмірі 2422,40 грн.
Керуючись ст. 4, 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 258, 263-265, 268, 280-283, 352, 354, 355 ЦПК України,
позов Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області завдану матеріальну шкоду в розмірі 4400 (чотири тисячі чотириста) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області витрати по сплаті судового збору в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, адреса: 29000, Хмельницька обл., м.Хмельницький, вулиця Г.Чекірди, буд.10, код ЄДРПОУ 21318350.
Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Повний текст судового рішення складено 24.01.2025.
Суддя С. В. Васільєв