Постанова від 24.01.2025 по справі 760/30732/24

Справа №760/30732/24

Провадження №3/760/559/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2025 року м. Київ

Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Тесленко І.О. за участю представника Київської митниці Державної митної служби України - Келеберденка В.В. , адвоката Монташевіча К.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності

громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місто Київ, паспорт громадянки України № НОМЕР_1 , виданий 17.10.1997 року Дарницьким РУ ГУ МВС України в м. Києві, реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП)- НОМЕР_2 , зареєстрована: АДРЕСА_1 ,

за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України,-

ВСТАНОВИЛА:

До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Державної митної служби України надійшли матеріали за протоколом про порушення митних правил №0773/10000/24 від 10.09.2024 року щодо ОСОБА_1 .

Відповідно до протоколу про порушення митних правил №0773/10000/24 від 10.09.2024 року та доводів в справі про порушення митних правил, наданих представником Кивської митниці до матеріалів справи, 31.07.2024 о 11 год. 34 хв., з метою митного оформлення та випуску у вільний обіг товарів, що надійшли з Польщі «Cargo-partner spedycja sp.z o.o.» на адресу ТОВ «ІСКРЕСС» (ЄДРПОУ 33779316), 02099, м. Київ, вул. Новодарницька, 15/1-А, кв. 63 директором ТОВ «ІСКРЕСС» особою уповноваженою на роботу з митницею ОСОБА_1 до відділу митного оформлення № 3 митного поста «Східний» Київської митниці шляхом електронного декларування подано митну декларацію типу ІМ/40/ДЕ, якій було присвоєно реєстраційний № MRN 24UA100360807054U2. Разом з ЕМД в електронному вигляді до неї додані наступні документи: Контракт № 2022/1А UKR від 12.07.2022, додаткова угода № 4 до контракт № 2022/1А, CMR А 548182 від 24.07.2024; Інвойси від 19.07.2024 №EXP/S10/24070002, паспорти безпеки торгової марки «FRAGRANCE OILS», заява декларанта. На додаткову вимогу митниці, щодо проведення ідентифікації речовин, що входять в склад ароматизаторів декларантом додано до документів паспорти безпеки яких не вистачало на продукцію торгової марки «FRAGRANCE OILS». Виходячи з відомостей вказаної вище митної декларації, заявлений до митного контролю та оформлення товар: №1 «Суміші синтетичних запашних речовин у вигляді рідини для виробництва парфюмерно- косметичної продукції, товарів побутової хімії, віддушки, що не містять спирту, не тваринного походження, не на основі молочного жиру, не використовуються для виробництва харчових продуктів і кормів: CA1077-25KG. CHERISH FRAGRANCE 351237 розфасовано: 1*25кг, всього -25кг; CA0814-50KG. BANANA FRAGRANCE 195670 розфасовано: 2*50кг, всього -100кг; CA1319-50KG. GREEN TEA FRAGRANCE 820455 WS розфасовано: 1*50кг, всього -50кг; CA0461-25KG. CHAMOMILE EXTRACT 193184 PF розфасовано: 1*25кг, всього -25кг; CA0626-50KG. TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794 розфасовано: 4*50кг, всього -200кг; CA0797-25KG. DANDELION FRESH FRAGRANCE 167115 розфасовано: 1*25кг, всього -25кг; CA0803-25KG. FIELD HERBS FRAGRANCE 368080 розфасовано: 1*25кг, всього -25кг; CA0806-25KG. STYLE FRAGRANCE 476654 розфасовано: 1*25кг, всього -25кг; CA0871-50KG. Hair Growth Extract Complex 711532 PF розфасовано: 1*50кг, всього -50кг; CA0980-25KG. MANGOSTEEN & CASSIS FRAGRANCE 276009 розфасовано: 3*25кг, всього -75кг; CA0656-25KG. FEIJOA & MANGO BLOSSOM FRAGRANCE 803016 розфасовано: 3*25кг, всього -75кг; CA0797-50KG. DANDELION FRESH FRAGRANCE 167115 розфасовано: 6*50кг, всього -300кг; В паспортах безпеки виробника «FRAGRANCE OILS», що супроводжує товар: артикул: «CHERISH FRAGRANCE 351237»; артикул: «BANANA FRAGRANCE 195670»; артикул: «TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794» в розділі 3.2 (Суміші) зазначено інформацію про вміст речовини Геліотропін , CAS 120-57-0 з вмістом від 0,1-1,0 %. Вказана речовина відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю. 01.08.2024 проведено митний огляд товарів, за результатами якого складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №24UA100360807054U2. Під час проведення огляду здійснено відбір проб (зразків) товару № 1 артикул артикул: «CHERISH FRAGRANCE 351237»; артикул: «BANANA FRAGRANCE 195670»; артикул: «TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794» та направлено запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) від 07.08.2024 № 7.8-2/15-04/7/14766). Відповідно до висновку СЛЕД Держмитслужби від 06.09.2024 № 142000-3202-0169 в результаті проведених досліджень встановлено, що у складі всіх проб підтверджено наявність геліотропіну (піпероналю), який згідно з "Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиця IV Список № 1)». Відповідно до ст. 24 Закону України від 15.02.1995 № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори»: частина 1 - «Ввезення на територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів здійснюється за наявності дозволу на право ввезення (вивезення) чи транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу»; частина 7 - «Митні органи здійснюють митні формальності, необхідні для пропуску через митний кордон України, випуску у відповідний митний режим кожної партії наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, на підставі відповідного дозволу, отриманого від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідно до Митного кодексу України»; частина 13 - «Партія наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, що ввозиться на територію України чи вивозиться з території України без відповідного дозволу на ввезення, вивезення наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, підлягає затриманню та конфіскації в порядку, встановленому законом». Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.1997 № 146 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на право ввезення на територію України, вивезення з території України або транзиту через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» встановлено: п. 2. Імпорт та експорт наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів здійснюються підприємствами за умови одержання дозволу на кожну окрему операцію, який видається Держлікслужбою. Видача дозволу здійснюється за узгодженням з СБУ; п. 8. Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, що ввозяться в Україну або вивозяться з України без дозволу, підлягають затриманню відповідними митницями України; п. 9. Підприємства та фізичні особи, які порушують правила здійснення імпорту та експорту наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, встановлені відповідними актами законодавства та цим Порядком, несуть відповідальність згідно із законодавством України. Відповідно до ст. 196 Митного кодексу України (далі - МК України) не можуть бути пропущені через митний кордон України:1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом; 2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів; 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог МК України та інших законів України, крім випадків, передбачених МК України. Згідно з частиною 1 статті 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Частиною 8 статті 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, в тому числі у вигляді кодів, зокрема відомості про: - про товари: найменування, звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, код товару згідно з УКТЗЕД; - що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України;- відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу: у встановленому Митним кодексом України порядку в митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою зазначаються відомості про документи, що підтверджують дотримання заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Відповідно до статті 266 МК України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату. Відповідно до пункту 8 статті 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації. Відповідно до частини 1 статті 266 МК України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом. В поданій до митного оформлення, митній декларації ІМ 40 ДЕ MRN №24UA100360807054U2 від 31.07.2024 декларантом ОСОБА_1 не заявлено за встановленою формою точних та достовірних відомостей про наявність у складі товарів: «Суміші синтетичних запашних речовин - віддушки, артикул: «CHERISH FRAGRANCE 351237»; артикул: «BANANA FRAGRANCE 195670»; артикул: «TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794» вміст речовини геліотропіну (піпероналю), що відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю. Прекурсори в разі їх переміщення через митний кордон України підлягають обов'язковому декларуванню митному органу з наданням дозвільних документів Держлікслужби на їх переміщення. Інформація про наявність Геліотропіну (CAS 120-57-0) міститься в паспортах безпеки на продукти торгової марки «FRAGRANCE OILS» артикул: «CHERISH FRAGRANCE 351237»; артикул: «BANANA FRAGRANCE 195670»; артикул: «TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794». Вказані паспорти безпеки згідно контракту предані виробником товару - покупцю та наявні в пакеті документів поданих до митного оформлення. Отже, в діях громадянки України, директора ТОВ «ІСКРЕСС» особи уповноваженої на роботу з митницею ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України. Вартість предметів правопорушення становить 342695,56 грн. Вага нетто - 325 кг. По даному факту, співробітниками митниці було складено протокол про порушення митних правил № 0773/10000/24. На підставі положень, ст. 511 МК України, предмети правопорушення, загальною вартістю 342695,56 грн. вилучено та передано на зберігання на склад Київської митниці за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела 8а.

ОСОБА_1 подані письмові пояснення в справі про порушення митних правил у яких вона зазначила, що 01.08.2024 проведено митний огляд товарів, за результатами якого складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №24UA100360807054U2. Під час проведення огляду здійснено відбір проб (зразків) товару № 1 артикул: «CHERISH FRAGRANCE 351237» (проба № 1); артикул: «BANANA FRAGRANCE 195670» (проба № 2); артикул: «TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794» (проба № 5) та направлено запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи). Відповідно до висновку СЛЕД Держмитслужби від 06.09.2024 № 142000-3202- 0169 в результаті проведених досліджень встановлено, що у складі проб №1, 2, 5 підтверджено наявність геліотропіну (піпероналю), який згідно з "Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиця IV Список № 1)». В зв'язку з чим, посадовою особою митного органу зроблено висновок, що в поданій до митного оформлення, митній декларації ІМ 40 ДЕ МД №24UA100360807054U2 від 31.07.2024 декларантом ОСОБА_1 не заявлено за встановленою формою точних та достовірних відомостей про наявність у складі товарів: «Суміші синтетичних запашних речовин - віддушки, артикул: «CHERISH FRAGRANCE 351237»; артикул: «BANANA FRAGRANCE 195670»; артикул: «TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794» вміст речовини геліотропіну (піпероналю), що відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю. Прекурсори в разі їх переміщення через митний кордон України підлягають обов'язковому декларуванню митному органу з наданням дозвільних документів Держлікслужби на їх переміщення. Інформація про наявність геліотропіну (СА8 120-57-0) міститься в паспортах безпеки на продукти торгової марки «Fragrance Oils (International) Ltd» артикул: CHERISH FRAGRANCE 351237»; артикул: «BANANA FRAGRANCE 195670»; артикул: «TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794». Отже, на думку митного органу в діях громадянки України, директора ТОВ «ІСКРЕСС» особи уповноваженої на роботу з митницею ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України. Вартість предметів правопорушення становить 342695,56 грн. Вага нетто - 325 кг. В зв'язку з чим відносно неї складено протокол про порушення митних правил №0290/10000/24 від 10.09.2024р. та підставі статті 511 Митного кодексу України за протоколом тимчасово вилучено товар. З порушеннями зазначеними в протоколі про порушення митних правил № '0290/10000/24 вона не згодна, вважає, що справа про притягнення до адміністративної відповідальності підлягає закриттю, виходячи з наступного. Вилучений товар надійшов з Польщі на виконання Контракту №2022/1A UKR від 12.07.2022, укладеного між TOB «ІСКРЕСС» (Покупець) в особі ОСОБА_1 та CORNELIUS POLSKA SP.Z.o.o. (Подавець), вантажовідавник - «Cargo-partner spedycya sp.z о.о.». В електронній митній декларації типу «ІМ40ДЕ» № MRN 24UA100360807054U2, товар заявлено під кодом УКТЗЕД 3302 90 90 00 «Суміші синтетичних запашних речовин у вигляді рідини для виробництва парфюмерно- косметичної продукції, товарів побутової хімії, віддушки, що не містять спирту, не тваринного походження, не на основі молочного жиру, не використовуються для виробництва харчових продуктів і кормів» (графа 31 МД), країна виробництва - (ВВ) (Великобританія), торговельна марка - Fragrance Oils (International) Ltd. Разом із митною декларацією до митниці були надані наступні документи: зовнішньоекономічний контракт №2022/1A UKR від 12.07.2022; додаткові угоди до контракту; міжнародна товаро-транспортна накладна (CMR) № 548182, Інвойс від 19.07.2024 №EXP/S 10/24070002, сертифікати аналізу команії «Fragrance Oils (International) Ltd», паспорти безпеки торгової марки «Fragrance Oils (International) Ltd», заява декларанта; та інші, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення, документи, які зазначені в гр. 44 ЕМД. Як вже зазначалось вище 01.08.2024 митницею на адресу Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби направлено запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) відібраних проб товару. Відповідно до висновку СЛЕД Держмитслужби від 06.09.2024 № 142000-3202-0169 за результатами проведених експертних досліджень підтверджено те, що проба зберігає свої ароматичні властивості при змішуванні з водою у дозуванні для харчових ароматизаторів (0,2%), а також у складі проби продукту підтверджено наявність запашних речовин, в тому числі піпероналю, який віднесено до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиця IV, Список №1). Також у висновку СЛЕД зазначено, що запашні речовини, серед іншого, використовують у складі парфумерних композицій, які отримують змішуванням цих речовин в певних пропорціях з різними ароматними продуктами, а також у складі віддушок для ароматизації косметичних та миючих засобів і інших товарів побутової хімії. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» прекурсори наркотичних засобів і психотропних речовин це речовини, які використовуються для виробництва, виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Згідно зі ст. 2 Закону наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори з урахуванням доцільності їх використання у медичній практиці та залежно від ступеня їх небезпечності для здоров'я людини і застосовуваних заходів контролю за їх обігом включаються до відповідно пронумерованих списків таблиць Переліку: таблиця IV містить прекурсори наркотичних засобів і психотропних речовин, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких на території України обмежено та стосовно яких установлюються заходи контролю. За змістом ст. 24 ввезення на територію України, вивезення з території України чи транзит через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів здійснюється за наявності дозволу на право ввезення (вивезення) чи транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу. Митні органи здійснюють митні формальності, необхідні для пропуску через митний кордон України, випуску у відповідний митний режим кожної партії наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, на підставі відповідного дозволу, отриманого від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідно до Митного кодексу України.Юридичні особи можуть придбавати та використовувати у власному виробництві прекурсори, включені до таблиці IV Переліку, за наявності в них ліцензії на цей вид діяльності (ч. 2 ст. 29 Закону).Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.1997 року № 146 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на право ввезення на територію України, вивезення з території України або транзиту через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» встановлено, що імпорт та експорт наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів здійснюються підприємствами за умови одержання дозволу на кожну окрему операцію, який видається Держлікслужбою. Видача дозволу здійснюється за узгодженням з СБУ. Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, що ввозяться в Україну або вивозяться з України без дозволу, підлягають затриманню відповідними митницями України. Підприємства та фізичні особи, які порушують правила здійснення імпорту та експорту наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, встановлені відповідними актами законодавства та цим Порядком, несуть відповідальність згідно із законодавством України. Однак, як зазначено у висновку експериментально визначити кількісний вміст піпероналю у складі проб №№ 1, 2, 5 не видається можливим через відсутність хроматографічного стандартного зразка відповідної речовини. Вказаний вище висновок жодним чином не підтверджує, що ароматизатори «артикул: «CHERISH FRAGRANCE 351237»; артикул: «BANANA FRAGRANCE 195670»; артикул «TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794» належать до наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів, сильнодіючих чи отруйних речовин та товарів. Крім того, під час проведення експертизи не досліджувалась можливість легкодоступного вилучення з ароматизаторів речовини піперональ в кількості, за якої можливе зловживання, оскільки товар, що поставляться не є піпероналем, а лише містить у своєму складі в незначних кількостях цю речовину.За результатами проведених експертних досліджень встановлено, що усі представлені зразки є сумішами запашних речовин, у складі яких є розчинники, рослинні екстракти та консерванти. Результати досліджень проб №1, 2, 5 за визначеними показниками якісного складу не протирічать опису товарів в частині належності їх до сумішей запашних речовин, як заявлено у гр. 31 МД (ІМ 40 ДЕ) № 24UA100360807054U2. Крім того, у висновку також зазначено, що піперональ (геліотропін) є ароматичним альдегідом, що міститься в стручках ванілі, квітках геліотропу, бузку та деяких ефірних маслах.Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2009 року № 589 затверджено Порядок провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом.Згідно п. 5 Порядку діяльність, пов'язана з обігом засобів і речовин, включених до списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містять прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, провадиться суб'єктами господарювання на підставі ліцензії, виданої Держлікслужбою.Ввезення на територію України, вивезення з її території та транзит через територіюУкраїни засобів і речовин, включених до списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містять прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, здійснюється суб'єктами господарювання на підставі дозволу, виданого Держлікслужбою... (п. 7 Порядку).Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2007 року № 1203 затверджено гранично допустиму кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що містяться в препаратах, згідно з додатком. Однак, в Додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2007 № 1203 піперональ взагалі відсутній. Таким чином, на даний час гранично допустима кількість піпероналю, що може міститися в препаратах, сумішах і т. д., законодавчо не визначена, не визначені і заходи контролю за обігом препаратів з вмістом піпероналю.Згідно листа від 11.09.2024, наданого виробником товару Fragrance Oils, геліотропін/піперонал, що використовується у виробництві ароматизаторів CHERISH FRAGRANCE 351237, BANANA FRAGRANCE 195670, TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794 не підпадає під вимоги Регламенту (ЄС) №273/2004, ухваленого Європейським Парламентом та Радою 11 лютого 2004 року щодо прекурсорів наркотичних речовин, оскільки виробничий процес та змішування всіх інгредієнтів ароматизаторів здійснюються таким чином, що екстракція або вилучення будь-яких окремих компонентів зі складу є неможливими та повністю виключеними. Завдяки виробничому процесу екстракція сировинних матеріалів із рецептур ароматизаторів є неможливою (лист додається).Крім того, деякі з контрагентів TOB «ІСКРЕСС» надали листи з метою підтвердження безпечного застосування ароматизаторів ароматизаторів CHERISH FRAGRANCE 351237, BANANA FRAGRANCE 195670, TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794 у косметичних засобах та засобах побутової хімії, зокрема:згідно листа ПП «Юнікс», під час розробки косметичного за засобу Крем дитячий, використовується запашка CHERISH FRAGRANCE 351237, виробництва Fragrance Oils, готова продукція призначена для делікатного догляду малюка (лист з рецептурою додається)згідно листа ТОВ «Гютерсон Україна» запашник BANANA FRAGRANCE 195670, використовується у рецептурі засобу для миття посуду торгової марки MAXI POWER, пінци- муса для миття рук та рідкому милі (лист додається).Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» щодо препаратів, що містять малі кількості наркотичних засобів, психотропних речовин, включених до таблиць II і III Переліку, та (або) прекурсорів, включених до таблиці IV Переліку, і тому ризику зловживання ними немає або він незначний, і з яких зазначені засоби чи речовини не можна вилучити легкодоступними способами в кількості, за якої можливе зловживання, можуть вилучатися із сфери дії деяких заходів контролю. Гранично допустима кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що міститься в препаратах, встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу.Заходи контролю за обігом зазначених препаратів та порядок їх застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України. Гранично допустима кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що міститься в препаратах, встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу.Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2009 № 589 затверджено Порядок провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом. Згідно п. 5 Порядку діяльність, пов'язана з обігомзасобів і речовин, включених до списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містятьпрекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, провадиться суб'єктами господарювання на підставі ліцензії, виданої Держлікслужбою.Ввезення на територію України, вивезення з її території та транзит через територію України засобів і речовин, включених до списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містять прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, здійснюється суб'єктами господарювання на підставі дозволу, виданого Держлікслужбою... (п. 7 Порядку).Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2007 № 1203 затверджено гранично допустиму кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що містяться в препаратах, згідно з додатком. Однак, в Додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2007 № 1203 інформація щодо допустимого вмісту про піпероналю відсутня. Отже, з огляду на зазначене, сам по собі обіг речовин, що містить прекурсори, не заборонено, заходи контролю встановлюються лише у випадку перевищення гранично допустимої кількості. Враховуючи те, що на даний час гранично допустима кількість прекурсору «піперональ», що міститься в препаратах, законодавчо не визначена, відповідно не визначені і заходи контролю за обігом препаратів з вмістом піпероналю.Відповідно до ст. З Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» законодавство про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори складається з цього Закону, інших законів України і прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади приймають нормативно-правові акти щодо обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів лише у випадках, передбачених законами України.Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, то застосовуються правила міжнародного договору.Постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2017 № 1106 «Про виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони» затверджено план заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами- членами, з іншої сторони.Виконання плану заходів передбачає внесення змін до нормативно-правових актів та розроблення нових з метою наближення законодавства України до права Європейського Союзу відповідно до зобов'язань в рамках Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 228-р схвалено Всеохоплюючу стратегію імплементації Глави IV (Санітарні та фітосанітарні заходи) Розділу IV "Торгівля і питання, пов'язані з торгівлею" Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.Регламент (ЄЄ) № 273/2004 Європейського Парламенту та Ради від 11.02.2004 про прекурсори наркотичних засобів в Преамбулі зазначає, що значна кількість інших речовин, багато з яких продаються легально у великих кількостях, були визначені як прекурсори для незаконного виробництва синтетичних наркотиків і психотропних речовин.Відповідно до Додатку 1 Регламенту Піперонал, CAS № 120-57-0 віднесено до Категорії 1. Статтею 1 визначено, що цей Регламент встановлює узгоджені заходи контролю та моніторингу в межах Співтовариства певних речовин, які часто використовуються длянезаконного виробництва наркотичних засобів або психотропних речовин, з метою запобігання витоку таких речовин. Стаття 2 визначає поняття, що застосовуються. Так, дляцілей цього Регламенту (а) «занесена до списку речовина» означає будь-яку речовину, зазначену в Додатку І, включаючи суміші та натуральні продукти, що містять такі речовини.Це виключає лікарські засоби, як визначено Директивою 2001/83/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 6 листопада 2001 року про Кодекс Співтовариства щодо лікарських засобів для використання людиною (13), фармацевтичних препаратів, сумішей, натуральних продуктів та інших препаратів містять занесені до списку речовини, складені таким чином, що їх неможливо легко використати або видобути легкозастосовними чи економічно життєздатними засобами; Регламент Ради (ЄС) № 111/2005 від 22.12.2004 встановлює правила моніторингу торгівлі прекурсорами наркотиків між Співтовариством і третіми країнами.Додатком до Регламенту визначені Спискові речовини Категорії 1, до яких віднесено Піперонал, CAS № 120-57-0. Відповідно до статті 6 Регламенту оператори, засновані в Співтоваристві, крім митних агентів і транспортників, які діють виключно в цій якості, залучені до імпорту, експорту або посередницької діяльності, пов'язаної з речовинами, переліченими в Категорії 1 Додатку, повинні мати ліцензію.Разом з тим, відповідно статті 2 (а) Регламенту Для цілей цього Регламенту застосовуються такі визначення: «занесена до списку речовина» означає будь-яку речовину, перераховану в Додатку, включаючи суміші та натуральні продукти, що містять такі речовини, але за винятком лікарських засобів, як визначено в Директиві 2001/83/ЄС Європейського Парламенту та Ради, фармацевтичних препаратів, сумішей, натуральні продукти та інші препарати, що містять зазначені речовини, складені таким чином, що такі речовини не можна легко використати або видобути легкозастосовними чи економічно життєздатними засобами.Отже, з огляду на положення Регламентів (ЄС) № 273/2004 та Ради (ЄС) № 111/2005 діяльність, пов'язана з обігом сумішей, що містять «спискові речовини», з яких такі речовини не можна легко використати або видобути не підпадає під ліцензування, та, відповідно є дозволеною.Заходи, які застосовуються щодо ароматизаторів визначені Регламентом Європейського Парламенту та Ради (ЄС) № 1334/2008 від 16.12.2008 щодо ароматизаторів та деяких харчових інгредієнтів з ароматизованими властивостями, що застосовуються в харчових продуктах, та щодо внесення змін до Регламенту Ради (ЄС) № 1601/91, Регламентів (ЄС) № 2232/96 і № 110/2008 та Директиви 2000/13/ЄС та в Регламенті Комісії (ЄС) № 234/2011 від 10.03.2011 щодо виконання Регламенту Європейського Парламенту та Ради (ЄС) № 1331/2008, яким запроваджується спільний порядок надання дозволів на харчові добавки, харчові ферменти та харчові ароматизатори. Регламентом № 1334/2008 (стаття 1) встановлюються правила щодо ароматизаторів, харчових інгредієнтів з ароматичними властивостями для використання в та на продуктах харчування з метою гарантування ефективного функціонування внутрішнього ринку, тим самим забезпечуючи високий рівень захисту здоров'я людей та прав споживачів, та чесні практики в торгівлі продуктами харчування, беручи до уваги, де це можливо, захист навколишнього природного середовища.Для цих цілей, цим Регламентом передбачено: перелік ароматизаторів і вихідних матеріалів Співтовариства, ухвалених для використання в та на продуктах харчування, що встановлені в Додатку І; умови використання ароматизаторів та харчових інгредієнтів з ароматичними властивостями в продуктах харчування; правила маркування ароматизаторів.В Додатку І Регламенту № 1334/2008 наведено Перелік ароматизаторів та вихідних матеріалів Співтовариства, що затверджені для використання в продуктах харчування. Таблиця 1 окрім іншого містить встановлені обмеження використання (колонка 7): «Використання смакових речовин дозволено у відповідності з належною виробничою практикою, якщо не вказано конкретне обмеження у цій колонці. Допускаються лише смакові речовини з обмеженнями використання до перелічених категорій харчових продуктів та за вказаних умов використання». Зазначеним переліком для речовини піперональ жодних обмежень щодо використання та граничних кількостей не встановлено.Отже законодавством Євросоюзу щодо ароматизаторів та деяких харчових інгредієнтів з ароматизованими властивостями, що застосовуються в харчових продуктах, які затверджені для використання в продуктах харчування жодних обмежень з використання або граничних кількостей для піпероналю не встановлено.Імплементаційним регламентом комісії (ЄС) 2023/1417 від 05.07.2023 піперональ дозволений без обмеження часу відповідно до Директиви 70/524/ЕЕС як кормові добавки для всіх видів тварин. Згодом ці речовини були внесені до Реєстру кормових добавок як існуючі продукти, що належать до функціональної групи ароматичних речовин, відповідно до пункту (Ь) частини 1 статті 10 Регламенту (ЄС) № 1831/2003.Речовини, зазначені в Додатку, що належать до категорії добавок «сенсорні добавки» та до функціональної групи «ароматичні сполуки», дозволені як добавки до годівлі тварин відповідно до умов, викладених у цьому Додатку, а саме: Піперональ - всі види тварин - добавка вводиться в корм у вигляді преміксу. На основі Регламенту (ЄС) № 1223/2009 Європейського Парламенту і Ради від 30.11.2009 розроблено Регламент на косметичну продукцію, який затверджено Постановою Кабінету міністрів України від 20.01.2021 № 65 (набув чинності з 03.08.2024). Регламенти встановлюють вимоги до косметичної продукції, що надається на ринку, з метою забезпечення високого рівня захисту здоров'я людини, визначають Додаток 2 до Технічного регламенту на косметичну продукцію Список речовин, заборонених для використання в косметичній продукції (додаток 2) та Додаток 3 до Технічного регламенту на косметичну продукцію Перелік речовин, дозволених до використання у косметичної продукції з урахуванням встановлених обмежень (додаток 3). Речовина - піперональ, CAS 120-57-0, до вищевказаних переліків не внесена, відповідно її використання в косметичних засобах не заборонено та необмежено.ТОВ «ІСКРЕСС» (ЄДРПОУ 33779316) з 2005 року (дата реєстрації 13.10.2005) займається оптовою торгівлею хімічними продуктами (КВЕД - 46.75). Підприємство є багаторічним лідером в Україні з постачання українським виробникам віддушок та ароматизаторів для виробництва побутової хімії та косметичних засобів. За майже 20 років діяльності така ситуація сталася вперше. Слід також звернути увагу суду на наявність багаторічних та багаторазових попередніх митних оформлень ароматизаторів торгової марки «Fragrance Oils (International) Ltd» артикул: CHERISH FRAGRANCE 351237»; артикул: «BANANA FRAGRANCE 195670»; артикул: «TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794», проведених без будь-яких зауважень з боку митного органу та без застосування заходів нетарифного регулювання (вибіркові копії митних декларацій за 2019-2024р. додаються). Піперональ/геліотропін (САБ 120-57-0), є популярною ароматичною сполукою, що досить широко використовується у виробництві різноманітної продукції. Дана речовина займає важливе місце в ароматичній індустрії, оскільки може додаватися в низьких концентраціях у різних продуктах, зокрема в парфумах, косметичних (навіть для немовлят) та побутових засобах, і навіть в продукції, що використовується в харчовій промисловості. Він також знаходиться в природі, виявляється в стручках ванілі, геліотропу, укропу та бузку. Його приємний запах, який нагадує ваніль і мигдаль, що дозволяє широко використовувати піперональ у різних ароматичних композиціях, включаючи освіжувані повітря, аромадифузори, парфуми, мило, гелі для душу, миючі засоби для осуду і т.д. Влітку 2024 відбулася зустріч, ініційована учасниками Асоціації «Парфумерія та косметика України», куди входять постачальниками ароматичної сировини, через проблеми ввезення та митного оформлення ароматичних сумішей, що можуть містити піперональ рірегопаї, САБ - 120-57-0) або інші речовини в незначній кількості, які не можуть бути вилучені із сумішей за допомогою легкодоступних або економічно доцільних засобів. Багато постачальників звернулось також до Міністерства охорони здоров'я з цього приводу, оскільки технічні регламенти, зокрема на косметичну продукцію, не містить обмеження використання піпероналю у складі продукції, тоді як законодавчо цю речовину віднесено до прекурсорів, яка обмежена в обігу. Крім того, Міністерством охорони здоров'я України оприлюднено пояснювальну записку до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» (далі - проект постанови), розроблений з метою врегулювання проблемних питань, з яким стикається бізнес під час митного оформлення товарів. Як зазначено в даному проекті зазначено: «Проект постанови розроблено відповідно до Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» (далі - Закон) з метою врегулювання правової прогалини, яка унеможливлює безперешкодне ввезення харчових ароматизаторів, що містять відповідні речовини, такі як, наприклад, піперональ, на митну територію України та подальше використання у локальному виробництві продуктів харчування. Як зазначають виробники та імпортери харчових продуктів, така ситуація є критичною для бізнесу та може обумовити настання негативних наслідків для підприємств, зокрема привести до зупинки виробництва продуктів харчування та ввезення певної продукції на територію України, що в результаті може спричинити проблеми у забезпечені населення продовольством. Вилучення із під дії заходів контролю, доповнивши примітками списки № 1 та № 2 таблиці IV Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (далі - Перелік), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №770, піпероналю, як складової харчових добавок/ароматизаторів, віддушок ароматичних композицій, та сафролу, як складової пряноароматичних сумішей, спецій, так і окремо мускатного горіху до складу якого входить сафрол, вирішить ситуацію. Заходи контролю зсі обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів визначені статтею 6 Закону. Так, відповідно до статті 71 Закону діяльність з виробництва, виготовлення, зберігання, перевезення, придбання, реалізації (відпуску), ввезення на територію України, вивезення з території України, використання, знищення прекурсорів, включених до таблиці VI Переліку, здійснюється юридичними особами всіх форм власності за наявності в них ліцензії на здійснення відповідних видів діяльності, якщо інше не передбачено цим законом. Згідно із статтею 24 Закону ввезення на територію України, вивезення з території України чи транзит через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів здійснюється за наявності дозволу на право ввезення (вивезення) чи транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу. Станом на сьогодні, жодних виключень щодо обігу будь-якої продукції зі вмістом піпероналю та/або сафролу у чинному законодавстві України у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, немає. Аналіз відомостей у супровідній документації щодо складу сумішей запашних речовин та препаратів на основі запашних речовин, проби (зразки) яких надходили на дослідження до експертних підрозділів Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Державної митної служби України протягом поточного року, свідчить про те, що вміст піпероналю (у разі його наявності) переважно знаходився у діапазоні 0- 5% (і лише в окремих випадках зазначався як Як зазначалась вище, на підставі отриманих результатів експертного дослідження в частині виявлення в складі товару - піпероналю, посадовою особою митниці зроблено висновок щодо наявності в діях декларанта - ОСОБА_1 ознак порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України , у зв'язку з чим, відносно останньої складено протокол про порушення митних правил. Згідно зі ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявления за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом учинення дій) точних відомостей про товари і транспортні засоби, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Заявления таких відомостей здійснюється за встановленою законом формою в ході процедури декларування, повноваженнями щодо якого відповідно до положень ст. 265 МК України наділений декларант. Відповідно до положень ч. 8 ст. 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації. Так, відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 257 МК України умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів. Частина 8 вказаної статті містить перелік відомостей, що вносяться до митної декларації, це зокрема: найменування товару, звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах), кількість, а також код товару згідно з УКТ ЗЕД. Крім того, наказом МФУ від 30.05.2012 року № 651 затверджено Порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа. Відповідно до п.п. 3.5. п. З р. І цього Порядку необхідність заповнення певної графи МД Декларантом визначається згідно з правилами заповнення граф, наведеними в розділі II цього Порядку, виходячи з напрямку переміщення, обраного митного режиму, наявності чи відсутності опису цієї графи у відповідній главі розділу II цього Порядку та наявності застережень у тексті опису цієї графи. Графа не повинна заповнюватись Декларантом, якщо умови переміщення товарів відповідають зазначеним в описі цієї графи застереженням або глава розділу II цього Порядку, що відповідає напрямку переміщення товарів, не містить опису цієї графи. Пунктом 2 визначено вимоги щодо порядку та умов заповнення декларантом граф митної декларації. Так, зокрема, у графі 31 (вантажні місця та опис товарів - Маркування та кількість - Номери контейнерів - Кількість та розпізнавальні особливості) зазначено, що, якщо у графі 33 МД код товару згідно з УКТ ЗЕД зазначається на рівні десяти знаків, в окремих полях електронної МД або у разі використання МД на паперовому носії - електронної копії МД на паперовому носії без зазначення у паперовому примірнику зазначаються за формою «електронного інвойсу» в розрізі кожного найменування товару відомості, необхідні для ідентифікації товарів, що є в наявності, зокрема: найменування товару (згідно з рахунком або іншим документом, що визначає вартість товару); найменування торговельної марки (за наявності у товарно-супровідних та комерційних документах); виробник (за наявності у товарно-супровідних та комерційних документах); кількість (в одиницях виміру згідно з рахунком або іншим документом, що визначає вартість товару); вартість задекларованої кількості одиниць (у валюті, в якій складено рахунок або інший документ, який визначає вартість товару). Тобто, митним законодавством чітко визначено, що відомості про найменування товару, найменування торговельної марки, інформація щодо виробника, кількість та вартість товару вносяться декларантом до митної декларації на підставі відомостей, наявних у товарно-супровідних документах, достовірність яких декларант не зобов'язаний перевіряти. Стаття 266 МК України визначає, що декларант зобов'язаний, зокрема: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату. Зазначені вимоги були виконані ОСОБА_1 в повному обсязі, зокрема, найменування товару та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, фізичні характеристики товару (його склад) в обсязі, достатньому для однозначного віднесення його до коду згідно з УКТ ЗЕД, заявлено у відповідності до наявних товаросупровідних документів та документів щодо складу товару, отриманих від продавця. Відповідність заявленого товару за описом, маркуванням та кількістю встановлено за результатами проведеного митного огляду, а повнота та достатність заявленого в гр. 31 опису товару, підтверджено висновком Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби, а виявлення у складі продукту піпероналю не призвело до зміни коду УКТЗЕД, визначеного декларантом. Отже, ОСОБА_1 як декларантом, під час декларування товарів в гр. 31 МД зазначено відомості щодо опису товару, які були в наявності, а саме вказані в комерційних документах, отриманих від продавця та виробника товарів, тобто додержано порядок декларування, визначений Митним кодексом України та Порядком заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа. Крім того, за результатами митного огляду, встановлено відповідність товару за описом, маркуванням та кількістю, а за результатами експертного дослідження підтверджено наявність у складі запашних речовин, а також належність належить товару до сумішей запашних речовин в розумінні примітки 2 до групи 33 УКТЗЕД, що, в свою чергу, вказує на відсутність підстав у ОСОБА_1 , для сумніву у повноті та достовірності відомостей щодо складу товару, наявних у документах виробника. Слід звернути увагу, що процедура митного оформлення товару за МД № 24иА100360807054и2 завершена не була, товари були розміщені на складі тимчасового зберігання. Відповідно до ч. 1 ст. 201 МК України на тимчасовому зберіганні під митним контролем можуть перебувати товари з моменту пред'явлення їх митному органу до поміщення їх у відповідний митний режим. Єдиним документом, необхідним для розміщення товарів на тимчасове зберігання під митним контролем, є уніфікований документ за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, що містить опис цих товарів на підставі товаросупровідних документів (ст. 202 МК України). Відповідно до ч. 4 ст. 204 МК України до закінчення строків зберігання, зазначених у частинах першій - третій цієї статті, товари, що перебувають на тимчасовому зберіганні під митним контролем, повинні бути: задекларовані власником або уповноваженою ним особою до відповідного митного режиму; або передані власником або уповноваженою ним особою, утримувачем складу тимчасового зберігання, митного складу, організацією - отримувачем гуманітарної допомоги відповідному митному органу для зберігання та/або розпорядження відповідно до цього Кодексу; або відправлені під митним контролем до інших митних органів для їх подальшого митного оформлення; або вивезені за межі митної території України. Зі змісту наведених норм слідує, що товари, розміщені на складах тимчасового зберігання є такими, що не поміщені у відповідний митний режим, а вже по завершенні зберігання, мають бути заявлені у відповідний митний режим (п. 1 ч. 4 ст. 204 МК України). Відповідно до ч. 1 ст. 238 МК України обов'язковій передачі митному органу для зберігання підлягають: 1) товари, не пропущені під час ввезення на митну територію України внаслідок установлених законодавством заборон чи обмежень на їх ввезення в Україну або транзит через територію України і не вивезені з території України у день їх ввезення; 3) товари, які до закінчення встановлених статтею 204 цього Кодексу строків тимчасового зберігання під митним контролем на складах тимчасового зберігання, складах організацій - отримувачів гуманітарної допомоги, митних складах не були задекларовані власником або уповноваженою ним особою до відповідного митного режиму або такі, що декларувалися, але щодо яких після закінчення строків зберігання під митним контролем двічі надавалася відмова у митному оформленні в порядку, встановленому цим Кодексом; Як зазначено у п. 1 ч. 11 ст. 264 МК України однією з підстав відмови у прийнятті митної декларації є випадок, коли митна декларація не містить усіх відомостей або подана без документів, передбачених статтею 335 цього Кодексу. З огляду на положення п. 2 ч. 1 ст. 196, ч. 1 ст. 201, ч. 4 ст. 204 та п. 1 ч. 11 ст. 264 МК України відсутність відомостей або документів, передбачених ст. 335 МК України, тобто заявления точних та достовірних, але не повних відомостей, не утворює склад порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України, а є підставою для не пропуску товарів та/або відмови в прийнятті митної декларації. За необхідності подання дозвільних документів товари можуть бути розміщені на склад до їх отримання з подальшим заявлениям у відповідний митний режим або вивезенням за межі митної території України, як такі, що не пропущені митницею. Ще раз звертаю увагу суду на наявність неодноразових попередніх митних оформлень ароматизаторів торгової марки «Fragrance Oils (International) Ltd» артикул: CHERISH FRAGRANCE 351237»; артикул: «BANANA FRAGRANCE 195670»; артикул: «TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794» без будь-яких зауважень з боку митного органу та без застосування заходів нетарифного регулювання, а також на результати митного огляду, якими встановлено відповідність товару за описом, маркуванням та кількістю, а за результатами експертного дослідження встановлено наявність у складі запашних речовин, а також належність належить товару до сумішей запашних речовин в розумінні примітки 2 до групи 33 УКТЗЕД, свідчать про відсутність підстав у ОСОБА_1 для сумніву у повноті та достовірності відомостей щодо складу товару, наявних у документах виробника. Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність. Адміністративне правопорушення - це конкретне діяння (факт, явище, подія), що відбулося (мало місце) у реальній дійсності. Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він включає в себе об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому. Об'єктом порушень митних правил є суспільні відносини, які виникають в галузі державного управління, охороняються законодавством, що встановлює митні правила, і яким завдається шкода у випадку вчинення митних правопорушень. Об'єктивною стороною порушень митних правил є зовнішній прояв суспільно-небезпечного посягання на об'єкт, що перебуває під охороною адміністративно-правових санкцій. Об'єктивну сторону характеризують ознаки, які визначають акт зовнішньої поведінки правопорушника. До них належать діяння (дія чи бездіяльність), їх шкідливі наслідки, причинний зв'язок між діяннями й наслідками, місце, час, обстановка, спосіб, знаряддя та засоби вчинення порушень митних правил. Суб'єктивну сторону адміністративного правопорушення становить пов'язаний з його вчиненням психічний стан особи. До ознак, властивих суб'єктивній стороні, належать вина, мотив і мета вчинення правопорушення. Вина - це психічне ставлення особи до вчиненого нею суспільно шкідливого діяння та його наслідків, яке виявляється у формі умислу або необережності. Мотивом є усвідомлене особою внутрішнє спонукання, яким вона керувалася під час вчинення правопорушення. Мета - це наслідок, результат, якого прагне досягти особа, що вчиняє адміністративне правопорушення. Об'єкт правопорушення, передбаченого ст, 472 МК України це установлений Митним кодексом України порядок декларування товарів, транспортних засобів, переміщуваних через митний кордон України. Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України полягає у недекларування товарів, транспортних засобів, переміщуваних через митний кордон України, тобто у незаявленні за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби, що підлягають обов'язковому декларуванню у випадку переміщення через митний кордон України. Відповідно, суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, передбачає наявність в діях особи вини у скоєному правопорушенні у формі прямого умислу. Тобто, з аналізу даних положень вбачається, що порушення митних правил, передбачене ст. 472 МК, може бути вчинено лише умисно. Як визначено ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається скоєним умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Отже, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України є наявність в діях правопорушника вини. Вважаю, що проведення декларування товарів у відповідності до положень Митного кодексу України, додержання Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, пред'явлення товарів до митного контролю в повному обсязі свідчить про відсутність мети вчинити будь-які незаконні дії, в тому числі спрямовані недекларування товарів, а, відтак, і на відсутність ознак як об'єктивної так і суб'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України. Відповідно до ч. 4 ст. З МК України у разі якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків підприємств і громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов'язків посадових осіб митних органів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь митного органу, рішення повинно прийматися на користь зазначених підприємств і громадян. Відповідно до п. З ч. 1 ст. 8 МК України державна митна справа здійснюється на основі принципів: законності та презумпції невинуватості. Згідно ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу, в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Згідно з ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Згідно з ч. З ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. З огляду на викладене, вважає, що митним органом не надано доказів, які б вказували на те, що ОСОБА_1 було вчинено дії, що призвели до незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про наявність товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України. Згідно зі ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Таким чином, встановлюючи у відповідності до ст. 251 КУпАП наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суддя приходить до висновку, що провадження в справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. У зв'язку з вищенаведеним просила закрити провадження відносно ОСОБА_1 в справі про притягнення до адміністративної відповідальності порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України, за протоколом про порушення митних правил № 0290/10000/24 від 10.09.2024р. у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення; вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0290/10000/24 від 10 вересня 2024 року товари повернути власнику (одержувачу) - Товариству з обмеженою відповідальністю «ІСКРЕСС» (ЄДРПОУ 33779316).

В судове засідання представник Київської митниці Державної митної служби України з'явився, надав пояснення щодо наявності в діях ОСОБА_1 ознак порушення митних правил.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду повідомлена належним чином.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Монташевич К.В. в судове засідання з'явився, зазначив, що в діяї ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, вона здійснювала декларування на підставі супровідних документів, наданих виробником товару. Аналогічний товар ввозиться ТОВ «ІСКРЕСС», що підтверджується митними деклараціями починаючи з 2018 року, які додані до письмових пояснень. Також, вказав, що піперональ (геліотропін) неможливо синтезувати з суміші, які були поставлені. Посилався на законодавство Європейського союзу, а також на те, що Кабінет Міністрів України на цей час готує для прийняття зміни до відповідного переліку, у зв'язку з чим на своєму сайті розмістив Пояснювальну записку, яку долучено до матеріалів справи.

Перевіривши матеріали справи про правопорушення митних правил, заслухавши представника Київської митниці та адвоката Монташевіча К.В. суддею встановлено наступне.

Як вбачається з Додаткової угоди №4 до Контракту №2022/1А UKR, укладеного 12.07.2022 року між CORNELIUS POLSKA SP. Z.o.o (Продавець) та ТОВ «ІСКРЕСС» (Покупцем), п.1.1. контракту було змінено та викладено у наступній редакції: Продавець продає, а Покупець купує наступний товар: Суміші духмяних речовин різного призначення (для косметичних засобів і товарів побутової хімії) в асортименті, вказаному в рахунках (а.с. 9 - 10).

Відповідно до п.4.2. вказаної додаткової угоди, Продавець сповіщає Покупця електронною поштою про готовність Товару до відвантаження, спрямовує Покупцю на E-mail: iskress@ukr.net такі копії документів: проформа Інвойс, пакувальний лист, сертифікат аналізу.

Згідно до п.4.4. в редакції зазначеної додаткової угоди до Контракту, Продавець зобов'язаний одночасно з товаром передати всі документи, що належать до Товару: проформа Інвойс, пакувальний лист, сертифікат аналізу, ІМО сертифікат для небезпечних вантажів.

Як вбачається з ІМ40 ДЕ №24UA100360807054U2, вантажовідправником є Cargo - partner spedycja sp.z.o.o., вантажоодержувачем та декларантом - ТОВ «ІСКРЕСС» (а.с. 7 - 8).

На запит Київської митниці Державної митної служби України про проведення дослідження (аналізу, експертизи) №7.8-2/15-04/7/14766 від 07.08.2024 року, Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень Держмитслужби Управління експертиз та досліджень харчової продукції, напоїв та біологічно - активних речовин було проведено експертизу товарів. Як вбачається з висновку №142000-3202-0169, складеного 06.09.2024 року, Згідно з наданими паспортами безпеки продукти: «CHERISH FRAGRANCE 351237» (проба №1), «BANANA FRAGRANCE 195670» (проба №2), «GREEN TEA FRAGRANCE 820455 WS» (проба №3), «TROPICAL FUSION FRAGRANCE 393794» (проба №5), «DANDELION FRESH 167115» (проба №6), «FIELD HERBS FRAGRANCE 368080» (проба №7), «STYLE FRAGRANCE 476654» (проба №8), «MANGOSTEEN & CASSIS FRAGRANCE 276009» (проба №10), «FEIJOA & MANGO BLOSSOM FRAGRANCE 803016» (проба № 11 ) використовуються як ароматизатори; «CHAMOMILE EXTRACT 193184 PF» (проба №4) та «HAIR GROWTH EXTRACT COMPLEX 711532 PF» (проба №9) використовуються для ботанічних препаратів. Інформація щодо сфери застосування та рекомендованого дозування продуктів у наданих супровідних документах відсутня. Перевірити призначення та встановити спосіб використання продуктів лабораторним шляхом не видасться можливим. За результатами опрацювання наданої інформації щодо складу продуктів №№1 - 11 з'ясовано, що продукти №№1-3, 5-8, 10, 11 є сумішами запашних речовин, продукти №№4, 9 містять у своєму складі розчинники (гліцерин, вода) рослинні екстракти та консерванти. У розумінні примітки 2 до групи 33 УКТ ЗЕД термін «запашні речовини» означає лише речовини товарної позиції 3301, запашні компоненти, видобуті з цих речовин, і синтетичні ароматичні речовини. Відповідно до Пояснень до товарної позиції 1302 екстракти - рослинні продукти, що виділені з первинної рослинної сировини розчинниками. Склад та органолептичні показники продуктів №№1-11 згідно з наданою супровідною документацією та результати досліджень проб №№1-11 наведені в таблиці підпункту 11.3 Висновку. При змішуванні з водою проби №№1-3, 5-8, 10, 11 зберігають відповідний аромат концентрації 0,1%, проби №№4, 9 -у концентрації 5% (мінімальне дозування, при якому проби зберігають ароматичні властивості). У складі проб №№1, 2, 4-7, 9-11 виявлено розчинники/носії (проби №№1, 2 5-7, 10 - дипропіленгліколь; проби №№4, 9 - гліцерин; проба №11 - діетилфталат), у складі проб №№3, 8 розчинників/носіїв не виявлено; у складі проби №3 виявлено поліоксиетилен (20) сорбітан моноолеат (емульгатор, стабілізатор), у складі проби №8 - дикаприладипат (пластифікатор, плівкоутворювач). Етилового спирту у складі всіх проб не виявлено. Методом хромато-мас-спектромстрії у складі проб №№4, 9 запашних речовин не виявлено. Результати досліджень проб №№1-3, 5-8, 10, 11, з урахуванням наданої супровідної документації щодо продуктів відповідних найменувань, за визначеними показниками не протирічать опису цих продуктів у гр. 31 МД (ІМ 40 ДЕ) від 31.07.2024 №24UA100360807054U2 як сумішей запашних речовин у вигляді рідин, що не містять спирту. Результати досліджень проб №№4, 9, з урахуванням інформації щодо складу продуктів (розчинники (гліцерин, вода), рослинний(-і) ексгракт(и) та консерванти) відповідних найменувань, наведеної у супровідній документації, за визначеними показниками не відповідають опису товару у гр. 31 МД (ІМ 40 ДЕ) від 31.07.2024 №24UA 100360807054U2 як сумішей запашних речовин (у складі проб №№4, 9 запашних речовин не виявлено). У складі продуктів з найменуваннями «CHERISH FRAGRANСE 351237» (проба № I), «BANANA FRAGRANCE 195670» (проба №s2) та «TROPICAL FUSION FR4GRANCE 393794» (проба №5) підтверджено наявність геліотропіну (піпероналю), який, згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Список №І Таблиці IV). Геліотропін (піперональ) є ароматичним альдегідом, що міститься в стручках ванілі, квітках геліотропу, бузку та деяких ефірних маслах. Експериментально визначити кількісний вміст піпероналю у складі проб №№1, 2, 5 не видається можливим через відсутність хроматографічного стандартного зразка відповідної речовини.

Судом також досліджено CMR №548182 (а.с. 11), інвойс №EXP/S10/24070002 від 19.07.2024, наданий Cornelius Polska Sp.z.o.o. (а.с. 12 - 14), паспорти безпеки на продукцію відповідно до Регламенту REACH EC №1907/2006 BANANA (а.с. 15 - 16), паспорти безпеки на продукцію відповідно до Регламенту REACH EC №1907/2006 TROPICAL (а.с. 17 - 18), паспорти безпеки на продукцію відповідно до Регламенту REACH EC №1907/2006 CHERISH (а.с. 19 -20), письмові пояснення ОСОБА_1 від 10.09.2024 року (а.с. 44 - 45), ІМ 40 ДЕ UA100360/2021/170328, ІМ 40 ДЕ UA100360/2022/706910, ІМ 40 ДЕ UA100360/2021/265008, ІМ 40 ДЕ UA100360/2020/557955, ІМ 40 ДЕ UA100360/2021/171716, ІМ 40 ДЕ UA100360/2022/703061, ІМ 40 ДЕ 23UA100360500331U8, ІМ 40 ДЕ 23UA100360801556U5, ІМ 40 ДЕ UA100080/2019/268228, ІМ 40 ДЕ UA100090/2020/552984, ІМ 40 ДЕ UA100090/2021/165413, ІМ 40 ДЕ 23UA100360509738U3.

Згідно Декларації про вміст компоненту геліотропіну (CAS: 120-57-0), наданого Fragrance Oils, цією деклараці. Підтверджують, що АРОМАТ CHERISH 351237 (Геліфотропін (CAS: 120-57-0) @0,5%), БАНАНОВИЙ АРОМАТ 195670 (Геліотропін (CAS: 120-57-0)@0,5%), АРОМАТ TROPICAL FUSION 393794 (Геліотропін (CAS: 120-57-0) @0,2%). Геліотропін присутній у перерахованих ароматах, не підпадає під дію вимог Регламенту (ЄС) №273/2004 Європейського Парламенту та Ради від 11 лютого 2004 року про прекурсори наркотичних речовин, оскільки до складу не входять препарати, що містять зареєстровані речовини, додані таким чином, що вони не можуть бути легко використані або видобуті легко застосовними або економічно життєздатними засобами. У зв'язку з виробничим процесом видобуток сировини, яка використовується в композиціях ароматів, неможливий.

Відповідно до листа ПП «Юнікс», під час розробки косметичного засобу Крем дитячий «Заспокійливий Маміна ніжність 0+» ТМ Milky Dream, відділ розробки використав запашку Cherish fragrance 351237 виробництва Fragrance Oils (Intrrnstional) Limited (Англія), рецептура додається.

Згідно до листа ТОВ «Гютерсон Україна», запашка BANANA 195670, який вони замовляють в компанії ТОВ «Іскресс» використовувався в рецептурі засобу для миття посуду банан, назва торгової марки MAXI POWER; також даний запашник використовували для виробництва пінци-мус для рук Fun&Co Банан та в рідкому милі Fun&Co Банан.

Як вбачається з Розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. №228-р «Про схвалення Всеохоплюючої стратегії імплементації Глави IV (Санітарні та фітосанітарні заходи) Розділу IV "Торгівля і питання, пов'язані з торгівлею" Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони», Регламент Європейського Парламенту та Ради (ЄС) № 1334/2008 від 16 грудня 2008 р. щодо ароматизаторів та деяких харчових інгредієнтів з ароматизованими властивостями, що застосовуються в харчових продуктах, та щодо внесення змін до Регламенту Ради (ЄС) №1601/91, Регламентів (ЄС) № 2232/96 і № 110/2008 та Директиви 2000/13/ЄС підлягає застосуванню на території України з 2018 року.

В Додатку I Регламенту № 1334/2008 наведено Перелік ароматизаторів та вихідних матеріалів Співтовариства, що затверджені для використання в продуктах харчування.

Таблиця 1, окрім іншого, містить встановлені обмеження використання (колонка 7): «Використання смакових речовин дозволено у відповідності з належною виробничою практикою, якщо не вказано конкретне обмеження у цій колонці. Допускаються лише смакові речовини з обмеженнями використання до перелічених категорій харчових продуктів та за вказаних умов використання».

Зазначеним переліком для речовини піперональ жодних обмежень щодо використання та граничних кількостей не встановлено.

Також, відповідно до ст. 2 Закону України від «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» від 15 лютого 1995 року № 60/95-ВР, наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори з урахуванням доцільності їх використання у медичній практиці та залежно від ступеня їх небезпечності для здоров'я людини і застосовуваних заходів контролю за їх обігом включаються до відповідно пронумерованих списків таблиць Переліку: таблиця I містить наркотичні засоби, у тому числі рослини, і психотропні речовини, включені до списків № 1, № 2 та № 3, обіг яких на території України заборонено, за винятком їх обігу лише в цілях та на підставах, передбачених статтями 15, 19 і 20 цього Закону; таблиця II містить наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких на території України обмежено та стосовно яких установлюються заходи контролю; таблиця III містить наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких в Україні обмежено та стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю; таблиця IV містить прекурсори наркотичних засобів і психотропних речовин, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких на території України обмежено та стосовно яких установлюються заходи контролю. Обіг препаратів, що містять наркотичний засіб або психотропну речовину, які включені до таблиць II і III Переліку, підпадає під дію заходів контролю, що застосовуються щодо обігу наркотичного засобу чи психотропної речовини, які в них містяться; якщо препарат містить не один наркотичний засіб чи не одну психотропну речовину, а кілька наркотичних засобів та (або) психотропних речовин, які включені до таблиць II і III Переліку, щодо обігу яких встановлено різний режим контролю, то його обіг підпадає під дію заходів контролю, що застосовуються щодо обігу того із засобів або тієї з речовин, що підлягає більш суворим заходам контролю.

Постановою Kабінету Міністрів України від 03.06.2009 р. № 589 затверджено «Порядок провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом».

Згідно п. 5 зазначеного Порядку, діяльність, пов'язана з обігом засобів і речовин, включених до таблиць II і III та списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, провадиться суб'єктами господарювання на підставі ліцензії, виданої Держлікслужбою.

Відповідно до п. 7 Порядку, ввезення на територію України, вивезення з її території та транзит через територію України засобів і речовин, включених до таблиць II і III та списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, здійснюється суб'єктами господарювання на підставі дозволу, виданого Держлікслужбою, через пункти пропуску через митний кордон України, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2002 р. № 1950 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 52, ст. 2371).

Таким чином, сам по собі обіг препаратів, що містить прекурсори, не заборонено. Заходи контролю встановлюються лише у випадку перевищення гранично допустимої їх кількості.

В свою чергу Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2007 р. №1203 затверджено гранично допустиму кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що містяться в препаратах, згідно з додатком. Однак, в Додатку до вказаної постанови нічого не зазначено про піперональ (геліотропін).

Отже на даний час гранично допустима кількість прекурсору піперональ (геліотропін), що міститься в препаратах, законодавчо не визначена, в зв'язку з чим має місце правова невизначеність у здійсненні заходів контролю за обігом продукції, яка містить у складі цей прекурсор.

Також, у висновку експерту зазначено, що піперональ (геліотропін) є ароматичним альдегідом, що міститься в стручках ванілі, квітках геліотропу, бузку та деяких ефірних маслах.

Однак, законодавством України не встановлено будь - яких обмежень щодо обігу зазначеної продукції.

Також, у висноку експерту було вказано щодо неможливості експертиментально визначити кількісний вміст піпероналю у складі проб №№1, 2, 5, що не видається можливим через відсутність хроматографічного стандартного зразка відповідної речовини.

За положеннями ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 , як керівником компанії - вантажоотримувача та декларанта здійснено декларування товарів, відповідно до товаро - супровідних документів, наданих вантажовідправником.

Згідно до ч. 1 ст. 258 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Статтею 472 МК України встановлена відповідальність за недекларування товарів (крім тих, що переміщуються через митний кордон України громадянами), транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Об'єктивною стороною даного правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи, яка полягає в незаявленні за встановленою формою точних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби, що підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів і предметів через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.

Таким чином, обов'язковою кваліфікуючою ознакою складу даного адміністративного правопорушення є умисел на його вчинення.

Тобто, відповідальність може наступати лише у випадку, коли особі відомі усі необхідні реквізити товару, що підтверджуються відповідними документами, однак особа їх не декларує за встановленою формою.

Згідно зі статтею 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала настання цих наслідків.

Склад правопорушення є єдиною та головною підставою для юридичної відповідальності.

З аналізу вказаних правових норм статей 458 та 487 МК України, а також статей 2, 9, 10, 11 КУпАП підставою для визнання особи винною в порушенні митних правил, як різновиду адміністративного правопорушення, є встановлення у вчиненому нею діянні всіх ознак складу такого правопорушення, в тому числі ознак суб'єктивної та об'єктивної сторони складу правопорушення.

Відповідно до частин першої та сьомої статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта або уповноваженої ним особи. Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2012 року за № 1372/21684) при заповненні графи 31 «Паковання та опис товарів - Марковання та номери - Номер контейнера (номери контейнерів) - Кількість і вид» - під номером 1 зазначаються найменування та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар (фізичні характеристики товару в обсязі, достатньому для однозначного віднесення його до коду згідно з УКТ ЗЕД, у кількості знаків, визначеній правилами заповнення графи 33 МД для відповідного митного режиму та особливостей переміщення): наприклад, комплектність або завершеність (зібраний/незібраний), кількісний та якісний склад (матеріал, речовина, суміш, сполука тощо), основні властивості товару (призначення, розмір, розфасування, пакування тощо).

Якщо у графі 33 МД код товару згідно з УКТ ЗЕД зазначається на рівні десяти знаків, то у графі 31 в окремих полях електронної МД або у разі використання МД на паперовому носії - електронної копії МД на паперовому носії без зазначення у паперовому примірнику зазначаються за формою «електронного інвойсу» в розрізі кожного найменування товару відомості, необхідні для ідентифікації товарів, що є в наявності: найменування товару (згідно з рахунком або іншим документом, що визначає вартість товару); артикул (марка, модель, сорт, тип, тощо); найменування торговельної марки (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах) (зазначається повністю без будь-яких скорочень; якщо оригінальне написання найменування торговельної марки виконується мовою, в якій використовується латинський алфавіт, в графі таке найменування зазначається латинськими літерами); виробник (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); літерний код альфа-2 країни виробництва товару (за бажанням Декларанта); кількість (в одиницях виміру згідно з рахунком або іншим документом, що визначає вартість товару); код одиниці виміру за рахунком або іншим документом, що визначає вартість товару, згідно з класифікатором одиниць вимірювання та обліку, що використовуються у процесі оформлення МД; ціна за одиницю товару (у валюті, в якій складено рахунок або інший документ, який визначає вартість товару); вартість задекларованої кількості одиниць (у валюті, в якій складено рахунок або інший документ, який визначає вартість товару); для товарів, щодо яких законодавством визначена інформація, необхідна для ідентифікації та/або класифікації таких товарів,- передбачена відповідними актами законодавства інформація про товар, у тому числі у вигляді кодів.

Стаття 266 МК України визначає, що декларант зобов'язаний, зокрема: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.

Як вбачається з матеріалів справи та не спростовано представником митного органу, найменування товару та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, фізичні характеристики товару (його склад) в обсязі, достатньому для однозначного віднесення його до коду згідно з УКТ ЗЕД, заявлено ОСОБА_1 у відповідності до наявних товаросупровідних документів.

На територію України ввозився саме товар, вказаний у митній декларації, а не його складники, які неможливо виокремити (синтезувати).

Аналогічний товар неодноразово поставлявся ТОВ «ІСКРІСС» на територію України з 2018 року, що підтверджується копія митних декларацій, наданих до матеріалів справи.

Ураховуючи вищевикладені обставини, а також те, що декларування громадянином України ОСОБА_1 ввезеного на митну територію України товару проведено з дотриманням норм МК України, Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого Наказаом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651, а також ураховуючи відсутність доказів, що декларантом було подано недостовірні документи та/або інформація про товар, свідчить про відсутність в діях ОСОБА_1 об'єктивної та суб'єктивної ознак складу правопорушення, передбаченого статтею 472 МК України, оскільки при митному оформленні товару були подані всі документи, передбачені як обов'язкові, які були оформлені у встановленому чинним законодавством порядку та містили всі реквізити, необхідні для ідентифікації товару, а також обставини та характер вчинених нею дій з митного оформлення товару не дозволяють говорити про наявність у неї умислу на недекларування чи неправильне/неповне декларування товару.

Згідно ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно до статті 62 Конституції України , обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Як вбачається з п. 4.1. Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року №23-рп/2010, Конституційний Суд України на підставі наведеного дійшов висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні. Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8 Конституції України). Елементами верховенства права є принципи рівності і справедливості, правової визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі (абзац другий підпункту 5.4 пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005) . Принцип правової визначеності означає, що "обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки" (абзац третій підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року N 17-рп/2010). Наведені конституційні засади враховуються Конституційним Судом України у процесі перевірки на відповідність Конституції України положень статті 14-1, частини шостої статті 258 Кодексу.

Така позиція Конституційного Суду України відповідає і правовим позиціям Європейського суду з прав людини.

Як вбачається з п.65 рішення по справі «Коробов проти України» (Заява №39598/03) від 21.10.2011 року, суд також повторює, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), n. 161, Series А заява № 25). Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.

Тож, з врахуванням відсутності в матеріалах справи беззаперечних доказів наявності вини ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України, правової невизначеності у регулювання відповідних правовідносин щодо заходів контролю за обігом відповідної продукції, неузгодженість у наданих суду доказах щодо доведеності її вини у вчиненні адміністративного правопорушення, всі сумніви суддя трактує на користь особи, щодо якої розглядається справа про притягнення її до адміністративної відповідальності.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Аналізуючи докази по справі, суддя дійшла висновку, що провадження по справі стосовно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 472 МК України підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Крім того, як вбачається з протоколу про порушення митних правил №0773/10000/24 від 10.09.2024 року, на підставі статті 511 МК України тимчасово вилучено товар загальною кількістю (вагою) 325,00 кг та вартістю 342695,56 грн.

Згідно зі статтею 283 КУпАП України, постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.

Таким чином, у випадку закриття провадження по справі товари, вилучені митним органом відповідно до протоколу про порушення митних правил, підлягають поверненню його власнику або уповноваженій ним особі у встановленому законом порядку.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 268, 458, 483, 527 - 529 МК України, ст. ст. 9, 247, 283, 284, 294 КУпАП України, суддя,-

постановила:

провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальностігромадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місто Київ, паспорт громадянки України № НОМЕР_1 , виданий 17.10.1997 року Дарницьким РУ ГУ МВС України в м. Києві, реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП)- НОМЕР_2 , зареєстрована: АДРЕСА_1 , за ст. 472 МК України, закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил №0773/10000/24 від 10 вересня 2024 року товари повернути власнику (одержувачу) - Товариству з обмеженою відповідальністю «ІСКРЕСС» (код ЄДРПОУ 33779316).

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя І.О. Тесленко