Справа № 182/7367/24
Провадження № 3/0182/95/2025
Іменем України
20.01.2025 року м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Борисова Н.А., розглянувши матеріал, який надійшов з Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стажер ПП «Мундіаль», паспорт НОМЕР_1 , що зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД №182266 від 22.11.2024 р., 22.11.2024 року о 13:00 год. гр. ОСОБА_1 перебуваючи на робочому місці в кафе «Дежавю» по пр.-т. Трубників, буд. 54, здійснювала роздрібну торгівлю алкогольними напоями, без марок акцизного податку, відповідно до ст. 226 ПКУ. Своїми діями ОСОБА_1 порушила ч.1 ст. 156 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснила, що 22.11.2024 року вона вийшла на стажування в магазин «Дежавю», приблизно о 13.00 год. до магазину завітали працівники поліції, яких вона добровільно пустила за прилавок, де вони нічого не виявили, але після цього вони попросили відкрити холодильник, де виявили спиртне в скляних пляшках, походження цього спиртного вона не знала та не реалізовувала його. Після цього, працівники поліції без будь-яких пояснень склали відносно неї протокол, а через деякий час виявилося, що спиртне належить робітнику магазина. Крім того, вона вказала, що після цього випадку вона перестала там стажуватись і взагалі не підтримує жодних трудових відносин з ПП « ОСОБА_2 ». Просила не притягати її до відповідальності, бо вона нічого протизаконного не реалізовувала.
В обґрунтування вини ОСОБА_1 у справі міститься протокол про адміністративне правопорушення серія ВАД №182266 від 22.11.2024 року в якому викладено, обставини вчиненого правопорушення (а.с.1). Електронним рапортом Нікопольського РУП , згідно якого працівник поліції Уткін виявив в кафе «Дежавю» продаж алкогольних напоїв без марок акцизного податку (а.с.2). Протоколом особистого огляду від 22.11.2024 року, згідно якого було проведено огляд в кафе Дежавю по пр.-т. трубників буд. 54, де було виявлено та вилучено 12.5 л. алкогольних виробів без марок акцизного податку (а.с.3). Фотокопіями, на яких зображено пляшки з прозорою речовиною без марок акцизного податку та магазин (а.с.8).
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 156 КУпАП. Диспозиція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , здійснювала торгівлю алкогольними напоями без марок акцизного податку, однак до матеріалів справ не додано жодного доказу, передбаченого ст. 251 КУпАП, які підтверджують факт торгівлі алкогольними напоями без марок акцизного податку, а саме: корінця підтверджуючого факт покупки алкогольних напоїв; фотокопій на яких зафіксовано алкогольні напої з цінами або іншій показник ціни на алкогольні напої; відеозапис, на якому зафіксовано факт придбання алкогольних напоїв в магазині по пр.-т. Трубників буд. 54. Крім того, згідно пояснень ОСОБА_1 вона не є працівником ПП «Мундіаль», а лише проходила там стажування без офіційного оформлення будь-яких трудових відносин. Тобто, матеріалами справи не доведено того, що ОСОБА_1 здійснювала продаж алкогольних напоїв на яких відсутні марки акцизного податку та не надано одного доказу того, що вона є працівником вищевказаного магазину, а тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст.156 КУпАП.
Однак, відповідно до ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядк у,
встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують. Вилучені пляшки з алкогольними напоями підлягають знищенню поліцейськими.
Згідно п.20 постанови КМУ від 27 грудня 2010 року №1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах», маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється виробниками зазначеної продукції.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Митного кодексу України територія України, зайнята сушею, територіальне море, внутрішні води і повітряний простір, а також території вільних митних зон, штучні острови, установки і споруди, створені у виключній (морській) економічній зоні України, на які поширюється виключна юрисдикція України, становлять митну територію України.
Відповідно до п.п.14.1.107 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно ст. 226.11 Податкового кодексу України та п. 24 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1261 від 27 грудня 2010 року, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються. У разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності марок акцизного податку встановленого зразка, контролюючі органи, зазначені у пункті 228.2 цієї статті, вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію), що визначено ст. 228.3 Податкового кодексу України. Вилучені в дохід держави (конфісковані) тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, підлягають знищенню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст. 228.7 Податкового кодексу України).
Окрім цього, відповідно до ст.ст. 1, 5 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» №1393-ХІY від 14 січня 2000 року продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо умови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, відноситься до неякісної і небезпечної продукції й підлягає обов'язковому вилученню з обігу.
Оскільки алкогольні напої без марок акцизного податку не відповідають вимогам ДСТУ ГОСТ ДСТУ 4257:2021 «Напої лікеро-горілчані. Технічні умови» і відносяться до вилученої з обігу продукції, вони підлягають конфіскації.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю відповідно до п.1 ст.247 КУпАП.
Виходячи з наведеного, керуючись ст.ст. 247 ч.1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП, провадженням закрити у зв'язку з відсутністю події і складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Вилучені алкогольні напої, а саме: 12.5 літри алкогольних напоїв, які зберігаються в Нікопольському РУП ГУНП в Дніпропетровській області - конфіскувати.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Суддя: Н. А. Борисова