Справа № 201/731/25
Провадження № 1-кс/201/294/2025
24 січня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська клопотання старшого слідчого 3 відділення СВ 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні за № 22024130000000035 від 09.01.2024 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Луганськ Луганської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України
У судовому засіданні приймали участь:
слідчий ОСОБА_3 ,
захисник ОСОБА_6 (у режимі відеоконференції),
До суду надійшло клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за №22024130000000035 від 09.01.2024 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування поданого клопотання слідчий вказує, що відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Агресія проти України» A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що Російська Федерація вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. У подальшому, воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався, зокрема, Указом Президента України від 23.07.2024 № 469/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 12.08.2024 строком на 90 діб.
Законом України від 23.07.2024 № 3891-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
Згідно зі статтею 42 IV-ї Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатку до неї - Положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року), територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під армією супротивника.
Відповідно до п. 7 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Статтею 3 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією зокрема визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (із змінами, внесеними згідно з Наказом № 360 від 14 жовтня 2024 року Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України) визначено перелік територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Відповідно до вказаного переліку Згідно зазначеного переліку вся територія Луганського району Луганської області з 07.04.2014 перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку РФ та незаконного збройного формування так званої «ЛНР».
Відповідно до ст. 6 «конституції луганської народної республіки»: «державна влада в «луганській народній республіці» здійснюється на основі розподілу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади самостійні. Державну владу в луганській народній республіці здійснюють голова луганської народної республіки, народна рада луганської народної республіки, рада міністрів луганської народної республіки, уряд луганської народної республіки».
15 червня 2023 року центральною виборчою комісією російської федерації прийнято постанову № 119/947-8 «О назначении выборов депутатов народного совета луганской народной республики и выборов депутатов представительных органов муниципальных образований на территории Луганской народной республики» (мовою оригіналу) таким чином призначивши псевдовибори на тимчасово окупованій території Луганської області.
Відповідно до вказаної постанови на території так званої луганської народної республіки призначено проведення 8, 9 та 10 вересня 2023 року виборів «депутатов Народного Совета луганской народной республики первого созыва, а также выборов депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в Луганской Народной Республике» (мовою оригіналу).
На початку серпня 2023 року (більш точного часу встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянкою України, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Луганська, діючи умисно, з метою переслідування своїх особистих інтересів, реалізуючи злочинний умисел направлений на обрання її до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме - до т.зв. «народного совета луганской народной республики» (далі - «народного совета ЛНР»), розташованого за адресою: м. Луганськ, площа Героїв Великої Вітчизняної Війни, буд. 9, добровільно надала згоду на включення її до списку т.зв. «кандидатов в депутаты народного совета лнр первого созыва от партии «Либерально-демократическая партия России» (мовою оригіналу). У подальшому, відповідні документи подано до т.зв. «Избирательной комиссии луганской народной республики для заверения списка кандидатов» (мовою оригіналу).
На підставі поданих документів, постановою т.зв. «Избирательной комиссии луганской народной республики» (мовою оригіналу) від 08.08.2023 зареєстровано республіканський список кандидатів у т.зв. «депутаты Народного Совета ЛНР первого созыва» (мовою оригіналу), висунутий Луганським регіональним відділенням політичної партії «Либерально-демократическая партия России» (мовою оригіналу), до якого включено ОСОБА_5 .
За результатами проведених виборів у період з 08 по 10 вересня 2023 року, відповідно до постанови т.зв. «Избирательной комиссии луганской народной республики» (мовою оригіналу) № 27/266-1 від 18.09.2023 «О регистрации избранного депутата Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва Дубровой Галины Александровны» останню обрано та зареєстровано до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме депутатом т.зв. «Народного Совета ЛНР первого созыва» (мовою оригіналу).
Так, 18 вересня 2023 року «заступник голови виборчої комісії луганської народної республіки» вручила посвідчення обраним депутатам «народного совета лнр первого созыва» (мовою оригіналу), у тому числі ОСОБА_5 .
В подальшому, 20.09.2023 відбулося перше пленарне засідання першого скликання т.зв. «народного совета лнр» (мовою оригіналу), в якому прийняла участь ОСОБА_5 , під час якого останню, за її власною згодою, в рамках розгляду питань щодо комітетів т.зв. «народного совета лнр первого созыва» добровільно затвержено на посаду т.зв. «заместителя председателя комитета Народного Совета ЛНР по бюджету, налогам и собственности» (мовою оригіналу) та в подальшому, остання на постійній основі приймає участь в засіданнях т.зв. «народного совета лнр» у якості депутата.
У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, перебуванням території Луганського району Луганської області в тимчасовій окупації та під контролем окупаційної адміністрації РФ, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 212 (7872) від 18.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 22.10.2024, 23.10.2024 та 24.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000035 від 09.01.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням з прокурором 25.10.2024, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 217 (7877) від 25.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження), а також та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора розміщено повістку про виклик підозрюваної ОСОБА_5 на 29.10.2024, 30.10.2024 та 31.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000035 від 09.01.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.
Таким чином, 25.10.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , набув статусу підозрюваноъ у вчиненні кримінальних правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Постановою слідчого від 02.11.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованому їй кримінальному правопорушенні, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом огляду від 15.01.2024 згідно якого виявлена інтернет сторінка з назвою « ОСОБА_7 », розміщена на офіційному сайті з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 де виявлено інформацію щодо депутата за підписом « ОСОБА_7 » та її фотозображення, вказана посада депутата «заместитель председателя Комитета Народного Совета Луганской Народной Республики по бюджету, налогам и собственности» (мовою оригіналу), а також інша інформація щодо діяльності вище зазначеного депутата;
- протоколом огляду від 15.01.2024 згідно якого виявлена публікація в соціальній мережі «Вконтакте» в групі з назвою «ЛДПР | ЛНР» за підписом «Первое пленарное заседание новоизбранных депутатов Народного Совета ЛНР», за посиланням: https://vk.com/wall-205361085_2944, яка розміщена 21.09.2023, де виявлено інформацію щодо першого засідання так званого «Народного Совета ЛНР» та обраних депутатів, також опубліковано фотозабраження так званих депутатів «Народного Совета ЛНР», серед яких присутня ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 16.01.2024 згідно якого виявлена публікація в соціальній мережі «Вконтакте» в групі з назвою «Народный Совет ЛНР» за підписом « ІНФОРМАЦІЯ_4 », за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 яка розміщена 18.09.2023, де виявлено фотозображення обраних депутатів так званого «Народного Совета ЛНР» яким вручили мандати, серед яких ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 16.01.2024 згідно якого виявлена публікація в мережі інтернет, на сайті з назвою «Россия создает в ЛНР условия для того, чтобы жить, а не выживать - депутат» за підписом «Россия создает в Республике условия для того, чтобы жить, а не выживать. Об этом заявила депутат Народного Совета ЛНР ОСОБА_8 , комментируя один из тезисов Президента ОСОБА_9 , связанных с развитием новых регионов. Путин днем ранее провел прямую линию с гражданами и большую пресс-конференцию с журналистами. "Практически весь жилой фонд, вся инфраструктура, имевшиеся у нас в Республике на момент присоединения к Российской Федерации, - наследие Советского Союза. Для их восстановления после воссоединения с Россией уже был проведен значительный объем работ. Еще больше предстоит сделать, но уже сейчас, даже в рамках проведения специальной военной операции, в Донбассе созданы все условия, чтобы жить, а не выживать", - подчеркнула депутат.», за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 яка розміщена 15.12.2023, де виявлено фотозображення ОСОБА_5 та її коментар журналістам так званого «Луганский Информационный Центр» (мовою оригіналу);
- протоколом огляду від 17.01.2024 згідно якого виявлена публікація в мережі інтернет на сайті з назвою «Луганский Информационный Центр» з назвою «Первое заседание Народного Совета ЛНР первого созыва, Луганск, 20 сентября 2023 года», за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_7 яка розміщена 20.09.2023, де виявлено фотозображення депутатів так званого «Народного Совета ЛНР», серед яких ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 17.01.2024 згідно якого виявлена публікація в мережі інтернет на офіційному сайті так званої «Центральної виборчої комісії Луганської Народної Республіки» з назвою «Избирком ЛНР вручил удостоверения избранным депутатам Народного Совета ЛНР первого созыва» за підписом «Заместитель председателя Избирательной комиссии Луганской Народной Республики Марианна Сумская вручила удостоверения избранным депутатам Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва. По результатам распределения депутатских мандатов удостоверения получили:», за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 яка розміщена 20.09.2023, де виявлено фотозображення та список депутатів так званого «Народного Совета ЛНР» яким вручили мандати, серед яких зазначена ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 19.01.2024 згідно якого виявлена публікація в мережі інтернет на офіційному сайті так званої «Центральної виборчої комісії Луганської Народної Республіки» з назвою «Результаты выборов, проводимых на территории Луганской Народной Республики» за підписом «ИК ЛНР», за посиланням: http://lnr.izbirkom.ru/news/24219/, яка розміщена 12.09.2023, де виявлено список обраних депутатів так званого «Народного Совета ЛНР», серед яких зазначена ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 19.01.2024 згідно якого виявлена публікація в мережі інтернет на офіційному сайті так званої «Центральної виборчої комісії Луганської Народної Республіки» з назвою «Постановление от 18.09.2023 № 27/266-1 «О регистрации избранного депутата Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва Дубровой Галины Александровны» за підписом « ІНФОРМАЦІЯ_9 » від 12.09.2023 за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_10 де виявлено інформацію щодо реєстрації обраного депутата так званого «Народного Совета ЛНР» ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 19.01.2024 згідно якого виявлена публікація в соціальній мережі «Вконтакте» з назвою «»Провела рабочую встречу с педагогическим коллективом ГБОУ СПО ЛНР “Лутугинский колледж» в г. Лутугино»» від 12.09.2023 за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_11 де виявлено фотозображення та інформацію щодо проведеного політичного заходу у якості депутата так званого «Народного Совета ЛНР» ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 19.01.2024 згідно якого виявлена публікація в соціальній мережі «Вконтакте», в профілі з назвою « ОСОБА_8 » ( ІНФОРМАЦІЯ_12 за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_12 , де виявлено фотозображення та інформацію щодо прийому громадян депутатом так званого «Народного Совета ЛНР» ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 22.01.2024 згідно якого виявлена публікація від 18.11.2023 в соціальній мережі «Telegram», в телеграм каналі з назвою «“ ОСОБА_8 депутат НС ЛНР от ЛДПР»» за підписом «Уважаемые подписчики! Рада приветствовать вас на своем официальном канале! Меня зовут ОСОБА_10 , я родилась 25 октября 1987 года в городе Луганске (Ворошиловграде). В 2008 году окончила Луганский государственный университет внутренних дел им. ОСОБА_11 по специальности «правоведение», получила квалификацию юриста. В 2015 году продолжила обучение - окончила магистратуру Восточноукраинского национального университета им. Владимира Даля, в 2016 году получила высшее экономическое образование в ГОУ ВПО ЛНР «Луганский государственный университет им. Владимира Даля», после - окончила ФГБО УВО «Белгородский государственный технологический университет им. В.Г. Шухова» по специальности «экономика». В период с 2008 по 2013 годы работала главным специалистом- юрисконсультом в Государственной финансовой инспекции в Луганской области, с 2013 по 2015 год там же работала в должности заместителя начальника отдела правовой работы. С 2015 по 2016 год работала в Администрации Главы ЛНР, а после - в Аппарате Народного Совета Луганской Народной Республики. В сентябре 2023 года избрана депутатом Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва от партии ЛДПР. Я благодарна всем за оказанное доверие и хочу заверить, что моя депутатская деятельность будет в первую очередь направлена на благо нашей молодой республики и улучшение качества жизни ее граждан. Уважаемые жители Луганской Народной Республики! Приглашаю вас к диалогу и обещаю услышать каждого.» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_13 де виявлено інформацію щодо особистої характеристики депутата ОСОБА_5 та її обрання так званого «Народного Совета ЛНР»;
- протоколом огляду від 24.01.2024 згідно якого виявлена в мережі інтернет на офіційному сайті з назвою «Народный Совет Луганской Народной Республики», за підписом «Депутаты приняли Закон ЛНР, регулирующий межбюджетные отношения в республике» за посиланням: https://nslnr.su/news/deputaty-prinyali-zakon-lnr-reguliruyushchiy-mezhbyudzhetnye-otnosheniya-v-respublike/?sphrase_id=375153, яка розміщена від 24.11.2023, де виявлено фотозображення ОСОБА_5 та інформацію щодо її депутатської діяльності та зайняття посади «Заместитель Председателя Комитета НС ЛНР по бюджету, налогам и собственности» (мовою оригіналу);
- протоколом огляду від 24.01.2024 згідно якого виявлена публікація в мережі інтернет на офіційному сайті з назвою «Народный Совет Луганской Народной Республики», за підписом « ІНФОРМАЦІЯ_14 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_15 яка розміщена від 19.11.2023, де виявлено інформацію щодо діяльності депутата так званого «Народного Совета Луганской Народной Республики» ОСОБА_5 на посаді «заместитель председателя Комитета Народного Совета Луганской Народной Республики по бюджету, налогам и собственности» (мовою оригіналу);
- протоколом огляду від 24.01.2024 згідно якого виявлена публікація в мережі інтернет на офіційному сайті з назвою «Народный Совет Луганской Народной Республики», за підписом « ІНФОРМАЦІЯ_16 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_17 яка розміщена від 24.11.2023, де виявлено інформацію щодо діяльності депутата так званого «Народного Совета Луганской Народной Республики» ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 19.01.2024 за участю спеціаліста згідно якого виявлена публікація в мережі інтернет на офіційному сайті так званої «Центральної виборчої комісії Луганської Народної Республіки» з назвою «Результаты выборов, проводимых на территории Луганской Народной Республики» за підписом «ИК ЛНР», за посиланням: http://lnr.izbirkom.ru/news/24219/, яка розміщена 12.09.2023, де виявлено список обраних депутатів так званого «Народного Совета ЛНР», серед яких зазначена ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 26.03.2024 за участю спеціаліста згідно якого виявлена публікація в мережі інтернет на офіційному сайті так званої «Центральної виборчої комісії Луганської Народної Республіки» з назвою «Постановление от 18.09.2023 № 27/266-1 «О регистрации избранного депутата Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва Дубровой Галины Александровны» за підписом « ІНФОРМАЦІЯ_9 » від 12.09.2023 за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_10 де виявлено інформацію щодо реєстрації обраного депутата так званого «Народного Совета ЛНР» ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 26.03.2024 за участю спеціаліста згідно якого виявлена публікація на офіційному сайті з назвою «Народный Совет Луганской Народной Республики» за підписом «Члены Избирательной комиссии ЛНР вручили мандаты депутатам Народного Совета ЛНР первого созыва», за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_18 яка розміщена 18.09.2023, де виявлено фотозображення обраних депутатів так званого «Народного Совета ЛНР» яким вручили мандати, та список депутатів серед яких ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 27.03.2024 за участю спеціаліста згідно якого виявлена публікація на офіційному сайті з назвою «Народный Совет Луганской Народной Республики» за підписом «Представители депутатского окрпуса проголосовали на выборах Президента Российской Федерации 15.03.2024-18.03.2024», за посиланням: https://nslnr.su/gallery/342/, де виявлено фотозображення обраних депутатів так званого «Народного Совета ЛНР» серед яких ОСОБА_5 , які прийняли участь у незаконному голосуванні на так званих виборах «Президента Российской Федерации» (мовою оригіналу) на тимчасово окупованій території Луганської області.
- протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_12 від 26.01.204 згідно якого виявлена публікація від 20.09.2023 в соціальній мережі «Вконтакте» за підписом «Первое заседание обновлённого Народного совета прошло в Луганске На открытии осенней сессии избрали Председателя Парламента и его заместителей, а также утвердили состав комитетов, которых стало больше. О предстоящей работе и планах - в репортаже.» (мовою оригіналу), яка розміщена в групі соціальної мережеі з назвою «Луганск 24» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_19 де під час перегляду відео свідок впізнав ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_13 від 26.01.204 згідно якого виявлена публікація від 20.09.2023 в соціальній мережі «Вконтакте» за підписом «Первое заседание обновлённого Народного совета прошло в Луганске На открытии осенней сессии избрали Председателя Парламента и его заместителей, а также утвердили состав комитетов, которых стало больше. О предстоящей работе и планах - в репортаже.» (мовою оригіналу), яка розміщена в групі соціальної мережеі з назвою «Луганск 24» (мовою оригіналу) за посиланням: https://vk.com/wall-82643692_198284, де під час перегляду відео свідок впізнав ОСОБА_5 ;
-протоколами допиту свідків ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , які особисто знайомі з ОСОБА_5 та яким відомо що остання з моменту окупації Луганського району Луганській області, залишилась на тимчасово окупованій території Луганської області та активно співпрацює з окупаційною адміністрацією рф у м. Луганськ Луганської області, крім того 18.09.2023 ОСОБА_5 добровільно обралась до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі до окупаційної адміністрації держави-агресора.
- протоколами пред'явлення для впізнання за фотознімками за участю свідків ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , які серед запропонованих громадян впізнали ОСОБА_5 .
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (із змінами, внесеними згідно з Наказом № 360 від 14 жовтня 2024 року Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України) визначено перелік територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Згідно зазначеного переліку вся територія Луганського району Луганської області з 07.04.2014 перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку РФ та незаконного збройного формування так званого «ЛНР».
Таким чином, факт тимчасової окупації території м. Луганська є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження.
Про те, що підозрювана переховується від слідства свідчить наступне:
- з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135 КПК України в газеті «Урядовий кур'єр» № 212 (7872) від 18.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 22.10.2024, 23.10.2024 та 24.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000035 від 09.01.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної та проведення слідчих дій у вказаному кримінальному провадженні;
- з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135 КПК України в газеті «Урядовий кур'єр» № 217 (7877) від 25.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження), а також та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора розміщено повістку про виклик підозрюваної ОСОБА_5 на 29.10.2024, 30.10.2024 та 31.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000035 від 09.01.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної, тощо.
Жодного разу у призначений час підозрювана ОСОБА_5 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Враховуючи те, що підозрювана ОСОБА_5 належним чином викликалась для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явилась у призначений час та не повідомила про причини неприбуття, та згідно показань свідків, оглядів мережі Інтернет перебуває на тимчасово окупованій території України, необхідно вважати, що підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрювана ОСОБА_5 :
- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України;
- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора, зокрема, не прибув на виклик без поважної причини більше 6 разів);
- перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, слідчий вказує, що наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22024130000000035 від 09.01.2024 стосовно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , спеціального досудового розслідування щодо кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 297-2 КПК України, слідчим зазначено, що наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею, зокрема, через те, що свідки перебувають у інших регіонах України у зв'язку з евакуацією з тимчасово окупованої території через активні бойові дії та захоплення окремих територій збройними силами РФ та незаконними збройними формуваннями т.зв. «ЛНР».
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.
Захисник у судовому засіданні заперечував проти задоволення поданого клопотання, просив відмовити.
Заслухавши доводи слідчого та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.
Так, в судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №22024130000000035 від 09.01.2024 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, перебуванням території Луганського району Луганської області в тимчасовій окупації та під контролем окупаційної адміністрації РФ, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 212 (7872) від 18.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 22.10.2024, 23.10.2024 та 24.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000035 від 09.01.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням з прокурором 25.10.2024, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 217 (7877) від 25.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження), а також та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора розміщено повістку про виклик підозрюваної ОСОБА_5 на 29.10.2024, 30.10.2024 та 31.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000035 від 09.01.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.
Таким чином, 25.10.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , набув статусу підозрюваноъ у вчиненні кримінальних правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.
Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованому йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрювана могла вчинити інкриміноване їй правопорушення.
Відповідно до матеріалів клопотання, з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.
При цьому, відповідно матеріалів клопотання підозрювана постійно перебуває на тимчасово окупованій території України і встановити її точне місце перебування не видається за можливе. Доказами перебування підозрюваної на тимчасово окупованій території України підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.
Постановою слідчого від 02.11.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1, 2. ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрювана ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибула на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошена у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України.
Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Матеріали клопотання свідчать, що підозрювана належним чином викликалася для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явилася у призначений час та не повідомила про причини неприбуття, та згідно показань свідків перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрювана переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.
Отже, матеріалами клопотання також підтверджено, що підозрювана переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність підозрюваної до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що остання переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_5 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого 3 відділення СВ 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні за № 22024130000000035 від 09.01.2024 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за № 22024130000000035 від 09.01.2024 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений і оголошений о 14-05 годині 24.01.2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1