Справа № 751/9362/24 Головуючий у 1 інстанції Павлов В. Г.
Провадження № 33/4823/33/25
Категорія - ч. 1 ст. 483 МК України
22 січня 2025 року місто Чернігів
Чернігівський апеляційний суд в складі:
головуючого судді - Оседача М.М.,
за участю захисника - адвоката Світельської Ю.В.,
представника Чернігівської митниці Держмитслужби - Мушенок Г.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 02 грудня 2024 року, -
Цією постановою:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, уродженка Київської області, проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 ,
притягнута до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України з накладенням стягнення у виді штрафу у розмірі 132 624 грн. 60 коп. з конфіскацією предмету порушення митних правил, а саме: транспортного засобу марки «MITSUBISHI», модель L200, рік випуску 2005,VIN-код (номер кузова) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Стягнуто із ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605,60 грн.
Як встановив суд, згідно інформації Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» (далі - АСМО «Інспектор») встановлено, що 11 травня 2023 року, о 08 год. 40 хв., через пункт пропуску «Шегині-Медика» Львівської митниці, громадянкою України ОСОБА_1 на митну територію України ввезено у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «MITSUBISHI», модель L200, рік випуску 2005,VIN-код (номер кузова) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 . Автомобіль слідував з Великобританії, відправник: GARTH PHILPOTT, отримувач: військова частина НОМЕР_3 , адреса отримувача:
АДРЕСА_2 митницею з метою підтвердження чи спростування факту отримання даного транспортного засобу направлено запит до Військової частини НОМЕР_3 від 22.03.2024 року № 7.11-3/20-02/8.2/1498на який отримано відповідь листом від 07.04.2024 року №138/СВТ (вх. Чернігівської митниці від 14.07.2023 року № 5118/8.21-02-18), листом від 06.11.2023 р. № 14/6/23 (вх. Чернігівської митниці від 24.04.2024 №3153/8.2/7.11-3/18) згідно з яким, військова частина повідомила, що транспортний засіб марки «MITSUBISHI» рік випуску 2005,VIN-код: НОМЕР_1 не знаходиться на балансовому (позабалансового) обліку військової частини НОМЕР_3 .
01.05.2024 року Митницею направлено на адресу Львівської митниці лист щодо надання копій документів, що стали підставою для пропуску на митну територію України транспортних засобів, в тому числі - транспортного засобу MITSUBISHI, рік випуску 2005, VIN-код: НОМЕР_1 (від 01.05.2024 року №7.11-3/20-02/7/2242). 13.05.2024 року надійшла відповідь Львівської митниці, лист від13.05.2024 №7.4-5/20-01/7/13719 (вх. № 3799/7/7.11-3/16 від 13.05.2024 року) з копіями документів митного оформлення транспортного засобу MITSUBISHI, модель L200, рік випуску 2005, VIN-код: НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , який 11.05.2023 року перетинав митний кордон України і був заявлений в декларації як гуманітарна допомога. Зокрема, Митниця отримала копію декларації «Про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою» від 11.05.2023, копію листа командира військової частини НОМЕР_3 полковника ОСОБА_2 на адресу Львівської Регіональної митниці від 04.05.2023 №1338, копію закордонного паспорту ОСОБА_3 та свідоцтва про реєстрацію на автомобіль MITSUBISHI реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Відповідно до декларації «Про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою» від 11.05.2023: у графі 6 «Отримувач /Consignee (name, adres)» вказано «Вч НОМЕР_3 код НОМЕР_4 », у графі 7 «Фактичне місце призначення розвантаження вантажу» зазначено «м. Київ». Дана декларація була засвідчена особистим підписом особи, яка переміщувала даний транспортний засіб через митний кордон України та здійснювала декларування, а саме, громадянкою України ОСОБА_1 , та митним органом.
Під час ознайомлення з документами, які стали підставою для пропуску на митну територію України транспортного засобу встановлено, що лист командира військової частини НОМЕР_3 від 04.05.2023 №1338 завірений печаткою «ЛІКАР».
З метою підтвердження або спростування факту замовлення (очікування) транспортного засобу MITSUBISHI L200, VIN-код: НОМЕР_1 в якості гуманітарної допомоги частиною, підтвердження підписання, реєстрації листа Частини від 04.05.2023 року № 1338, для надання його митним органам як підстави для ввезення транспортного засобу на митну територію України в якості гуманітарної допомоги, 31.05.2024 року Митницею на адресу Частини було повторно направлено листи № 7.11-3/20-02/8.2/2772. 23.09.2024 року надійшла відповідь з військової частини НОМЕР_3 , лист від 19.09.2024 року № 346/СВТ (вх. №7407/8.2/7.11-3/15), яким Митницю повідомлено, що військова частина провела додаткові заходи з перевірки наявності транспортних засобів, отриманих у якості благодійної допомоги, та за результатами перевірки встановила, що транспортний засіб MITSUBISHI, модель - L200, рік випуску - 2005, VIN-код: НОМЕР_1 , не знаходиться на обліку військової частини НОМЕР_3 . Факт підписання та реєстрації листа військової частини НОМЕР_3 від 04.05.2023 року №1338 не підтверджено. На даний час місцезнаходження транспортного засобу військовій частині НОМЕР_3 невідоме.
26.09.2024 Чернігівською митницею громадянці ОСОБА_1 було направлено лист-запрошення вих. № 7.11-3/20-03/10/4826 з проханням з'явитись до Чернігівської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України або надіслати письмові пояснення на адресу Чернігівської митниці засобами поштового зв'язку або електронною поштою.
Відповідно інформації з офіційного інтернет сайту Укрпошти «https://track.ukrposhta.ua/tracking» статус відстеження про вручення повітового відправлення, лист запрошення № 7.11-3/20-03/10/4826, з ідентифікатором №0600967281040 станом на 14.10.2024 - «вручено особисто» 03.10.2024, але у вказаний термін громадянка ОСОБА_1 до Чернігівської митниці не з'явилась, про причини неявки не повідомила.
Відповідно до наданої інформації управлінням контролю та адміністрування митних платежів Митниці, лист від 14.10.2024 № 15/15-02/4119, митна вартість подібного транспортного засобу «MITSUBISHI L200» 2005 року реєстрації становить 5900 EUR, що станом на 15.10.2024 року, згідно курсу Національного банку України, складає 265 249, 25грн.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_1 вчинила переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар - транспортний засіб марки MITSUBISHI, модель L200, рік випуску 2005, VIN-код: НОМЕР_1 , шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення підроблених документів та документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару, а саме - лист військової частини НОМЕР_3 від 04.05.2023 №1339, який зазначеною військовою частиною (командиром) не підписувався та не реєструвався і є підробленим, а також декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 11.05.2023 року, що містить неправдиві відомості щодо одержувача: військова частина НОМЕР_3 (ЄДРПОУ код НОМЕР_4 ).
Не погодившись із рішенням суду, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати як незаконну, необґрунтовану та закрити провадження по справі, у зв'язку з відсутністю в її діях події та складу даного адміністративного правопорушення, а якщо суд прийде до висновку про наявність вини у вчиненні адмінправопорушення, просить звільнити її від відповідальності, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі закрити у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення на підставі ст. 22 КУпАП. Вважає, що висновок суду не відповідає фактичним обставинам справи, а постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що вона не вчиняла жодних правопорушень при ввезенні автомобіля на територію України, свідомо не використовувала підроблених документів та дійсно автомобіль було передано військовим, без конкретного визначення військової частини, про що свідчить акт приймання-передачі транспортного засобу від 20.06.2023 року, який належним чином засвідчений підписом та печаткою в/ч НОМЕР_5 та посилається на Закон України «Про гуманітарну допомогу», яким передбачено та дозволено змінювати отримувача гуманітарної допомоги. Акцентує увагу на тому, що матеріали справи не містять інформації про те, що вона умисно подала до митного органу недостовірні відомості щодо отримувача транспортного засобу, а тому вважає, що її було безпідставно притягнуто до відповідальності за обставин наведених у протоколі про порушення митних правил.
В судове засідання апеляційної інстанції ОСОБА_1 не з'явилась, проте, до початку розгляду справи, на адресу апеляційного суду, надіслала клопотання, в якому просила розглянути справу без її участі, вимоги викладені в апеляційній скарзі підтримує.
Відповідно до вимог ч.6 ст.294 КУпАП участь особи, яка подала скаргу, чи інших осіб, які беруть участь у провадженні справи про адміністративне правопорушення, в розгляді справи судом апеляційної інстанції, не є обов'язковою. Наведене положення відповідає практиці Європейського суду з прав людини, аналіз якої свідчить про те, що відсутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, під час розгляду справи судом апеляційної інстанції не може автоматично вважатися порушенням п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Заслухавши пояснення захисника, яка підтримала апеляційну скаргу та просила її задовольнити, представника Чернігівської митниці Держмитслужби, яка заперечувала проти задоволення поданої апеляційної скарги і просила її залишити без задоволення, а постанову суду без змін, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до положень ст.486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
За змістом ст.489 МК України, при розгляді справи про порушення митних правил необхідно з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом першої інстанції під час розгляду справи про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за порушення митних правил, зазначені вимоги закону були дотримані.
Відповідно до ч.1 ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Частиною 1 ст. 483 Митного кодексу України передбачено адміністративну відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Таким чином, основним безпосереднім об'єктом порушення митних правил є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, активна поведінка (вчинок) особи.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, кількості, їх маркування та номерів.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення відповідних товарів через митну територію України, і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Матеріалами справи встановлено, що автомобіль марки «MITSUBISHI», модель L200, рік випуску 2005,VIN-код (номер кузова) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , ввезено на територію України на підставі Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 11.05.2023 р., копії паспорта громадянина України ОСОБА_1 НОМЕР_6 , копії реєстраційного документа на транспортний засіб та листа військової частини НОМЕР_3 від 04.05.2023 року (а.с.18,19,20).
Відповідно Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач» зазначено «в/ч НОМЕР_3 код НОМЕР_4 », у графі 7 «Фактичне місце призначення розвантаження вантажу» вказано «Чернігівська область», у графі 9 «Вид допомоги» вказано « НОМЕР_1 », орієнтовна вага-3500 кг».
Із змісту листа військової частини НОМЕР_3 №1339 від 04.05.2023 року, вбачається, що у ньому ставиться питання до Львівської регіональної митниці щодо сприяння у проходженні гуманітарного вантажу через державний кордон України, а саме - автомобіля марки «MITSUBISHI», модель L200, VIN- НОМЕР_1 .
Втім згідно листа військової частини НОМЕР_3 від 07.04.2024 року та від 19.09.2024 року транспортний засіб марки MITSUBISHI, модель - L200, рік випуску - 2005, VIN-код: НОМЕР_1 - не знаходиться на обліку військової частини НОМЕР_3 . Факт підписання та реєстрації листа військової частини НОМЕР_3 від 04.03.2023 року №1339 не підтверджують. На даний час місцезнаходження транспортного засобу невідомо (а.с.13,28).
Статтею 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
У відповідності до п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Таким чином, апеляційний суд вважає, що ОСОБА_1 було вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України транспортного засобу марки MITSUBISHI, модель - L200, рік випуску - 2005, VIN-код: НОМЕР_1 , шляхом подання до митного органу, як підстави для переміщення товарів документів, а саме: декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 11.05.2023 року, що містить неправдиві відомості щодо одержувача товару та листа-звернення військової частини НОМЕР_3 від 04.05.2023 року №1339, код НОМЕР_4 , який зазначеною військовою частиною не видавався і є підробленим.
На думку апеляційного суду, докази у даній справі передбачені ст. 495 МК України, є належними, достатніми та допустимими, вони отримані у передбачений законом спосіб, у своїй сукупності підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи, а тому, доводи апелянта про протилежне не заслуговують на увагу.
Апеляційний суд вважає такими, що не впливають на висновки місцевого суду твердження апелянта про те, що даний транспортний засіб мав використовуватися на потреби ЗСУ, так як митні органи в порядку виконання постанови суду мають право вчиняти дії щодо передачі транспортних засобів Збройним Силам України.
Відповідно до ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
При цьому, в кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб, а тому, на переконання апеляційного суду, з урахуванням особливостей даної справи, застосування до ОСОБА_1 такого заходу, як усне зауваження не буде достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Враховуючи, що при розгляді справи судом першої інстанції не допущено порушень вимог ст. 280 КУпАП, які могли б істотно вплинути на висновки суду про винність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у вчиненому правопорушенні, кваліфікацію дій та необґрунтованість накладеного стягнення, підстав для скасування, або зміни постанови суду не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись статтею 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, апеляційний суд -
Апеляційну скаргу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 02 грудня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяМ. М. Оседач