Справа № 420/32804/24
23 січня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Каравана Р.В., розглянув в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 18.10.2024 року засобами поштового зв'язку звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (зареєстрований канцелярією суду 22.10.2024 року), у якому просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які виразились в обмеженні максимального розміру пенсії ОСОБА_1 , при її перерахунку на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 року по справі № 420/17122/24, з 01.02.2021 року сумою 17690,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 21217,60 грн., з 01.03.2022 року сумою 19340,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 24148,00 грн., з 01.03.2023 року сумою 20930,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 26086,60 грн., з 01.03.2024 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 28068,80 грн. та з 01.10.2024 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 28068,80 грн.;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 , нарахованої на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 року по справі №420/17122/24, пенсії з 01.02.2021 року, з 01.03.2022 року, з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.10.2024 року без обмеження її максимального розміру.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 року у справі №420/17122/24, відповідачем 27.09.2024 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2021 року, однак після проведення даного перерахунку, на думку позивача, відповідачем протиправно обмежено виплату позивачу пенсії. Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач з поданим позовом не погодився. У поданому до суду відзиві вказує, що вимога позивача стосовно виплати пенсії без обмеження її максимального розміру є безпідставною, оскільки згідно із статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначений Закон є чинним з 1 жовтня 2011 року та неконституційним не визнавався. Звертає увагу, що посилання позивача на рішення Конституційного суду України у справі №7-рп/2016 від 20.12.2016 є безпідставним, оскільки ним визнано такими, що не відповідають статті 17 Конституції України положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ саме в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VII, однак редакція Закону України від 08.07.2011 № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» залишилась діючою. Також, згідно із статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 відкрито провадження по вказаній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд, дослідивши матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги і заперечення, а також ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 року у справі №420/17122/24 зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.02.2021 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО92286 від 15.12.2023 року, виданої станом на 01.01.2021 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2021 по день проведення перерахунку.
На виконання вказаного рішення суду від 12.08.2024 року у справі №420/17122/24 27.09.2024 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, а саме:
- з 01.02.2021 року відповідно до якого розмір пенсії позивача складається з посадового окладу 5990,00 грн, окладу за військовим званням 1820,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% 3905,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8745,00 грн, у т.ч. офіцер, прапор 1 класу - 5%5%, робота з таємн. виробами, носіями, док. 15% 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби 65%, премія 35%, всього 20460,00 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 20460,00 грн, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 16368, з урахуванням доплати 20460,00 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 16368 - 4092,00 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст. 7) (з 01 по 28) 707,60 грн, інваліди війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/с 50,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) 21217,60 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 17690,00 грн;
- з 01.03.2022 року відповідно до якого розмір пенсії позивача складається з посадового окладу 5990,00 грн, окладу за військовим званням 1820,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% 3905,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8745,00 грн, у т.ч. офіцер, прапор 1 класу - 5%5%, робота з таємн. виробами, носіями, док. 15% 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби 65%, премія 35%, всього 20460,00 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 20460,00 грн, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 16368, з урахуванням індексації 18659,52 грн, з урахуванням доплати: 23324,40 грн, індексація базового ОСНП 2022 - 2291,52 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 18659,52 грн - 4664,88 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 грпи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст. 7) (з 01 по 30) 773,60 грн, інвалід війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/с 50,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) 24148,00 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 19340,00 грн;
- з 01.03.2023 року відповідно до якого розмір пенсії позивача складається з посадового окладу 5990,00 грн, окладу за військовим званням 1820,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% 3905,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8745,00 грн, у т.ч. офіцер, прапор 1 класу - 5%5%, робота з таємн. виробами, носіями, док. 15% 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби 65%, премія 35%, всього 20460,00 грн, в т.ч. грошового забезпечення для обчислення пенсії 20460,00 грн, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі: 16368, з урахуванням індексації: 20159,52 грн, з урахуванням доплати: 25199,40 грн, індексація базового ОСНП 2022 - 2291,52 грн, індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 20159,52 грн - 5039,88 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст. 7) (з 01 по 31) 837,20 грн, інвалід війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/с 50,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) 26086,60 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00 грн;
- з 01.03.2024 року відповідно до якого розмір пенсії позивача складається з посадового окладу 5990,00 грн, окладу за військовим званням 1820,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% 3905,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8745,00 грн, у т.ч. офіцер, прапор 1 класу - 5%5%, робота з таємн. виробами, носіями, док. 15% 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби 65%, премія 35%, всього 20460,00 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 20460,00 грн, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 16368, з урахуванням індексації: 21659,52 грн, з урахуванням доплати: 27074,40 грн, індексація базового ОСНП 2022 - 2291,52 грн, індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн, індексація базового ОСНП 2024 - 1500,00 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 21659,52 грн, - 5414,88 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/c інвалід війни 2 гр. (ст. 7) (з 01 по 31) - 944,40 грн, інвалід війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) 28068,80 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн;
з 01.10.2024 року відповідно до якого розмір пенсії позивача складається з посадового окладу 5990,00 грн, окладу за військовим званням 1820,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% 3905,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8745,00 грн, у т.ч. офіцер, прапор 1 класу - 5%5%, робота з таємн. виробами, носіями, док. 15% 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби 65%, премія 35%, всього 20460,00 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 20460,00 грн, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 16368, з урахуванням індексації: 21659,52 грн, з урахуванням доплати: 27074,40 грн, індексація базового ОСНП 2022 - 2291,52 грн, індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн, індексація базового ОСНП 2024 - 1500,00 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 21659,52 грн, - 5414,88 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/c інвалід війни 2 гр. (ст. 7) (з 01 по 31) - 944,40 грн, інвалід війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) 28068,80 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.
Позивач вважає дії відповідача щодо обмеження розміру виплати пенсії протиправними, а свої права порушеними.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає та враховує наступне.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.
Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини першої статті 64 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Відповідно до частини 1 та 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначений постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124.
Абзац 3 пункту 5 вказаного Порядку передбачає, що пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» (Офіційний вісник України, 2008 р., № 25, ст. 785), щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідні коефіцієнти збільшення були затверджені постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
При цьому, у всіх цих постановах визначено, що розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р., до 31 грудня 2022 р. та до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Відповідно до частини 7 статті 43 Закону № 2262-XII (в редакції з 01.01.2017) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Разом з тим, частину 7 статті 43 Закону № 2262-XII рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано неконституційним.
Конституційний Суд України зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
В резолютивній частині рішення Конституційний суд України зазначив: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, а саме:
- частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, частина сьома статті 43 Закону № 2262-XII втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 7-рп/2016 від 20.12.2016, а тому її положення застосуванню не підлягають.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII, який прийнято 06 грудня 2016 року та вперше опубліковано в газеті Голос України 27 грудня 2016 року та набрав чинності відповідно до прикінцевих положень з 1 січня 2017 р., у частині сьомій статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри у період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р. замінено словами і цифрами по 31 грудня 2017 р.
Таким чином, зі змісту внесених змін Законом України № 1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року, встановлюється, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 3 жовтня 2018 року по справі № 127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року по справі № 522/16882/17, від 31 січня 2019 року по справі № 638/6363/17, від 15 квітня 2019 року по справі № 127/4270/17, від 15 квітня 2019 року по справі № 522/16973/17, від 21 листопада 2019 року у справі № 295/2039/17, від 10 жовтня 2019 року по справі № 522/22798/17, від 23 червня 2020 року по справі № 686/24928/16-а, від 10 вересня 2021 року по справі № 300/633/19.
12 жовтня 2022 року прийнято рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2022 у справі № 3-102/2021 щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI (щодо соціальних гарантій для захисників і захисниць України).
Відповідно до вказаного рішення визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“ від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.
Приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Верховній Раді України привести нормативне регулювання щодо забезпечення соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням.
Зазначений шестимісячний строк сплив - 12.04.2023 року.
Як встановлено судом, відповідачем на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 року по справі № 420/17122/24 нараховано позивачеві пенсію з 01.02.2021 року в сумі 21217,60 грн., а до виплати обмежено сумою 17690,00 грн.; з 01.03.2022 року нараховано в сумі 24148,00 грн., а до виплати обмежено сумою 19340,00 грн.; з 01.03.2023 року нараховано в сумі 26086,60 грн., а до виплати обмежено сумою 20930,00 грн.; з 01.03.2024 року нараховано в сумі 28068,80 грн., а до виплати обмежено сумою 23610,00 грн. та з 01.10.2024 року нараховано в сумі 28068,80 грн., а до виплати обмежено сумою 23610,00 грн.
З урахуванням того, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина сьома статті 43 щодо обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовців, а також з урахуванням втрати чинності приписів статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року №3668-VI зі змінами, суд дійшов висновку, що обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-ХІІ, є протиправним.
Відтак, дії відповідача, які виразились в обмеженні максимального розміру пенсії позивача, при її перерахунку на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 року по справі № 420/17122/24, з 01.02.2021 року сумою 17690,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 21217,60 грн., з 01.03.2022 року сумою 19340,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 24148,00 грн., з 01.03.2023 року сумою 20930,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 26086,60 грн., з 01.03.2024 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 28068,80 грн. та з 01.10.2024 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 28068,80 грн. є протиправними, відтак вимоги позивача у цій частині підлягають задоволенню.
Для належного захисту порушених прав позивача суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 , нарахованої на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 року по справі №420/17122/24, пенсії з 01.02.2021 року, з 01.03.2022 року, з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.10.2024 року без обмеження її максимального розміру та з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Положеннями частин 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Частиною 5 вказаної статті визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявності підстав для їх задоволення.
Відповідно до частини 5 статті 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приймаючи до уваги те, що позивача звільнено від сплати судового збору та матеріали справи не містять доказів понесення ним інших судових витрат, суд вирішує розподіл судових витрат у цій частині не здійснювати.
Керуючись статтями 2, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які виразились в обмеженні максимального розміру пенсії ОСОБА_1 , при її перерахунку на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 року по справі № 420/17122/24, з 01.02.2021 року сумою 17690,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 21217,60 грн., з 01.03.2022 року сумою 19340,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 24148,00 грн., з 01.03.2023 року сумою 20930,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 26086,60 грн., з 01.03.2024 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 28068,80 грн. та з 01.10.2024 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 28068,80 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 , нарахованої на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 року по справі №420/17122/24, пенсії з 01.02.2021 року, з 01.03.2022 року, з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.10.2024 року без обмеження її максимального розміру та з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 20987385.
Суддя Роман КАРАВАН