23 січня 2025 р. № 400/9328/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якій просить:
«Визнати протиправними (незаконними) дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області що полягають у застосуванні при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 , показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 (РНОК11 НОМЕР_1 ) пенсії за віком, з 23.03.2023 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2020-2022 роки, в сумі 12236.71 грн»
На обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає про те, що з лютого 2011 року їй була призначена пенсія по інвалідності відповідно Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), з червня 2011 року позивача було переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII). В 2019 році її в автоматичному режимі переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV. В березні 2023 року позивач звернулася до відповідача з заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону № 1058.
Позивач вважає, що на порушення норм чинного законодавства, відповідач перевів (фактично, призначив) позивача на пенсію за віком, застосувавши середній показник заробітної плати за 2014-2016 роки, тоді як для визначення розміру пенсійної виплати повинен бути застосований показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислений як середній показник за 2020-2022 роки.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в позові, зазначаючи, що у спірних правовідносинах має місце переведення з одного виду пенсії на інший, а не призначення нового виду пенсії, оскільки позивач з 2011 року отримувала пенсію відповідно Закону № 1058-IV. Тобто, відбулося переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, тобто переведення з одного виду пенсії на інший, а не первинне призначення пенсії, тому при перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати, який враховувався під час перерахунку попереднього виду пенсії, тобто за 2014-2016 роки.
У зв'язку з відсутністю заяв учасників справи про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін, суд, відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянув справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Безпосередньо, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
З лютого 2011 року позивачу була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV.
З червня 2011 року за заявою позивача їй була призначена пенсія за по інвалідності відповідно до Закону № 1788-XII.
Відповідно до пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, у 2019 році проведено автоматичне без звернення позивача переведення її із пенсії по інвалідності згідно Закону № 1788-XII на пенсію по інвалідності згідно Закону № 1058-IV за матеріалами пенсійної справи, оскільки в результаті проведеного з 01.03.2019 перерахунку, розмір пенсії відповідно до Закону № 1058-IV виявився більшим за розмір пенсії згідно з Законом № 1788-XII.
23.03.2023 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком. На час звернення із зазначеною заявою позивач досягла віку 60 років.
За результатами розгляду заяви позивача відповідач перевів позивача на пенсію за віком за Законом № 1058-IV.
Обчислюючи позивачу розмір пенсії за віком, відповідач застосував показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, що визнається сторонами.
Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з такого.
Закон № 1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону 1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
У частині другій статті 40 Закону 1058-IV вказано, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто за загальним правилом, передбаченим частиною другою статті 40 Закону 1058-IV, при обчисленні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховується, серед іншого, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Згідно з пунктом 16 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
З 01.03.2019 пенсію позивача визначено відповідно до норм Закону № 1058-IV у відповідній редакції, статтею 9 якого встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (частина 1статті 10 Закону № 1058-IV).
Вибір пенсії надається громадянину саме під час її призначення. Призначення пенсії позивачу відбулося у 2011 році. Відтак, оскільки право на призначення пенсії вже було реалізоване позивачем, починаючи з 2011 року, то в майбутньому можливий лише перехід з одного виду пенсії на інший.
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Показник середньої заробітної плати за три попередні роки застосовується лише при призначенні вперше пенсії або при переведенні в перше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за нормами частини 3 статті 45 Закону № 1058 за умови, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Таким чином, показник середньої заробітної плати при переведенні з одного виду пенсії, призначеної за Законом № 1058-ІV, на інший вид пенсії за цим же Законом має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої зазначеним нормативно-правовим актом.
Вказане відповідає висновкам Верховного Суду, зокрема, у постановах від 31.05.2019 у справі № 314/272/17 та від 31.03.2020 у справі № 348/1296/17.
За приписами частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Оскільки після призначення пенсії по інвалідності позивач не працювала та не набула 24 місяців страхового стажу, для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням на пенсію за віком, підстав немає.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, згідно зі статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код: 13844159) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Птичкіна