15 січня 2025 р. № 400/11886/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - Відповідач; ІНФОРМАЦІЯ_2 ) з урахуванням зменшених позовних вимог про:
- визнання дій щодо відмови виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, згідно рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду по справі №400/2866/23, з зазначенням надбавки за особливості проходження служби в розмірі-100% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та премії - 290% посадового окладу, - протиправними.
- зобов'язання надати нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023року для перерахунку пенсії починаючи з 01.02.2023 з такими показниками:
- посадовий оклад - 4700,00 грн;
- оклад за військовим званням (прапорщик) - 1560,00 грн;
- надбавка за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військовим званням) - 3 130,00 грн;
- надбавки за особливості проходження служби (94,3% від суми посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) - 8855,00 грн;
- надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10% посадового окладу) -470,00 грн;
- премії (229% посадового окладу) - 10763,00 грн;
Всього - 29487,00грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). При складанні довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року відповідач протиправно зменшив розмір надбавки за особливості проходження служби до 1% та премії до 10%.
30.12.2024 р. відповідачем подано відзив на позовну заяву, де вказано, що у пункті 57 постанови від 23.05.2024 у справі №380/19324/23 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення відповідач зобов'язаний зазначати розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Відповідно до положень пункту 4 Постанови №704, базою для нарахування грошового забезпечення діючих військовослужбовців станом на 01.01.2023 є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018 року. Фактично, Позивач, звертаючись із цим позовом, просить Суд зобов'язати відповідача виконати належним, на його думку, чином рішення суду від 13.06.2023 у справі №400/2866/23.
06.01.2025 року Позивачем подано Відповідь на відзив на позовну заяву, просив задовольнити позовну заяву у повному обсязі.
Судом розглянуто справу в порядку письмового провадження.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ у Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ № № 2262-ХІІ.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 по справі №400/2866/23, яке набрало законної сили 28.09.2023 р., адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28.09.2023 по справі №400/2866/23 рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 скасовано, в частині висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправною відмову щодо виготовлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та про зобов'язання виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . В решті, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 залишено без змін.
На виконання рішення суду Відповідач 02.10.2023 р. виготовив довідку про грошове забезпечення
- № 9/1/7965 станом на 01.01.2023 р., де зазначив розмір надбавки за особливості проходження служби 1% та премії 10%.
У справі №400/2866/23 предметом позову є відмова Відповідача виготовити та надати Позивачеві довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 р. із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.
Водночас, у справі, що розглядається (№400/11886/24) предметом позову є протиправні дії Відповідача щодо зазначення у довідці про грошове забезпечення від 02.10.2023 р (№ 9/1/7965) розмірів надбавки за особливості проходження служби 1% та премії 10%.
Відтак, предмет позову у вказаних справах є різним, а тому позиція Відповідача викладена у Відзиві на позовну заяву є хибною.
Виниклі спірні відносини між сторонами врегульовані спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон № 2262.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262.
За змістом частини третьої статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку № 45, зазначаються:
- посадовий оклад;
- підвищення посадового окладу;
- оклад за військовим (спеціальним) званням;
- надбавка за вислугу років;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень;
- надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови;
- надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»;
- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання;
- надбавка за спортивні звання;
- премія.
Розміри надбавки за особливості проходження служби та премії відповідно до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2023 року по справі № 380/19324/23 зазначає:
Підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону № 1774-VIII частина четверта статті 63 Закону № 2262-XII викладена у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Зазначені положення Закону № 1774-VIII набрали чинності з 1 січня 2017 року та рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.
При цьому Велика Палата Верховного Суду враховує, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно із частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, про що зазначив Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України зазначив, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
У Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.
Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Як указано вище, Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Ухвалою від 17.12.2024 р. суд витребував у відповідача відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії за посадою позивача за січень 2023 років, або посадою прирівняною до цієї посади.
На виконання вимог Ухвали суду Відповідач повідомив, що штатним розписом ІНФОРМАЦІЯ_3 станом на 01.01.2023 рік не передбачена посада з якої позивача було звільнено або прирівняна до неї посада.
Водночас, в доповненні до Відзиву на позовну заяву від 30.12.2024 року представник Відповідача повідомив суд, що Позивача звільнено з посади старшого бортового оператора-бортового техніка (8 тарифний розряд).
Відповідно до пункту 1.2 Телеграми Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з станом на 01.01.2023 встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 відсотків від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.
Згідно додатку 1 до Телеграми Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з станом на 01.01.2023 році розмір щомісячної премії за 8 тарифним розрядом складає 229%.
Таким чином, станом на 01.01.2023 за посадою з якої позивача було звільнено на пенсію надбавка за особливості проходження служби складала 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премія в розмірі 229% посадового окладу.
Вказане свідчить про те, що в довідці від 02.10.2023 р., виданій на виконання рішення суду у справі № 400/2866/23, за 2023 рік відповідачем невірно зазначено розмір надбавки за особливості проходження служби 1% та премії 10%. Відтак, позовні вимоги належать частковому задоволенню.
В позовних вимогах щодо зобов'язання Відповідача видати оновлену довідку про грошове забезпечення за 2023 рік, позивач серед іншого (надбавки за особливості походження служби та премії) зазначає: «зобов'язання надати нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023року для перерахунку пенсії починаючи з 01.02.2023 з такими показниками: посадовий оклад - 4700,00 грн; оклад за військовим званням (прапорщик) - 1560,00 грн; надбавка за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військовим званням) - 3130,00 грн; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10% посадового окладу) -470,00 грн; Всього - 29487,00грн....», суд вважає, що в цій частині позовні вимоги не належать задоволенню, оскільки Позивач фактично переписує значення складових грошового забезпечення, які були зазначенні Відповідачем у Довідці від 02.10.2023 року. Окрім того, Позивач не оскаржує в межах даного позову суми складових грошового забезпечення окрім надбавки за особливості походження служби та премії. А від так, суд приходить висновку, що в цій частині позовні вимоги не належать задоволенню.
Щодо застосування Відповідачем коефіцієнта надбавки 1,45 передбаченого п. 27 додатку 1 до Порядку №260 при видачі довідки, суд вважає, що такі вимоги Позивача висловлені у Відповіді на відзив від 06.01.2025 р. не можуть бути задоволені, оскільки:
- Позивач не заявляв такі позовні вимоги (застосування коефіцієнта) в позовній заяві.
- Вимога позивача (застосування коефіцієнта) є передчасною, оскільки Відповідачем оновлена довідка не виготовлена, рішення суду по цій справі не видано.
А відтак, питання про правомірність та/або протиправність застосування Відповідачем коефіцієнта при видачі довідки, в межах даної справи, не може бути розглянуте судом.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своєї бездіяльності, що є підставою для часткового задоволення позову.
При цьому, задовольняючи позовні вимоги частково, суд використовуючи повноваження передбачені ч.2 ст.9 КАС України, самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року, згідно рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду по справі №400/2866/23, з зазначенням надбавки за особливості проходження служби в розмірі-100% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та премії - 229% посадового окладу, - протиправними.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), надати нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) для перерахунку пенсії починаючи з 01.02.2023 з із зазначенням надбавки за особливості проходження служби - 65% та премії - 229% від посадового окладу, які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 р. з урахуванням рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28.09.2023 року по справі №400/2866/23.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 15.01.2025 р.
Суддя Н. В. Лісовська