22 січня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/6685/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, вул. В. Чміленка,41, м. Кропивницький,25006
про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд :
- визнати протиправними дії ГУНП в Кіровоградській області щодо не нарахування та не виплати йому одноразової грошової допомоги при звільненні, з врахуванням надбавки за режимні обмеження та суми індексації;
- зобов'язати ГУНП в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату йому одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за 25 повних календарних років служби, відповідно до положень ч. 1 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з урахуванням індексації грошового забезпечення та надбавки за режимні обмеження.
Ухвалою суду від 01.11.2024 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.
Відповідач надав до суду відзив, в якому вказав, що підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.
Позивач проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Кіровоградській області.
Відповідно до наказу ГУНП в Кіровоградській області від 05.03.2021 № 96 о/с позивач 05.03.2021 був звільнений зі служби в поліції за п.2 (через хворобу) ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" та йому була виплачена одноразова грошова допомога за 25 років 07 місяців 08 днів (а. с. 7).
Позивач вказує, що при нарахуванні та виплаті одноразової допомоги не враховано суму індексації. Також при розрахунку суми одноразової грошової допомоги при звільненні не було враховано та не виплачено в надбавку за службу в умовах режимних обмежень (за допуск до державної таємниці).
Так, позивач в судовому порядку, вирішував питання щодо виплати в повному обсязі належних йому сум.
Рішенням Кіровоградського ОАС від 11.10.2021 в справі №340/5123/21 зобов'язано ГУНП в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку за роботу в умовах режимних обмежень за посадою заступника начальника Онуфріївського ВП ГУНП в Кіровоградській області за період з грудня 2018 до моменту фактичного звільнення - 05.03.2021 року.
Рішенням Кіровоградського ОАС від 27.08.2024 в справі №340/5142/23, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області щодо не нарахування та несвоєчасної виплати грошової компенсації за невикористану в 2017 році оплачувану відпустку в кількості 31 календарних днів при звільненні на користь ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області внести зміни в наказ № 96 о/с від 05.03.2021 року щодо виплати компенсації ОСОБА_1 за невикористану в 2017 році відпустку в кількості 31 календарних днів.
Позивач вказує, що попри судові рішення, відповідач не провів з ним остаточний розрахунок при звільненні.
В серпні 2024 позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за 25 повних календарних років, з урахуванням індексації грошового забезпечення та надбавки за режимні обмеження.
Листом від 03.09.2024 за вих. №М-77/05/28-2024 відповідач відмовив позивачу у задоволенні його заяви (а.с.11).
Не погодившись з відмовою у перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, з урахування індексації грошового забезпечення та надбавки за режимні обмеження, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам суд зазначає наступне.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII).
Відповідно до ст. 3 Закону № 580-VIII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно із п. 4 ч. 10 ст. 62 Закону № 580-VIII поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно із п. 3 Порядку виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 (далі Порядок № 260), грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Згідно п. 23 Порядку № 260 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення. При цьому до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не включається винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, антитерористичних операціях та інших заходах в умовах особливого періоду. Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.
За приписами статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 № 2017-III (далі Закон № 2017-III) законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
За змістом статті 19 Закону № 2017-III державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Конституційний Суд України у Рішенні від 15.10.2013 № 9-рп/2013 наголосив, що винагорода за виконану працівником роботу є джерелом його існування та має забезпечувати для нього достатній, гідний життєвий рівень. Це визначає обов'язок держави створювати належні умови для реалізації громадянами права на працю, оптимізації балансу інтересів сторін трудових відносин, зокрема, шляхом державного регулювання оплати праці. Держава передбачає заходи, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати, тобто грошової винагороди за виконану роботу як еквівалента вартості споживчих товарів і послуг. Згідно з положеннями частини шостої статті 95 КЗпП України, статей 33, 34 Закону України "Про оплату праці" такими заходами є індексація заробітної плати та компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати.
На підставі аналізу наведених положень законодавства Конституційний Суд України дійшов висновку, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII (далі Закон № 1282-XII).
Відповідно до статті 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з положеннями статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
За змістом вказаних приписів індексація не входить до складу грошового забезпечення.
Проте, при вирішенні питання щодо індексації слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ та Порядку №1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців, з якого здійснюється, зокрема, обрахунок грошової допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації за невикористані дні додаткової відпустки.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.04.2019 у справі № 638/9697/17, від 11.12.2019 у справі № 638/5794/17, від 19.03.2020 у справі № 820/5286/17, від 29.04.2020 у справі № 240/10130/19, від 21.12.2021 у справі № 820/3423/18, від 30.11.2023 у справі №380/21619/21.
Судом встановлено, що згідно з довідкою про нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні від 17.10.2025 № 17/28/01-2025 грошове забезпечення для нарахування одноразової грошової допомоги склало 15135,00 грн. До складових грошового забезпечення включені посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби в поліції, надбавка за спеціальні умови проходження служби та премія.
Проте, відповідно до розрахунку грошового забезпечення за березень 2021 позивачу в березні 2021 (місяць звільнення зі служби) виплачена індексація грошового забезпечення у сумі 196,61 грн.
Таким чином, індексація грошового забезпечення у сумі 196,61 грн., виплачена позивачу у березні 2021 року (місяці звільнення зі служби), не була включена до складу його грошового забезпечення, з якого нараховувалась та виплачувалась одноразова грошова допомога при звільненні, у зв'язку із чим відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо розрахунку позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації грошового забезпечення.
Враховуючи зазначене позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області щодо розрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області нарахувати та виплатити позивачу суму одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення підлягають задоволенню.
Щодо не включення надбавки за режимні обмеження при обрахуванні одноразової допомоги при звільненні, суд зазначає наступне.
Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п.4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п.5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п.6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п.7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання заслужений (п. 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (п. 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (п. 11 Порядку № 260).
З урахуванням наведених вище норм, а також приписів наказу МВС України 06.04.2016 №260 (з відповідними змінами) одноразова грошова допомога при звільненні нараховується з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням підвищень посадового окладу, надбавок, доплат, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення.
Як вбачається з довідки управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 17.01.2025, до розрахунку ОДГ ОСОБА_1 враховано: посадовий оклад 3000,00 грн.+оклад за спеціальне звання 2000,00 грн.+ надбавка за вислугу років (50%) 2500,00 грн.+надбавка за специфічні умови проходження служби(60%) 4500,00 грн.+премія (26,125%) 3135,00 = 15135,00 грн*50%*25 років = 189187,50грн.
При цьому, відповідачем по справі не було включено для обчислення позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні надбавку за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 відсотків посадового окладу.
Рішенням Кіровоградського ОАС від 11.10.2021 в справі №340/5123/21 зобов'язано ГУНП в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку за роботу в умовах режимних обмежень за посадою заступника начальника Онуфріївського ВП ГУНП в Кіровоградській області за період з грудня 2018 до моменту фактичного звільнення - 05.03.2021 року.
На виконання судового рішення, ГУНП в Кіровоградській області проведено відповідний перерахунок з нарахуванням ОСОБА_1 надбавки за таємність в розмірі 10 % за період з грудня 2018 до 05.03.2021.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що вказана надбавка має постійний характер, та відповідно до Порядку №260 входить до складу грошового забезпечення, а тому повинна бути врахована до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , а тому позовні вимоги у вказаній частині теж підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області щодо розрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації грошового забезпечення та надбавки за таємність.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції (в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за 25 повних календарних років служби) з урахуванням індексації грошового забезпечення за березень 2021 року у сумі 196,61 грн. та надбавки за таємність та здійснити виплату, з урахуванням фактично виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО