23 січня 2025 року м. Житомир справа № 240/29525/23
категорія 106020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати акт розслідування нещасного випадку №372/5 від 23.08.2023 (форми Н-1/НПВ), складений комісією Департаменту патрульної поліції України;
- зобов'язати Департамент патрульної поліції України провести службове розслідування нещасного випадку, який стався 02.12.2022 о 05:59 год. з інспектором взводу №1 роти №3 батальйону УПП в Житомирській області Департаменту патрульної поліції, старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 відповідно до «Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими», затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 №705, склавши за його результатами акт за формою Н-1/НПВ, в якому зазначити, що нещасний випадок, який трапився 02.12.2022 о 05:59 год. з інспектором взводу №1 роти №3 батальйону УПП в Житомирській області Департаменту патрульної поліції України, старшим лейтенантом поліції Вікарчуком Олексієм Валерійовичем є таким, що трапився під час виконання ним службових обов'язків.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебував на вихідному дні, однак по навчальній тривозі був викликаний до УПП в Житомирській області ДДП. На паркувальному майданчику отримав травму лівої ноги, тривалий час проходив лікування. Відповідно до висновку службового розслідування УПП в Житомирській області ДПП дисциплінарна комісія у діях старшого лейтенанта ОСОБА_1 ознак дисциплінарного проступку не виявила. Комісія також дійшла висновку, що нещасний випадок який стався з ОСОБА_1 стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків. За результатами розслідування складено акт за формою Н-1 (НПВ). Крім того, в акті зазначено, що старший лейтенант ОСОБА_1 порушив вимоги ст.14 розділу ІІІ Закону України "Про охорону праці"; пункт 2.1 Інструкції з охорони праці в зимовий період, затвердженої наказом ДПП від 07.08.2019 №1396. Незгода позивача із висновком Комісії, викладеним в акті від 23.08.2023 №372/5 (форми Н-1/НПВ)), слугувала підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 26.10.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
08.11.2023 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов вх. №75084/23 відповідно до змісту якого відповідач заперечує проти заявлених вимог та просить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування відзиву вказав, що старшим лейтенантом ОСОБА_1 порушено службову дисципліну, що призвело до травмування поліцейського та попереджено останнього про необхідність дотримання службової дисципліни. Крім того, відповідно до висновків акта розслідування нещасного випадку, Комісія дійшла висновку про те, що зазначений нещасний випадок, який трапився зі старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 , стався у період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків.
27.12.2023 ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду уточнений адміністративний позов вх. №81914/23 від 04.12.2023, поданий представником позивача в адміністративній справі №240/29525/23 - повернуто заявнику без розгляду.
13.02.2024 ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відмовлено представнику позивача у задоволенні клопотання про поновлення строку на подання уточненого позову від 02.01.2024 вх. №242/24. Уточнений адміністративний позов вх. №239/24 від 02.01.2024, поданий представником позивача в адміністративній справі №240/29525/23 - повернуто заявнику без розгляду.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 02.12.2022, перебуваючи в свій вихідний за місцем свого проживання, о 04:30 через месенджер «Telegram» отримав від командира роти №3 батальйону УП в Житомирській області ДПП капітана поліції Білявського Д.Г. повідомлення про оголошення начальником УПП в Житомирській області ДПП капітаном поліції Ганзюком Є.С. навчальної тривоги та необхідність прибути до УПП в Житомирській області ДПП особового складу.
Після прибуття до УПП в Житомирській області ДПП, ОСОБА_1 поставив свій підпис у відомостях про прибуття та в журналі книги нарядів роти №3 про проведення інструктажів. У подальшому, після отримання табельної вогнепальної зброї, старший лейтенант поліції ОСОБА_1 відправився на паркувальний майданчик, що знаходиться в м.Житомирі, вул.Покровська, 96 з метою взяти з власного автомобіля тривожну валізку та необхідні речі перед шикуванням. У зв'язку із тим, що даний паркувальний майданчик немає освітлення в темну пору доби, а асфальтове покриття через погодні умови було вкрито снігом та кригою, старший лейтенант ОСОБА_1 послизнувся та впав, внаслідок чого отримав травму лівої ноги.
У подальшому ОСОБА_1 , зрозумівши, що не може самостійно підвестись на ноги, телефоном повідомив про подію командира взводу №1 роти №3 батальйону УПП в Житомирській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 та самостійно викликав собі екстрену медичну допомогу.
02.12.2022 ОСОБА_1 було доставлено до травмпункту КП «Лікарня №2 ім. В.П.Павлусенка» ЖМР, де його було оглянуто, надано медичну допомогу та встановлено попередній діагноз: закритий трьохкісточковий перелом лівої гомілки зі зміщенням, вивихом стопи. Садно лівого гомілковоступневого суглобу.
На стаціонарному лікуванні ОСОБА_1 перебував з 02.12.2022 по 09.12.2022 у КП «Лікарня №2 ім. В.П.Павлусенка» ЖМР з діагнозом: закритий трьохкісточковий перелом лівої гомілки зі зміщенням, вивихом стопи. Садно лівого гомілковоступневого суглобу. 02.12.2022 була проведена відкрита репозиція перелому щиколотки з внутрішньою фіксацією. > 2 діастазів, малогомілкової кістки або кісточки. Відкрита репозиція. МОС переломів обох кісточок та заднього краю великогомілкової кістки лівої гомілки.
На амбулаторному лікуванні ОСОБА_1 перебував з 10.12.2022 по 13.12.2022 в КП «Лікарня №2 ім. В.П.Павлусенка» ЖМР з діагнозом: закритий трьохкісточковий перелом лівої гомілки зі зміщенням, вивихом стопи. Садно лівого гомілковоступневого суглобу.
З 14.12.2022 по 15.02.2023 ОСОБА_1 перебував на амбулаторному лікуванні в ДУ «ТМО МВС України по Житомирській області» з діагнозом: закритий трьохкісточковий перелом лівої гомілки зі зміщенням, вивихом стопи. Стан після МОС.
З 16.02.2023 по 07.03.2023 проходив стаціонарне лікування в ДУ «ТМО МВС України по Житомирській області».
З 08.03.2023 по 10.03.2023 ОСОБА_1 продовжив амбулаторне лікування в ДУ «ТМО МВС України по Житомирській oбласті» з діагнозом: трьохкісточковий перелом гомілковостопного суглоба.
Відповідно до висновку службового розслідування УПП в Житомирській області ДПП від 23.01.2023 дисциплінарна комісія у діях старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 ознак дисциплінарного проступку не виявила.
На підставі підпункту 1 пункту 8 ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 №705, Комісія дійшла висновку, що зазначений нещасний випадок, який трапився зі старшим лейтенантом ОСОБА_1 стався у період проходження служби і не пов'язаний із виконанням ним службових обов'язків.
За результатами розслідування складено акт за формою Н-1 (НПВ) (а.с.11-16).
Крім того, в акті зазначено, що старший лейтенант поліції ОСОБА_1 порушив статтю 14 розділу ІІІ Закону України «Про охорону праці»; пункт 2.1 Інструкції з охорони праці у зимовий період, затвердженої наказом ДПП від 07.08.2019 №1396.
Позивач не погоджується з висновками акта розслідування від 23.08.2023 №372/5 та вважає, що нещасний випадок, який з ним відбувся 02.12.2022, пов'язаний із виконанням ним своїх службових обов'язків, у зв'язку із зазначеним звернувся до суду із позовом про проведення повторного службового розслідування.
Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні врегульовані Законом України від 14.10.1992 №2694-ХІІ "Про охорону праці" (далі - Закон №2694-ХІІ).
Статтею 1 Закону №2694-ХІІ визначено поняття охорони праці - як системи правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Приписами ст.14 Закону №2694-ХІІ працівник зобов'язаний: дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди. Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до ст.22 Закону №2694-ХІІ встановлено, що роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об'єднаннями профспілок.
Згідно з п.2.1 Інструкції з охорони праці у зимовий період, затвердженої наказом ДПП від 07.08.2019 №1396, щоб зменшити вірогідність падіння працівника під час пересування пішою ходою в ожеледицю, необхідно дотримуватись наступних основних правил поводження:
2.1.1 - пересуватись тільки по передбачених для цього пішохідних доріжках;
2.1.2 - вдягати зручне взуття на низьких підборах та неслизькій підошві;
2.1.3 - дивитись під ноги та обходити небезпечні місця;
2.1.4 - ходити не поспішаючи;
2.1.5 - бути гранично уважним під час переходу проїзної частини дороги та пересування по східцях;
2.1.6 - старатись обходити всі місця з похилою поверхнею;
2.1.7 - при переході по обледенілій поверхні не підіймати високо ступні ніг, а робити рухи подібні ковзанню.
Відповідно до п.5.2 зазначеної Інструкції, важливим заходом запобігання травматизму взимку є проведення позачергових інструктажів для працівників щодо безпечного поводження під час пересування у складних погодних умовах, а водіям транспортних засобів інструктажів з безпеки дорожнього руху.
З акта розслідування нещасного випадку №372/5 від 23.08.2023 відомо, що старший лейтенант поліції ОСОБА_1 пройшов повторний інструктаж з охорони праці 22.06.2022, що також підтверджується копією журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці (а.с.51-57).
У позовній заяві представник позивача помилково зазначає результат проведення службового розслідування від 23.01.2023, зазначивши, що Комісія у діях старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 ознак дисциплінарного проступку не виявила, проте у висновку службового розслідування зазначено протилежне - в діях інспектора взводу 1 роти №3 батальйону УПП в Житомирській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 встановлено порушення службової дисципліни, що призвело до його травмування.
Крім того, у пункті 8 акта розслідування нещасного випадку №372/5 від 23.08.2023 зазначено, що особою яка допустила порушення вимог законодавства з охорони праці визнано - старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , який порушив статтю 14 Закону України "Про охорону праці" та пункт 2.1 Інструкції з охорони праці у зимовий період, затвердженої наказом ДПП від 07.08.2019 №1396.
Зважаючи на Додаток 6 до Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими (пункт 6 розділу III) комісією правильно було встановлено вид події та причини, що призвели до настання нещасного випадку.
Відповідно до Додатку 6 до Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, травма отримана під час пересування відноситься до "інших видів" нещасних випадків.
Комісія з розслідування нещасних випадків зобов'язана визначити причини настання нещасного випадку. Комісія встановила, що настання нещасного випадку що трапився з поліцейським є психофізіологічна причина - особиста необережність поліцейського.
Таким чином, ОСОБА_1 отримав травму лише із власної необережності, оскільки не дотримувався Інструкції з охорони праці у зимовий період, вимоги якої неодноразово доводились особовому складу УПП старшим інспектором державного нагляду за охороною праці УПП в Житомирській області ДПП.
Відповідно до пункту 7 Розділу III Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.10.2020 №705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2020 за №1139/35422 (далі - Порядок №705), обставинами настання нещасного випадку в період проходження служби під час виконання службових обов'язків є:
1) виконання потерпілим поліцейським завдань та повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію", здійснення діяння з припинення правопорушення у вільний від служби час;
2) вплив на потерпілого поліцейського шкідливих чи небезпечних факторів під час виконання завдань та повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію", унаслідок яких виникло гостре професійне захворювання (отруєння), що підтверджено медичним висновком.
Підпунктом 1 пункту 8 Розділу ІІІ Порядку №705 встановлено, що обставинами настання нещасного випадку в період проходження служби і не пов'язаного з виконанням службових обов'язків є: діяння потерпілого поліцейського, не пов'язане з виконанням завдань і повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію".
Перелік обставин настання нещасного випадку в період проходження служби під час виконання службових обов'язків є вичерпним.
Позивач не виконував завдань та повноважень поліції під час отримання тілесного ушкодження, що підтверджується висновками службового розслідування та актом розслідування нещасного випадку від 23.08.2023.
Стаття 2 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII) визначає основні завдання поліції, а саме: завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Стаття 23 Закону №580-VIIІ закріплює основні повноваження поліції, а саме: поліція відповідно до покладених на неї завдань:
1) здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень;
2) виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення;
3) вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення;
4) вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення;
5) здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події;
5-1) здійснює екстрені комунікації за телефонним номером 102, оброблення та використання інформації, переданої поліції постачальниками електронних комунікаційних мереж та/або послуг у випадках та порядку, передбачених Законом України "Про електронні комунікації";
6) здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності;
7) розшукує осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду, ухиляються від виконання кримінального покарання або від виконання обов'язків, визначених законом для суб'єктів пробації, пропали безвісти, та інших осіб у випадках, визначених законом;
8) у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання;
9) доставляє у випадках і порядку, визначених законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення;
10) вживає заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку на вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах, в аеропортах, морських та річкових портах, інших публічних місцях;
11) регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі;
12) здійснює супроводження транспортних засобів у випадках, визначених законом;
13) видає відповідно до закону дозволи на рух окремих категорій транспортних засобів; у випадках, визначених законом, видає та погоджує дозвільні документи у сфері безпеки дорожнього руху;
14) вживає всіх можливих заходів для надання домедичної допомоги особам, які постраждали внаслідок кримінальних чи адміністративних правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в ситуації, небезпечній для їхнього життя чи здоров'я;
15) вживає заходів для визначення осіб, які не здатні через стан здоров'я, вік або інші обставини повідомити інформацію про себе; встановлює особу за невпізнаним трупом; здійснює відбір біологічного матеріалу осіб та встановлює його генетичні ознаки (геномну інформацію) у випадках, передбачених законодавством;
16) забезпечує безпеку взятих під захист осіб на підставах та в порядку, визначених законом;
17) у межах своєї компетенції, визначеної законом, здійснює контроль за дотриманням вимог законів та інших нормативно-правових актів щодо опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, вживає заходів щодо запобігання дитячій бездоглядності, правопорушенням серед дітей, а також соціального патронажу щодо дітей, які відбували покарання у виді позбавлення волі;
18) вживає заходів для запобігання та протидії домашньому насильству або насильству за ознакою статі;
19) здійснює охорону об'єктів права державної власності у випадках та порядку, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, а також бере участь у здійсненні державної охорони;
20) здійснює на договірних засадах охорону фізичних осіб та об'єктів права приватної і комунальної власності, а також об'єктів критичної інфраструктури, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;
21) здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ, у тому числі за наявністю договорів страхування відповідальності осіб, які мають у власності чи іншому законному володінні/користуванні зброю, за шкоду, яку може бути заподіяно третій особі внаслідок володіння, зберігання чи використання цієї зброї, укладених за класом страхування 13, визначеним статтею 4 Закону України "Про страхування";
22) здійснює у визначеному законодавством порядку приймання, зберігання та знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин;
23) здійснює контроль у межах своєї компетенції, визначеної законом, за дотриманням вимог режиму радіаційної безпеки у спеціально визначеній зоні радіоактивного забруднення;
24) бере участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості;
24-1) здійснює у визначеному законом порядку протидію злочинним посяганням на об'єкти критичної інфраструктури, які загрожують безпеці громадян і порушують функціонування систем життєзабезпечення; захист об'єктів критичної інфраструктури, інтересів суспільства і держави від злочинних посягань у кіберпросторі, здійснює заходи із запобігання, виявлення, припинення та розкриття кіберзлочинів проти об'єктів критичної інфраструктури;
25) виконує в межах компетенції запити органів правопорядку (правоохоронних органів) інших держав або міжнародних організацій поліції відповідно до закону та міжнародних договорів України;
26) здійснює оперативно-розшукову діяльність відповідно до закону;
27) вживає заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку під час примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб), здійснює привід осіб за рішенням тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України, а також вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю державних виконавців, приватних виконавців та інших осіб, які беруть участь у вчиненні виконавчих дій, представників уповноважених органів з питань пробації під час відвідування суб'єктів пробації, здійснює привід у виконавчому провадженні, а також суб'єктів пробації, що ухиляються від прибуття за викликом уповноваженого органу з питань пробації, здійснює розшук боржника чи дитини у виконавчому провадженні у випадках, передбачених законом або рішенням суду. Залучення для проведення виконавчих дій поліцейських здійснюється за вмотивованою постановою виконавця, яка надсилається керівнику територіального органу поліції за місцем проведення відповідної виконавчої дії. Відмова у залученні поліції для проведення виконавчих дій допускається лише з підстав залучення особового складу даного територіального органу поліції до припинення групового порушення громадської безпеки і порядку чи масових заворушень під час дії воєнного стану, а також для подолання наслідків надзвичайних ситуацій, небезпечних подій, у тому числі аварій, епідемій;
28) забезпечує інформування Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, про хід досудового розслідування, вжиття заходів для розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, для внесення даних до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
29) виявляє транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 діб та не зареєстровані в Україні у встановлені законодавством строки;
30) вживає заходів для виявлення неправомірного керування транспортними засобами, щодо яких порушено обмеження, встановлені Митним кодексом України, а саме: порушено строки їх тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту; транспортні засоби використовуються для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні; транспортні засоби передано у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили їх на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту, а також заходів для виявлення неправомірного розкомплектування таких транспортних засобів.
31) на підставі відповідної постанови Уповноваженого із захисту державної мови вживає заходів у межах компетенції для забезпечення здійснення Уповноваженим із захисту державної мови своїх повноважень, передбачених Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Залучення поліцейських здійснюється за вмотивованим зверненням Уповноваженого із захисту державної мови, в якому має зазначатися, які саме дії пропонується вчинити поліцейським. Таке звернення надсилається керівнику територіального органу поліції за місцем вчинення визначених у зверненні дій;
32) забезпечує проведення спільних з органом регулювання у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра заходів з метою встановлення та притягнення до відповідальності власників радіообладнання будь-якого призначення, експлуатація якого заборонена в Україні або яке експлуатується без визначеного законодавством радіочастотного присвоєння, припинення порушень законодавства у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра, у порядку взаємодії, який затверджується спільними нормативно-правовими актами.
33) у межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням порядку вигулу домашніх тварин (собак) у громадських місцях, за дотриманням вимог у сфері захисту тварин від жорстокого поводження та вживають відповідних заходів у разі порушення законодавства у цій сфері;
34) здійснює у взаємодії зі Збройними Силами України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною спеціальною службою транспорту, Службою безпеки України боротьбу з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями;
35) сприяє Державній прикордонній службі України у виявленні каналів незаконного перетинання державного кордону, переміщення зброї, боєприпасів, вибухових речовин та разом із відповідними правоохоронними органами ліквідовує такі канали;
36) за письмовим запитом в установленому законом порядку безоплатно одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб державної форми власності інформацію, необхідну для виконання визначених цим Законом завдань та повноважень поліції, у тому числі стосовно військовополонених, у вигляді та у формі, що зазначені в такому запиті. Суб'єкти, яким адресовано відповідний запит, зобов'язані протягом трьох днів, а в разі неможливості - не пізніше десятиденного строку з дня отримання запиту, надати відповідну інформацію або повідомити про причини, що перешкоджають її наданню;
37) здійснює конвоювання осіб, затриманих за підозрою в учиненні кримінального правопорушення, узятих під варту, обвинувачених або засуджених до позбавлення волі, а також охороняє їх у залі суду. Перелік місцевих загальних судів, відповідних установ попереднього ув'язнення (крім гауптвахт) та ізоляторів тимчасового тримання, з/до яких поліцією здійснюється конвоювання таких осіб, визначається Міністром внутрішніх справ України;
38) у випадках, передбачених законом, утримує в ізоляторах тимчасового тримання осіб, затриманих за вчинення кримінальних або адміністративних правопорушень, осіб, стосовно яких як запобіжний захід застосовано тримання під вартою, осіб, підданих адміністративному арешту, а також обвинувачених і засуджених;
39) у межах визначеної законодавством компетенції здійснює розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів, щодо яких є підстави вважати, що вони є предметами, знаряддями чи засобами вчинення адміністративних або кримінальних правопорушень;
40) організовує роботу з надання, позбавлення та підтвердження допуску поліцейських до проведення спеціальних вибухотехнічних робіт;
41) здійснює техніко-криміналістичне забезпечення огляду місця події, в тому числі пов'язаної з пожежами, та спеціальні вибухотехнічні роботи за фактами скоєння вибухів, надходження повідомлень про виявлення підозрілих вибухонебезпечних предметів, загрозу вибуху;
42) здійснює представництво та забезпечує виконання зобов'язань України в Міжнародній організації кримінальної поліції - Інтерполі та виступає як Національне центральне бюро Інтерполу;
43) здійснює співробітництво з Європейським поліцейським офісом (Європолом) та діє як Національний контактний пункт між компетентними органами України та Європолом;
44) організовує взаємодію правоохоронних та інших державних органів України з Міжнародною організацією кримінальної поліції - Інтерполом, Європейським поліцейським офісом (Європолом), а також компетентними органами інших держав з питань, що належать до сфери діяльності Інтерполу та Європолу;
45) здійснює збирання біометричних даних осіб, у тому числі шляхом дактилоскопіювання, у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України;
46) здійснює адміністративний нагляд відповідно до закону;
47) використовує повітряні судна, безпілотні повітряні судна, транспортні засоби, що рухаються по поверхні води або під нею, у тому числі дистанційно керовані;
47-1) у разі перешкоджання працівникам Антимонопольного комітету України у виконанні ними повноважень, передбачених пунктами 4, 5 і 7 частини першої статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", вживає заходів, передбачених цим Законом (у разі залучення);
48) вживає заходів для запобігання, виявлення та припинення порушень порядку та правил використання повітряного простору України експлуатантами безпілотних повітряних суден над визначеною територією чи об'єктом із спеціальним режимом або над місцем здійснення спеціального поліцейського контролю, проведення операцій із припинення правопорушення;
49) оглядає у плановому порядку не частіше одного разу на рік за участю адміністрації підприємства, установи, організації об'єкти та приміщення, призначені для здійснення діяльності з культивування медичних конопель, з метою забезпечення контролю за дотриманням правил зберігання, культивування, обліку та поводження з ними.
Стаття 24 Закону №580-VIIІ визначає додаткові повноваження поліції.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 не виконувались визначені у ст.2, 23-24 Закону №580-VIIІ завдання та повноваження поліції, а також повноваження поліції закріплені у Розділі 4 Закону №580-VIII, серед яких відсутні такі, що можуть бути співставленні з діями позивача, що призвели до отримання останнім травми.
Враховуючи, що комісією у висновку за результатами службового розслідування від 23.01.2023 (а.с.78-85) встановлено порушення позивачем службової дисципліни, що призвело до травмування поліцейського, комісія з розслідування нещасного випадку правильно встановила, що даний нещасний випадок стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням позивачем службових обов'язків.
Відповідно до пункту 4 розділу III Порядку №705 за результатами розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку складається акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку за формою Н-І.
Комісія (спеціальна комісія) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку зобов'язана кваліфікувати нещасний випадок відповідно до обставин: у період проходження служби під час виконання службових обов'язків або не пов'язаний з виконанням службових обов'язків.
Під час складання акта розслідування нещасного випадку №372/5 від 23.08.2023, комісія вивчила наявні документи і матеріали стосовно нещасного випадку та надіслали запити відповідним установам, організаціям, закладам щодо надання інформації про нещасний випадок.
Крім того, як вбачається із долучених до акта розслідування нещасного випадку матеріалів, в переліку присутня копія висновку службового розслідування, що свідчить про повноту та об'єктивність оцінки комісією обставин за яких сталася ця подія та усіх пояснень свідків.
Враховуючи обставини при яких отримано тілесні ушкодження інспектором взводу №1 роти №3 батальйону УПП в Житомирській області ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 за результатами розслідування нещасного випадку на підставі підпункту 1 пункту 8 розділу III Порядку №705, комісія дійшла правильного висновку, що нещасний випадок, який трапився зі старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків. За результатами розслідування 23.08.2023 складено акт №372/5 за формою Н-І (НПВ).
Отже, враховуючи обставини за яких позивач отримав тілесне ушкодження, встановлені під час службового розслідування та розслідування нещасного випадку, вбачається законність та обґрунтованість висновків комісій які встановили, що нещасний випадок стався з ОСОБА_1 в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні позову.
Окрім того, суд зауважує, що акт розслідування нещасного випадку від 23.08.2023 №372/5 не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України та не може бути визнаний протиправним і скасований судом.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, враховуючи відмову в задоволенні позову, суд не стягує з відповідача на користь позивача судові витрати.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 243, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (вул.Федора Ернста, 3, м.Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін
23.01.25