Ухвала від 22.01.2025 по справі 200/1788/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

22 січня 2025 року Справа №200/1788/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виконання рішення суду за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року в адміністративній справі № 200/1788/23 частково задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, а саме зобов'язано здійснювати з 10.03.2023 виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.

Відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2023 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року у справі № 200/1788/23 змінено.

Доповнено резолютивну частину рішення наступними абзацами.

«Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження розміру виплаченої з 01.03.2023 та з 10.03.2023 індексації пенсії відповідно до Постанови КМУ № 168 розміром 1500 грн.

Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду в Донецькій області здійснити з 01.03.2023 та з 10.03.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн та без обмеження пенсії максимальним розміром».

06 грудня 2023 року видано виконавчі листи у справі.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 11 січня 2024 року у справі № 200/1788/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про повне виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2023 року у справі № 200/1788/23 у 30-денний строк, з дня отримання копії цієї ухвали.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 березня 2024 року у справі № 200/1788/23 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.02.2022 про виконання рішення суду.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09 травня 2024 року в справі № 200/1788/23 ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 19 березня 2024 року у справі №200/1788/23 скасовано.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про повне виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2023 року у справі № 200/1788/23 протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали.

Ухвалою суду від 17 вересня 2024 року у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2023 року у справі № 200/1788/23 - відмовлено. Встановлено новий строк для подачі звіту до 31 грудня 2024 року.

25 грудня 2024 року від Головного управління Пенсійного управління України в Донецькій області надійшов звіт щодо виконання рішення суду, в якому зазначено, що доплата за судовими рішеннями у справі № 200/1788/23 за період з 01 березня 2023 року по 31 грудня 2023 року склала 3874 гривні 95 копійок як така, що не передбачена бюджетом Головного управління, потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу.

В обґрунтування своїх дій щодо виконання судового рішення в наданому звіті відповідач посилається на такі ж самі обставини, що зазначені у попередніх звітах, додавши відповідні звернення щодо запиту коштів до розпорядника вищого рівня - Пенсійного фонду України (від 29 січня 2024 року №0500-0508-5/8671; від 05 червня 2024 року №0500-0508-5/57451; від 11 липня 2024 року №0500-0508-5/70837; від 09 серпня 2024 року №0500-0508-5/80538; від 13 вересня 2024 року №0500-0508-5/91595; від 15 жовтня 2024 року №0500-0508-5/100580; від 11 листопада 2024 року №0500-0508-5/108423; від 06 грудня 2024 року №0500-0408-5/117411 та відповіді на них), в яких зазначено, що на даний час триває погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України

Посилаючись на зазначені обставини відповідач вважає, що ним вжиті необхідні заходи на виконання рішення судів у справі № 200/1788/23 вина у невиконанні рішення суду у даній справі з боку Головного управління відсутня, у зв'язку з чим, просить прийняти звіт про його виконання.

Від позивача до суду надійшло клопотання, в якому останній, з урахуванням того, що суд неодноразово відмовляв у прийнятті звіту відповідача у зв'язку із неналежним виконанням судового рішення, з метою ефективного захисту конституційного права позивача на соціальний захист та належного виконання рішення суду, на підставі частини 3 статті 382-3 КАС України просить змінити спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року у справі № 200/1788/23 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 пенсійні виплати за період з 01 березня 2023 року по 31 грудня 2023 року у розмірі 3874 гривні 95 копійок. Також просить відмовити у прийнятті звіту відповідача щодо виконання рішення суду у справі № 200/1788/23.

Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, дослідивши матеріали справи та надані сторонами клопотання і заперечення, суд дійшов таких висновків.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з частиною 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Частиною 1 статті 382 КАС України, передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частини 2 статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд вказує, що рішення у справі № 200/1788/23 буде остаточно виконане лише після погашення (фактичної виплати позивачеві) в повному обсязі заборгованості з пенсії за період з 01 березня 2023 року по 31 грудня 2023 року.

Як вбачається зі звіту, суб'єкт владних повноважень вчинив певні залежні від нього дії для виконання судового рішення, проте таке рішення не виконано у повному обсязі.

Отже, за наслідками розгляду поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області звіту та доданих до нього матеріалів, зважаючи на обов'язковість виконання судового рішення, суд дійшов висновку про відмову у його прийнятті.

_

Приписами статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними частина 5 статті 382-3 КАС України).

_

Згідно зі статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 затверджено Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 розділу ІІ цього Порядку визначено, що кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді, зокрема, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Відповідно до п. 7 розділу ІІ Порядку за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Відповідно до звіту та доданих до нього документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області з метою виконання рішення суду у справі № 200/1788/23 здійснювалися запити до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виплату заборгованості ОСОБА_1 , проте такі кошти виділені не були.

Зазначене свідчить про відсутність в розпорядженні відповідача коштів на виплату заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення суду у справі № 200/1788/23, і такі докази, на думку суду, є достатніми для звільнення керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду у справі № 200/1788/23, від накладення штрафу.

_

Щодо клопотання позивача про зміну способу виконання судового рішення частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу (частина 9 статті 382-3 КАС України).

Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Частиною 3 статті 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Суд зазначає, що рішення Донецького окружного адміністративного від 25 липня 2023 року у справі № 200/1788/23 змінено постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2023 року у справі № 200/1788/23. Вказане рішення виконано частково, в частині поновлення нарахування та виплати щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 , проте, в частині виплати заборгованості з пенсії за період з 01 березня 2023 року по 31 грудня 2023 року в розмірі 3874 гривні 95 копійок залишається невиконаним.

_

Водночас суд зауважує, що задоволені позовні вимоги зобов'язального характеру не можуть бути спрямовані не майбутнє на невизначений період часу через зміну відповідного правового регулювання та судової практики правозастосування.

За вказаних умов є доцільною зміна способу виконання на стягнення визначеної фіксованої суми, розрахованої за період, що був предметом судового розгляду.

_

Як зазначає відповідач у поданих звітах, єдиною причиною, яка ускладнює виконання рішення у справі № 200/1788/23 є неналежне фінансування державою зазначених виплат. Отже, відсутність відповідного фінансування Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з боку розпорядника бюджетних коштів вищого рівня є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення у справі № 200/1788/23.

Зважаючи на тривале (більше року) невиконання судового рішення у справі № 200/1788/23 в частині виплати заборгованості за період з 01 березня 2023 року по 31 грудня 2023 року, а також наявність обставин, що істотно ускладнюють його виконання, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача щодо зміни способу виконання цього рішення шляхом стягнення на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з 01 березня 2023 року по 31 грудня 2023 року в сумі 3874 гривні 95 копійок.

Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 378, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області в прийнятті звіту про виконання рішення суду у справі № 200/1788/23.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу.

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду у справі № 200/1788/23 - задовольнити.

Змінити спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2023 року у справі № 200/1788/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, встановивши новий спосіб виконання судового рішення, а саме:

«Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість з пенсійних виплат за період з 01 березня 2023 року по 31 грудня 2023 року у розмірі 3874 (три тисячі вісімсот сімдесят чотири) грн 95 коп».

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Г.А. Чекменьов