23 січня 2025 рокуСправа №160/18542/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОРС» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОРС» (далі - ТОВ «АВТОРС», позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області (далі - Укртрансбезпека, відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті № 041153 від 19.06.2024 про застосування адміністративно-господарського штрафу до Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОРС».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 19.06.2024 начальником відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області відносно ТОВ «АВТОРС» винесена постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №041153. Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 , транспортний засіб Renault Magnum, д.н.з. НОМЕР_2 належить ОСОБА_1 . Відповідно до договору найму (оренди) транспортних засобів від 15.10.2020 ОСОБА_1 передала в термінове володіння і користування ТОВ «АВТОРС-СТАНДАРТ» транспортний засіб Renault Magnum, д.н.з. НОМЕР_2 . В свою чергу ТОВ «АВТОРС-СТАНДАРТ» відповідно до Договору оренди автомобіля №16/10-4 від 01.01.2024 передало ТОВ «АВТОРС» транспортний засіб Renault Magnum, д.н.з. НОМЕР_2 в платне користування. Вказаний транспортний засіб облаштований тахографом, що підтверджується протоколом перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 від 06.06.2023. 24.05.2024 під час здійснення заходів державного контролю відносно транспортного засобу, що використовується автомобільним перевізником при перевезенні вантажу, транспортний засіб Renault Magnum, д.н.з. НОМЕР_2 здійснював автоперевезення споживчих товарів повсякденного типу, де пункт навантаження - м. Дніпро, а пункт розвантаження - м. Івано-Франківськ, що підтверджується ТТН №014026 від 21.05.2024; водій - ОСОБА_2 . Державною службою України з безпеки на транспорті відділом державного нагляду (контролю) у Вінницькій області проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки Renault Magnum, д.н.з. НОМЕР_2 , зареєстрованого на ОСОБА_1 під керуванням ОСОБА_2 . Під час перевірки відповідачем встановлено порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон №2344-ІІІ), а саме: водій не надав тахокартку за 16.05.2024 та попередні дні в кількості передбачені законодавством, у зв'язку з чим складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт №001469 від 24.05.2024. За результатом розгляду матеріалів перевірки 19.06.2024 начальником Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області винесено оскаржувану постанову №041153 про застосування до ТОВ «АВТОРС» адміністративно-господарського штрафу, передбаченого абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ у розмірі 17 000 грн за порушення статті 48 Закону №2344-ІІІ. Позивач вказує, що вимоги пунктів 3.5 та 3.6 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, яка затверджена наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24 червня 2010 року №385, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 року за №946/18241 (далі - Інструкція №385) були виконані, водій був забезпечений необхідною кількістю тахокарт, що відповідають аналоговому типу тахографа та забезпечив належну експлуатацію тахографу. Водієм також був наданий бланк підтвердження діяльності, де зазначено що водій ОСОБА_2 почав працювати на підприємстві з 17.05.2024, таким чином вимога інспектора надати тахокарти за 16.05.2024 та попередні дні, на думку позивача, є протиправною. Отже, на думку ТОВ «АВТОРС», позивачем та водієм дотримані вимоги законодавства, що підтверджує відсутність порушення з боку позивача статті 48 Закону №2344-ІІІ, а оскаржувана постанова підлягає скасуванню як така, що винесена протиправно.
Ухвалою суду від 15.07.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
05.08.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому Укртрансбезпека проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що 24.05.2024 посадовою особою Укртрансбезпеки на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок та направлення на рейдову перевірку №002459 від 24.05.2024 проведено рейдову перевірку (перевірку на дорозі) у Вінницькій області, на а/д М-30, «Стрий-Умань-Дніпро-Ізварине», км.347+527 м. При проведенні рейдової перевірки (перевірки на дорозі) перевірено транспортний засіб марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_2 , з причіпом SCHMITZ, номерний знак НОМЕР_4 , на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання внутрішніх перевезень вантажів. Під час перевірки виявлено порушення статей 34, 48 Закону №2344-ІІІ, Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 07.06.2010 №340, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.09.2010 за №811/18106 (далі - Положення №340), Інструкції №385, перевезення вантажу без реєстрації інформації про режим праці та відпочинку водія ОСОБА_2 , а саме водій не надав тахокарти за 16.05.2024 та попередні дні в кількості передбачені законодавством, відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ (перевезення вантажу за відсутності на момент перевірки документів визначених статтею 48 Закону №2344-ІІІ, а саме тахокарти). Відсутність усіх необхідних документів, визначених положеннями Закону №2344-ІІІ на момент проведення рейдової перевірки, знайшло своє відображення в акті від 24.05.2024 3001469. Пунктом 6.1 Положення №340 визначено, що автобуси, які використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км., вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тон повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. Пунктом 3.3. Інструкції передбачено, що водій транспортного засобу обладнаного тахографом, серед іншого, використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР. Згідно з пунктами 3.5, 3.6 розділу ІІІ Інструкції №385 перевізники, зокрема, забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт. Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3. розділу ІІІ Інструкції №385 або наявності та чинності картки для цифрового тахографу. Отже, тахокарта є бланком, в якому інформація фіксується, заповнюється відповідно до вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів (ЄУТР). Системний аналіз цих норм свідчить, що вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тон, які використовується суб'єктами господарювання для внутрішніх перевезень вантажів в обов'язковому порядку повинні бути обладнані діючим та повіреним тахографом, а для водія такого автомобіля, крім оформлення документів, визначених статтею 48 Закону №2344-ІІІ, обов'язковою також є наявність заповнених тахокарт у кількості передбаченій ЄУТР при обладнанні транспортним засобом аналоговим тахографом, чи бланк підтвердження діяльності водія в разі відсутності тахокарт. Таким чином, у позивача був обов'язок надавати тахокарти, або бланк підтвердження діяльності водія, в разі якщо водій не керував транспортним засобом, або якщо не здійснював перевезення вантажу, який міг бути документальним підтвердженням того, що тахокарти за попередній період відсутні з об?єктивних причин. Тахокарта фіксує відомості про режим праці та відпочинку водія, а бланк підтвердження діяльності містить інформацію про періоди, протягом яких водій не виконував роботу з керування транспортним засобом, або не здійснював перевезення вантажів. Отже, водій позивача ТОВ «АВТОРС» повинен був мати під час перевірки 24.05.2024 на виконання вимог статті 48 Закону №2344-ІІІ, пункту 3.3 Інструкції №385 тахокарти в кількості передбаченій ЄУТР. Щодо пояснень позивача стосовно відсутності у водія тахокарт за 16.05.2024 та попередні дні, оскільки водій був прийнятий на роботу 17.05.2024, відповідач звернув увагу, що під час рейдової перевірки водій був зобов'язаний надати тахокарти за день перевірки та попередні 28 днів (в даному випадку цей період охоплює з 26.04.2024 по 23.05.2024). Водій ОСОБА_2 надав інспектору Укртрансбезпеки: ??тахокарти за 21.05.2024, 22.05.2024, 23.05.2024; ??бланк підтвердження діяльності водія який охоплював період з 17.05.2024 по 21.05.2024. Водій ОСОБА_2 не надав під час проведення перевірки тахокарти за період вказаний в ЄУТР, а саме з 26.04.2024 по 16.05.2024. Окрім того, акт складався в присутності водія, якому надали можливість надати пояснення в акті щодо виявлених порушень. Позивач стверджує, що не забезпечив водія тахокартами до 17.05.2024, оскільки водій ОСОБА_2 був прийнятий на роботу з 17.05.2024, про жодними доказами не підтверджує твердження на які посилається.
09.08.2024 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій ТОВ «АВТОРС» підтримує доводи, викладені у позові та зауважує, що позивачем вимоги пунктів 3.5 та 3.6 Інструкції №385 були виконані, водій був забезпечений необхідною кількістю тахокарт, що відповідають аналоговому типу тахографа та забезпечив належну експлуатацію тахографу. Під час рейдової перевірки водієм були надані всі необхідні документи, зокрема, бланк підтвердження діяльності, де зазначено що водій ОСОБА_2 почав працювати на підприємстві з 17.05.2024, таким чином вимога інспектора надати тахокарти за 16.05.2024 та попередні дні є протиправною.
На підставі ухвали від 11.11.2024 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання; зобов'язав ТОВ «АВТОРС» протягом десяти календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали надати до суду належним чином засвідчені копії: наказу про прийняття ОСОБА_2 на роботу; табелю обліку робочого часу ОСОБА_2 за травень 2024.
На виконання вказаної ухвали, представником позивача надані витребувані документи.
У підготовче засідання 03.12.2024 учасники справи не з'явились.
Ухвалою суду від 03.12.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на іншу дату.
В судове засідання 08.01.2025 учасники справи не з'явились.
Ухвалою суду від 08.01.2025 постановлено здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.
24.05.2024 посадовою особою Укртрансбезпеки на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок та направлення на рейдову перевірку №002459 від 24.05.2024 проведено рейдову перевірку (перевірку на дорозі) у Вінницькій області, на а/д М-30, «Стрий-Умань-Дніпро-Ізварине», км. 347+527 м. При проведенні рейдової перевірки (перевірки на дорозі), перевірено транспортний засіб марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_2 , з причіпом SCHMITZ, номерний знак НОМЕР_4 , на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання внутрішніх перевезень вантажів.
Вказаний транспортний засіб облаштований тахографом, що підтверджується протоколом перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, ідентифікаційний номер НОМЕР_5 - 005939D від 06.06.2023.
Під час здійснення заходів державного контролю відносно транспортного засобу, що використовується автомобільним перевізником при перевезенні вантажу, транспортний засіб Renault Magnum, д.н.з. НОМЕР_2 здійснював автоперевезення споживчих товарів повсякденного типу, де пункт навантаження - м. Дніпро, а пункт розвантаження - м. Івано-Франківськ, що підтверджується ТТН №014026 від 21.05.2024; водій - ОСОБА_2 .
Під час перевірки транспортного засобу Renault Magnum, д.н.з. НОМЕР_2 виявлено порушення статей 34, 48 Закону №2344-ІІІ, Положення №340, Інструкції №385, перевезення вантажу без реєстрації інформації про режим праці та відпочинку водія ОСОБА_2 , а саме водій не надав тахокарти за 16.05.2024 та попередні дні в кількості передбачені законодавством, відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ (перевезення вантажу за відсутності на момент перевірки документів визначених статтею 48 Закону №2344-ІІІ, а саме, тахокарти за 16.05.2024 та попередні дні в кількості, визначеній законодавством, про що складено акт 24.05.2024 №001469 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
19.06.2024 Відділом державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті винесено постанову про застосування адміністративно-господарських санкцій №041153, з якої випливає, що ТОВ «АВТОРС» допущено порушення статті 48 Закону №2344-ІІІ, відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ, що підтверджується актом від 24.05.2024 №001469 та постановлено стягнути з ТОВ «АВТОРС» адміністративно-господарський штраф у сумі 17 000 грн.
В частині визначення автомобільного перевізника, суд зазначає таке.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 , транспортний засіб Renault Magnum, д.н.з. НОМЕР_2 належить ОСОБА_1 .
Відповідно до договору найму (оренди) транспортних засобів від 15.10.2020 ОСОБА_1 передала в термінове володіння і користування ТОВ «АВТОРС-СТАНДАРТ» транспортний засіб Renault Magnum, д.н.з. НОМЕР_2 (пункт 1.1 вказаного Договору).
Договір набирає чинності з моменту його нотаріального посвідчення та діє до 15.10.2030 (пункт 7.1. вказаного Договору).
В свою чергу ТОВ «АВТОРС-СТАНДАРТ» відповідно до Договору оренди автомобіля №16/10-4 від 01.01.2024 передало ТОВ «АВТОРС» транспортний засіб Renault Magnum, д.н.з. НОМЕР_2 в платне користування (пункт 1.1 вказаного Договору).
За викладених обставин, ТОВ «АВТОРС» є автомобільним перевізником у розмінні положень Закону №2344-ІІІ.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначенні Законом №2344-ІІІ.
Відповідно до статті 1 Закону №2344-ІІІ автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;
вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями;
вантажовідправник - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж;
вантажоодержувач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка здійснює прийом вантажу та розвантаження транспортного засобу у порядку, встановленому законодавством;
документи на вантаж - документи, визначені відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про транспортно-експедиторську діяльність», «Про транзит вантажів», інших актів законодавства, в тому числі міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, які необхідні для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом.
Статтею 18 Закону №2344-ІІІ встановлено, що з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані:
організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку, відповідно до вимог законодавства України здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху;
забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці;
здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
В силу статті 34 Закону №2344-III автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства, забезпечувати безпеку дорожнього руху.
Відповідно до статті 48 Закону №2344-ІІІ, документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Виходячи зі змісту статті 48 Закону №2344-ІІІ, перелік документів, які повинні мати водій для здійснення внутрішніх вантажних перевезень не є вичерпним, до таких документів належать також інші документи, передбачені законодавством.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).
Згідно з пунктом 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Як передбачає пункт 20 Порядку №1567, виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Аналізуючи вищенаведені норми законодавства про автомобільний транспорт, слід дійти висновку про те, що водій при здійсненні ним перевезень вантажів повинен мати при собі документи, визначені статтею 39 Закону №2344-ІІІ.
При цьому наведений у вказаній статті перелік документів не є вичерпним, оскільки зазначено на необхідність наявності інших документів, передбачених законодавством.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11.02.2020 по справі № 820/4624/17.
Згідно з частиною 2 статті 49 Закону №2344-III водій транспортного засобу зобов'язаний, зокрема, мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.
Відповідно до частини 8 статті 53 Закону №2344-ІІІ водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.
07.09.2005 прийнято Закон України «Про приєднання України до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР)» (далі - Закон № 2819-IV).
Статтею 14 Закону України «Про міжнародні договори України» передбачено, що міжнародні договори набирають чинності для України після надання нею згоди на обов'язковість міжнародного договору.
Отже, з прийняттям Закону № 2819-ІV положення ЄУТР набрали чинності для України і є обов'язковими для виконання на її території всіма учасниками - Договірними Сторонами Європейської угоди з урахуванням поправок, внесених до неї.
Відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року № 153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, статті 18 Закону № 2344-ІІІ та з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв колісних транспортних засобів затверджено Положенням №340.
Згідно з пунктом 1.3 Положення №340, вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.
Пунктом 1.5. Положення №340 передбачено таке:
автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи/та вантажів транспортними засобами;
робочий час водія - час, протягом якого водій зобов'язаний виконувати свої обов'язки, визначені трудовим договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку;
тахограф - обладнання, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їх водіїв.
Відповідно до пунктів 6.1 - 6.4 Положення №340, автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тон повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Водії зберігають записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.
Облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни.
Водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв.
Графік змінності водіїв, відомість обліку робочого часу та відпочинку водіїв зберігаються у перевізника.
У разі тимчасової непрацездатності водія чи перебування його у відпустці, а також якщо водій не здійснював перевезення пасажирів чи/та вантажів, перевізник може заповнювати бланк підтвердження діяльності (додаток 4).
Водії зберігають бланк підтвердження діяльності протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.
Оскільки належний позивачу транспортний засіб обладнаний аналоговим тахографом, то у відповідності до наведених вище норм законодавства позивач як автомобільний перевізник в розумінні положень Закону №2344-ІІІ зобов'язаний забезпечувати належну експлуатацію тахографу транспортного засобу.
Відповідно, водій транспортного засобу під час перевезення вантажу повинен мати при собі необхідну документацію щодо обліку його робочого часу (за формами встановленого зразка, які визначені Положенням №340 і пред'явити таку документацію уповноваженій особі Укртрансбезпеки під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі).
При цьому заповнення щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є щоденним обов'язком водія, а тому перевірка дотримання такого обов'язку проводиться окремо за кожен день, коли водій керував відповідним транспортним засобом.
У разі, зокрема, якщо водій не здійснював перевезення пасажирів чи/та вантажів, то перевізником заповнюються бланки підтвердження діяльності, які водій зобов'язаний зберігати протягом 28 днів з дня закінчення робочої зміни, а перевізники зберігають бланки підтвердження протягом 12 місяців.
Згідно з пунктом 1.1 Розділу І Інструкції №385 цю Інструкцію розроблено відповідно до вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - ЄУТР), Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року №153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, а також Законів України «Про автомобільний транспорт», «Про Дорожній рух».
Відповідно до пункту 1.2 Розділу І Інструкції №385 ця Інструкція визначає порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів.
Пунктом 1.3 Розділу І Інструкції №385 визначено, що ця Інструкція поширюється на суб'єктів господарювання, які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).
Відповідно до пункту 1.4 Розділу І Інструкції №385 терміни вживаються у такому значенні:
- контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв;
- картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі;
- тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР (994_016).
Відповідно до пункту 3.3 Розділу ІІІ Інструкції №385:
водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:
забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;
своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;
використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;
має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом;
у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв);
у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
У відповідності до пункту 3.5. Розділу ІІІ Інструкції №385, перевізники:
забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий);
зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії;
аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому
Пунктом 3.6 Розділу ІІІ Інструкції №385 встановлено, що перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР (994_016) здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку:
правильності роботи тахографа та відповідності його типу згідно із законодавством (обов'язковість установлення тахографа певного типу - аналоговий або цифровий, позначка затвердження типу згідно з ЄУТР) (994_016);
наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ, внесеним до Переліку;
дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки тахографа; дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом;
наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа;
строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.
З 20.12.2010 набула чинності Поправка №6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, підписаної в Женеві 01.07.1970, в частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних дні, а в разі відсутності тахокарт надання бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.
Статтею 60 Закону №2344-III передбачена відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону №2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Із наведених вище положень слідує, що водії зобов'язані надавати інспекторам для контролю реєстраційні листки за поточний день та попередні 28 календарних днів. Факт нездійснення водієм перевезень може бути підтверджений лише бланком підтвердження діяльності.
Судом встановлено, що у спірних правовідносинах ТОВ «АВТОРС» здійснювало перевезення транспортним засобом марки Renault Magnum, д.н.з. НОМЕР_2 , який обладнаний аналоговим тахографом, однак, як підтверджено матеріалами справи, у водія ОСОБА_2 на момент перевірки були відсутні заповнені тахокарти водія за 16.05.2024 та попередні дні в кількості, передбаченій законодавством.
В обґрунтування протиправності спірної постанови позивач зазначає, що водія ОСОБА_2 прийнято на роботу 17.02.2024, внаслідок чого у нього була відсутня об'єктивна можливість надати посадовій особі відповідача під час перевірки тахокарти за 16.05.2024 та попередні дні в кількості, передбаченої законодавством.
На підтвердження прийняття на роботу у ТОВ «АВТОРС» саме 17.05.2024 матеріали справи містять:
- копію бланку підтвердження діяльності, в пункті 11 якого вказано про прийняття на роботу ОСОБА_2 17.05.2024;
- копію наказу (розпорядження) від 16.05.2024 №1-000000016 про прийняття з 17.05.2024 ОСОБА_2 у ТОВ «АВТОРС» на посаду водія автотранспортних засобів;
- копію табелю обліку використання робочого часу у ТОВ «АВТОРС» за період з 01.05.2024 по 31.05.2024, яка містить відомості про початок роботи ОСОБА_2 з 17.05.2024.
Пунктом 6.4. Положення №340 визначено, що графік змінності водіїв, відомість обліку робочого часу та відпочинку водіїв зберігаються у перевізника. У разі тимчасової непрацездатності водія чи перебування його у відпустці, а також якщо водій не здійснював перевезення пасажирів чи/та вантажів, перевізник може заповнювати бланк підтвердження діяльності (додаток 4).
Суд зазначає, що у випадку неможливості надання водієм позивача - ОСОБА_2 тахокарт за 16.05.2024 та попередні дні в кількості, передбаченої законодавством, оскільки останній працевлаштований на підприємстві з 17.05.2024, для підтвердження вказаної обставини, перевізник мав заповнити бланк підтвердження діяльності за формою згідно з Додатком до 4 Положення №340 та пред'явити його посадовим особам Укртрансбезпеки під час рейдової перевірки.
Судом встановлено, що під час здійсненні перевірки ОСОБА_2 пред'явлено бланк підтвердження діяльності за формою згідно з Додатком до 4 Положення №340, пункт 11 якого підтверджує працевлаштування ОСОБА_2 у ТОВ «АВТОРС» саме 17.05.2024.
Отже, враховуючи надання під час перевірки водієм ТОВ «АВТОРС» ОСОБА_2 бланку підтвердження діяльності, в якому вказано, що водій почав працювати з 17.05.2024, вимога уповноваженої особи Укртрансбезпеки надати тахокарти за 16.05.2024 та попередні дні, є протиправною.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що позивачем та водієм позивача дотримані вимоги законодавства, що підтверджує відсутність порушення з боку позивача статті 48 Закону №2344-ІІІ.
Частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що постанова Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №041153 від 19.06.2024 є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
З огляду на викладене, позовна заява підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 3028,00 грн, що документально підтверджується платіжною інструкцією №3800 від 09.07.2024.
Отже, враховуючи задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 3028,00 грн.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОРС» (адреса: вул. Берегова, буд. 210, оф. 208, м. Дніпро, 49021; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 43392650) до Державної служби України з безпеки в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області (адреса: вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті № 041153 від 19.06.2024 про застосування адміністративно-господарського штрафу до Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОРС».
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОРС» за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар