Справа № 615/1686/24
Провадження № 2-а/615/1/25
21 січня 2025 року м. Валки
Валківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Токмакової А.П.,
секретаря судового засідання - Клименко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Валки Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності,
за участю позивача - ОСОБА_1 ,
його представника - Ніколаєва В.І.,
встановив:
28.08.2024 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ТЦК та СП) ОСОБА_2 про скасування постанови №405/5102-п від 28.08.2024, якою до нього застосоване адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.
В обґрунтування позовних вимог посилається на необґрунтованість постанови фактичними обставинами та неправомірність накладення стягнення, оскільки 18.03.2024 завірив персональні дані та надав до ТЦК та СП усі необхідні для цього копії документів, долучені до особової справи, пройшов ВЛК. 16.05.2024 подав заяву та отримав відстрочку від мобілізації до 11.08.2024, так як має на утриманні батька - інваліда 2 групи. Але через народження сина ІНФОРМАЦІЯ_4 , який потребує стаціонарного лікування, прибув до ТЦК та СП лише 23.08.2024 із заявою про продовження відстрочки від мобілізації. Тоді ж представником ТЦК та СП вказано на порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та складено протокол про адміністративне правопорушення.
Вважає, що відповідачем порушено його конституційне право на правову допомогу при складанні оскаржуваної постанови, не повідомлено про дату та місце розгляду протоколу, розгляд проведено за його відсутності, тим самим не встановлено факт вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, так як, на думку позивача, всі необхідні дані ТЦК та СП були відомі. Постанова не містить інформації, які саме дані він не оновив, які норми Закону порушив, не надано докази неможливості отримання цієї інформації самостійно із Державних реєстрів, коли і яким чином виявлено правопорушення, строки притягнення до адміністративної відповідальності. На думку позивача, дії ТЦК та СП під час провадження у справі не відповідають вимогам ст.245,251,280 КУпАП.
Після виконання вимог ст.171 КАС України на підставі ухвали суду від 29.08.2024 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до судового розгляду у відповідності до вимог ст.268,269,286 КАС України, в зв'язку з чим роз'яснено сторонам про порядок та строки виконання ними вимог цього Кодексу.
05.09.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник ТЦК та СП ОСОБА_2 просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Наголосив, що протокол про адміністративне правопорушення відносно позивача за ч.3 ст.210-1 КУпАП складено 23.08.2024 уповноваженою особою - начальником відділення обліку мобілізаційної роботи - заступником начальника першого відділу Сидоренко О. При цьому позивачу роз'яснено його права та обов'язки, визначені ст.268 КУпАП, доведено зміст ст.63 Конституції України та повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10:00 28.08.2024 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 в кабінеті №11.
Твердження позивача щодо порушення його права на належний захист спростовується його особистим підписом у протоколі, в якому позивача було заздалегідь проінформовано про час і місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.
28.08.2024 уповноваженою особою - т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 винесено оскаржувану постанову.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач не здійснював звірку даних протягом 60 днів з дня набрання чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», хоча зобов'язаний був уточнити свої персональні дані, що підтверджується витягом із ІКС «Оберіг».
Наполягає, що позивач, проігнорувавши виконання обов'язку, покладеного на нього згідно зазначених правових норм, жодним із визначених способів уточнення своїх персональних даних в установлений законодавством термін з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно не скористався, чим порушив правила військового обліку та вчинив порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Вважає, що ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», яким ст.210 КУпАП доповнено частиною 3, набув чинності 19.05.2024, тому саме з 19.05.2024 у позивача виник обов'язок вчинити певні дії, тобто оновити протягом 60 днів свої облікові та персональні дані. Твердження позивача про оформлення відстрочки від призову 16.05.2024 , на думку представника відповідача, не знімає з нього відповідальність за невиконання обов'язку.
Звернув увагу, що за ст.235 КУпАП від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно позивача проведений з дотриманням норм чинного законодавства, зокрема ст.280 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення складався 23.08.2024 в присутності позивача, права та обов'язки, визначені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП йому роз'яснено, копія протоколу вручена під особистий підпис. На думку представника відповідача, жодна передбачена законодавством процедура не порушена. Але ніяких пояснень про причини не уточнення своїх персональних даних чи зауважень при складенні протоколу позивач не надав.
Під час розгляду справи позивач надав заяву та документи щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, на яку ІНФОРМАЦІЯ_5 надано відповідь щодо неможливості закриття справи через відсутність таких підстав.
Зауважує, що при здійсненні розгляду справи про адміністративне правопорушення та винесенні постанови від 28.08.2024 відносно ОСОБА_1 досліджено всі обставини справи та встановлено, що в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, тому оскаржувана постанова є законною і обґрунтованою.
05.11.2024 представник позивача надав відповідь на відзив, в якій підтримав заявлену правову позицію. Наголосив, що в оскаржуваній постанові не зазначено, які саме дані позивач не оновив та які конкретно норми закону порушені. При цьому відповідачем не враховано, що він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , тому відповідач має всі його персональні дані, так як офіційно працює, в зв'язку з чим підприємством передано всі його облікові дані у 2024 році. Станом на час складання постанови у позивача не змінились жодні облікові дані (сімейний стан, місце роботи, засоби зв'язку, стан здоров'я тощо), має бронювання та в його військово-обліковий документ внесено VIN-код зі штрих-кодом, який реєстр «Оберіг» автоматично присвоює військовозобов'язаному, призовнику чи резервісту.
Вважає, що положення ст.210, 210-1 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів їх персональних даних шляхом інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами даних, держателями яких є державні органи.
Держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є ТЦК та СП. Разом з тим, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення уповноважена особа не зазначила та не надала доказів неможливості отримання інформації про позивача з відповідних реєстрів. Посилання на норми ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», який встановлює перелік персональних даних таких осіб, в оскаржуваній постанові відсутні. Як в постанові, так і в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, які конкретно відомості про себе (персональні дані) позивач зобов'язаний був уточнити та не уточнив, тому, на думку представника позивача, не в повному обсязі викладено об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Звернув увагу, що відповідачем не надано доказів, коли і яким чином виявлено адміністративне правопорушення, що стало наслідком винесення постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, щоб перевірити дотримання вимог ст.38,277 КУпАП.
Позивач має військовий квиток серії НОМЕР_1 , виданий 14.06.2014, в якому є запис про присвоєння ВІН №150920235594838800001 та відповідна наліпка із штрих-кодом. У витязі з ІКС «Оберіг» відсутні відомості щодо його обліку, як порушника військового обліку.
На думку представника позивача, постанова прийнята без урахування положень примітки до ст.210 КУпАП та всіх обставин, які є важливими для прийняття такого рішення, тому підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення - закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Правом щодо подання інших заяв по суті справи в передбаченому ст.159 КАС України порядку сторони у встановлені судом строки не скористалися.
03.12.2024 позивач подав уточнений адміністративний позов, в якому, посилаючись на викладені раніше обставини, визначив належним відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_3 .
За клопотанням представника позивача ухвалою суду від 24.12.2024 замінено первісних відповідачів на належного відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги повністю, посилаючись на викладені у адміністративному позові та відповіді на відзив обставини.
При цьому позивач підтвердив, що дійсно зареєструвався у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів лише 23.08.2024, коли прийшов до ТЦК та СП, щоб вирішити питання про продовження відстрочки від призову. Не знає, з якого державного реєстру працівники ТЦК та СП могли взяти інформацію про його персональні дані, зокрема про номер мобільного телефону та адресу електронної пошти. Не зміг пояснити, чому не скористався іншими встановленими законом способами уточнення, зокрема за допомогою застосунку Резерв+ або у ЦНАПі, як і на якій підставі працівники ТЦК та СП могли використати його особистий електронний ключ для входження до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Вказав, що можливо спізнився, але коли прийшов до ТЦК та СП постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності вже була готова та вручена. Просить врахувати, що має на утриманні новонароджену дитину, яка перебуває на стаціонарному лікуванні через тяжкі захворювання, що потребує великих матеріальних витрат та позбавляє можливості сплатити штраф.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, будь-яких заяв чи клопотань не надав.
Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті (ч.1 ст.205 КАС України).
Заслухавши пояснення позивача та його представника, доводи представника відповідача у відзиві, дослідивши надані сторонами письмові докази, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що наказом командира в/ч НОМЕР_2 від 11.06.2022 №182 ОСОБА_2 призначено на посаду заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 №211 від 23.08.2024, у зв'язку із відпусткою тимчасове виконання його обов'язків покладено на ОСОБА_2 , заступника начальника - начальника мобілізаційного відділення.
За повідомленням начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 №1451 від 16.05.2024, на підставі абз.14 ч.1 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» ОСОБА_1 має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та звільнений від призову на військову службу до 11.08.2024.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №405/2831, складеного 23.08.2024 начальником відділення обліку мобілізаційної роботи - заступником начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_3 , 23.08.2024 о 08:40 в м. Валки під час перевірки документів в першому відділі ТЦК та СП відомостей (персональних та службових даних) узагальнених в облікових документах та внесених до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів виявлено факт порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію військовозобов'язаним ОСОБА_1 .
Солдат запасу ОСОБА_1 , який перебуває на військовому обліку в першому відділі ТЦК та СП, в особливий період, в порушення вимог абз.7 ч.3 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абз.4 п.1 ч.2 Прикінцевих і перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (Закон 3633-ІХ), абз.2 ч.10 ст.1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом 3633-ІХ свої персональні дані через ЦНАП або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у ТЦК та СП, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.
В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 роз'ясненні положення ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП, зміст яких викладений у протоколі. Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10:00 28.08.2024 в приміщенні ТЦК та СП. В поясненнях ОСОБА_1 вказав, що вину в інкримінованому правопорушенні не визнає, оскільки 16.05.2024 отримував відстрочку від призову на військову службу, відтоді всі його персональні дані відомі РТЦК, не змінювалися та є актуальними. Другий примірник протоколу позивач отримав 23.08.2024, що підтверджується його підписом.
28.08.2024 ОСОБА_1 подав начальнику ТЦК та СП заяву, зі змісту якої просив закрити відносно нього справу за ч.3 ст.210-1 КУпАП у зв'язку із відсутністю події адміністративного правопорушення.
На підставі протоколу про адміністративне правопорушення №405/2834 т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_2 . 28.08.2024 винесено постанову №405/5102-п про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, який своїми діями порушив вимоги абз.7 ч.3 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абз.4 п.1 ч.2 Прикінцевих і перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (Закон 3633-ІХ), абз.2 ч.10 ст.1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», а саме не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом 3633-ІХ свої персональні дані через ЦНАП або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у ТЦК та СП. Цією постановою до ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн.
Із листа т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_2 №5166/ю від 30.08.2024, заяву ОСОБА_1 від 28.08.2024 розглянуто та повідомлено про відсутність підстав для закриття провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, так як він є військовозобов'язаним, перебуває на військовому обліку в першому відділі ТЦК та СП, але не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом 3633-ІХ персональні дані через ЦНАП або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у ТЦК та СП. Справу про адміністративне правопорушення розглянуто та винесено постанову №405/5102-п від 28.08.2024 за ч.3 ст.210-1 КУпАП із накладенням штрафу.
На ім'я ОСОБА_1 видано військовий квиток серії НОМЕР_1 , за даними якого зарахований в запас 29.01.2013 на підставі пп.1 п.1 ст.18 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». Взятий на військовий облік військовозобов'язаних 14.07.2023 першим відділом ТЦК та СП. Наявний штих-код з номером 150920235594838800001.
За даними військово-облікового документу та витягу з Резерв+, ОСОБА_1 перебуває на обліку як військовозобов'язаний, 23.08.2024 уточнив дані щодо місця проживання, контактного номеру телефону та електронної пошти.
Відповідно до ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Порядок та підстави притягнення до адміністративної відповідальності регулюється нормами КУпАП.
Відповідно до ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.210,210-1,211 КУпАП, а саме: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (ст.210,210-1,211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2022 №154 (далі Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
За змістом п.7 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Відповідно до ч.1 ст.287 КУпАП України постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.
Ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (ч.1,2 ст.7 КУпАП).
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення відповідно до ст.245 КУпАП є: своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її відповідно до закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч.3 ст.210-1 КУпАП, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період, тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ст.210-1 КУпАП України є бланкетною, при її застосуванні необхідно використовувати законодавчі акти, які визначають правила військового обліку та запровадження в Україні особливого періоду.
Правила військового обліку встановлені ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (Закон №3543-XII), Порядком організації та ведення військового обліку призовників, і військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ №1487 від 30.12.2022.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про оборону України» особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 №303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.
ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі підприємства, установи й організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Ч.3 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Враховуючи вимоги абз.7 ч.3 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» всі військовозобов'язані, окрім тих, що відносяться до абз.2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Ч.10 ст.1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції Закону №3633-IX від 11.04.2024, який набув чинності 18.05.2024) визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого: - уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2); - виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).
Відповідно до ч.11 ст.38 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Вказаний обов'язок визначено також п.23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі Порядку №1487).
Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.
Згідно ст.42 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» та п.19 Порядку №1487 громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч.10 ст.1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Абз.4 п.1 ч.2 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (Закон №3633-ІХ) встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Значені норми законодавства передбачають три шляхи, якими громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно, а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Таким чином, адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вчинене після 18.05.2024, тобто після набуття чинності Законом №3696-ІХ, яким ст.210-1 КУпАП доповнено частиною 3, при цьому саме з 18.05.2024 у позивача виник обов'язок оновити протягом 60 днів свої облікові та персональні дані.
Приміткою у ст.210 КУпАП визначено, що положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Однак, ця примітка не може бути застосована в цьому випадку, оскільки чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто в один із визначених способів, відтак держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є позивач.
Позивач, проігнорувавши виконання обов'язку, покладеного на нього згідно із зазначеними правовими нормами, жодним із визначених способів уточнення своїх персональних даних у встановлений період не скористався, чим порушив правила військового обліку і вчинив порушення законодавства про військовий обов'язок і військову службу.
Будь-які докази того, що ОСОБА_1 мав поважні причини для того, щоб не виконати обов'язок з уточнення облікових даних, суду не надані. При цьому судом не встановлено порушень процедури, які б могли вплинути на кінцевий результат розгляду відповідачем питання про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
За таких обставин, суд доходить висновку, що відповідачем доведено правомірність притягнення позивача до адміністративної відповідальності, зміст оскаржуваної постанови відображає склад адміністративного правопорушення, а вимоги до змісту постанови, визначені чинним законодавством, дотримано, в зв'язку з чим в задоволенні позову слід відмовити.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються, відповідно до приписів ст.134, 139 КАС України.
Керуючись ст.71,160-163 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності - відмовити.
Постанову №405/5102-п від 28.08.2024 у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП - залишити без змін.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного тексту рішення суду, особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні - протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя А.П. Токмакова