Рішення від 23.01.2025 по справі 591/10269/24

Справа № 591/10269/24

Провадження № 2/591/1963/24

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2025 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді Сидоренко А.П.

з участю секретаря судового засідання - Хроменко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми в спрощеному позовному провадженні з повідомленням учасників справи цивільну справу за позовною заявою ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ до ОСОБА_1 про стягнення коштів компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі,-

ВСТАНОВИВ:

11 жовтня 2024 року ДЕПАРТАМЕНТ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

У позові зазначає, що основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, передбачені Законом України «Про соціальні послуги» (надалі - Закон). Статтею 13 Закону встановлено, що порядок подання та оформлення документів, призначення виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.

На виконання вищезазначених вимог Закону постановою Уряду «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23 вересня 2020 року № 859 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (зі змінами) (надалі - Порядок).

Так, згідно із заявою відповідача від 06 березня 2024 року, а також відповідних документів, поданих до Департаменту, рішенням департаменту від 18 березня 2024 року йому була призначена компенсація з 01 березня 2024 року по 28 лютого 2025 року по догляду за матір'ю ОСОБА_2 , особою з інвалідністю 2 групи.

При поданні відповідачем заяви від 06 березня 2024 року, останній зобов'язувався повідомляти позивача про зміни обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату компенсації.

Надалі, відповідно до пункту 20 Порядку та статті 7 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» Департаментом в порядку контролю за виплатою коштів компенсації підготовлено запит до Державної прикордонної служби України (лист від 25.06.2024 № 12.01-25/2508/04), щодо осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території за період з 01 січня 2023 року по 12 липня 2024 року.

15 липня 2024 року Департаментом отримано відповідь (лист від 12.07.2024 № 19-48225/18/24), з якої з'ясовано, що відповідач 10 квітня 2024 року через пункт пропуску Мостиська перетнув кордон України, даних про перетин кордону в зворотному напрямку департаменту не надано.

Відповідно до вимог пункту 11 Порядку відповідач не мав права на отримання компенсації, починаючи з 01 червня 2024 року у зв'язку з перебуванням фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за межами України понад 30 календарних днів.

Протягом спірного періоду допомога виплачувалась у таких розмірах:

з 01.06.2024 по 31.07.2024 - 2533,99 х 2 = 5067 грн.98 коп.

Всього виплачено - 5067 грн.98 коп.

У зв'язку з порушенням відповідачем вимог Порядку рішенням Департаменту про відкликання правомірного адміністративного акту з прийняттям нового рішення по справі від 23 липня 2024 року відповідачу було припинено виплату компенсації з 01 червня 2024 року. Визначено обсяг надміру виплачених коштів компенсації, що підлягав поверненню відповідачем за період з 01 червня 2024 року по 31 липня 2024 року у розмірі 5067 грн.98 коп., про що останній був повідомлений у встановлений законодавством спосіб.

Відповідачу було направлено рішення про повернення надміру виплачених коштів зобов'язаною особою у зв'язку з відкликанням правомірного адміністративного акту з прийняттям нового рішення у справі від 07 серпня 2024 року.

Наразі, кошти компенсації добровільно відповідачем не повернуті.

Посилаючись на зазначені обставини, просить суд стягнути з відповідача на свою користь суму тимчасової державної допомоги у розмірі 5067 грн. 98 коп., та сплачений судовий збір в сумі 2422 грн. 40 коп.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 22 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, справу призначено до розгляду на 23 січня 2025 року 09 год. 00 хв.

В судове засідання представник позивача не з'явився, в позовній заяві просить розглянути справу за його відсутності, не заперечує проти розгляду справи у заочному порядку.

Відповідач про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, в судове засідання не з'явився.

Зі згоди позивача, викладеної в письмовій заяві представника, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

В зв'язку з неявкою сторін в судове засідання, фіксація судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалась, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно із заявою ОСОБА_1 від 06 березня 2024 року, а також відповідних документів, поданих позивачу, рішенням департаменту від 18 березня 2024 року йому була призначена компенсація з 01 березня 2024 року по 28 лютого 2025 року по догляду за матір'ю ОСОБА_2 , особою з інвалідністю 2 групи (а.с. 7-11,12).

Департаментом в порядку контролю за виплатою коштів компенсації підготовлено запит до Державної прикордонної служби України щодо осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території за період з 01 січня 2023 року по 12 липня 2024 року, що підтверджується копією листа від 25 червня 2024 року № 12.01-25/2508/04 (а.с.13).

15 липня 2024 року Департаментом отримано відповідь від Державної прикордонної служби України з якої вбачається, що відповідач ОСОБА_1 10 квітня 2024 через пункт пропуску Мостиська перетнув кордон України, даних про перетин кордону в зворотному напрямку департаменту не надано, що підтверджується копією повідомлення від 12 липня 2024 року № 19-48225/18/24 (а.с. 13-зворот).

Рішенням Департаменту про відкликання правомірного адміністративного акту з прийняттям нового рішення по справі від 23 липня 2024 року відповідачу припинено виплату компенсації з 01 червня 2024 року. Визначено обсяг надміру виплачених коштів компенсації, що підлягав поверненню Відповідачем за період з 01 червня 2024 року по 31 липня 2024 року у розмірі 5067,98 грн. (а.с. 14-15).

Протягом спірного періоду допомога виплачувалась у таких розмірах:

з 01.06.2024 по 31.07.2024 - 2533,99 х 2 = 5067,98 грн.

Всього відповідачу виплачено 5067,98 коп., що підтверджується копією розрахунку від 25 липня 2024 року (а.с. 15-зворот).

Рішенням Департаменту від 07 серпня 2024 року № 45 зобов'язано відповідача повернути надміру виплачені кошти у зв'язку з відкликанням правомірного адміністративного акту з прийняттям нового рішення (а.с.16).

Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, передбачені Законом України «Про соціальні послуги» (надалі - Закон). Статтею 13 Закону встановлено, що порядок подання та оформлення документів, призначення виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.

На виконання вищезазначених вимог Закону постановою Уряду «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 № 859 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (зі змінами) (надалі - Порядок).

Частиною шостою статті 13 Закону та пунктом 1 Порядку передбачено, що компенсація за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є:

- особами з інвалідністю I групи;

- дітьми з інвалідністю;

- громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;

- невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;

- дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1161.

Згідно з пунктом 4 Порядку розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Абзацом першим пункту 19 Поряду встановлено, що суми компенсації, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, через подання документів із завідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату компенсації тощо, стягуються відповідно до законодавства.

Відповідно до абзацу 3 пункту 19, якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, не повернула добровільно надміру виплачені їй суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви уповноваженого органу, що призначив компенсацію.

У зв'язку з порушенням Відповідачем вимог Порядку рішенням Департаменту про відкликання правомірного адміністративного акту з прийняттям нового рішення по справі від 23 липня 2024 року відповідачу було припинено виплату компенсації з 01 червня 2024 року. Визначено обсяг надміру виплачених коштів компенсації, що підлягав поверненню Відповідачем за період з 01 червня 2024 року по 31 липня 2024 року у розмірі 5067 грн. 98 коп.

Таким чином, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а тому з відповідача на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради слід стягнути суму тимчасової державної допомоги в розмірі 5067 грн. 98 коп.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача необхідно стягнути на користь позивача сплачену при подачі позову суму судового збору 2422 грн. 40 коп.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 141, 247, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ до ОСОБА_1 про стягнення тимчасової державної допомоги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ кошти компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі у розмірі 5067 грн. 98 коп., а також сплачений судовий збір в розмірі 2422 грн. 40 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте Зарічним районним судом м. Суми за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана до Зарічного районного суду м. Суми протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

Позивач може оскаржити рішення суду безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ДЕПАРТАМЕНТ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, місцезнаходження: м. Суми вул. Харківська, 3, код ЄДРПОУ 26440890.

Відповідач: ОСОБА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ), зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя А.П. Сидоренко