Справа № 509/157/25
23 січня 2025 року с-ще Овідіополь
Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Бочарова А.І.,
при секретарі Сірман Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Овідіополь цивільну справу за заявою
ОСОБА_1 ,
заінтересована особа: Великодолинська селищна рада Одеського району Одеської області,
про
встановлення факту, здійснення постійного догляду,-
09 січня 2025 року, ОСОБА_1 , звернувся до Овідіопольського районного суду Одеської області з вищевказаною заявою, в якій просив суд встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 - здійснює постійний догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , яка є інвалідом другої групи, та згідно довідки до акта огляду медико - соціальною експертною комісією Серії 12ААД № 077888 від 03.10.2024 року - потребує постійного стороннього догляду.
Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 10.01.2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі окремого провадження та призначено слухання справи на 23.01.2025 рік о 09:30 год. (а.с. 23).
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки не повідомив, надіславши до суду письмове клопотання, в якому просив суд, задовольнити заяву та розглянути справу за його відсутності.
Представниця заінтересованої особи Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялась належним чином, надіславши до суду письмову заяву, в якій повідомила про неможливість прийняття участі в судовому засіданні поклавшись у вирішенні вказаної заяви про встановлення факту здійснення постійного догляду на розсуд суду.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 3 Конституції України, визначено, що - «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Статею 49 передбачено, що- «Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. Держава дбає про розвиток фізичної культури і спорту, забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя».
Суб'єктами звернення до суду із заявами про встановлення факту перебування особи на утриманні можуть бути фізичні особи, в яких на підставі чинного законодавства у разі встановлення факту виникає відповідне право. Від встановлення факту здійснення заявником постійного стороннього догляду за особою, яка цього потребує, залежить виникнення його прав та обов'язків, визначених законами України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», «;Про соціальні послуги». Крім того, встановлення даного факту має юридичне значення для особи похилого віку, яка потребує стороннього догляду.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 13 ЗУ «Про соціальні послуги», фізичні особи, які надають послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числі членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.
Статтею 1 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" визначено, що обмеження життєдіяльності - це помірно виражена, виражена або значно виражена втрата особою внаслідок захворювання, травми (її наслідків) або вроджених вад здатності до самообслуговування пересування, орієнтації, контролю своєї поведінки, спілкування, навчання, виконання трудової діяльності нарівні з іншими громадянами.
Постійний сторонній догляд вид догляду, яким забезпечуються інваліди із вираженими порушеннями в організмі, зумовленими професійними та загальними захворюваннями, травмами, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно приймати їжу, забезпечувати гігієнічні потреби, потребують допомоги на прогулянках).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальні послуги» чинники, що можуть зумовити складні життєві обставини: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам'яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; ґ) інвалідність.
Наказом Міністерства соціальної політики України №429 від 23.06.2020 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.2020 року за №643/34926, затверджено класифікатор соціальних послуг, у відповідності до якого постійний догляд вдома за місцем проживання отримувача соціальної послуги надається особам похилого віку з тяжкими формами захворювання шляхом допомоги в самообслуговуванні (дотримання особистої гігієни, рухового режиму, годування), пересуванні в побутових умовах, веденні домашнього господарства (закупівля і доставка продуктів харчування, ліків та інших товарів, приготування їжі, косметичне прибирання житла, оплата комунальних платежів, прання білизни, дрібний ремонт одягу), в організації взаємодії з іншими фахівцями та службами (виклик лікаря, працівників комунальних служб, транспортних служб тощо).
Згідно положень п.3 ч.1 ст.11 Закону України «Про соціальні послуги» до уповноважених органів системи надання соціальних послуг належать виконавчі органи рад об'єднаних територіальних громад (заінтересована особа).
Згідно пункту 5 частини 2 статті 293 та частини 2 статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно закону вони породжують юридичні наслідки.
Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено в статті 315 Цивільного процесуального кодексу України.
Статтею 315 Цивільного процесуального кодексу України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України за №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
При таких обставинах суд вважає, що встановлення факту здійснення догляду не суперечить Закону і не порушує права, свободи та інтереси осіб, та має для заявника юридичне значення, а тому підстав для відмови у задоволенні цієї заяви, судом не встановлено.
Відповідно до статті 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько заявника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданого 03.07.2024 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі ПМУМЮ (м. Одеса).
Також судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідним сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з якою ми мешкаємо удвох за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується актом перевірки № 1 від 02.01.2025 року, а також довідкою Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області № 03-24/8-25 від 02.01.2025 року, а також свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 виданого 29.01.1974 року.
Згідно довідки до акту огляду медико - соціальною експертною комісією серії 12 ААД № 077888, мати заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є інвалідом Другої групи (загальне захворювання) безстроково, та потребує постійного стороннього догляду, що також підтверджується пенсійним посвідченням інваліда другої групи серії НОМЕР_4 виданого 23.10.2024 року.
З матеріалів справи вбачається, що з того часу, як мати заявника втратила можливість пересуватись самостійно обслуговуватись, а також має розлади пам'яті та потребує постійного контролю, до теперішнього часу ОСОБА_1 доглядає її та мешкає разом із нею за адресою: АДРЕСА_1 .
Матеріалами справи також підтверджено, що заявник наразі проживає разом із матір'ю та здійснюю за нею постійний догляд, інших осіб які можуть здійснювати догляд за нею немає, що підтверджується Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00046321230 від 02.08.2024 року.
Таким чином судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є єдиною особою, яка здійснює постійний догляд та піклується про хвору матір, яка є інвалідом Другої групи, та згідно довідки до акта огляду медико - соціальною експертною комісією Серії 12ААД № 077888 від 03.10.2024 року - потребує постійного стороннього догляду.
Встановлення факту здійснення постійного догляду за матір'ю, необхідне заявнику ОСОБА_4 , для можливості офіційного підтвердження такого догляду у державних органах для забезпечення прав та інтересів особи похилого віку та оформлення документів, необхідних для отримання соціальної допомоги.
Таким чином, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які посилався заявник ОСОБА_1 як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, факти, викладені в заяві, які ніким з учасників справи не заперечуються, заява про встановлення факту догляду породжує юридичні наслідки для заявниці, та те, що встановлення факту здійснення заявницею постійного догляду за матір'ю, залежить виникнення у заявника прав та обов'язків, визначених Законом України "Про соціальні послуги", а також те, що встановлення вказаного юридичного факту не породжує спір про право, суд вважає, що здійснення постійного догляду заявником за його матір'ю ОСОБА_2 , встановлено в повному обсязі, а тому заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 10-13, 76-81, 259, 263-265, 268, 293, 315 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Великодолинська селищна рада Одеського району Одеської області, про встановлення факту, здійснення постійного догляду - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 - здійснює постійний догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , яка є інвалідом другої групи, та згідно довідки до акта огляду медико - соціальною експертною комісією Серії 12ААД № 077888 від 03.10.2024 року - потребує постійного стороннього догляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Суддя А.І. Бочаров