Справа № 466/553/25
Провадження № 1-кс/466/217/25
22 січня 2025 року м. Львів
Слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання дізнавача СД ВП № 1 ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Галицької окружної прокуратури м. Львова ОСОБА_4 , про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю у кримінальному проваджені №12024142380000376 від 11.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 КК України,-
перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах,
21 січня 2025 року дізнавач СД ВП № 1 ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова з клопотанням, погодженим прокурором Галицької окружної прокуратури м. Львова ОСОБА_4 , про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю у кримінальному проваджені №12024142380000376 від 11.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 КК України.
В обґрунтування клопотання посилається на наступне.
Сектором дізнання відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 1 Головного Управління Національної поліції у Львівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024142380000376 від 11.07.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 КК України.
Підставою для внесення зазначених матеріалів до Єдиного реєстру досудових розслідувань послужили заява гр. ОСОБА_5 та ухвала Шевченківського районного суду від 10.05.2024 по справі 466/4963/24 за фактами самоуправства при веденні будівельних робіт.
Так, зокрема, було встановлено, що будівельні роботи по вул. На нивах проводились з порушеннями державних будівельних норм. Однак, к замовника в наявності всі дозвільні документи, зокрема, проект та висновок експертизи.
Досудовим розслідування встановлено, що у м. Львові діє ряд приватних експертних організацій, які надають позитивні висновки експертизи на проектну документація, яка не відповідає нормам законодавства.
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДР НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , фактичне місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) здійснює підприємницьку діяльність у сфері експертиз проектів у будівництві, саме, у відповідності до містобудівного законодавства України кожен проект у будівництві проходить відповідну експертизу на предмет відповідності законодавству та державним будівельним нормам. Без наявності позитивного висновку експертизи проекту дозвіл на будівництво об'єкту архітектури не надається, а в подальшому споруда в експлуатації введена не буде.
Досудовим розслідування встановлено, що при будівництві багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_3 , де замовником у будівництві являється ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( код ЄДР НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_4 ), експертизу проекту, згідно Державного реєстру будівельної діяльності, проводило ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а головним експертом у комісії являвся ОСОБА_6 . Однак, ОСОБА_6 повідомим, що ніколи в ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не працював, і зазначеного висновку не підписував.
Такими чином всі будівництва, на проектну документацію яких надавався висновок експертизи у ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », фактично жодної експертизи не проходили, і об'єкти нерухомості могли б бути збудовані з порушеннями державних будівельних норм.
Аналіз наявних матеріалів показав, що у сфері будівництва діє злочинний зв'язок між забудовником та експертною організацією, зокрема, забудовник, намагаючись максимально здешевити вартість будівництва, у змові з проектантом, планує застосування значно дешевших будівельних матеріалів, не дозволених державними будівельними нормами, або занижує клас наслідків будівництва. Відповідна експертна організація, а саме, ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » фальсифікує висновок експертизи, тим самим фактично легалізує недоброякісний проект та подальше будівництво.
Так, зокрема, згідно сайту забудовника - ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ЛУН при будівництві 14 поверхового багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_3 застосовано зовнішнє облицювання - пінопласт, хоча відповідними будівельними нормами в сфері протипожежної безпеки, використання матеріалів підвищеною горючості - це категорично заборонено.
Таким чином в експлуатацію був введений будинок, який не відповідає ні державним будівельним нормам, ні правилам протипожежної безпеки.
Таким чином можна вважати, що при сприянні службових осіб ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з метою здешевлення вартості будівництва та фактичного заволодіння коштами громадян застосували будівельні матеріали значно нижчої якості, а відповідно, і ціни, і , які взагалі не були передбачені державними будівельними нормами. В діях вказаних осіб прослідковується цілеспрямованість та системність на заволодіння коштами громадян.
Досудовим розслідуванням встановлено, що за порушення в сфері містобудування ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у 2021 році було позбавлене відповідного сертифікату, але не зважаючи на це ще протягом 2022 зазначене товариство задніми числами робило експертизи проектів. На даний час місце знаходження товариства та його документації невідомо.
Досудовим розслідуванням вастановлено, що з метою продовження своєї злочинної діяльності в напрямку фальсифікації звітів про експертизу проектів було створено ще 3 нових структури, які фальсифікують експертизи по сьогоднішній день, саме, ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( код ЄДР НОМЕР_3 , юридична адреса: АДРЕСА_5 ), ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( код ЄДР НОМЕР_4 , юридична адреса: АДРЕСА_6 ), ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ( код ЄДР НОМЕР_5 , юридична адрес АДРЕСА_7 ).
Таким чином, в ході проведення досудового розслідування з метою виявлення та фіксації фактів протиправного надання висновків експертиз проектів у будівництві, наданих ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » виникла необхідність в отриманні інформації щодо всіх експертиз проектів поведених ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з вказанням назви замовника, проектанта та їх юридичних адрес, а також назви і адрес об'єкта будівництва з наданням копій зазначених експертиз.
Встановлення та вилучення вищевказаної інформації має істотне значення для встановлення обставин у вищевказаному кримінальному провадженні, надають можливість отримати важливий речовий доказ, мати постійний доступ до нього з метою використання його під час доказування вчинення кримінального правопорушення, а також унеможливлення його зміни, або знищення у зв'язку із збігом термінів зберігання вищезазначеної документації та інформації чи з інших причин, надають можливість перевірити достовірність вказаних в них відомостей, законність їх виконання та дозволить отримати інформацію, необхідну для розслідування вказаного кримінального провадження.
Досудовим розслідуванням встановлено, що зазначеною інформацією володіє ІНФОРМАЦІЯ_6 , розташована по АДРЕСА_8 , а відтак здобути її можливо лише шляхом отримання тимчасового доступу до вказаної інформації та отримання ухвали суду на її вилучення. Просить клопотання задовольнити.
Крім того, просить розгляд клопотання проводити без виклику особи, у володінні якої знаходиться зазначена в клопотанні інформація, оскільки, достатньо підстав вважати, що після отримання повістки про судовий виклик стосовно розгляду даного клопотання, така інформація може бути змінена або знищена.
У судове засідання дізнавач СД ВП № 1 ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 не з'явилася, до матеріалів клопотання долучила заяву про розгляд клопотання у її відсутності, клопотання підтримує та просить його задовольнити.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання у відсутності осіб, які беруть участь у судовому провадженні без фіксування судового засідання технічними засобами.
Вивчивши матеріали клопотання, вважаю, що таке є підставним і підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно ст. 215 КПК України, досудове розслідування злочинів здійснюється у формі досудового слідства, а кримінальних проступків - у формі дізнання в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно положень ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Вирішуючи клопотання, приймаю до уваги те, що прокурор, слідчий, інспектор сектору дізнання зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, вказана інформація, сама по собі, а також у сукупності з іншими доказами може мати значення речових доказів по справі та бути використана як доказ у суді, а також те, що вона відноситься до охоронюваної законом таємниці, зберігається не постійно та з часом буде знищена, а іншим чином вказану інформацію (докази) отримати неможливо, так як і неможливе іншим способом встановити вказані обставини, з метою швидкого, повного неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 107, 159, 163, 164, 165 КПК України, слідчий суддя,-
клопотання дізнавача СД ВП № 1 ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Галицької окружної прокуратури м. Львова ОСОБА_4 , про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю у кримінальному проваджені №12024142380000376 від 11.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , старшому дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області капітану поліції ОСОБА_7 , старшому дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області капітану поліції ОСОБА_8 , дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_9 , старшому дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_10 , дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_11 , дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_12 , дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_13 , дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_14 , дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_15 на тимчасовий доступ в ІНФОРМАЦІЯ_6 по АДРЕСА_8 з можливістю вилучення в управлінні ДІАМ у Львівській області за адресою: АДРЕСА_9 до інформації щодо всіх експертиз проектів проведених ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( код ЄДР НОМЕР_3 , юридична адреса: АДРЕСА_5 ) з вказанням назви замовника, проектанта та їх юридичних адрес, а також назви і адрес об'єкта будівництва з наданням копій казаних висновків.
Строк дії ухвали становить два місяці з дня постановлення ухвали.
Виконання ухвали доручити дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , старшому дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області капітану поліції ОСОБА_7 , старшому дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області капітану поліції ОСОБА_8 , дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_9 , старшому дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_10 , дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_11 , дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_12 , дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_13 , дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_14 , дізнавачу СД ВП №1 ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_15 .
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Галицької окружної прокуратури м. Львова ОСОБА_4 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1