Постанова від 08.01.2025 по справі 367/40/25

Справа № 367/40/25

Провадження №3/367/279/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 січня 2025 року м. Ірпінь

Суддя Ірпінського міського суду Київської області Третяк Я.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ст. солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановила:

Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії НГУ № 338723 від 24 грудня 2024 року, 24.12.2024 року близько 13 год. 00 хв, року ст. солдат ОСОБА_1 , яких проходив лікування в ДУ ТМО (Київська обл.), що знаходиться по вул. Вишгородська у м. Києві, при перевірці хворих був виявлений біля лікувального закладу в стані алкогольного сп'яніння.

В подальшому, ст. солдат ОСОБА_1 був доставлений до в/ч НОМЕР_1 НГУ для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння. Лікарем медичного пункту було проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу «Алкофор 307» в присутності 2 свідків, за результатами якого складено акт № 11081 від 24.12.2024 року де зазначено результат огляду на стан сп'яніння 2,43 проміле

За протоколом про військове адміністративне правопорушення, ст. солдат ОСОБА_1 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов висновку, що дану справу необхідно повернути до військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України для доопрацювання з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з приписами ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення за статтями 172-10 - 172-20 КУпАП протоколи мають право складати командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів).

Тобто, протоколи про адміністративні правопорушення мають право складати виключно командири (начальники) військових частин (установ, закладів), а командири підрозділів, виключно у випаду, коли вони уповноваженні на це командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів), що має бути підтверджено відповідним наказом або іншим документом.

У направлених до суду матеріалах стосовно ст. солдата ОСОБА_1 міститься копія наказу командира в/ч НОМЕР_1 НГУ від 28.10.2024 року № 2469 про призначення посадових осіб, уповноважених на складання адміністративних протоколів, у якому міститься перелік посад без зазначення прізвищ, імен, та по-батькові відповідних осіб.

Поряд з цим, протокол про військове адміністративне правопорушення серії НГУ № 338723 від 24 грудня 2024 року відносно ст. солдата ОСОБА_1 був складений т.в.о. заступника командира НОМЕР_2 БОП в/ч НОМЕР_1 НГУ капітаном ОСОБА_2 . Однак, матеріали справи не містять будь-якого документа, який би підтверджував, що зазначена особа дійсно займає посаду, яка є уповноваженою на складення протоколів, відповідно до наказу від 28.10.2024 року № 2469.

Водночас, абзацами другим та третім пункту 7 розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 № 329 (з наступними змінами), передбачено, що матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.

Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, місцем вчинення правопорушення, тобто місцем де було виявлено ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння зазначено заклад охорони здоров'я - ДУ ТМО (Київська обл.), що знаходиться по вул. Вишгородська, 85а, у м. Києві, що не відноситься до територіальної підсудності Ірпінського міського суду Київської області.

Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Якщо при підготовці справи до судового розгляду будуть знайдені недоліки у протоколі, інших матеріалах справи, то такі документи надсилаються до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення на доопрацювання. А також вирішується питання і про достатність додаткових матеріалів, що допомагають при розгляді справи для правильного її вирішення.

В п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 (з наступними змінами та доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Вказані обставини вказують на неповноту проведеної перевірки обставин вчинення адміністративного правопорушення, зазначені недоліки суд позбавлений можливості самостійно усунути, а тому матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ст. солдата ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП слід повернути органу, який складав протокол про адміністративне правопорушення, для доопрацювання та подальшого направлення за підсудністю до відповідного суду для повного та всебічного розгляду справи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 256, 276, 278 КУпАП, суддя

постановила:

Протокол про військове адміністративне правопорушення серії НГУ № 338723 від 24 грудня 2024 року відносно ст. солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-20 КУпАП - повернути для доопрацювання до військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Я. М. Третяк