Справа № 505/3593/24
Провадження № 3/505/2502/2024
14 листопада 2024 року місто Подільськ
Суддя Котовського міськрайонного суду Одеської області Дзюбинський А.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Подільського РУП ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 122-4, ст. 124, ч. 5 ст. 126 КУпАП,
14.08.2024 на розгляд до Котовського міськрайонного суду Одеської області з Подільського районного управління поліції ГУНП в Одеській області, надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбаченого ст. 122-4, ст. 124, ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.09.2024, матеріали судової справи № 505/3593/24 передано для розгляду судді Дзюбинському А.О.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 28.08.2024 серії ААД №577581, зазначено наступне: «…28.08.2024 о 10:10, в с. Мардарівка вул. Центральна водій ОСОБА_1 керуючи т/з «ВАЗ 210994-20» д.н.з. НОМЕР_1 , не був уважний не стежив за дорожньою обстановкою здійснив наїзд на ОСОБА_2 , внаслідок чого остання отримала легкі тілесні ушкодження, чим порушив вимоги п. 2.3 (б) Правил дорожнього руху (далі - ПДР), вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 28.08.2024 серії ААД №577582, зазначено наступне: «…28.08.2024 о 10:10, в с. Мардарівка вул. Центральна водій ОСОБА_1 керуючи т/з «ВАЗ 210994-20» д.н.з. НОМЕР_1 , будучи причетним до ДТП, залишив місце пригоди до приїзду працівників поліції, чим порушив п. 2.10 «а» ПДР вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 28.08.2024 серії ААД №577555, зазначено наступне: «…28.08.2024 о 10:10, в с. Мардарівка вул. Центральна водій ОСОБА_1 керуючи т/з «ВАЗ 210994-20 без посвідчення водія тобто не маючи права керувати таким транспортним засобом, правопорушення вчинене повторно протягом року (постанова серії ААД № 123860 від 09.05.2024 за ч. 2 ст. 126 КУпАП), чим вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст. 126 КУпАП.
ОСОБА_1 у встановленому порядку повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, до суду не з'явився, про причини неявки не повідомив. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
З огляду на зазначене, з урахуванням положень ст. 268 КУпАП, справу розглянуто за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Згідно п. 2.3 «б» ПДР для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до п. 12.1 ПДР, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Крім того, ст. 122-4 КУпАП передбачає відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Згідно з п. 2.10 «а» ПДР у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний у тому числі негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Відповідно до ч. 5 ст. 126 КУпАП, повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Частинами 2, 3, 4 ст. 126 КУпАП передбачено відповідальність за:
- керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом;
-керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами;
-керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами .
Вина ОСОБА_1 вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 124, 122-4та ч. 5 ст. 126 КУпАП підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії №577581 від 28.08.2024, стосовно ОСОБА_1 за ст. 124 КК України;
- схемою ДТП від 28.08.2024;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії №577582 від 28.08.2024, стосовно ОСОБА_1 за ст. 122-4 КК України;
- письмоми пояснень ОСОБА_2 від 28.08.2024 ;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії серії ААД №577555від 28.08.2024, стосовно ОСОБА_1 за ч.5 ст. 126 КК України;
- відомостями з інформаційного порталу Національної поліції «armor» від 28.08.2024, згідно з якими зазначена особа вчинила протягом року адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 126 КУпАП та не отримувала посвідчення водія.
- відеоматеріалами.
Згідно ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, зокрема, що об'єктом правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху на транспорті, суб'єктивну сторону, яка виявилась у формі прямого умислу; особу порушника - протягом року ОСОБА_1 , притягувався до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 126 КУпАП; ступінь його вини. Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.
Крім того, згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 , посвідчення на право керування транспортними засобами відповідної категорії не видавалось, проте відповідно до висновку Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду, який викладений у постанові від 04.09.2023 року по справі №702/301/20, суд може призначити додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами незалежно від того, чи мала така особа на момент вчинення кримінального правопорушення отримане у передбаченому законом порядку посвідчення на право керування транспортними засобами.
Отже, навіть за відсутності в особи посвідчення водія, її може бути позбавлено права керувати транспортними засобами, адже особи, які керують транспортними засобами не маючи достатніх теоретичних і практичних знань, та не отримавши в передбаченому законом порядку посвідчення водія, несуть суспільну небезпеку для оточуючих.
Також слід зазначити, що у разі керування транспортними засобами особами без посвідчення водія, вірогідність спричинення ще більш серйознішої шкоди в такому випадку є значно вищою, а тому запобіжна мета покарання у вигляді позбавлення
Враховуючи характер адміністративних правопорушень, особу порушника, ступінь вини, інші обставини справи, суд вважає за необхідне та достатнє для виправлення та запобігання вчиненню нових правопорушень застосувати до ОСОБА_1 адміністративні стягнення згідно із санкціями ст. 124, 122-4 КУпАП, ч. 5 ст. 126 КУпАП та з урахуванням положень ст. 36 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у зв'язку із винесенням постанови про накладання адміністративного стягнення, на порушника покладається обов'язок сплати судового збору, згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 9, 10, 33, 36, 251, 252, 268, 280, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, ст. 124, ч. 5 ст. 126 КУпАП та накласти на нього накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 копійок.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у встановлений строк, відповідно до ст. 308 КУпАП постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби та у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів: ГУК в Одеській області/ м. Подільськ/21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37607526, банк отримувача: Казначейство України, номер рахунку (IBAN) UA848999980313080149000015001.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ):37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя
Котовського міськрайонного суду
Одеської області Андрій ДЗЮБИНСЬКИЙ