Рішення від 01.02.2023 по справі 589/1110/22

Справа № 589/1110/22

Провадження № 2/589/369/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2023 року м.Шостка

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області в особі головуючого судді Лєвши С.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (письмове провадження) цивільну справу за позовом за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого теплопостачання для опалення,-

ВСТАНОВИВ:

16 травня 2022 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» (далі - ТОВ «ШП «Харківенергоремонт») звернулося до суду з вимогами до відповідача ОСОБА_1 про стягнення з нього суми заборгованості за спожиту теплову енергію за період з 01.04.2019 по 31.10.2021 в розмірі 15329 гривень 23 копійки.

Вимоги мотивовано тим, що ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» є надавачем послуг по забезпеченню тепловою енергією на опалення підприємствам, установам, організаціям та населенню міста Шостка, у тому числі за адресою: АДРЕСА_1 (далі - Квартира-1). Власником Квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_1 .

У зв'язку з порушенням відповідачем процедури відключення від мереж централізованого опалення вищевказаної квартири було відновлено нарахування плати за послуги з теплопостачання. Внаслідок несплати за послуги з теплопостачання у період часу з 01.04.2019 по 31.10.2021 у відповідача перед позивачем виникла заборгованість у розмірі 15329 гривень 23 копійки. Тому ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» було вимушене звернутися до суду з позовом про стягнення з відповідача зазначеної суми заборгованості за надані послуги разом з понесеними судовими витратами в сумі 2481 грн 00 коп.

05 липня 2022 року ухвалою суду прийнято справу до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб, у якій роз'яснено учасникам, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Відповідачу роз'яснено право подати відзив на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.

Ухвалу про відкриття провадження від 05 липня 2022 року разом із позовною заявою та додатками до неї було надіслано відповідачу рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу зареєстрованого місця проживання, але була повернута до суду з відміткою АТ «Укрпошти» - «за закінченням терміну зберігання». (а.с. 36)

Станом на 01 лютого 2023 року відзив на позов та заперечення від відповідача ОСОБА_1 до суду не надійшли.

Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі, не надходили.

Відповідно до ч. 13 ст. 7 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.

Як вбачається з обігової відомості за період з 01.04.2019 по 30.04.2022, особовий рахунок № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , відкритий на відповідача ОСОБА_1 . Крім того, з відомості вбачається заборгованість за послуги з централізованого теплопостачання для опалення в сумі 15329 грн 23 коп. (а.с.8,9)

Згідно із інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №300737266 сформованого 22.02.2022, ОСОБА_1 є власником Квартири-1, на підставі договору дарування №922443 від 04.07.2005, р.№1559. (а.с.12)

Із заяви ОСОБА_1 до директора ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» вбачається, що ОСОБА_1 просить дозволу на установку індивідуального опалення в Квартирі-1. (а.с.13)

З Виписки з протоколу №3 постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води від 28 березня 2008 року, вбачається, що ОСОБА_1 надано дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води і улаштування автономного опалення на газу після завершення опалювального сезону. (а.с.14)

З акту від 03 вересня 2008 року обстеження опалювального об'єкту, а саме квартиру АДРЕСА_3 , вбачається, що при обстеженні цієї квартири на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення від мереж ЦО і ГВП протокол №3 від 28.03.2008 та технічних умов ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» №36 від 03.04.2008, виконаний проєкт на обладнання автономного опалення. На підставі вищезазначеного, відключено опалювальні прибори від трубопроводів стояків мереж ЦО. Автономне опалення в квартирі знаходиться на стадії монтажу, встановлюється котел. (а.с.16)

Із Акта взяття на абонентський облік вузла обліку теплової енергії, вбачається, що житловий будинок АДРЕСА_4 взятий на абонентський облік вузла обліку теплової енергії з 25 травня 2016 року. (а.с.17)

Зверненням №1536 від 23.08.2016 до ОСОБА_1 «Про порядок нарахування сплати за централізоване опалення», ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» звертає увагу останнього як споживача, що з початку опалювального періоду буде проводитись нарахування за теплопостачання всім власникам квартир, які допустили незаконне від'єднання від мереж централізованого опалення по опалювальній площі квартири. (а.с.18)

З актів прийомки теплоносія на опалювальні об'єкти від 23 жовтня 2018 року, 29 жовтня 2019 року, 21 жовтня 2020 року, 23 жовтня 2021 року, зокрема будинку АДРЕСА_4 , складений в складі комісії вбачається, що кожний рік теплопостачальною організацією подавався, а споживачем приймався теплоносій на тепловому вузлу будівель по АДРЕСА_4 . (а.с.20-23)

З актів перевірки роботи опалення після подачі теплоносія в опалювальних сезонах 2018-2019 від 25 жовтня 2018 року, 2019-2020 від 31 жовтня 2019 року, 2020-2021 від 22 жовтня 2020 року, 2021- 2022 від 25 жовтня 2021 року, складених комісією вбачається, що при перевірці роботи систем опалювання в житловому будинку АДРЕСА_4 : система опалення була развоздушена, стояки мережі опалення прогріті. (а.с.20-23)

ТОВ «ШП «Харківенергоремонт», рішенням виконкому Шосткинської міськради № 226 від 28 липня 2006 року визначене виконавцем послуг з теплопостачання для опалення та підігріву питної води. (а.с.26)

Також, Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за №1171 від 31.03.2015 були встановлені тарифи на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб'єктами господарювання, які є виконавцями послуг. До вищезазначеної Постанови було внесено зміни постановами цієї ж Комісії за №1101 від 09 червня 2016 року та за №1536 від 28 грудня 2017 року. (а.с.26-28).

Відповідно до ст. 263 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі рішення постійної міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води від 28 березня 2008 року отримав дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води і улаштування автономного опалення на газу в квартирі АДРЕСА_3 .

03 вересня 2008 року був складений Акт про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП. Даний Акт було складено інспектором ТИ РК і ТС та власником квартири ОСОБА_1 .

Однак, вищезазначений Акт засвідчив факт від'єднання від мережі централізованого опалення та ніяким чином не підтверджує законність відключення.

Так, питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268) (далі - Правила), та «Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 (із змінами, внесеними наказом Мінжитлокомунгоспу від 06 листопада 2007 року №169, який набув чинності з 09 грудня 2007 року) (далі - Порядок).

Відповідно до п. 26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Таким чином, відключення від мереж централізованого теплопостачання окремих квартир (після 09 грудня 2007 року), а також відключення будинків без урахування оптимізованої схеми теплопостачання є порушенням вимог чинного законодавства.

Згідно з вимогами відповідних будівельних норм при проектуванні будинку, в якому передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув'язані для забезпечення стабільної роботи внутрішньо-будинкової системи загалом. Будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців, що є недопустимим за Цивільним кодексом України (далі - ЦК України).

З метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268 до Порядку було внесено принципові зміни, а саме, передбачено, що відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в окремих квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи окремих споживачів не може бути здійснено, а відключення багатоквартирних будинків в цілому здійснюється з ініціативи усіх споживачів.

Зокрема, згідно п. 1.2 Порядку відключення від системи централізованого теплопостачання відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.

За змістом п.п. 2.1-2.2.2 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП, у якій зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї, та у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньо-квартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника.

Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.

У п.п. 2.3-2.7 Порядку визначено, що отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником.

Проект також узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньо-будинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення будинку від мереж ЦО і ГВП виконуються у міжопалювальний період. По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

При дотриманні зазначеного порядку всі документи знаходяться та зберігаються і у власника квартири, як підтверджуючий факт не самовільного відключення від мереж централізованого теплопостачання.

Невиконання вищевказаних вимог є підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП.

Як вбачається з матеріалів справи, то Акт відключення будинку від мереж ЦО і ГВП затверджений в десятиденний строк постійною міжвідомчою комісією в матеріалах справи відсутній. Відповідач також не надає в якості доказу такий акт.

За правилами ст. 77, 78, 81 ЦПК України на сторони у справі покладається обов'язок по наданню належних та допустимих доказів як на підставі своїх вимог або заперечень. Обставини, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Разом з тим, відповідачем не було представлено суду відповідних документів, які б засвідчували факт відключення квартири від мереж центрального теплопостачання у спосіб, встановлений чинним законодавством. Не надано також письмової згоди мешканців будинку на відключення від мереж ЦО і ГВП, доказів встановлення індивідуального опалення.

Також, суду не було надано відповідачем належних доказів, які б підтверджували не надання послуг з централізованого опалення квартири відповідача та щодо відключення його квартири від мереж централізованого опалення та прийнятого рішення щодо улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання квартири. Отже відповідачем ОСОБА_1 не було дотримано зазначеного Порядком процедури.

Такого правового висновку прийшов у своїй постанові Верховний Суд України від 11 листопада 2015 року у справі № 6-1192цс15 та у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 683/2223/17.

Таким чином згідно п. 22 Правил № 630 точками розподілу у багатоквартирному будинку, в яких здійснюється передача послуги централізованого опалення від виконавця споживачеві є відгалуження від стояків у мережах квартири.

Підведення централізованого опалення до стояка в мережах квартири свідчить про виконання послуг підприємством.

Оскільки відповідачем не надано належних доказів дотримання «Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», та взагалі відповідачем не надано суду жодних доказів на спростування позовних вимог позивача, тому вимоги позивача слід задовольнити.

Частиною 1 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року за №1875-ІV (далі - Закон №1875-IV), у редакції на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Також, Законі №1875-ІV зазначено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Виконавець і споживач є учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг і за приписами статті 6 Закону України від 09.11.2017р. №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», що введений в дію з 01.05.2019.

Пунктом 5 частини 2 статті 7 Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII, що введений в дію з 01.05.2019, визначено, що індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

В свою чергу, статтею 19 Закону України «Про теплопостачання» від 02 червня 2005 року за №2633-IV (далі - Закон №2633-IV) передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Згідно із ст. 24 Закону №2633-IV, основними обов'язками споживача теплової енергії є, зокрема, додержання вимог договору та нормативно-правових актів і забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання.

Відповідно до ст. 25 Закону №2633-IV, у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.

Згідно ст. 66-68 Житлового кодексу України (далі - ЖК України), наймач квартири та члени його сім'ї зобов'язані оплачувати квартирну плату та комунальні послуги.

При цьому, виходячи зі змісту ст. 64 ЖК України, під відповідальним наймачем житла необхідно розуміти як його користувача у будинках державного чи відомчого житлового фонду так і власників приватних квартир, які також зобов'язані оплачувати надані їм комунальні послуги.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року за №2189-VIII плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або нормами, затвердженими в установлено порядку.

Згідно пунктів 18, 20 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 21 липня 2005 року № 630, плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку, а розрахунковим періодом для оплати послуг визначено календарний місяць.

Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 11 ЦК України, взаємні права та обов'язки сторін виникають у тому числі з нормативно - правових актів органів місцевого самоврядування.

З вищезазначеного вбачається, що на підставі рішення виконкому Шосткинської міської ради, як органу місцевого самоврядування, що визначило ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» надавачем послуг з теплопостачання, між позивачем та відповідачем у справі виникли взаємні права та обов'язки. Таким чином, відповідач, який є власником спірної квартири зобов'язаний сплачувати за надані йому послуги на основі діючих тарифів аж до їх оскарження, скасування чи зміни, а тому з ОСОБА_1 слід стягнути суму заборгованості в розмір 15329 (п'ятнадцять тисяч триста двадцять дев'ять) гривень 23 копійок за період з 01.04.2019 по 31.10.2021.

Згідно ст. 141 ЦПК України, у разі задоволення позову з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним та документально підтверджені судові витрати.

ТОВ «ШП Харківенергоремонт» сплачено судовий збір в сумі 2481 грн 00 коп. (платіжне доручення: №590 від 21 лютого 2022 року).

Враховуючи вищезазначене з ОСОБА_1 на користь ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» слід стягнути сплачений позивачем судовий збір в сумі 2481 грн 00 коп.

Керуючись ст. 4, 5, 12, 76-81,83, 141, 258, 259, 263-268, 274-279 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого теплопостачання для опалення задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» (р/р НОМЕР_3 , відділення №308/18 АБ "Укргазбанк", МФО 320478, код ЄДРПОУ 34113412, місцезнаходження юридичної особи: поштовий індекс 41100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Леоніда Каденюка, будинок 1) суму заборгованості за надані послуги з централізованого теплопостачання для опалення у період з 01.04.2019 по 31.10.2021 в розмірі 15329 (п'ятнадцять тисяч триста двадцять дев'ять) гривень 23 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» ( НОМЕР_3 , відділення №308/18 АБ "Укргазбанк", МФО 320478, код ЄДРПОУ 34113412, місцезнаходження юридичної особи: поштовий індекс 41100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Леоніда Каденюка, будинок 1) судовий збір в розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривня 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області С.Л.Лєвша