справа №463/12584/21
про заміну боржника у виконавчих листах
20 січня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м. Львові, заяву представника ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчих листах в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державної служби України з питань праці, про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду про поновлення на роботі, -
На розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа №463/12584/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державної служби України з питань праці, про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду про поновлення на роботі.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04 березня 2024 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду 23 травня 2024 року у справі №463/12584/21 позов задоволено частково. Cтягнуто з Головного управління Держпраці у Львівській області на користь ОСОБА_1 122800 (сто двадцять дві тисячі вісімсот) грн 69 коп. середнього заробітку за час вимушеного прогулу, без урахування податків та зборів. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Львівській області на користь ОСОБА_1 2915 (дві тисячі дев'ятсот п'ятнадцять) грн 22 коп., сплаченого судового збору. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Львівській області на користь ОСОБА_1 2000 (дві тисячі) грн 00 коп., понесених витрат на правову допомогу.
Вказане вище рішення суду набрало законної сили.
На виконання рішення Львівським окружним адміністративним судом 26 липня 2024 року було видано три виконавчі листи.
12.11.2024 до суду від представника ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчих листах.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що у зв'язку з проведенням реорганізації територіальних органів Державної служби з питань праці реорганізовано та утворено Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, яке фактично є правонаступником Управління Держпраці у Львівській області. Положення про Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці затверджено наказом Державної служби України з питань праці від 23 вересня 2022 року № 169.
Наведене на думку заявника свідчить про те, що в процесі реорганізації територіальні органи Державної служби з питань праці реорганізовано та утворено Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, яке є правонаступником реорганізованого Головного управління Держпраці у Львівській області.
Розглянувши вказану заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» від 12.01.2022 № 14 (далі - Постанова № 14) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці, в тому числі Управління Держпраці у Львівській області.
Натомість, відповідно до п. 2 цієї Постанови утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці.
Згідно з пп. 1 п. 3 Постанови № 14 територіальні органи Державної служби з питань праці, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до завершення здійснення заходів, пов'язаних з утворенням міжрегіональних територіальних органів Державної служби з питань праці і прийняттям рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною службою з питань праці після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворені згідно з пунктом 2 цієї постанови, затвердження положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Підпунктом 3 п. 3 Постанови № 14 визначено, що міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворюються згідно з пунктом 2 цієї постанови, виконують завдання і функції територіальних органів Державної служби з питань праці, які ліквідуються. Відповідно, Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці і продовжує виконувати завдання і функції Управління Держпраці у Волинській області, Управління Держпраці у Закарпатській області, Головного управління Держпраці у Львівській області, Управління Держпраці у Рівненській області.
Судом встановлено, що наказом від 05 грудня 2022 року № 234 Управліннями Держпраці у Волинській, Закарпатській, Рівненській областях та Головним управлінням Держпраці у Львівській області припинено здійснення повноважень та виконання функцій з реалізації державної політики у відповідних сферах з 6 грудня 2022 року.
Положення про Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці затверджено наказом Державної служби України з питань праці від 23 вересня 2022 року №169.
Наведене свідчить про те, що в процесі реорганізації територіальні органи Державної служби з питань праці реорганізовано та утворено Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, яке фактично є правонаступником реорганізованого Управління Держпраці у Львівській області.
При цьому, суд враховує правову позицію, викладену Верховним Судом в постановах від 16 травня 2024 року у справі №300/5311/22 про те, що після формальної ліквідації територіальних органів Управління Держпраці у Волинській області, Управління Держпраці у Закарпатській області, Головного управління Держпраці у Львівській області, Управління Держпраці у Рівненській області, фактично відбулася їх реорганізація шляхом злиття у Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, якому і були передані повноваження, завдання та функції названих державних територіальних органів Держпраці, а не їх ліквідація.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.12.2020 у справі № 805/4361/17-а, колегією суддів встановлено можливість застосування механізму заміни сторони виконавчого провадження у випадку, якщо станом на час проведення виконавчих дій, боржник, який є суб'єктом владних повноважень, перебуває у стані припинення, але ще не припинений як юридична особа публічного права, проте, його управлінські функції передані іншій юридичній особі публічного права.
У відповідності до вимог ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч. 4 ст. 379 КАС України).
Судом встановлено, що Львівським окружним адміністративним судом 26 липня 2024 року видано три виконавчі листи, у яких боржником зазначено: Головне управління Держпраці у Львівській області (пл.Міцкевича, 8, м.Львів, 79005, ЄДРПОУ 39778297).
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Зважаючи на викладені обставини, суд вважає, що існують достатні правові підстави для заміни боржника у виконавчих листах від 26 липня 2024 року у справі №463/12584/21 з Головного управління Держпраці у Львівській області (пл.Міцкевича, 8, м.Львів, 79005, код ЄДРПОУ 39778297) на його правонаступника - Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (пл.Міцкевича,8, м. Львів, 79005; код ЄДРПОУ 44778105).
Керуючись статтями 52, 243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
заяву представника ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчих листах - задовольнити.
Замінити боржника у виконавчих листах, виданих Львівським окружним адміністративним судом 26 липня 2024 року у справі №463/12584/21, з Головного управління Держпраці у Львівській області (пл.Міцкевича, 8, м.Львів, 79005, код ЄДРПОУ 39778297) на Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (пл. Міцкевича, 8, місто Львів, 79005; код ЄДРПОУ 44778105).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна