Іменем України
22 січня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/536/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом адвоката Мандрики Владислава Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
18 травня 2023 року до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему “Електронний суд» надійшов позов адвоката Мандрики Владислава Володимировича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), з такими позовними вимогами:
- визнати протиправну бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 100 000 гривень, в розрахунку на місяць пропорційно дням участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 28.09.2022 по 21.10.2022, з 27.10.2022 по 18.11.2022, з 24.11.2022 по 12.12.2022, з 17.12.2022 по 20.01.2023 з урахуванням фактично сплачених сум;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 гривень, в розрахунку на місяць пропорційно дням участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 28.09.2022 по 21.10.2022, з 27.10.2022 по 18.11.2022, з 24.11.2022 по 12.12.2022, з 17.12.2022 по 20.01.2023 з урахуванням фактично сплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог, посилається на те, що позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України.
Відповідно до бойових наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165 (гриф) солдата ОСОБА_1 було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ).
Під час проходження військової служби, перебуваючи у відрядженні в ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ), позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і борони, відсічі і стримуванні збройної агресії, що полягало у виконанні бойових завдань на підставі бойових наказів (розпорядження), які видавались начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, позивач набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100 000 грн відповідно до постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях або забезпечуванні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів , так як фактично виконував бойові завдання на підставі бойових розпоряджень (наказів) перебуваючи у службовому відрядженні.
Відповідно до листа відповідача від 06.04.2023 за № 25/2498-23-вих, в якій зазначено, що збільшена додаткова винагорода позивачу не нараховувалась у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують час безпосередньої участі позивача у бойових діях.
Так, відповідач, ігноруючи вимоги Постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в період з 28.09.2022 по 21.10.2022, з 27.10.2022 по 18.11.2022, з 24.11.2022 по 12.12.2022, з 17.12.2022 по 20.01.2023, здійснював виплату позивачу додаткову винагороду розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, що вбачається із наданої довідки № 72-М від 05.04.2023 р. про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 .
Таким чином, позивач вважає, що відповідач не нарахував та не виплачував позивачу підвищену додаткову грошову винагороду у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях та участь у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 28.09.2022 по 21.10.2022, з 27.10.2022 по 18.11.2022, з 24.11.2022 по 12.12.2022, з 17.12.2022 по 20.01.2023 відповідно до Постанови КМУ №168 від 28.02.2022.
Від відповідача через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити з таких підстав.
Позивач проходить службу в лавах Державної прикордонної служби України, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) (далі - начальника загону) від 15.09.2022 №2902-ОС “Про особовий склад» призначений на посаду інспектора прикордонної служби 3 категорії - помічником гранатометника третього відділення інспекторів прикордонної служби другої прикордонної застави відділу прикордонної служби № 2.
На підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби від 16 вересня 2022 року № 165 (гриф) військовослужбовці відділу прикордонної служби № НОМЕР_3 загону, зокрема позивач, вибули до ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) на ділянку українсько - білоруського кордону в межах Чернігівської області в оперативне підпорядкування начальника військової частини НОМЕР_2 .
Представнику позивача була надана відповідь від 06.04.2023 за №25/2498-23-вих стосовно нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
На виконання пункту 2-1 Постанови №168 та з метою врегулювання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди та підвищення рівня їх соціального захисту Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято наказ від 30.07.2022 № 392-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», який застосовувався з 01 серпня 2022 року (далі - Наказ № 392-АГ), та наказ від 09.12.2022 № 628-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» (далі - Наказ 628-АГ), який застосовувався з 01 грудня 2022 року (цей наказ застосовувався в періоді грудень 2022 року - січень 2023 року).
Оскільки на час існування спірних правовідносин не визнавались незаконними або такими, що не відповідають Конституції України, ні пункт 2-1 Постанови № 168, ні пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», ні Накази № 392-АГ та № 628-АГ, то такі нормативно-правові акти підлягали обов'язковому врахуванню відповідачем під час прийняття рішення щодо невиплати позивачу збільшеної додаткової грошової винагороди до 100 тис. грн.
Представник відповідача вважає, що прийняті Адміністрацією Державної прикордонної служби України накази не зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян та не мають міжвідомчого характеру, а тому не підпадають під категорію нормативно-правових актів, що підлягають державній реєстрації.
Позивач у період із початку введення в Україні режиму воєнного стану по теперішній час (час дії Постанови № 168) постійно виконує обов'язки військової служби.
Таким чином, з урахуванням фактичного часу виконання обов'язків військової служби, позивач в період з вересня - грудень 2022, січень 2023 (крім вересня - відносно позивача складені протоколи за статтею 172-20 КУпАП) отримував в повному обсязі додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень в незалежності від виконання ним бойових (спеціальних) завдань, пов'язаних із безпосередньою участю у бойових діях чи під час безпосереднього зіткнення з противником. Наявність факту безумовного отримання Позивачем додаткової винагороди у розмірі 30000 гривень не ставить законодавцем військовим частинам прямого обов'язку автоматичного нарахування збільшеної додаткової винагороди до 100000 гривень.
Стосовно невиплати додаткової винагороди за вересень 2022 у розмірі до 30 000 тисяч гривень.
15.09.2022 о 15 год 05 хв, під час шикування особового складу, було виявлено позивача, який перебував в стані алкогольного сп'яніння на території військового містечка, що підтверджено висновком медичного освідчення, показник якого становить 1.43 % проміле, чим самим вчинив військове адміністративне правопорушенням в умовах воєнного стану. Своїми діями позивач вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 20.09.2023 у справі 308/12361/22, залишеною в силі постановою Закарпатського апеляційного суду від 27.03.2023 позивача визнано, винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двохсот п'ятнадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3 655 (три тисячі шістсот п'ятдесят п'ять) гривень.
Відповідно до п.8 наказу 392 начальник (командир) органу Держприкордонслужби позбавляє виплати додаткової винагороди повністю, якщо військовослужбовець: 4) притягнутий судом до адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення - за місяць, у якому здійснено таке правопорушення відповідно до рішення суду.
Таким чином, у разі притягнення судом до адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення останні не включаються до наказу про виплату додаткової винагороди повністю за місяць, у якому здійснено таке порушення.
Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 20.09.2023 у справі 308/12361/22, залишеною в силі постановою Закарпатського апеляційного суду від 27.03.2023 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу, що є підставою для застосування пункту 8 наказу 392 АГ за вересень 2022 року.
Керуючись наказом 392 начальник загону видав наказ від 03.10.2022 №3137-ОС “Про виплату додаткової винагороди», яким наказав не виплачувати додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн., зокрема й позивачу, оскільки альтернативних дій по відношенню до позивача не було, окрім як видати наказ.
Крім того, приймаючи 03.10.2022 рішення про невиплату позивачу додаткової винагороди за вересень 2022 року, відповідач керувався безпосередньо пунктом 8 наказу № 392-АГ, що свідчить про нормативну урегульованість питання нездійснення виплати додаткової винагороди військовослужбовців Державної прикордонної служби України, на день прийняття індивідуального рішення відносно позивача.
За твердженням відповідача, притягнення позивача до адміністративної відповідальності у вересні 2022 року суперечить покладеним на нього обов'язкам та змісту Військової присяги, підриває довіру та авторитет Державної прикордонної служби України в умовах воєнного стану.
Щодо нарахування та виплати позивачу збільшеної додаткової винагороди за жовтень-грудень 2022 року та січень 2023 року, представник відповідача вказав, що абзацом другим пункту 1 Наказ № 392-АГ, що був чинним в період жовтня-листопада 2022 року, та абзацом першим пункту 1 Наказу 628-АГ, що був чинним в період з грудня 2022 року по січень 2023 року, визначено, що додаткова винагорода збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
У пункті 2 Наказу № 392-АГ та пункті 2 Наказу № 628-АГ визначено, які виконання військовослужбовцем належать до безпосередньої участі у бойових діях або заходах.
Представник відповідача зауважив, що зазначений у цьому пункті перелік бойових (спеціальних) завдань є вичерпним та застосовується до різних підрозділів органів охорони державного кордону окремо, оскільки кожен підрозділ виконує завдання в межах свого призначення. Проте, основною умовою виконання бойових (спеціальних) завдань є вогневе ураження або безпосереднє зіткнення з противником. Кожне вогневе ураження або безпосереднє зіткнення з противником фіксується окремо в Журналі бойових дій.
У пункті 4 Наказу № 392-АГ та пункті 3 Наказу № 628-АГ визначено документи, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах.
Відповідно до пункту 11 Наказу №392-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.
02.02.2023 начальник відділу прикордонної служби №2 відпрацював рапорт (1786р) на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 стосовно нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди за період з 26.09.22 по 30.09.22. Відповідно до вимог абзацу 2 п. 11 наказу 392 АГ інформація про військовослужбовців має надходити від начальника НОМЕР_4 прикордонного загону по формі визначеній у Додатку 2 до цього наказу.
На адресу відповідача надходили донесення від НОМЕР_4 прикордонного загону від 08.11.2022 № Т/22-4313-22-вих та від 04.12.2022 № Т/22-4933-22-вих, в яких зазначено, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 наказу 392 АГ відсутня.
Враховуючи, що за вересень-листопад 2022 року підтверджуючих документів щодо залучення позивача до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони відсічі і стримуванні збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не надходило, відповідно правових підстав для нарахування додаткової винагороди в розмірі 70000 гривень, не вбачається.
Згідно із абзацами другим-третім пункту 7 Наказу 628-АГ для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця. У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 цього наказу.
Довідка від 20.01.2023 № 4473 не відповідає вимогам наказу 628 АГ (не зазначені відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 наказу 628 АГ), тому не може бути взята до уваги, як додаткове підтвердження, при прийнятті рішення про виплату збільшеної додаткової винагороди.
Відповідно до пункту 8 Наказу 628-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу
За період грудень 2022 року та січень 2023 року (до 20 січня 2023 року) на адресу відповідача донесення із додатком за формою, наведеною у пункті 8 Наказу 628-АГ від начальника НОМЕР_4 прикордонного загону не надходили.
Відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби від 19 грудня 2022 року № 229 (гриф) та бойового наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 17 січня 2023 року № 263 (гриф) військовослужбовці відділу прикордонної служби № НОМЕР_5 прикордонного загону, зокрема, позивач вибули до НОМЕР_6 прикордонного загону 20 січня 2023 року.
Також представник відповідача зауважив, що відповідно до наказу Головнокомандуючого ЗСУ “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 02.01.2023 № 26 (зі змінами від 14.02.23 № 35) Чернігівська область з січня 2023 року виключена з переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.
Таким чином, враховуючи, що за грудень 2022 року та січень 2023 року підтверджуючих документів щодо залучення позивача до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони відсічі і стримуванні збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не надходило, відповідно правових підстав для нарахування додаткової винагороди в розмірі 70000 гривень, не вбачається.
У подальшому, відповідно до наказу прикордонного загону від 08 лютого 2023 року № 64-ОС “Про виплату додаткової винагороди» позивачу нарахована та виплачена збільшена додаткова винагорода пропорційно дням вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником, зокрема позивачу за 6 діб на підставі бойових розпоряджень, журналу бойових дій та рапорту, про що зазначено у Додатку 1 зазначеного наказу.
Підсумовуючи вищевикладене, представник відповідача вважає, що рішення начальника НОМЕР_6 прикордонного загону щодо ненарахування та невиплати збільшеної додаткової винагороди за період вересень - грудень 2022 року по січень 2023 року є законним, прийнятим в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією, законами України та іншими нормативно-правовими актами України. Відповідно будь-яких правових підстав щодо нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди в розмірі 70000 гривень за спірний період немає.
06.07.2023 відповідачем надано додаткові пояснення, згідно із якими відповідно до наказу начальника загону від 03.12.2022 №4112-ОС “Про виплату додаткової винагороди» позивачу нарахована та виплачена додаткова у розмірі 30000,00 грн. за жовтень 2022 року, пропорційно дням перебування, а саме з 1- 21.10.2022 та з 27-31.10.2022 у розмірі 25161,29 грн. Відповідно до рапортів долучених до відзиву на адміністративний позов позивач в жовтні, листопаді та грудні 2022 року перебував на амбулаторному лікуванні у Городянській ЦРЛ. Згідно пункту 7 наказу 392 АГ виплата додаткової винагороди, не здійснюється, якщо військовослужбовець, зокрема: 4) перебуває у відпустці або на лікуванні в закладах охорони здоров'я усіх форм власності (крім випадків, передбачених підпунктом 4 пункту 3 цього наказу) - за весь період перебування у відпустці чи на лікуванні; Згідно пункту 11 наказу 628 АГ виплата додаткової винагороди, не здійснюється, якщо військовослужбовець, зокрема: 6) перебувають на лікуванні в закладах охорони здоров'я усіх форм власності (крім випадків, передбачених підпунктом 2 пункту 9 цього наказу, стаціонарного або амбулаторного лікування у закладах охорони здоров'я Держприкордонслужби чи лікування за їх направленнями в інших закладах охорони здоров'я, а також проведення медичного огляду військово-лікарською комісією Держприкордонслужби) - за весь період перебування на лікуванні. Таким чином, оскільки позивач перебував на лікарняному в закладі, яке не відноситься до закладів охорони здоров'я Держприкордонслужби, позивачу була нарахована та виплачена додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку дням перебування на відповідний місяць.
Ухвалою суду від 22 травня 2023 року відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року у справі № 360/536/23 позов адвоката Мандрики Владислава Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 26 діб жовтня 2022 року, 25 діб листопада 2022 року, 27 діб грудня 2022 року. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 (військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену до 10000,00 грн додаткову винагороду відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 26 діб жовтня 2022 року, 25 діб листопада 2022 року, 27 діб грудня 2022 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року у справі №360/536/23 апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 - задоволено. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 7 липня 2023 року у справі №360/536/23 за позовом Мандрика Владислава Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - скасовано в частині визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 26 діб жовтня 2022 року, 25 діб листопада 2022 року, 27 діб грудня 2022 року; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену до 10000,00 грн додаткову винагороду відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 26 діб жовтня 2022 року, 25 діб листопада 2022 року, 27 діб грудня 2022 року скасовано. Прийнято нову постанову в цій частині про відмову в задоволенні позову. В іншій частині рішення суду залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 21 листопада 2024 року у справі № 360/536/23 касаційну скаргу Мандрика Владислава Володимировича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , задоволено частково. Постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року у справі № 360/536/23 скасовано. Змінено рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної до 100 000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 01 жовтня 2022 року по 30 листопада 2022 року та зобов'язання вчинити відповідні дії в частині мотивів задоволення позову, викладено його мотивувальну частину в редакції цієї постанови. Скасовано рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної до 100 000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 01 грудня 2022 року по 12 грудня 2022 року та з 17 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року та зобов'язання вчинити відповідні дії, а справу № 360/536/23 в цій частині направлено на новий судовий розгляд до Луганського окружного адміністративного суду. В
Ухвалою суду від 09 грудня 2024 року адміністративну справу прийнято до провадження, зобов'язано відповідачів надати додаткові докази по справі з урахуванням висновків Верховного суду.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов такого.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 , проходить службу в лавах Державної прикордонної служби України, наказом начальника військової частини НОМЕР_1 від 15 вересня 2022 року № 2902-ОС “Про особовий склад» призначений на посаду інспектора прикордонної служби 3 категорії - помічником гранатометника третього відділення інспекторів прикордонної служби другої прикордонної застави відділу прикордонної служби № 2, що підтверджено копіями паспорта громадянина України № НОМЕР_8 , довідки про реєстрацію місця проживання особи, картки платника податків, військового квитка, витягом з наказу від 15.09.2022 № 2902-ОС.
З заяв по суті справи судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 28 вересня 2022 року по 20 січня 2023 року перебував в оперативному підпорядкуванні (перебував у відрядженні) військової частини НОМЕР_2 у складі відділу прикордонної служби № 2 НОМЕР_6 прикордонного загону на ділянці українсько-білоруського кордону в межах Чернігівської області.
Оскільки вказана обставина визнається сторонами, в суду відсутні обґрунтовані сумніви щодо достовірності цієї обставини або добровільності її визнання сторонами, то відповідно до частини першої статті 78 КАС України вказана обставина не підлягає доказуванню.
Згідно із довідкою військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року № 4473 солдат ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області з 28.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 21.10.2022, з 27.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 18.11.2022, з 24.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.2022 по 12.12.2022, з 17.12.2022 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 20.01.2023.
Наказом начальника НОМЕР_6 прикордонного загону від 03 грудня 2022 року № 4112-ОС “Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року включно військовослужбовцям загону згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців загону на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за листопад 2022 року, який є додатком до наказу від 03 грудня 2022 року № 4112-ОС, під порядковим номером 1481 значиться солдат ОСОБА_1 період проходження служби 01.11.2022 - 18.11.2022, 24.11.2022 - 30.11.2022, кількість діб - 25, сума - 25000,00 грн.
Пунктом 2 наказу начальника НОМЕР_6 прикордонного загону від 03.11.2022 № 3632-ОС “Про виплату додаткової винагороди» наказано не виплачувати додаткову винагороду за період з 01.10.2022 по 31.12.2022 включно військовослужбовцям загону згідно з Додатком 1, в якому під № 21 зазначений солдат ОСОБА_1 , причина - виявлений на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння, підстава - складено протокол про АП за ч.3 ст. 172 КУпАП.
Начальник відділу прикордонної служби № 2 ОСОБА_2 рапортом від 01.11.2022, відповідно до пунктів 8, 9 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» позбавити виплати додаткової винагороди повністю наступним військовослужбовцям відділу прикордонної служби № 2, а саме - під пунктом 3 зазначений ОСОБА_1 , підстава - 14.10.2022 був виявлений на місці дислокації підрозділу в стані алкогольного сп'яніння, складено протокол про адміністративне правопорушення ЧМЦ № 236095 за ст. 172-20 КУпАП. Розгляд справи заплановано на 08.11.2022 в Городнянському районному суді.
Разом з тим, у додатку 8 “Список військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн за жовтень 2022 року до наказу від 03.12.2022 № 4112-ОС під № 34 зазначений солдат ОСОБА_1 , період проходження служби 01.10.2022 - 21.10.2022, 27.10.2022 - 30.10.2022, кількість діб 26, сума - 25 161,29 грн.
Згідно із особистою карткою на грошове забезпечення за 2022-2023 роки ОСОБА_1 та архівною відомістю № 1 за період з січня 2022 року по квітень 2023 року ОСОБА_1 позивачу в грудні року на підставі наказу від 03.12.2022 № 4112-ОС виплачено додаткову винагороду 30000 у розмірі 25 161,29 грн за 26 днів жовтня 2022 року.
Начальник відділу прикордонної служби № 2 Володимир Вальчук рапортом від 01 грудня 2022 року відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану, клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 військової частини НОМЕР_1 , за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01 по 30 листопада 2022 року, зокрема солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 130) за період проходження служби 01.11.2022 - 18.11.2022, 24.11.2022 - 30.11.2022, кількість діб - 25, підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_9 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_9 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_9 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_9 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст.13-20, 62-67.
Доказів направлення вказаного рапорту від військової частини НОМЕР_2 до військової частини НОМЕР_1 суду не надано.
Наказом начальника НОМЕР_6 прикордонного загону від 26.12.2022 № 4613-ОС “Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01.12.2022 по 31.12.2022 включно військовослужбовцям загону згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців загону на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за грудень 2022 року, який є додатком до наказу від 26.12.2022 № 4613-ОС, під порядковим номером 1534 значиться солдат ОСОБА_1 , період проходження служби 01.12.2022-12.12.2022, 17.12.2022-31.12.2022, кількість діб - 27, сума - 26129,03 грн.
Згідно із особистою карткою на грошове забезпечення за 2022-2023 роки ОСОБА_1 та архівною відомістю № 1 за період з січня 2022 року по квітень 2023 року ОСОБА_1 позивачу в січні 2023 року на підставі наказу від 22.12.2022 № 4490-ОС виплачено додаткову винагороду 30000 у розмірі 26129,03 грн за 27 днів грудня 2022 року.
Наказом начальника НОМЕР_6 прикордонного загону від 03.02.2023 № 56-ОС “Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року включно військовослужбовцям загону згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців загону на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за січень 2023 року, який є Додатком 1 до наказу від 03.02.2023 № 56-ОС, під порядковим номером 897 значиться солдат ОСОБА_1 , період проходження служби з 05 по 31 січня 2023 року, кількість діб - 27, сума - 26129,03 грн.
Наказом начальника НОМЕР_6 прикордонного загону від 08.02.2023 № 64-ОС “Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 70000,00 грн пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за січень місяць 2023 року за період з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року включно військовослужбовцям загону згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців загону на виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн за січень 2023 року, який є Додатком 1 до наказу від 08 лютого 2023 року № 64-ОС, під порядковим номером 1148 значиться сержант ОСОБА_1 , період проходження служби з 26 по 31 січня 2023 року, кількість діб - 6, сума - 13548,39 грн, підстава - БР ОТУ “ ІНФОРМАЦІЯ_7 » від 25 січня 2023 року № 344 (гриф), БР командира 54 ОМБр від 26 січня 2023 року № 73 (гриф), БР начальника 3 прикз від 26 січня 2023 року № БР188 (гриф), Журнал СБД 3 ПРИКЗ від 31 грудня 2023 року № 133 (гриф), Журнал СБД впс № 2 від 12 січня 2023 року № 38 (гриф), рапорт від 01 лютого 2023 року № ВХ1733Р.
Згідно із особистою карткою на грошове забезпечення за 2022-2023 роки ОСОБА_1 та архівною відомістю № 1 за період з січня 2022 року по квітень 2023 року ОСОБА_1 позивачу в лютому 2023 року на підставі наказу від 03.02.2023 № 56-ОС виплачено додаткову винагороду 30000 у розмірі 30000,00 грн за 31 день січня 2023 року; на підставі наказу від 08.02.2023 № 64-ОС виплачено додаткову винагороду 70000 у розмірі 13548,39 грн за 6 днів січня 2023 року.
06.04.2023 за № 25/2498/23-вих. ІНФОРМАЦІЯ_8 надано відповідь на адвокатський запит адвоката Вікторії Задорожної від 04.04.2023 № 25/2498-23-вих., в якій зазначено, що збільшена додаткова винагорода позивачу не нараховувалась у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують час безпосередньої участі позивача у бойових діях.
Спір у цій справі стосується невиплати позивачу збільшеної до 100000 грн додаткової винагороди відповідно до Постанови № 168 в розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за грудень 2022 року.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державну прикордонну службу України.
Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
За приписами частини другої статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною четвертою статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні постановлено ввести воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Строк дії воєнного стану в Україні був продовжений з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента від 14 березня 2022 року №133/2022, надалі іншими Указами цей строк продовжений до сьогоднішнього дня.
Одночасно із введенням воєнного стану, з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, Указом Президента України № 69/2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Цим же Указом надано доручення Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.
На виконання вказаних Указів № 64/2022 і № 69/2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 168, якою, серед іншого, передбачив на період дії воєнного стану виплату для військовослужбовців додаткової винагороди.
Так, відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (у редакції зі змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 271, від 22 березня 2022 року № 350, від 01 квітня 2022 року № 400) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка», виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168» (далі - Постанова № 793) до Постанови № 168 були внесені зміни, відповідно до яких: у пункті 1 в абзаці першому слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць»; доповнено постанову пунктом 2-1 такого змісту: « 2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.».
На підставі пункту 2-1 Постанови № 168 Адміністрація Держприкордонслужби видала Наказ №392/0/81-22-АГ, який був уведений в дію з 01 серпня 2022 року та діяв до набрання чинності 01 грудня 2022 року Наказу № 628/0/81-22-АГ.
Саме цими наказами на виконання положень Постанови № 168 визначено і порядок, і умови виплати відповідної винагороди, в тому числі визначено вичерпний перелік документів, необхідних для її нарахування та виплати.
У пункті 2 Наказу №392/0/81-22-АГ конкретизовано за здійснення яких заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, військовослужбовцям, які проходять службу в органах Держприкордонслужби, додаткова винагорода збільшується до 100000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі:
бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;
бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;
бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;
бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;
бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;
бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;
бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.
Пунктом 4 Наказу № 392/0/81-22-АГ визначено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:
бойового наказу (бойового розпорядження);
журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.
Згідно з пунктом 5 Наказу № 392/0/81-22-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.
Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця.
У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу.
Відповідно до пункту 10 Наказу № 392/0/81-22-АГ облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та підготовку проєкту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покладено на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій.
Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.
Згідно з пунктом 12 Наказу № 392/0/81-22-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).
До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 000 грн на місяць, в обов'язком порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.
Аналогічного змісту положення містяться і в Наказі № 628/0/81-22-АГ, який дещо змінив перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 Постанови № 168, проте залишився незмінним перелік документів для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців, у тому числі відряджених, у таких бойових діях або заходах.
З аналізу наведених норм законодавства випливає, що військовослужбовцям Держприкордонслужби на період дії воєнного стану щомісячно виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000,00 грн, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Для виплати військовослужбовцям додаткової винагороди у збільшеному до 100 000,00 грн розмірі, їхня безпосередня участь у бойових діях та заходах повинна бути підтвердженою документально, про що свідчить зміст Наказів № 392-/0/81-22-АГ та №628/0/81-22-АГ.
З наведеного можна виснувати, що перебування військовослужбовця в районі ведення бойових дій саме по собі не є достатньою підставою для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100 000,00 грн на місяць, передбаченої Постановою №168. Ключовою умовою для здійснення виплати такої додаткової винагороди є виконання військовослужбовцем спеціальних бойових завдань та заходів, які у розумінні Постанови № 168 означають «безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» та підтвердження цих обставин відповідними документами.
Верховний суд, направляючи справу на новий розгляд, зазначив: «У вимірі спірних правовідносин суд першої інстанції обґрунтовано констатував, що сукупність таких документів, як бойове розпорядження, рапорти про виплату додаткової винагороди за жовтень від 01 листопада 2022 року та за листопад 2022 року від 01 грудня 2022 року, а також довідка ВЧ НОМЕР_1 від 20 січня 2023 року №4473, підтверджують безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії протягом періоду з 01 жовтня 2022 року по 30 листопада 2022 року.
Ураховуючи наведене, Верховний Суд уважає, що суд апеляційної інстанції скасував законне рішення суду першої інстанції, який дійшов по суті правильного висновку про доведеність обставин безпосередньої участі позивача у період з 01 жовтня 2022 року по 30 листопада 2022 року у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області, що дає підстави для виплати йому за цей період додаткової винагороди у збільшеному до 100000,00 грн розмірі.
Однак, суд першої інстанції помилково не врахував, що до правовідносин щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби, передбаченої Постановою №168, підлягають застосуванню накази Адміністрації Держприкордонслужби №392/0/81-22-АГ та №628/0/81-22-АГ. Також суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про наявність підстав для задоволення позову за період з 01 по 12 грудня 2022 року, з 17 по 31 грудня 2022 року. Зокрема, суд першої інстанції не перевірив чи підтверджується участь позивача у відповідних діях або заходах вказаною довідкою ВЧ НОМЕР_1 від 20 січня 2023 року №4473 за вказаний період у сукупності з іншими доказами у справі».
Щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у спірному періоді, суд зазначає таке.
У розумінні частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У зв'язку з цим будь-які дані, на підставі яких суд може встановити факт безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій, є доказом такої участі військовослужбовця.
Постановою № 168 не визначені конкретні форми документів, якими має підтверджуватися безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Перелік таких документів визначений у пунктах 4, 5 Наказу № 392-АГ та пунктах 3, 7 Наказу № 628-АГ, а саме: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій, рапорт (донесення) про участь військовослужбовця у бойових діях; у виконанні бойових (спеціальних) завдань; довідка про безпосередню участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цих Наказів.
Отже, підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах здійснюється на підставі комплексу інформації, наявної у відповідних документах, а перелік підтверджуючих документів допускає альтернативність і не зведений винятково до їхньої сукупності (постанова Верховного Суду від 23 травня 2024 року у справі № 360/334/23).
Окрім того, за правовою позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, у постанові від 06 червня 2024 року у справі № 200/706/23 підтвердженням безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах може бути навіть довідка командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець.
Згідно із довідкою військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року № 4473 солдат ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області, зокрема, з 01.12.2022 по 12.12.2022, з 17.12.2022 по 31.12.2022. Підстава видачі довідки бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби від 16.09.2022 №165 (гриф).
Також судом встановлено, що безпосередня участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у грудні 2022 року підтверджена рапортами начальника відділу прикордонної служби №2 В.Вальчука від вх.№6 від 01 січня 2023 року та рапортом вих.№2195 від 22.12.2022, який листом Військової частини НОМЕР_2 від 26.12.2022 № 22/5480-22-Вих скерований відповідачу.
Відповідно, військова частина НОМЕР_10 , в якій позивач проходить військову службу, повинна була врахувати направлені їй упродовж спірного періоду рапорти з клопотанням начальника відділу прикордонної служби №2 про виплату особовому складу відділу додаткової грошової винагороди, як і зазначені у них підстави для такої виплати.
Вказана в них інформація в комплексі підтверджує безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії протягом спірного періоду, а отже й право позивача на виплату додаткової винагороди у збільшеному розмірі за спірні періоди.
Аналогічний за змістом правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 08 серпня 2024 року у справі № 360/1015/23 та від 08 серпня 2024 року по справі №280/2754/23.
Твердження відповідача, що вказана довідка не відповідає формі, наведеній у додатках 1 до Наказу № 392-АГ та Наказу № 628-АГ, суд вважає неприйнятними, оскільки недотримання форми довідки жодним чином не нівелює відображену у ній інформацію про участь позивача у відповідних діях та заходах.
Посилання відповідача про невідповідність довідки від 20 січня 2023 року № 4473 вимогам Наказу № 628-АГ (не зазначені відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 Наказу № 628-АГ), а також відсутність повного пакету підтверджуючих документів, визначеного пунктом 4 Наказу № 392-АГ та пунктом 3 Наказу № 628-АГ, то суд відхиляє їх як безпідставні.
Як вже зазначав суд раніше, згідно з пунктом 4 Наказу № 392-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах здійснюється на підставі комплексу інформації, наявної у відповідних документах, а відповідно до пункту 3 Наказу № 628-АГ перелік підтверджуючих документів допускає альтернативність і не зведений винятково до їхньої сукупності.
Суду відповідачем не надано жодних доказів, що вказана у вище описаній довідці від 20 січня 2023 року № 4473 та рапортах, складених начальником відділу прикордонної служби № 2 за грудень 2022 року, інформація про безпосередню участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення відповідних заходів, є недостовірною.
Що стосується ненаправлення військовою частиною НОМЕР_2 визначених пунктом 4 наказу № 392-АГ документів відповідачу, в тому числі і рапорту за грудень 2022 року, то недотримання органами Держприкордонслужби вимог стосовно обміну інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів чи наявність окремих недоліків документів, складених уповноваженими особами, не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця (постанова Верховного Суду від 28 червня 2024 року у справі № 200/619/23), як і не свідчить про відсутність в останнього права на таку винагороду (пункт 48 постанови Верховного Суду від 21 березня 2024 року у справі № 560/3159/23 та пункт 81 постанови Верховного Суду від 23 травня 2024 року у справі № 360/334/23).
Щодо безпосереднього перебування позивача в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення заходів, судом з заяв по суті справи та вищеописаних доказів встановлено, що в період з 28 вересня 2022 року по 20 січня 2023 року позивач перебував в оперативному підпорядкуванні Військової частини НОМЕР_2 на території Чернігівської області.
Вказана обставина сторонами визнається, у суду відсутні обґрунтовані сумніви щодо достовірності цієї обставини, тому відповідно до частини першої статті 78 КАС України така обставина є звільненою від доказування.
Відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 жовтня 2022 року № 262 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 01 листопада 2022 року № 282 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 грудня 2022 року № 311 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область в період з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року, з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року та з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.
Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04 жовтня 2022 року № 71/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», 04 листопада 2022 року № 81/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 05 грудня 2022 року № 94/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» та від 03 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» визначено врахувати в організації виконання завдань органами Державної прикордонної служби України під час участі з відбиття збройної агресії Російської Федерації проти України такі райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року: Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська та Одеська області, акваторія Чорного та Азовського морів у межах територіальних вод України.
Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04 жовтня 2022 року № 72/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 06 листопада 2022 року № 83/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 06 грудня 2022 року № 96/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» та від 04 січня 2023 року № 105/0/8-23-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» визнано такі органи (підрозділи) Державної прикордонної служби України, які відповідно до розпоряджень (наказів, директив) Адміністрації Держприкордонслужби включені до складу угруповань військ (сил) Збройних Сил України з відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій у період з 01 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року.
Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року № 26 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область не визначена районом ведення воєнних (бойових дій) з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року.
Суд зауважує, що з вищенаведених положень статті 1 Закону № 1932-ХІІ слідує, що саме до повноважень Головнокомандувача Збройних Сил України належить визначення території України, на якій впродовж певного часу ведуться та/або можуть вестися воєнні (бойові) дії, - території ведення воєнних (бойових) дій.
Отже, судом встановлено, що зміст наказів Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 01 жовтня 2022 року №262, від 01 листопада 2022 року № 282, від 02 грудня 2022 року № 311 та від 02 січня 2023 року № 1 вказує на включення всієї території Чернігівської області до районів ведення воєнних (бойових) дій з 01 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року включно.
Оскільки за наказами Головнокомандувача Збройних Сил України територія всієї Чернігівської області з 01 вересня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно була визначена територією ведення воєнних (бойових) дій, а позивач брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, тому суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань з 01 по 12 грудня 2022 року, з 17 по 31 грудня 2022 року - 27 діб. Відповідно, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неповного нарахування та виплати позивачу збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 27 діб 2022 року;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100000,00 грн додаткову винагороду за 27 діб грудня 2022 року.
Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, то суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі Проніна проти України зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення Бендерський проти України, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.
Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог із самостійним обранням належного способу захисту порушених прав.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України Про судовий збір звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Мандрики Владислава Володимировича в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 27 діб грудня 2022 року.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100000,00 грн додаткову винагороду за 27 діб грудня 2022 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Захарова