21 січня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/6392/24
Суддя Кіровоградського окружний адміністративний суду Притула К.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом і просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо незарахування до страхового стажу для пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 10.05.2024 періодів пільгового стажу шахтаря з підземними умовами праці по списку №1 в повному розмірі відповідно до даних довідки Новокостянтинівської шахти ДП «Схід ГЗК» №09-06/904 від 21.03.2024, а також незарахування окремих періодів його участі в антитерористичній операції з 30.08.2014 по 09.10.2014, з 23.12.2014 по 24.02.2015, а також у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 14.06.2018 по 27.09.2018, з 13.10.2018 по 27.12.2018, як пільгового стажу шахтаря згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. З ст. 114 Закону №1058-ІУ в кратному розмірі, і відповідно - нездійсненні перерахунку його пенсії в розмірі, передбаченому ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.1 ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до страхового стажу для пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) періоди проходження ним військової служби з 15.08.2014 по 29.08.2014, з 10.10.2014 по 22.12.2014, з 25.02.2015 по 17.09.2015, з 30.05.2018 по 13.06.2018, з 28.09.2018 по 12.10.2018, з 27.06.2019 по 20.03.2024 як стаж шахтаря з підземними умовами праці по списку №1 згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. З ст. 114 Закону №1058-ІУ в повному розмірі у звичайному обчисленні, а періоди з 30.08.2014 по 9.10.2014, з 23.12.2014 по 24.02.2015, з 14.06.2018 по 27.09.2018, з 13.10.2018 по 27.12.2018 - як стаж шахтаря з підземними умовами праці по списку №1 згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. З ст. 114 Закону №1058-ІУ - в кратному розмірі як три місяці стажу шахтаря за один місяць служби;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 21.03.2024 перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.1 ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог вказано про те, що при призначені пенсії за віком відповідачем не було враховано до його страхового стажу для пенсії, окремі періоди проходження служби та участі в АТО, як пільговий стаж шахтаря в розумінні ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.3 ст. 114 Закону № 1058- ІV, також не було враховано в кратному розмір періоди служби позивача, коли він брав участь в антитерористичній операції, до його пільгового стажу шахтаря, що позбавляє позивача права на пенсію в розмірі, передбаченому ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Позивач вважає дані дії протиправними та просить позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву (а.с.48-49).
15.10.2020 (вх. № 22271/20) до суду головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надано відзив на позовну заяву, в якому представником відповідача зазначено, що позовні вимоги не визнаються та просить відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до частини третьої статті 114 Закону, з 21.03.2024.
Обчислення пенсії було проведено з урахуванням страхового стажу 36 років 3 місяці 17 днів, у тому числі: стаж на підземних роботах за Списком №1-7 років 11 місяців 26 днів; військова служба в особливий період - 6 років 2 місяці 6 днів.
Коефіцієнт страхового стажу, обчислений відповідно до статті 25 Закону, становив 0,36250.
10.05.2024 Позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подано заяву про допризначення пенсії у зв'язку з наданими додатковими документами. Вказана заява опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, за результатами опрацювання якої до стажу позивача за Списком № 1 (шахтарі) зараховано військову службу в особливий період з 15.08.2014 по 17.09.2015 та з 30.05.2018 по 27.12.2018. Після проведеного перерахунку страховий стаж склав 37 років 8 місяців 21 день, в тому числі; стаж на підземних роботах за Списком № 1 - 9 років 7 місяців 21 день; військова служба в особливий період - 4 роки 6 місяців 5 днів за період (з 27.06.2019 по 20.03.2024).
Під час розгляду звернення та за результатами перевірки електронної пенсійної справи встановлено, що при призначенні пенсії стаж, за період з 15.08.2014 по 17.09.2015 помилково занесено з особливістю "військова служба в особливий період" при відсутності довідки про грошове забезпечення за зазначений період. За результатами перерахунку пенсії, проведеного на підставі заяви від 10.05.2024, до стажу на підземних роботах за Списком № 1 помилково зараховано періоди військової служби по мобілізації з 15.08.2014 по 17.09.2015 та з 30.05.2018 по 27.12.2018.
За даних обставин, пенсійну справу гр. ОСОБА_1 приведено у відповідність з 21.03.2024.
Після приведення пенсійної справи у відповідність, обчислення розміру пенсії проведено з урахуванням страхового стажу 36 років 8 місяців 22 дні, в тому: стаж на підземних роботах за Списком №1 - 8 років; військова служба в особливий період - 4 роки 8 місяців 15 днів.
02.10.2024 (вх.№ 25128/24) на адресу суду Головним управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надано пояснення, відповідно до якого позовні вимоги не визнаються та просить відмовити в їх задоволення. В обґрунтування своєї позиції зазначено, що право на обчислення пенсії позивача в мінімальному розмірі, визначеному статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" відсутнє, оскільки підземний стаж роботи за Списком № 1 становить менше 15 років.
Для можливого збільшення розміру пенсійної виплати та зарахування до страхового стажу військової служби в особливий період з 15.08.2014 по 17.09.2015, позивачу необхідно надати довідку про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.02.2021 № 3-1.
Пенсія призначена та виплачується у відповідності до вимог чинного законодавства.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 працював за професією шахтаря з 3.07.1995 по 14.02.1996 - на Смолінській шахті ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», що є підприємством з видобутку уранових руд, за професією «учень прохідника підземний» з повним робочим днем в підземних умовах у шахті; 0 років 7 місяців 12 днів по списку №1 розділ І підрозділ 1 позиція 1010100а, затв. постановою КМУ №162 від 11.03.1994, що підтверджується довідкою Смолінської шахти ДП «СхідГЗК» №17-48/466 від 25.03.2024 (а.с.22).
З 20.08.2009 по даний час позивач працює на Новокостянтинівській шахті ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», що є підприємством з видобутку уранових руд, за професією «дорожньо-колійний робітник» на підземній дільниці будівельно- монтажних робіт з повним робочим днем в підземних умовах у шахті; всього з вирахуванням окремих періодів 14 років 4 місяці 9 днів по списку №1 розділ І підрозділ 1 позиція п. 1.1а, затв. постановою КМУ №36 від 16.01.2003 та список №1 розділ 1 підрозділ 1, затв. постановою КМУ №461 від 24.06.2016, що підтверджується довідкою Новокостянтинівської шахти ДП «СхідГЗК» №09- 06/904 від 21.03.2024 (а.с.18-19).
ОСОБА_1 в періоди з 15.08.2014 по 17.09.2015, з 30.05.2018 по 27.12.2018, з 27.06.2019 по даний час перебував на військовій службі, на яку був призваний по мобілізації, про що зазначено в довідці Новокостянтинівської шахти ДП «СхідГЗК» №09-06/904 від 21.03.2024. Даний період роботодавцем зараховано до пільгового стажу позивача як стаж шахтаря по списку №1 розділ І «Гірничі роботи», ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Позивач є учасником бойових дій.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягнувши 50 річного віку, 22.03.2024 позивач звернувся до органів ПФУ із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах згідно ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На підставі поданої заяви позивачу призначено пенсію за віком з 21.03.2024.
З інформації у власному кабінеті на вебпорталі ПФУ позивач довідався, що до його страхового стажу для пенсії взагалі не було враховано окремі періоди проходження служби та участі в АТО як пільговий стаж шахтаря в розумінні ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV, також не було враховано в кратному розмірі періоди служби позивача, коли він брав участь в антитерористичній операції, до його пільгового стажу шахтаря, що позбавляє позивача права на пенсію в розмірі, передбаченому ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
10.05.2024 позивач звернувся до ГУПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії виду «допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами» і додав до заяви такі документи: довідка №756 від 27.10.2014 про те, що позивач виконував бойові завдання під час проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 30.08.2014 по 9.10.2014 (1 місяць 11 днів); довідка №301/9 від 24.02.2015 про те, що він дійсно безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, сувернітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 23.12.2014 по 24.02.2015 (2 місяці 2 дні); довідка №4930 від 27.12.2018 про те, що він з 14.06.2018 по 27.09.2018 (3 місяці 14 днів) та з 13.10.2018 по 27.12.2018 (2 місяці 15 днів) брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів; довідка №514/16 від 23.06.2015 про те, що з 19.05.2015 він перебував на військовій службі у військовій частині, яка входить до складу сил, що залучаються та беруть участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей; витяг з наказу №191 від 17.09.2015 (а.с.23-27).
Всього сумарно період безпосередньої участі позивача в АТО становить 9 місяців 12 днів.
Після проведеного перерахунку за його заявою від 10.05.2024 до його стажу по списку №1 з підземними умовами (шахтарі) період служби з 15.08.2014 по 17.09.2015 не було враховано взагалі, періоди з 31.05.2018 по 27.12.2018, з 27.06.2019 по 31.12.2023, з 1.01.2024 по 29.02.2024 зараховано як «Військова служба в особливий період», а періоди безпосередньої участі в АТО не зараховано до його стажу по списку №1 (шахтарі) в кратному розмірі як один місяць служби за три.
Позивач вважає протиправними дії Головного управління ПФУ в Полтавській області щодо незарахування за його заявою від 10.05.2024 до його страхового стажу для пенсії періодів пільгового стажу шахтаря з підземними умовами праці по списку №1 в повному розмірі (14 років 4 місяці 9 днів) відповідно до даних довідки Новокостянтинівської шахти ДП «Схід ГЗК» №09-06/904 від 21.03.2024, а також незарахування окремих періодів участі позивача в АТО з 30.08.2014 по 9.10.2014, з 23.12.2014 по 24.02.2015, а також у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 14.06.2018 по 27.09.2018, з 13.10.2018 по 27.12.2018, як пільгового стаж шахтаря згідно ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV в кратному розмірі як три місяці стажу шахтаря за один місяць служби, і відповідно - нездійсненні перерахунку його пенсії в розмірі, передбаченому ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.1 ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Не погодившись з даними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до частини першої статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частина третя статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 1 статті 26 Закону №1058 визначено умови призначення пенсії за віком, відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України від 09.07.2003 №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 114 Закону №1058-IV 1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За змістом частини п'ятої статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону №1058-IV).
Відповідно до частини третьої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
За змістом пункту в) частини третьої статті 56 Закону №1788-ХІІ до стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
За приписами статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637 в редакції на час спірних відносин), визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 зазначеного Порядку №637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За змістом пункту 6 Порядку №637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС;довідки архівних і військово-лікувальних установ. Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
Системний аналіз наведених норм права свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12 вересня 2022 року у справі №569/16691/16-а, від 20 лютого 2020 року у справі №415/4914/16-а, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 16 червня 2020 року у справі №682/967/17 та від 19 червня 2020 року у справі №359/2076/17.
У межах спірних правовідносинах позивачем заявлено позовні вимоги щодо не зарахування до пільгового стажу відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-IV періодів окремих періодів його участі в антитерористичній операції з 30.08.2014 по 9.10.2014, з 23.12.2014 по 24.02.2015, а також у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 14.06.2018 по 27.09.2018, з 13.10.2018 по 27.12.2018 до його стажу по списку № 1.
Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_2 від 14.02.1974, позивач з з 20.08.2009 по даний час - на Новокостянтинівській шахті ДП «Східний гірничо- збагачувальний комбінат», що є підприємством з видобутку уранових руд, за професією «дорожньо-колійний робітник» на підземній дільниці будівельно-монтажних робіт з повним робочим днем в підземних умовах у шахті; всього з вирахуванням окремих періодів 14 років 4 місяці 9 днів по списку №1 розділ І підрозділ 1 позиція п. 1.1а, затв. постановою КМУ №36 від 16.01.2003 та список №1 розділ 1 підрозділ 1, затв. постановою КМУ №461 від 24.06.2016, що підтверджується довідкою Новокостянтинівської шахти ДП «СхідГЗК» №09-06/904 від 21.03.2024.
Матеріалами справи підтверджено та не заперечено відповідачем, що позивачем разом із трудовою книжкою надавалась довідка про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.03.2024 №09-06/904, що видана Новоконстянтинівською шахтою державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», про те, що ОСОБА_1 , працює повний робочий день на Новоконстянтинівській шахті ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» і за період: з 28.08.2009 по 03.08.2010, з 06.08.2010 по 30.10.2010, з 01.11.2010 по 03.05.2011, з 06.05.2011 по 31.08.2011, з 03.09.2011 по 18.06.2012, з 21.06.2012 по 03.09.2012, з 06.09.2012 по 18.11.2012, з 21.11.2012 по 16.01.2013. з 19.01.2013 по 17.03.2013, з 21.03.2013 по 08.05.2013, з 07.05.2013 по 28.08.2013, з 31.08.2013 по 13.11.2013, з 16.11.2013 по 02.03.2014, з 06.03.2014 по 19.03.2014, з 22.03.2014 по 24.07.2014, з 26.07.2014 по 11.08.2014, з 14.08.2014 по 17.02.2016, з 19.02.2016 по 28.02.2016, з 01.03.2016 по 21.03.2016, з 24.03.2016 по 25.05.2016, з 28.05.2016 по 22.08.2016, з 24.08.2016 по 05.09.2016, з 13.09.2016 по 21.09.2016, з 08.10.2016 по 13.11.2016, з 17.11.2016 по 12.06.2017, з 15.06.2017 по 12.10.2017, з 14.10.2017 по 01.01.2019, з 03.01.2019 по 17.02.2019, з 19.02.2019 по 19.05.2019, 25.05.2019 по 20.03.2024 (дату видання довідки) у виробництві «Гірничі роботи» була безпосередньо зайнята повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку уранової рули за професією, «дорожньо-колійний робітник» на підземній дільниці Будівельно-монтажних робіт, що передбачено: Списком № 1 розділом 1 підрозділом 1 пунктом 1.1а затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. №36 та Списком №1 розділом 1 підрозділом 1 затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016р. № 461, ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», дія якого поширюється на працівників, які видобувають уранові руди та зайняті на підземних роботах повний робочий день, та відпрацювала за зазначений період повний робочий день на підземних роботах - 14 років 04 місяці 09 днів (станом на час видачі довідки)
В додаткових відомостях даної довідки зазначено:
- « 25.07.2014, 12-13.08.2014, 18.02.2016, 29.02.2016, 23.03.2016, 23.08.2016, 06-12.09.2016, 22.09-07.10.2016, 13-14.06.2017, 02.01.2019, 20-24.05.2019 - був відсутній на роботі з причини виконання державного обов'язку»;
- «в періоди з 15.08.2014 до 17.09.2015, з 30.05.2018 до 27.12.2018 та з 27.06.2019 до 20.03.2024 - ОСОБА_1 перебував на військовій службі, на яку був призваний по мобілізації (був увільнений від роботи у зв'язку з призовом на військову службу із збереженням місця роботи) (відповідно ст.8 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян Україна на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах) (а.с.18-19).
Також, ОСОБА_1 було додатково надано: довідку №756 від 27.10.2014 про те, що позивач виконував бойові завдання під час проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 30.08.2014 по 9.10.2014 (1 місяць 11 днів); довідку №301/9 від 24.02.2015 про те, що він дійсно безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, сувернітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 23.12.2014 по 24.02.2015 (2 місяці 2 дні); довідку №4930 від 27.12.2018 про те, що він з 14.06.2018 по 27.09.2018 (3 місяці 14 днів) та з 13.10.2018 по 27.12.2018 (2 місяці 15 днів) брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів; довідку №514/16 від 23.06.2015 про те, що з 19.05.2015 він перебував на військовій службі у військовій частині, яка входить до складу сил, що залучаються та беруть участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей; витяг з наказу №191 від 17.09.2015 (а.с.23-27).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Суд звертає увагу, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим», Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та на час спірних відносин та розгляду справи не припинений.
З урахуванням викладеного, а також записів в трудовій книжці в частині спірного періоду, відомостей з довідки Новоконстянтинівська шахта Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від №09-06/904 від 21.03.2024, та відомостей зазначених у довідці наданої ВЧ НОМЕР_3 № 756 від 27.10.2014, довідці наданої пп В 0105 № 301/9 від 24.02.2015, довідці наданої ВЧ Польова пощта В 3500 №514/16 від 23.06.2015, довідці наданої ВЧ НОМЕР_4 № 4930 від 27.12.2018 та копії витягу з наказу командира військової частини польова пошта НОМЕР_5 (по стройовій частині) № 191 від 17.09.2015 у їх сукупності, підтверджено зайнятість позивача на час призову на військову службу по мобілізації шахтаря з підземними умовами праці з повним робочим днем на підземних роботах з видобутку уранової руди за професією, «дорожньо-колійний робітник» на підземній ділянці Будівельно-монтажних робіт, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, та проходження позивачем військової служби періодів, зокрема його участі в антитерористичній операції з 30.08.2014 по 9.10.2014, з 23.12.2014 по 24.02.2015, а також у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 14.06.2018 по 27.09.2018, з 13.10.2018 по 27.12.2018.
Разом з цим, як вбачається з розрахунку страхового стажу з урахуванням особливостей трудової діяльності та перетину періодів (номер ПС 111450003189) на дату звернення 22.03.2024, періоди проходження військової служби в особливий період з 30.08.2014 по 09.10.2014. з 23.12.2014 по 24.02.2015 не зараховано до пільгового стажу позивача, а періоди з 14.06.2018 по 27.09.2018, з 13.10.2018 по 27.12.2018, хоч і зараховані до пільгового стажу позивача (Список №1 підземні роботи, професії за постановою №202), однак одинарному розмірі, тобто без урахування пільгового обрахунку (кратності).
Суд вважає неправомірним зарахування відповідачем до пільгового стажу спірних періодів служби без пільгового обчислення у кратному розмірі.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється за Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі Закон №2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
За змістом абзацу 2 частини першої статті 8 Закону №2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/2607 відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530).
За змістом підпункту 1) пункту 2.3 розділу 2 Положення № 530 при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу) - один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; інші періоди, зазначені в підпункті «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами).
Відповідно до підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів - один місяць служби за три місяці.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
При цьому, загальний період мобілізації підлягає зарахуванню до пільгового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі.
Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом в постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.
Зважаючи на те, що у зв'язку із загальною мобілізацію позивач був призваний на військову службу з посади дорожньо-колійного робітника на підземній дільниці Будівельно-монтажних робіт з видобутку уранової руди з повним робочим днем в шахті та згідно із довідками приймав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України, не зарахування позивачу вищезазначених вказаних періодів військової служби до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у кратному обчисленні із розрахунку один місяць служби за три місяці є протиправним.
Стосовно вимоги про зобов'язання відповідача здійснити з 21.03.2024 перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.1 ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.
Закон України “Про підвищення престижності шахтарської праці» від 09.09.2008 року №345-VI (далі Закон №345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до ст.1 Закону №345-VI дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
У Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461 (далі Список №1). у розділі 1 «Гірничі роботи» зазначені нижче перераховані посади, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах:
1. Працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах (ч. 1 підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень»);
Відповідно до ст.8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Також, згідно з абз.3 ч.1 ст.28 Закону №1058-ІV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналіз наведеної норми свідчить, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону № 345-VI така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Верховний Суд у постановах від 20.11.2018 у справі № 345/4616/16, від 06.02.2019 у справі № 345/4570/16-а, від 05.12.2019 у справі № 345/4462/16-а від 05.12.2019 та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком N 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Суд зазначає, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 7, 5 років для жінок за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Суд зауважує, що статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року у справі № 345/763/17.
Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Така правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі № 205/8712/16-а.
При цьому, виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 6 липня 2023 року у справі № 200/5813/20-а, від 18 квітня 2019 року у справі № 392/17/17, від 29 грудня 2021 року у справі № 345/2562/17, від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17, від 31 березня 2020 року у справі № 459/245/17.
Отже, дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Як вже встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 21.03.2024 позивачу призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсію обчислено при страховому стажі 36 років 08 місяців 22 дні, в тому числі: стаж на підземних роботах за Списком № 1 (шахтарі) - 8 років; військова служба в особливий період - 4 роки 8 місяців 15 днів.
Однак, згідно даних довідок Смолінської та Новокостянтинівської шахт ДП «Схід ГЗК» №17- 48/466 від 25.03.2024 та №09-06/904 від 21.03.2024 пільговий стаж шахтаря з підземними умовами по списку №1 позивача становить сумарно 14 років 11 місяців 21 день.
Згідно даних довідок №756 від 27.10.2014, №301/9 від 24.02.2015, №4930 від 27.12.2018 період безпосередньої участі позивача в АТО складає 9 місяців 12 днів.
Отже, при зарахуванні періодів участі позивача в АТО в кратному розмірі до його пільгового стажу шахтаря з підземними умовами по списку №1, такий становитиме більше 15 років, що дає позивачу право на призначення пенсії за віком в розмірі, передбаченому ст. 8 Закону № 345-VI та ч.1 ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак, суд зазначає, що згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії. Суд не може підміняти своїм рішенням компетенцію уповноваженого органу державної влади, через що вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії також задоволенню не підлягають.
Позовні вимоги в частині зобов'язання «здійснити перерахунок пенсії» не підлягають задоволенню, оскільки є такими, що заявлені на майбутнє. Позаяк, на час розгляду справи повторний розгляд заяви про призначення пенсії ще здійснено. Водночас, судовому захисту підлягають лише реально порушені права, захист непорушених прав не узгоджується із завданням та принципами адміністративного судочинства України.
З урахуванням зазначеного, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення та перерахування пенсії, суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до його страхового стажу періоди проходження військової служби з 15.08.2014 по 29.08.2014, з 10.10.2014 по 22.12.2014, з 25.02.2015 по 17.09.2015, з 30.05.2018 по 13.06.2018, з 28.09.2018 по 12.10.2018, з 27.06.2019 по 20.03.2024 як стаж шахтаря з підземними умовами праці по списку №1 згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV в повному розмірі у звичайному обчисленні, а періоди з 30.08.2014 по 9.10.2014, з 23.12.2014 по 24.02.2015, з 14.06.2018 по 27.09.2018, з 13.10.2018 по 27.12.2018 як стаж шахтаря з підземними умовами праці по списку №1 згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV - в кратному розмірі як три місяці стажу шахтаря за один місяць служби, та здійснити перерахунок пенсії позивача в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.1 ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 21.03.2024 з урахуванням правової позиції, викладеної у цьому рішенні.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачами доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з частиною 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір від сплати судового збору звільнений».
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ: 13967927, 36000, м. Полтава, вул. Гоголя, 34), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо незарахування до страхового стажу для призначення пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 10.05.2024 періодів пільгового стажу шахтаря з підземними умовами праці по списку №1 в повному розмірі відповідно до даних довідки Новокостянтинівської шахти ДП «Схід ГЗК» №09-06/904 від 21.03.2024, а також незарахування окремих періодів його участі в антитерористичній операції з 30.08.2014 по 9.10.2014, з 23.12.2014 по 24.02.2015, а також у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 14.06.2018 по 27.09.2018, з 13.10.2018 по 27.12.2018, як пільгового стажу шахтаря згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 3 ст. 114 Закону України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в кратному розмірі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до страхового стажу для пенсії ОСОБА_1 періоди проходження ним військової служби з 15.08.2014 по 29.08.2014, з 10.10.2014 по 22.12.2014, з 25.02.2015 по 17.09.2015, з 30.05.2018 по 13.06.2018, з 28.09.2018 по 12.10.2018, з 27.06.2019 по 20.03.2024 як стаж шахтаря з підземними умовами праці по списку №1 згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 3 ст. 114 Закону України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в повному розмірі у звичайному обчисленні, а періоди з 30.08.2014 по 9.10.2014, з 23.12.2014 по 24.02.2015, з 14.06.2018 по 27.09.2018, з 13.10.2018 по 27.12.2018 - як стаж шахтаря з підземними умовами праці по списку №1 згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 3 ст. 114 Закону України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - в кратному розмірі як три місяці стажу шахтаря за один місяць служби.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву від 21.03.2024 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.1 ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА