Рішення від 22.01.2025 по справі 280/10323/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2025 року Справа № 280/10323/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС),

Головного управління Національної поліції в Запорізькій області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст і підстави позовних вимог.

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) (далі - відповідач 1), Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі - відповідач 2), у якій позивач просить суд:

1) визнати протиправними дії відповідача 1 щодо відмови у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (доручень Кабінету Міністрів України від 29.06.2022 № 16355/0/1-22 та від 08.07.2022 № 16355/0/1-22) в розрізі всіх складових в тому числі із зазначенням надбавок за специфічні умови проходження служби, премій за посадою помічник начальника міського відділу - оперативний черговий чергової частини штабу міського відділу, звання (майор), вислуги - 26 років та ін. доплати (надбавки передбачені законодавством), необхідних для здійснення обчислення та перерахунку пенсії;

2) зобов'язати відповідача 1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 01.03.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (доручень Кабінету Міністрів України від 29.06.2022 № 16355/0/1-22 та від 08.07.2022 № 16355/0/1-22) в розрізі всіх складових в тому числі із зазначенням надбавок за специфічні умови проходження служби, премій за п осадою помічник начальника міського відділу - оперативний черговий чергової частини штабу міського відділу, звання (майор), вислуги - 26 років та ін. доплати (надбавки передбачені законодавством) необхідних для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивача.

3) визнати протиправною бездіяльність відповідача 2, яка полягає у не підготовці та не наданні позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (доручень Кабінету Міністрів України від 29.06.2022 № 16355/0/1-22 та від 08.07.2022 № 16355/0/1-22) в розрізі всіх складових в тому числі із зазначенням надбавок за специфічні умови проходження служби, премій за посадою помічник начальника міського відділу - оперативний черговий чергової частини штабу міського відділу, звання (майор), вислуги - 26 років та ін. доплати (надбавки передбачені законодавством) необхідних для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивача;

4) зобов'язати відповідача 2 підготувати та надати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 01.03.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (доручень Кабінету Міністрів України від 29.06.2022 № 16355/0/1-22 та від 08.07.2022 № 16355/0/1-22) в розрізі всіх складових в тому числі із зазначенням надбавок за специфічні умови проходження служби, премій за посадою помічник начальника міського відділу - оперативний черговий чергової частини штабу міського відділу, звання (майор), вислуги - 26 років та ін. доплати (надбавки передбачені законодавством) необхідних для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ), та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Звернувшись до відповідача із заявою про оформлення та видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХП з урахуванням положень статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, позивач отримав відмову з огляду на відсутність на те підстав. Вказані дії відповідача 1 позивач вважає протиправними та такими, що порушують його конституційне право на соціальний захист та належне пенсійне забезпечення. Позивач зауважує, що на виконання доручення КМУ від 29.06.2022 № 16355/0/1-22, та від 08.07.2022 № 16355/0/1-22 з 01.02.2023 було підвищено рівень соціального захисту у тому числі поліцейських та збільшено розмір щомісячного (основного) грошового забезпечення. Крім того, позивач вказує на бездіяльності відповідача 2 щодо ненадання позивачу у встановлені Законом України «Про звернення громадян» строки відповіді на звернення щодо підготовки та видачі довідки. Просить позов задовольнити у повному обсязі.

ІІ. Виклад позицій інших учасників справи.

03.12.2024 надійшли пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, у яких зазначено про необхідність застосування шестимісячного строку звернення до суду. Зауважено, що Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку. У зв'язку зі скасуванням в судовому порядку пункт 4 Постанови №704 підлягає застосуванню у первісній редакції, відповідно до якої розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. При цьому, для вирішення питання про наявність у позивача права на отримання довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 необхідно встановити, чи відбулось зростання розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

05.12.2024 судом отриманий відзив на позовну заяву Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), у якому зазначено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.06.2024 № 432 регіональним сервісним центрам надано повноваження лише з розгляду звернень про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди та надання роз'яснень згідно чинного законодавства. Абзацом першим пункту 3 постанови № 103 було визначено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Відповідно до пункту 2 наказу МВС України від 22.04.2024 № 259 до регіонального сервісного ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) ОСОБА_1 не звертався щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року. 06.09.2023 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області із заявою про виготовлення йому оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2023. Зазначена заява Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області супровідним листом від 13.09.2024 № 30-Л/05/29-24 була направлена до регіонального сервісного центру. Доводи позивача є помилковими, що з 1 березня 2023 року за посадою, з якої він звільнений на пенсію (помічник начальника міського відділу - оперативний черговий чергової частини штабу Мелітопольського міського відділу ГУМВС України в Запорізькій області), збільшилися розміри щомісячних надбавок та премій на підставі доручень Кабінету Міністрів України від 29.06.2022 № 16355/0/1-22 та від 08.07.2022 № 16355/0/1-22, так як зазначенні доручення не впливають на розмір пенсії позивача та не можуть бути підставою для проведення перерахунку пенсії, оскільки стосувалися умов здійснення виплат додаткової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168, а не складових грошового забезпечення поліцейського, передбачених Постановою № 988. На підставі зазначеного просить відмовити у задоволенні позову.

09.12.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), у якому відповідач зазначає, що розмір грошового забезпечення поліцейських, складові такого грошового забезпечення, в тому числі основні та додаткові його види, врегульовано правовими нормами постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 3 від 11.01.2017 року. Також вказує про безпідставність врахування доручень Кабінету Міністрів України від 29.06.2022 № 16355/0/1-22 та від 08.07.2022 № 16355/0/1-22. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

09.12.2024 судом також отримана відповідь на відзив, у якій представник позивача зазначає, що Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) є уповноваженим в даному випадку на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Вважає, що оскільки пункт 3 Постанови № 103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення визнано протиправним рішенням суду у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019, а позивач з 01.12.2019 звернувся вперше до відповідного уповноваженого органу із заявою про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2023 з метою перерахунку пенсії, тому останній має право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами № 988, № 260 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ. Наполягає на задоволенні позовних вимог.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 11.11.2024 суд залишив позовну заяву без руху на підставі статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та надав позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви від дня одержання вказаної ухвали суду у спосіб подання до суду доказів сплати судового збору в сумі 1937,92 або документів, які підтверджують підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір».

Ухвалою від 25.11.2024 суд відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін; залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

IV. Фактичні обставини справи, встановлені судом.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області із заявою, у якій просив підготувати та надати для пред'явлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (доручень Кабінету Міністрів України від 29.06.2022 № 16355/0/1-22 та від 08.07.2022 № 16355/0/1-22) в розрізі всіх складових, в тому числі, із зазначенням надбавок за специфічні умови проходження служби, премій за посадою помічник начальника міського відділу - оперативний черговий чергової частини штабу міського відділу, звання, вислуги - 26 років та ін. доплати (надбавки передбачені законодавством) необхідних для здійснення обчислення та перерахунку пенсії.

Листом Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) від 07.10.2024 № 31/29/31/Л-2764-2744-2024 позивачу роз'яснено, що тільки за умови прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про перерахунок пенсій, надходження від головних управлінь Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, уповноважені органи силових структур готують довідки про розмір грошового забезпечення. Інших підстав для виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення та направлення їх до органів Пенсійного фонду України Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України від 13.02.2008 № 45, не передбачено. Звернуто увагу, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.06.2024 № 432 регіональним сервісним центрам Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС) надано повноваження лише з розгляду звернень про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди та надання роз'яснень згідно чинного законодавства. Повноваженнями щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на інші дати, зокрема, станом на 01.03.2023 регіональний сервісний центр МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філії ГСЦ МВС) не наділені.

Вважаючи протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) щодо відмови у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2023 та бездіяльність Головного управління Національної поліції в Запорізькій області щодо непідготовки та ненадання вказаної довідки, необхідної для здійснення обчислення та перерахунку пенсії, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

V. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон № 2262-ХІІ.

Відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а умови і порядок проведення такого перерахунку законодавцем делеговано Кабінету Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) .

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII прийняв постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі - Постанова № 103), пунктом 3 якої встановив перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 року, № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Також пунктом 6 Постанови № 103 було внесено зміни до Порядку № 45.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції та у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з цим, Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатка 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку № 45 до зазначених змін.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Також рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.

Тобто, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, отже з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Докази звернення до відповідача із проханням виготовити довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року у матеріалах справи відсутні, про що також зазначив у відзиві відповідач по справі, Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС).

Суть спору між сторонами зведена до наявності чи відсутності підстав, передбачених чинними законодавством, для проведення перерахунку пенсії позивача, призначеної відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ, станом на 01.03.2023, та наявності чи відсутності у відповідача обов'язку підготувати та видати безпосередньо позивачу довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Суд звертає увагу, що за приписами частини вісімнадцятої статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Разом з тим, позивач не врахував, що розмір грошового забезпечення поліцейських, складові такого грошового забезпечення, в тому числі основні та додаткові його види, врегульовано правовими нормами постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 3 від 11.01.2017.

Згідно із пунктом 1 Постанови № 988, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 3 Постанови № 988 затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Пунктом 5 Постанови № 988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу (надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі); 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

Водночас, після 11.01.2017 року жодних змін до вказаної Постанови №988 не вносилося, розмір грошового забезпечення поліцейських, складові такого грошового забезпечення, в тому числі основні та додаткові його види, не змінювалися.

У 2023 році Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення ані про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, ані рішення про збільшення грошового забезпечення поліцейських.

У свою чергу, суд наголошує, що збільшення розміру премії поліцейському за посадою, з якої звільнився позивач, передбаченої Постановою № 988, не є введенням нового додаткового виду грошового забезпечення для відповідної категорій осіб у розумінні частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, а відтак не зумовлює виникнення підстав для перерахунку пенсії.

Судом враховано, що у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду підтримала правовий висновок Верховного Суду України, визначивши, що накази внутрішніх відомств, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до частини третьої статті 63 Закону України № 2262.

Доводи позивача, що з лютого 2023 року за посадою, з якої він звільнений на пенсію, збільшилися розміри щомісячних премій на підставі доручень Кабінету Міністрів України від 29.06.2022 № 16355/0/1-22 та від 08.07.2022 № 16355/0/1-22, суд вважає помилковими, так як ці доручення не впливають на розмір пенсії позивача та не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, оскільки стосувалися умов здійснення виплат додаткової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168, а не складових грошового забезпечення поліцейського, передбачених постановою № 988.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 14.03.2023 у справі № 380/15276/21 дійшов висновку, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовця за аналогічною посадою, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, яку займав позивач на час звільнення зі служби, на підставі розпорядчих документів силових структур, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення військовослужбовців в цілому.

Збільшення розміру грошового забезпечення конкретного поліцейського за аналогічною посадою, яке зумовлено особистою участю такого поліцейського в загальний результат служби, не може розцінюватися як передбачена законодавством підстава для перерахунку пенсії позивачу.

Отже, не заперечуючи право позивача на перерахунок його пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі із урахуванням у його складі надбавки за особливості проходження служби та премії, суд зазначає, що їх розмір має бути обчислений за нормами, чинними станом на момент виникнення підстав для перерахунку пенсії, тобто станом на момент підвищення грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

При цьому судом не встановлено виникнення станом на березень 2023 року обставин, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії позивача, на підставі яких позивач просить зобов'язати відповідача видати довідку для перерахунку пенсії.

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для складання позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2023 року, у зв'язку з чим позовні вимоги до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області суд зазначає наступне.

Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України в особі Управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України згідно з пунктом 1 наказу МВС України від 25.02.2019 № 129 було визначено уповноваженим підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій. Пунктом 2 наказу МВС України від 25.02.2019 №129 було передбачено внесення відповідних змін до положень про територіальні медичні об'єднання МВС України по областях, місту Києву. Згідно з пунктом 1 наказу МВС України від 25.02.2019 №129 у редакції наказу МВС України від 16.04.2021 року №291 визначено: 1) Департамент персоналу особі управління координації пенсійних питань та соціальної роботи Департаменту персоналу МВС України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій; 2) Територіальні медичні об'єднання МВС України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення.

Пунктом 1 наказу МВС України від 22.04.2024 №259 Відділ координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України визначений уповноваженим підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій. Відповідно до пункту 2 наказу МВС України від 22.04.2024 №259 уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу довідок звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 з покладанням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС). При цьому за пунктами 3, 4 наказу МВС України від 22.04.2024р. №259 - п.2 наказу МВС України від 22.04.2024 № 259 застосовується з 01.05.2024. Визнано таким, що втратив чинність наказ МВС України від 25.02.2019 № 129.

Наказом МВС України від 21.06.2024 № 432 «Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 2024 року №259», внесено зміни, зокрема, до пункту 2 наказу МВС України від 22.04.2024 №259 та викладено його в такій редакції «2. Уповноважити Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненням довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням висновків Великої Палати Верховного суду у справі №160/8324/19 та судових рішень у справах №826/3858/18 та №826/12704/18, а також здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень таких осіб про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС)».

Відповідно до статті 7 Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян» якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

Судом встановлено, що позивач скерував заяву про виготовлення та видачу довідки до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, та отримав відповідь Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), оформлену листом від 07.10.2024 № 31/29/31/Л-2764-2744-2024. Тобто, у зв'язку з тим, що ГУНП в Запорізькій області не наділене повноваженнями на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, заява позивача була скерована до регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян» для розгляду та надання відповіді заявнику.

За таких обставин, відсутня протиправна бездіяльність Головного управління Національної поліції в Запорізькій області щодо непідготовки та ненадання позивачу довідки про розмір грошового забезпечення, у зв'язку з чим позовні вимоги до такого відповідача є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Стосовно доводів третьої особи щодо пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою суд звертає увагу на правову позицію Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 12.12.2023 у справі №380/1907/23, у якій суд відступив від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 12.04.2023 в справі № 380/14933/22, та сформував такі правові висновки:

- видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в пункті 2 Порядку №45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду;

- застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.

З огляду на наведене, доводи третьої особи щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з цим позовом є необґрунтованими та безпідставними.

VI. Висновки суду.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про залишення позовних вимог без задоволення.

VII. Розподіл судових витрат.

Відповідно до приписів статті 139 КАС України, з огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 90, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач 1 - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), місцезнаходження: пр.Праці, буд.16, м.Дніпро, 49041; код ЄДРПОУ 45291657.

Відповідач 2 - Головне управління Національної поліції в Запорізькій області, місцезнаходження: вул.Апухтіна Дмитра, буд.29, м.Запоріжжя, 69005; код ЄДРПОУ 40108688.

Третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: пр.Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 22.01.2025.

Суддя К.В.Мінаєва