Ухвала від 22.01.2025 по справі 520/35341/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про повернення без розгляду заява про забезпечення позову до подання позову

22 січня 2025 року Справа №520/35341/24

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позову в інтересах заявника ОСОБА_2

до: ІНФОРМАЦІЯ_1 (Добропілля)

про: вжиття заходів щодо забезпечення позову до подання адміністративного позову шляхом заборони в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 (Добропілля) його посадових осіб вчиняти певні дії щодо ОСОБА_2 , переміщення до військової частини з метою проходження військової служби в Збройних Силах України до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі щодо оскарження дій (бездіяльності), щодо мобілізації та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Представником заявника ОСОБА_1 , подано заяву про забезпечення позову до подання адміністративного позову в інтересах ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Добропілля) про вжиття заходів щодо забезпечення позову до подання адміністративного позову шляхом заборони в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 (Добропілля) його посадових осіб вчиняти певні дії щодо ОСОБА_2 , переміщення до військової частини з метою проходження військової служби в Збройних Силах України до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі щодо оскарження дій (бездіяльності), щодо мобілізації та зобов'язання вчинити певні дії.

Дана заява була подано до Харківського окружного адміністративного суду. Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 року заяву ОСОБА_2 про забезпечення позову до його подання передано за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.

22.01.2025 року після надрання законної сили ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 року справа надійшла до Донецького окружного адміністративного суду.

Розглянувши заяву про забезпечення позову до пред'явлення позову, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Враховуючи приписи ст. 154 КАС України, суд вважає за можливе розглянути заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.

Частиною 2 ст. 150 КАС України встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно із пунктом 4 частини першої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору.

Частиною другою вказаної статті передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов'язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення відповідно до пункт 5 частини третьої статті 151 КАС України.

Згідно з частинами першою та другою статті 152 Кодексу адміністративного суду України заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити: 1) найменування суду; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності; або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти; 3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову; 4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; 5) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.

Якщо заява про забезпечення позову подається до відкриття провадження у справі, в такій заяві додатково зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) інших осіб, які можуть отримати статус учасника справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, а також відомі заявнику реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта (для фізичних осіб - громадян України), номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти.

Матеріально-правові вимоги (предмет позову) визначені у статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, згідно з частинами першою та другою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що правову категорію "зміст позовних вимог" слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає ухвалити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб'єктивного права, зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.

Обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог та визначення предмета позову, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав процесуальним законодавством покладено на позивача та саме для цього законодавцем встановлено вимоги до заяви про забезпечення позову, що містяться в пункті 3 частини першої статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд зауважує, що відсутність у заяві про забезпечення позову до подання позовної заяви зазначення предмету позову та визначення (конкретного) змісту позовних вимог унеможливлює розгляд заяви по суті та вирішення судом питання щодо наявності/відсутності підстав для забезпечення позову у спосіб, визначений заявником.

Оскільки у заяві від 24 грудня 2024 року про забезпечення позову до подання позовної заяви чітко не визначено предмет позову та зміст позовних вимог, суд позбавлений можливості встановити чи обраний заявником захід забезпечення позову, а саме: вжиття заходів щодо забезпечення позову до подання адміністративного позову шляхом заборони в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 (Добропілля) його посадових осіб вчиняти певні дії щодо ОСОБА_2 , переміщення до військової частини з метою проходження військової служби в Збройних Силах України до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі щодо оскарження дій (бездіяльності), щодо мобілізації та зобов'язання вчинити певні дії, дійсно буде стосуватися предмета позову у цій справі та чи буде він співмірним із заявленими позовними вимогами.

Отже, заява ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позову в інтересах заявника ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Добропілля) від 24 грудня 2024 року подана без додержання вимог статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною сьомою статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.

Враховуючи вищевикладене, заява ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позову в інтересах заявника ОСОБА_2 від 24 грудня 2024 року підлягає поверненню заявнику без розгляду.

Керуючись статтями 5, 150-152, 154, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заява ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позову в інтересах заявника ОСОБА_2 від 24 грудня 2024 року повернути без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Олішевська