Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 січня 2025 року Справа№200/7973/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якій позивач просив:
- визнати протиправними дії відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині утримання з нарахованої пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи грошових коштів в сумі 1328 (одна тисяча триста двадцять вісім) грн. 64 коп. внаслідок обмеження в її індексації з 01.03.2023;
- зобов'язати відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області утриматись від вчинення дій з утримання з нарахованої пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи грошових коштів в сумі 1328 (одна тисяча триста двадцять вісім) грн. 64 коп. внаслідок обмеження в її індексації з 01.03.2023;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь позивача на відшкодування шкоди, завданої цими протиправними діями, недоплачені за період з червня 2024 року по листопад 2024 року грошові кошти в сумі 7971 (сім тисяч дев'ятсот сімдесят одна) грн. 84 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. Вказує, що при нарахуванні йому пенсії відповідачем було порушено встановлені умови її обчислення, оскільки протягом тривалого часу з загальної суми нарахованої пенсії безпідставно відбувається відрахування грошових коштів в сумі 1328 (одна тисяча триста двадцять вісім) грн. 64 коп. внаслідок обмеження в її індексації з 01.03.2023. Про це порушення позивачу стало відомо під час ознайомлення з рішенням відповідача від 28.02.2024 за №914260806326 про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму, а також одночасно з цим і з іншими документами, розміщеними в персональному електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Також вказує, що оскільки нарахування та виплата пенсії носять періодичний помісячний характер, тому на захист порушених прав позовні вимоги у даному випадку пред'являються позивачем в межах шестимісячного терміну, встановленого нормою ст.122 ч. 2 КАС України. Загальна сума відшкодування шкоди, завданої внаслідок вищенаведених порушень, в межах шестимісячного терміну, встановленого нормою ст. 122 ч. 2 КАС України складає 7971 (сім тисяч дев'ятсот сімдесят одна) грн. 84 коп. виходячи з наступного розрахунку: 7971,84 грн. (сума санкції) = 1328,64 грн. (розмір щомісячно недоплаченої грошової суми внаслідок протиправних дій відповідача) х 6 місяців (період з червня 2024 року по листопад 2024 року включно в межах шестимісячного терміну, встановленого нормою ст. 122 ч. 2 КАС України).
Ухвалою суду від 21.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву з доказами його обґрунтування; витребувано у відповідача докази, які постановлено надати суду у строк для подання відзиву.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача вказує, що згідно із Постанови Кабінету Міністрів від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у розмірі становить 1,197. На коефіцієнт збільшення 1,197 підвищується розмір пенсії: без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 розмір збільшення не може перевищувати 1500 грн.
З 01.03.2023 по пенсійній справі ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії “Індексація заробітку». Загальний розмір підвищення склав 2828,64 грн, так як розмір збільшення не може перевищувати 1500,00 грн застосовано обмеження в індексації з 01.03.2023 в розмірі - (- 1328,64 грн.). Головне управління повідомляє, що зазначене обмеження в індексації в розмірі (- 1328,64) не відраховується та не утримується з пенсії ОСОБА_1 . Вважає, що пенсію ОСОБА_1 обчислено відповідно до вимог чинного законодавства.
11.12.2024 надійшла заява позивача, у якій позивач просить суд:
- розглянути дану адміністративну справу в порядку загального позовного провадження.
- витребувати у відповідача розрахунок основної частки пенсії, з наведенням сум, характеру і правового обґрунтування її складових нарахувань.
- ухвалити в цій справі рішення, яким визнати протиправними дії відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині обмеження сумою 1500 грн. підвищення пенсії внаслідок її індексації у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
- встановити заборону відповідачу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині обмеження сумою 1500 грн. підвищення пенсії внаслідок її індексації у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь позивача на відшкодування шкоди, завданої цими протиправними діями, недоплачені за період з червня 2024 року по грудень 2024 року грошові кошти в сумі 9300 (дев'ять тисяч триста) грн. 48 коп.
Ухвалою суду від 21.01.2025 у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено; у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів відмовлено.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII.
Як вбачається з протоколу перерахунку пенсії позивача від 06.11.2022 №914260806326 позивачу з 05.11.2022 по пенсійній справі проведено перерахунок пенсії “у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму (масовий)». У розрахунок пенсії позивача увійшло:
- основний розмір пенсії від середнього заробітку - 14358,50 грн. (80% втрати працездатності від 17948,12 грн - середньомісячний заробіток);
- додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п.5 - 379,60 грн;
- підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2093 грн.) - 837,20 грн;
- цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи - 50.00 грн;
Місяць підвищення розміру пенсії 01.12.2022
Розмір пенсії з надбавками - 15625,30 грн.
З наданого алгоритму розрахунку позивача вбачається, що позивачу обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (з 01.05.2020 1,11 = 4888,83, з 01.03.2021 було збільшено на 1,11, тобто 4888,83 х 1,11 = 5426,60, з 01.03.2022 було збільшено на 1,14, тобто 5426,60 х 1,14 = 6186,32, з 01.03.2023 було збільшено на 1,197, тобто 6186,32 х 1,197 = 7405,03, відповідно до Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148 від 03.10.2017, яким передбачено проведення перерахунку пенсій із застосуванням середнього показника заробітної плати в Україні в розмірі 3764,40 (за три попередні роки 2014-2016).
Як вбачається з протоколу перерахунку пенсії позивача від 26.02.2023 №914260806326 позивачу з 01.03.2023 по пенсійній справі проведено перерахунок пенсії “Індексація заробітку». У розрахунок пенсії позивача увійшло:
- основний розмір пенсії від середнього заробітку - 17187,14 грн. (80% втрати працездатності від 21483,92 - середньомісячний заробіток);
- додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п.5 - 379,60 грн;
- підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2093 грн.) - 837,20 грн;
- цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи - 50.00 грн;
Місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2023
Обмеження в індексації з 01.03.2023 (-1328,64)
Розмір пенсії з надбавками = 17125,30 грн.
Отже, з 01.03.2023 по пенсійній справі позивача проведено перерахунок пенсії “Індексація заробітку». Загальний розмір підвищення склав 2828,64 грн (18453,94 (без включення відмінусованої індексації) - 15625,30), проте, як вказує представник відповідача, так як розмір збільшення не може перевищувати 1500,00 грн застосовано обмеження в індексації з 01.03.2023 в розмірі - (-1328,64 грн.)
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон №1058-IV).
За приписами частини першої статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Порядок проведення індексацій пенсій у 2023 році передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (далі по тексту - Постанова № 168).
Відповідно до п. 1 Постанови № 168, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
При цьому п. 10 Постанови № 168 установлено, що зокрема, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
З перерахунку пенсії, наданого представником відповідача, суд вбачає, що з 01.12.2022 року відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році". Після даного перерахунку, розмір пенсії позивача з надбавками склав 15625,30 грн.
В подальшому, з 01.03.2023 року відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році. Після даного перерахунку, розмір пенсії позивача склав 18453,94 грн. Тобто розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії склав 2828,64 грн. (18453,94 грн - 15625,30 грн), у зв'язку з чим, відповідно до п. 10 Постанови № 168, відповідачем було застосовано обмеження максимальним розміром індексації сумою 1328,64 та розмір пенсії до виплати склав 17125,30 грн. (15625,30 грн - розмір пенсії за 2022 року + 1500,00 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з урахуванням обмеження максимальним розміром).
Спірні правовідносини виникли внаслідок обмеження ГУПФУ в Донецькій області, на виконання постанов КМУ від 24.02.2024 № 168, індексації пенсії позивача з 01.03.2023 максимальним розміром 1500 грн.
Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, відповідно до статті 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За положеннями статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою сум при розрахунку пенсії, зокрема військовослужбовцям.
Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - Закон № 2017-ІІІ), за якою законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Згідно зі статтею 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078, за правилами пункту 4 якого частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
15 лютого 2022 року прийнято Закон України № 2040-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства" (далі - Закон № 2040-IX), яким, зокрема, частину п'яту статті 2 Закону № 1282-XII викладено в новій редакції.
Так, частиною п'ятою статті 2 Закону № 1282-XII в редакції Закону № 2040-IX встановлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За положеннями частин 1, 2 статті 67 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Пенсії, передбачені цим Законом, підвищуються відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною другою статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) в редакції Закону № 2040-IX, яка застосовується з 01 березня 2022 року, встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Порядком перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (далі - Порядок № 124) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відтак, повноваження щодо визначення розміру та порядку проведення індексації пенсії шляхом її перерахунку через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у межах бюджету Пенсійного фонду надано Кабінету Міністрів України на виконання вимог частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, у зв'язку із чим з 2019 року Порядком № 124, з метою визначення механізму проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески впроваджено, зокрема, формулу обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Постановою № 118 з 01.03.2022 було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Також, пунктом 2 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови.
Разом з цим, пунктом 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону № 2710-IX на 2023 рік зупинено дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
При цьому, відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.
У свою чергу пунктом 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону № 2710-IX установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону № 1058-IV та частина друга статті 67 Закону 796-ХІІ застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24.02.2023 прийняв Постанову від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - постанова № 168), пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 4 постанова № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови.
Згідно з пунктом 10 постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, розмір пенсії по інвалідності, призначеної за Законом № 796-ХІІ, підвищуються у 2023 році на коефіцієнт 1,197, проте розмір збільшення у результаті перерахунку пенсії не може бути вище за 1500 грн.
Отже, для забезпечення індексації пенсії проводиться перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка своєю чергою встановлює, що розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
У свою чергу, пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX та пунктом 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону № 3460-IX установлено, що у 2023 році частина друга статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частині друга статті 67 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Тобто, нормами наведених вище Законів надано право Кабінету Міністрів України визначати розмір, умови та порядок збільшення пенсій з метою їх індексації.
Як встановлено судом, після проведення індексації пенсії позивача з 01.03.2023, її розмір перевищив 1500,00 грн, тому згідно з пунктом 10 Постанови № 168 розмір індексації обмежено сумою 1500,00 грн.
Відтак, відповідачем позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови № 168, в межах граничної суми збільшення - 1500 грн, у зв'язку із чим відсутні підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача з 01 березня 2023 року проведена ГУ ПФУ із дотриманням вимог чинного законодавства.
В постанові від 7 червня 2024 року в справі № 420/25804/23 Верховний Суд зазначив, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
При цьому, як положеннями статті 42 Закону № 1058-IV, так і положеннями статті 64 Закону № 2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.
Отже, положеннями постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.
Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн, у зв'язку із чим відсутні правові підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача з 01.03.2023 проведена ГУ ПФУ із дотриманням вимог чинного законодавства.
Аналогічний правовий підхід до застосування вказаних норм права у подібних правовідносинах викладено Верховним Судом також у постановах від 13 червня 2024 року (справа № 120/14637/23), від 20 червня 2024 року (справа № 420/23990/23), від 21 червня 2024 року (справа № 620/13042/23).
Суд відхиляє доводи позивача про те, що право на індексацію не може бути обмежено, адже нарахування позивачу індексації здійснено без обмеження розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. За результатами перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2023 року відповідачем розмір пенсії позивача не обмежувався, тому твердження позивача з цього питання, є безпідставними.
Разом з цим суд зазначає про відсутність підстав для ототожнення передбаченої п. 10 постанови № 168 граничної величини розміру індексації пенсії з механізмом обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим частиною 2 Закону № 3668-VI та першим реченням частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ, приписи яких визнано неконституційними рішенням Конституційного Суду України, викладені у рішенні від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024.
Встановлені постановами № 168 обмеження максимальної суми індексації пенсії у розмірі 1500 грн у період спірних правовідносин, які виникли у 2023 році, відповідають приписам чинного правового регулювання, зокрема, з урахуванням норм п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX та п. 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону № 3460-IX.
Крім того, обмеження розміру підвищення до пенсії не призводить до зниження розміру пенсії позивача та в сучасних реаліях відповідає умовам воєнного стану, що запроваджений на території України. Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів свідчить про обмеження верхньої межі індексації для того, щоб в умовах воєнного стану та дотаційних економічних ресурсів збалансувати потреби захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.
Відповідно до позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.
Враховуючи установлені обставини, суд дійшов висновку, що в діях відповідача щодо нарахування позивачу індексації в сумі 1500 грн. відсутня протиправність, а отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Крім того, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі №320/8511/23 рішення Київського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року скасовано в частині та винесено нову постанову, якою відмовлено в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та нечинним абзацу 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, положеннями абз.2 п.10 Постанови №168, визначено граничний розмір індексації пенсії, а саме встановлено, що внаслідок здійснення перерахунку на виконання пунктів 1- 7 цієї постанови з 1 березня 2023 року пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням підвищення її розміру на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 не може бути більшою ніж 1500 грн.
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З огляду на відсутність доказів понесення позивачем судових витрат відсутні й підстави для вирішення питання про їх відшкодування.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, буд.3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів, - відмовити.
Повний текст рішення складено 21.01.2025.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Суддя Т.В.Загацька