Рішення від 22.01.2025 по справі 160/24084/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2025 рокуСправа №160/24084/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши у письмовому (спрощеному) провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ ПРОМИСЛОВО-ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» (далі - ПАТ «АК ПРОМІНВЕСТБАНК», позивач) до Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач), у якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0285070412 від 21.05.2024;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0285030412 від 21.05.2024;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0284860412 від 21.05.2024.

В обґрунтування позову зазначено, що за результатами камеральної перевірки ПАТ «АК ПРОМІНВЕСТБАНК» щодо порушення строків сплати податкових зобов'язань з орендної плати за землю ГУ ДПС в Дніпропетровській області складено акт №23613/04-36-04-12/00039002 від 17.04.2024. На підставі зазначеного акту ГУ ДПС в Дніпропетровській області 21.05.2024 винесені податкові повідомлення-рішення: № 0285070412, яким зобов'язано ПАТ «АК ПРОМІНВЕСТБАНК» сплатити штрафні (фінансові) санкції (штрафи) сумі 285,87 грн за пopyшення термінів сплати грошового зобов'язання відповідно до статті 124 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме орендної плати з юридичних ociб по Зеленодольській ТГ в сумі 2 858,55 грн; №0285030412, яким зобов'язано ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» сплатити штрафні (фінансові) санкції (штрафи) сумі 3 561,71 грн за порушення правил термінів грошового зобов'язання відповідно до статті 124 ПК України, а саме орендної плати з юридичних осіб по Центрально- Міському району, м. Кривий Piг в сумі 35 617,13 грн; №0284860412, яким зобов'язано ПАТ «АК ПРОМІНВЕСТБАНК» сплатити штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 2 985,92 грн за порушення термінів сплати грошового зобов'язання відповідно до статті 124 ПК України, а саме орендної плати з юридичних осіб по Покровському району, м. Кривий Piг в сумі 29 889,44 грн. Позивачем оскаржені вказані податкові повідомлення-рішення до Державної податкової служби України. ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» отримано рішення від 08.08.2024 Державної податкової служби України про результат розгляду скарг на податкові повідомлення-рішення від 21.05.2024 № 0285070412, № 0285030412, № 0284860412, які залишено без змін, а скарги позивача - без задоволення. Правлінням Національного банку України прийнято рішення від 25.02.2022 №90-рш/БТ «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ ПРОМИСЛОВО-ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК», відповідно до якого з 25.02.2022 Фонд гарантування вкладів фізичних осіб розпочав ліквідацію банку строком на три роки з 25.02.2022 до 24.02.2025 включно. Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з делегуванням усіх повноважень ліквідатора банку, визначених Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 №4452-VI (далі - Закон №4452-VI) призначено ОСОБА_1 строком на три роки з 25.02.2022 до 24.02.2025 включно, відповідні повноваження підтверджено відомостями в ЄДР. Позивач зауважує, що під час процедури ліквідації у ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» сплата податків i зборів здійснюється виключно через задоволення кредиторських вимог, за умови подачі Державною податковою службою України, в тому числі від імені ДПС України, утвореними в установленому порядку її територіальними органами, заяв прo включення до реєстру акцептованих вимог кредиторів банку. В силу частини 2 статті 52 Закону №4452-VI зобов'язання зі сплати податків i зборів, а також сплата штрафів та пені не відносяться до витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідації. Також позивач звертає увагу, що в період ліквідації ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» за заявою від 07.03.2023 № 4947/6/04-36-13-02-10-14 про визнання кредиторських вимог, підписаною керівником ГУ ДПС у Дніпропетровській області, за заявою від 06.07.2023 № 47643/6/04-36-13-02-14 про визнання кредиторських вимог, підписаною керівником ГУ ДПС у Дніпропетровській області, оформленими та поданими органом ДПС України згідно з вимогами Закону №4452-VI банком акцептовано кредиторські вимоги та здійснено погашення кредиторських вимог 7 черги в розмірі 50% від суми акцептованих вимог. В свою чергу ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесені податкові повідомлення-рішення від 21.05.2024 №02850070412, №0285030412, №0284860412 по нараховуванню штрафних (фінансових) санкцій (штрафи) без врахування вимог Закону №4452-VI, який є спеціальним законом у даних правовідносинах. Вважаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 10.09.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

25.09.2024 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому ГУ ДПС у Дніпропетровській області проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» самостійно задекларовано податкові зобов'язання у деклараціях, які подані платником. За даними ІКПП у ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» виник податковий борг з орендної плати за землю у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань, який частково сплачено до бюджетів: Зеленодольської ТГ 26.07.2023, 29.07.2023 на загальну суму 2 858,55 грн за податковою декларацією з орендної плати за землю за 2022 №9025331152 від 11.02.2022 за лютий-вересень 2022; Центрально-Міського району м. Кривого Рогу 26.07.2023 у сумі 35 617,13 грн за податковою декларацією з орендної плати за землю за 2022 №9025587976 від 11.02.2022 за березень-серпень 2022; Покровського району м. Кривого Рогу 26.07.2023 у сумі 29 889,44 грн за податковою декларацією з орендної плати за землю за 2022 №9025601495 від 11.02.2022 за лютий-липень 2022. Дані свідчать про порушення вимог, визначених пунктом 287.3 статті 287 ПК України. 17.04.2024 проведено камеральну перевірку щодо порушення ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» строків сплати податкових зобов'язань з орендної плати за землю, про що складено акт камеральної перевірки №23613/04-36-04-12/00039002 від 17.04.2024, який направлений платнику 19.04.2024 засобами поштового зв'язку і отриманий платником 23.04.2024. ГУ ДПС у Дніпропетровській області отримано заперечення позивача від 01.05.2024 на акт камеральної перевірки, та на які відповідачем надана відповідь листом від 16.05.2024 №34652/6/04-36-04-02-16. Відповідальність платника, у разі порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання, визначена пунктом 124.1 статті 124 ПК України: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, розмір штрафу встановлено у розмірі - 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, розмір штрафу встановлено у розмірі - 10 відсотків погашеної суми податкового боргу. Відповідно до пункту 124.2 статті 124 ПК України за діяння, передбачені пунктом 124.1 цієї статті, вчинені умисно, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов'язання. Згідно з пунктом 124.3 статті 124 ПК України за діяння, передбачені пунктом 124.2 цієї статті, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів або які призвели до прострочення сплати грошового зобов'язання на строк більше 90 календарних днів, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов'язання. У терміни, передбачені підпунктом 86.7.5 пункту 86.7 статті 86 ПК України, а саме, протягом п'яти робочих днів, наступних за днем прийняття такого висновку комісією і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків, прийняті податкові повідомлення-рішення від 21.05.2024 №0285070412, №0285030412, №0284860412 на загальну суму 6 805,60 грн, які направлені засобами поштового зв'язку та отримані платником 27.05.2024. ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» звернулось до ДПС України зі скаргами на вищевказані податкові повідомлення-рішення. Рішеннями про результати розгляду скарг ДПС України, скарги позивача залишено без задоволення, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення - без змін. Відповідач також наголошує, що згідно з даними «Журналу реєстрації рішень/попередніх рішень щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку ІКС «Податковий блок», інформація про надання ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» заяви щодо неможливості виконання податкових обов'язків відповідно до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, відсутня. Щодо твердження позивача, що податковим органом не враховано юридичний статус ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» під час перевірки та винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, відповідач вказує, що введення процедури ліквідації не звільняє платника податків - юридичну особу, якою є банк, від сплати поточних обов'язкових платежів до моменту виключення даної юридичної особи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. ПК України не передбачено будь-яких виключень щодо нарахування та сплати податків банками, які перебувають в стадії ліквідації. Підставами для припинення податкового обов'язку є ліквідація юридичної особи (підпункт 37.3.1 пункту 37.1 статті 37 ПК України). Процедура ліквідації банку вважається завершеною, а банк ліквідованим з дня внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (частина 7 статті 77 Закону України «Про банки та банківську діяльність»).

11.10.2024 представником позивача надано до суду відповідь на відзив, в якій позивач підтримує доводи, викладені у позові.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» зареєстровано як юридична особа, за кодом ЄДРПОУ 00039002, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

З матеріалів справи вбачається, що Правлінням Національного банку України прийнято рішення від 25.02.2022 №90-рш/БТ «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ ПРОМИСЛОВО-ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК».

Відповідно до зазначеного рішення Правління Національного банку України з 25.02.2022 Фонд гарантування вкладів фізичних осіб розпочав ліквідацію Банку строком на три роки з 25.02.2022 до 24.02.2025 включно. Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з делегуванням усіх повноважень ліквідатора Банку, визначені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 52-1, 53 Закону, призначено Караченцева Артема Юрійовича строком на три роки з 25.02.2022 до 24.02.2025 включно.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку щодо порушення ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» термінів сплати податкових зобов'язань з орендної плати за землю.

За результатами проведеної камеральної перевірки відповідачем складено акт від 17.04.2024 №23613/04-36-04-12/00039002 «Про результати камеральної перевірки щодо порушення строків сплати податкових зобов'язань з орендної плати за землю ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК».

Так, проведеною перевіркою встановлено порушення ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» вимог підпункту 16.1.14 пункту 16.1 статті 16, пункту 287.3 статті 287, пункту 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, а саме: порушено строки сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з орендної плати за землю за лютий-грудень 2022, січень 2023.

01.05.2024 позивачем подані заперечення на акт про результати камеральної перевірки від 17.04.2024 №23613/04-36-04-12/00039002 Про результати камеральної перевірки щодо порушення строків сплати податкових зобов'язань з орендної плати за землю ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК».

Листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 16.05.2024 №34652/6/04-36/04-02-16 повідомлено, що за результатами розгляду заперечення встановлено, що висновки, викладені в акті перевірки від 17.04.2024 №23613/04-36-04-12/00039002 щодо порушення термінів сплати узгоджених сум грошових зобов'язань екологічного податку є правомірними.

На підставі акту перевірки, ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесені податкове повідомлення-рішення:

- від 21.05.2024 №0285070412, яким встановлено затримку сплати податків та накладено штраф у розмірі 10% у сумі 285,87 грн;

- від 21.05.2024 №0285030412, яким встановлено затримку сплати податків та накладено штраф у розмірі 10% у сумі 3 561,71 грн;

- від 21.05.2024 №0284860412, яким встановлено затримку сплати податків та накладено штраф у розмірі 10% у сумі 2 988,92 грн.

З розрахунку штрафу, який є додатком до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 21.05.2024 №0285070412 випливає, що податковим органом застосовано штраф у розмірі 285,87 грн за несвоєчасну сплату самостійно задекларованих податкових зобов'язань (кількість днів затримки: 426, 426, 422, 393, 330, 331, 391, 359, 362).

З розрахунку штрафу, який є додатком до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 21.05.2024 №0285030412 випливає, що податковим органом застосовано штраф у розмірі 3 561,71 грн за несвоєчасну сплату самостійно задекларованих податкових зобов'язань (кількість днів затримки: 422, 359, 391, 426, 299, 330).

З розрахунку штрафу, який є додатком до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 21.05.2024 №0284860412 випливає, що податковим органом застосовано штраф у розмірі 2 988,92 грн за несвоєчасну сплату самостійно задекларованих податкових зобов'язань (кількість днів затримки: 330, 391, 426, 422, 426, 359).

Не погодившись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» 10.06.2024 подані скарги до ДПС України.

Рішеннями ДПС України про результати розгляду скарг від 08.08.2024: №24129/6/99-00-06-03-02-06, №24123/6/99-00-06-03-02-06, №24126/6/99-00-06-03-02-06 податкові повідомлення-рішення від 21.05.2024: №0285070412, №0285030412, №0284860412 залишені без змін, а скарги ПАТ«АК ПРОМІНВЕСТБАНК» - без задоволення.

Вважаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються ПК України.

Згідно з підпунктом 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України установлено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Пунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Підпунктом 1.3 пункту 3 статті 1 ПК України визначено, що цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу, зокрема, з банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.

Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 124.1. статті 124 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України, встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, що настають за днем такого узгодження.

Згідно зі статтею 1 Закону №4452-VI, цим Законом встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.

Відносини, що виникають у зв'язку із створенням і функціонуванням системи гарантування вкладів фізичних осіб, виведенням неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків, регулюються цим Законом, іншими законами України, нормативно-правовими актами Фонду та Національного банку України (частина 3 статті 1 Закону №4452-VI).

Пунктами 2, 6, 16, 17 статті 2 Закону №4452-VI визначені такі поняття:

виведення неплатоспроможного банку з ринку - заходи, які здійснює Фонд стосовно банку, віднесеного до категорії неплатоспроможних, щодо виведення його з ринку одним із способів, визначених статтею 39 цього Закону;

ліквідація банку - процедура припинення банку як юридичної особи відповідно до законодавства;

тимчасова адміністрація - процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом стосовно неплатоспроможного банку в порядку, встановленому цим Законом;

уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

Згідно з частиною 1 статті 36 Закону №4452-VI, з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (внутрішнього аудиту). Фонд набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.

Пунктом 3 частини 5 статті 36 Закону №4452-VI передбачено, що під час тимчасової адміністрації не здійснюється: нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також зобов'язань перед кредиторами, у тому числі не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань банку.

У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 №2121-III (далі - Закон №2121-III), банк може бути ліквідований у разі відкликання Національним банком України банківської ліцензії з власної ініціативи або за пропозицією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Національний банк України не пізніше дня, наступного за днем прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, повідомляє про це банк та надсилає рішення до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (частина 5 статті 77 Закону №2121-III).

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб у день отримання рішення Національного банку України про ліквідацію банку набуває прав ліквідатора банку та розпочинає процедуру його ліквідації відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (частина 6 статті 77 Закону №2121-III).

Частиною 5 статті 45 Закону №4452-VI визначено, що протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку кредитори мають право заявити Фонду про свої вимоги до банку.

Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 46 Закону №4452-VI, з дня початку процедури ліквідації банку строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.

Під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Вимоги за зобов'язаннями банку, що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону (частина 3 статті 46 Закону №4452-VI).

Таким чином, строки погашення податкового боргу, встановлені ПК України, не поширюється на відносини пов'язані з ліквідацією банку; погашення податкового боргу банку здійснюється у порядку та строки передбачені саме Законом №4452-VI.

Згідно з вимогами частини 3 статті 46 Закону №4452-VI під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Вимоги за зобов'язаннями банку із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що виникли під час проведення ліквідації, пред'являються тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону.

Таким чином під час вирішення спірних правовідносин визначальним є саме період під час якого не виникає жодних додаткових зобов'язань, а відтак не може бути застосовано штрафні та фінансові санкції.

Як вбачається із матеріалів справи, камеральна перевірка проведена 17.04.2024, а застосування штрафних (фінансових) санкцій відбулось 21.05.2024 щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землю (земельного податку) з граничним строком сплати: 31.08.2022, 01.07.2022, 04.05.2022, 31.05.2022, 31.03.2022, 02.08.2022 (розрахунок до податкового повідомлення-рішення від 21.05.2024 №0284860412); 31.05.2022, 02.08.2022, 01.07.2022, 04.05.2022, 01.10.2022, 31.08.2022 (розрахунок до податкового повідомлення-рішення від 21.05.2024 №0285030412); 04.05.2022. 31.03.2022, 31.05.2022, 31.08.2022, 31.08.2022, 01.11.2022, 01.07.2022, 02.08.2022, 01.10.2022 (розрахунок до податкового повідомлення-рішення від 21.05.2024 №0285070412), тобто, після запровадження (25.02.2022) тимчасової адміністрації в банку та під час проведення ліквідаційної процедури.

Тобто, податковий борг виник у позивача вже після початку процедури ліквідації банку.

А тому, положення Закону №4452-VI мало бути враховано контролюючим органом під час вирішення питання про застосування до позивача штрафних санкцій та пені на підставі оскаржуваного рішення.

Визначальним в даній справі є саме період під час якого не виникає жодних додаткових зобов'язань, а відтак не може бути застосовано штрафні та фінансові санкції, і відповідно до норм Закон №4452-VI (абзац 1 частина третя статті 46) таким періодом є строк проведення ліквідації банківської установи.

Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 04.12.2018 у справі № 826/11017/16.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відсутні правові підстави для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань у період перебування платника - банка у процедурі ліквідації, а тому податкові повідомлення-рішення від 21.05.2024: №0285070412, №0285030412, №0284860412 є протиправними та підлягають скасуванню.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 3 028,00 грн, що документально підтверджується платіжною інструкцією №161513 від 04.09.2024.

Таким чином, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства «АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ ПРОМИСЛОВО-ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» (адреса: вул. Малопідвальна, 8, м. Київ, 01001; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 00039002) до Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області (адреса: вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 44118658) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області від 21.05.2024: №0285070412, №0285030412, №0284860412.

Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ ПРОМИСЛОВО-ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар