22 січня 2025 року ЛуцькСправа № 140/13491/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 06.11.2024 №907640821728 про відмову в перерахунку пенсії щодо переходу на інший вид пенсії на пенсію по віку згідно Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі - Закон №889-VІІІ); зобов'язання перевести на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII з 31.10.2024, зарахувавши до стажу державної служби період роботи на посаді посадової особи органу місцевого самоврядування, а саме з 29.03.2005 по 18.03.2008 на посаді заступника голови Волинської обласної ради та з 26.05.2008 по 10.03.2011 на посаді радника голови Волинської обласної ради з питань координації базових рад.
В обґрунтування позову позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV). 31.10.2024 позивач звернувся із заявою про переведення на пенсію за віком згідно Закону №889-VIII. Однак ГУ ПФУ в Донецькій області прийнято рішення від 06.11.2024 №907640821728 про відмову в переході на пенсію за віком згідно Закону №889-VIII, яке обґрунтоване тим, що період роботи з 22.11.1990 по 27.10.2003, з 24.07.2014 по 25.03.2015 та з 03.11.2003 по 29.03.2005 належать до категорії посад державних службовців, відтак станом на 01.05.2016 стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців складає 15 років 6 днів; за даними трудової книжки позивач звільнився з посади директора житлово-комунального господарства Волинської обласної державної адміністрації 25.03.2015, тобто станом на день набрання чинності Закону №889-VIII не займає посади державного службовця. Враховуючи вищевикладене, відмовлено в переході з пенсії за віком на пенсію за віком згідно Закону №889-VIII, оскільки не виконано вимоги пунктів 10 і 12 Розділу ХІ Закону №889-VIIІ, а саме відсутні 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, або на 01.05.2016 займати посади державної служби та мати не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Позивач не погоджується із таким рішенням відповідача та зазначає, що період його роботи з 29.03.2005 по 18.03.2008 на посаді заступника голови Волинської обласної ради та з 26.05.2008 по 10.03.2011 на посаді радника голови Волинської обласної ради з питань координації базових рад, тобто час роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, підлягає зарахуванню до стажу державної служби відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи
В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні повністю. При цьому зазначив, що відповідно до частини третьої статті 3 Закону №889-VIII дія цього Закону не поширюється зокрема на депутатів місцевих рад, посадових осіб місцевого самоврядування (пункт 11), а відповідно до пункту 1 частини другої статті 46 вказаного Закону до стажу державної служби зараховується час перебування на посаді державної служби відповідно до цього Закону. Відповідно до трудової книжки № НОМЕР_1 від 20.06.1977 періоди роботи позивача з 22.11.1990 по 27.10.2003, з 03.11.2003 по 29.03.2005 та з 24.07.2014 по 25.03.2015 належить до категорії посад державної служби. За даними трудової книжки позивач звільнився з посади директора Департаменту житлово-комунального господарства Волинської обласної державної адміністрації 23.03.2015, тобто станом на 01.05.2016 не обіймав посади державної служби. Стаж позивача на посадах державної служби станом на 01.05.2016 складає 15 років 00 місяців 06 днів. Відтак оскільки станом на 01.05.2016 позивач не обіймав посади державної служби відповідно до пунктів 10, 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень №889-VIII та не мав 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, тому ГУ ПФУ в Донецькій області правомірно прийнято рішення від 06.11.2024 №907640821728 про відмову в перерахунку пенсії.
У відповіді на відзив представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, та просила їх задовольнити.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV, що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії від 07.11.2024 №907640821728 (а.с. 48 зворот).
31.10.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області (за місцем свого проживання) із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII, надавши документи за переліком згідно із розпискою-повідомленням (а.с. 40).
Вказана заява позивача за принципом екстериторіальності надійшла для розгляду до ГУ ПФУ в Донецькій області, яким прийнято рішення від 06.11.2024 №907640821728. У вказаному рішенні зазначено, що під час розгляду наданих документів, а саме трудової книжки № НОМЕР_1 від 20.06.1977, встановлено, що періоди роботи з 22.11.1990 по 27.10.2003, з 24.07.2014 по 25.03.2015 та з 03.11.2003 по 29.03.2005 належить до категорії посад державної служби. Отже, станом на 01.05.2016 стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, складає 15 років 6 днів. За даними трудової книжки позивач звільнився з посади директора житлово-комунального господарства Волинської обласної державної адміністрації 25.03.2015, тобто станом на день набрання чинності Закону №889-VIII не займає посади державного службовця. Враховуючи вищевикладене, вирішено відмовити ОСОБА_1 в переході з пенсії за віком на пенсію за віком згідно Закону №889-VIII, оскільки не виконано вимоги пунктів 10 і 12 Розділу ХІ Закону №889-VIIІ, а саме відсутні 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, або на 01.05.2016 займати посади державної служби та мати не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців (а.с. 50).
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ).
01.05.2016 набрав чинності Закон №889-VIII, який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Так згідно з пунктом 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-XI на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18).
Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Отже, з наведеного випливає, що обов'язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ і розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.07.2018 у справі №591/6970/16-а.
Із рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 06.11.2024 №907640821728 слідує, що єдиною підставою для відмови позивачу у переході з пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV на пенсію за віком на підставі Закону №889-VIII є відсутність необхідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби - стаж державної служби станом на 01.05.2016 складає 15 років 6 днів (з 22.11.1990 по 27.10.2003, з 03.11.2003 по 29.03.2005 та з 24.07.2014 по 25.03.2015). При цьому з відзиву на позовну заяву слідує, що відповідач не зарахував до стажу державної служби періоди роботи позивача в органах місцевого самоврядування з 29.03.2005 по 18.03.2008 та з 26.05.2008 по 10.03.2011, оскільки відповідно до частини третьої статті 3 Закону №889-VIII дія цього Закону не поширюється на депутатів місцевих рад, посадових осіб місцевого самоврядування.
Так, відповідно до записів трудової книжки серії № НОМЕР_1 від 20.06.1977 (а.с. 10-15) ОСОБА_1 працював на таких посадах (в межах спірного періоду): з 29.03.2005 по 18.03.2008 на посаді заступника голови Волинської обласної ради (записи №№19-24); з 26.05.2008 по 10.03.2011 на посаді радника голови Волинської обласної ради з питань координації базових рад (записи №№25-26).
Із відомостей трудової книжки також слідує, що позивач 29.03.2005 прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування та йому присвоєно 5 ранг посадової особи місцевого самоврядування (записи №№20-21); 24.05.2006 присвоєно 4 ранг посадової особи місцевого самоврядування (запис №23).
Статтею 25 Закону №3723-ХІІ, на яку є посилання у пунктах 10-12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, визначені класифікація посад державних службовців з першої по сьому категорію, інших прирівняних до них посад, не перелічених у цій статті, та передбачено, що віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.
В пункті 4 частини другої статті 46 Закону №889-VIII визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України “Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до частини третьої статті 46 Закону №889-VIII Кабінет Міністрів України постановою від 25.03.2016 №229 затвердив Порядок обчислення стажу державної служби (чинний з 01.05.2016), який визначає механізм обчислення стажу державної служби. До стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України “Про службу в органах місцевого самоврядування» (пункт 5 Порядку №229).
Воднораз згідно з пунктом 6 цього Порядку стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
Пунктом 8 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, в цьому випадку слід керуватись Порядком №283 та додатком до нього (діяли до 01.05.2016), за змістом пункту 2 якого до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Отже, Порядок №283 передбачає, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до статей 1, 2 Закону України від 07.06.2001 №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон №2493-III) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно із статтею 3 Закону №2493-IIІ посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до статті 14 Закону №2493-III в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема:
друга категорія - посади Сімферопольського міського голови, міських (міст - обласних центрів) голів; заступників голів обласних рад та Севастопольського міського голови, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради;
п'ята категорія - посади керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, старост.
Отже, з урахуванням наведених правових норм період роботи позивача на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених статтею 14 Закону №2493-III (заступник голови обласної ради, радник голови обласної ради) з 29.03.2005 по 18.03.2008 та з 26.05.2008 по 10.03.2011 підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №735/939/17, від 19.03.2019 у справі № 357/1457/17, від 10.05.2018 у справі №351/1792/17.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що у відповідача ГУ ПФУ в Донецькій області не було фактичних та правових підстав для не зарахування до стажу державної служби позивача періодів роботи на посадах в органах місцевого самоврядування та відмови у зв'язку із цим у переведенні позивача на інший вид пенсії. Воднораз у позивача наявні умови для реалізації права на одержання пенсії державного службовця на умовах, передбачених статтею 37 Закону №3723-ХІІ, відповідно до пункту 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, а саме, досягнення віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV (на момент звернення із заявою мав 71 рік), наявність не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (на день набрання чинності Законом №889-VIII (01.05.2016) мав більш як 20 років стажу на посадах державної служби (15 років 0 місяців 6 днів - безспірний стаж державної служби, визначений у рішенні від 06.11.2024 №907640821728, та 5 років 9 місяців - з 29.03.2005 по 18.03.2008 та з 26.05.2008 по 10.03.2011), та страхового стажу (більше 42 років) (про що свідчить рішення про перерахунок пенсії від 07.11.2024 №907640821728 (а.с. 48 зворот)).
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Оскільки суд дійшов висновку про протиправність рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 06.11.2024 №907640821728 з огляду на наявність у ОСОБА_1 умов для реалізації права на одержання пенсії державного службовця згідно із пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII та відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, тому суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити у спосіб визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 06.11.2024 №907640821728 та зобов'язання відповідача перевести позивача з 31.10.2024 (з дати подання заяви) на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 29.03.2005 по 18.03.2008 та з 26.05.2008 по 10.03.2011.
Згідно з частинами першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 969,00 грн, що підтверджується квитанцією від 18.11.2024 №41 (а.с.5).
Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI) при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Оскільки позов було подано до суду в електронній формі через систему «Електронний суд», що передбачає застосування коефіцієнту для пониження відповідного розміру ставки судового збору, тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 968,96 грн (1211,20 грн х 0,8), що підлягав сплаті за подання цього позову. Решту судового збору може бути повернуто позивачу за окремо поданим ним клопотанням на підставі статті 7 Закону №3674-VI.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06.11.2024 №907640821728 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 з 31.10.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 29.03.2005 по 18.03.2008 та з 26.05.2008 по 10.03.2011.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім грн. 96 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010).
Суддя О. О. Андрусенко