Постанова від 21.01.2025 по справі 448/1776/24

Єдиний унікальний номер 448/1776/24

Провадження № 3/448/24/25

ПОСТАНОВА

21.01.2025 року суддя Мостиського районного суду Львівської області Кічак Ю.В., з участю секретаря судового засідання Романченко І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відео конференції в залі суду м.Мостиська матеріали справи, що надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м.Бердянськ Запорізької області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, документований паспортом громадянина України номер НОМЕР_1 , виданий 02.04.1999 року, орган видачі: 0800,

за ч.1 ст.204-1 КУпАП, -

учасники справи:

особа, яка склала протокол ОСОБА_2 ,

захисник ОСОБА_1 - адвокат Михалевський Ю.Р.,

ВСТАНОВИВ:

На адресу Мостиського районного суду Львівської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.204-1 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №240526 від 21.09.2024р., відомо, що 21.09.2024 року о 09 годині 30 хвилин в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Шегині», територія Шегинівської ОТГ Яворівського району Львівської області, на вихід з України в Республіку Польща під час прикордонного контролю було виявлено особу, яка пред'явила на паспортний контроль паспорт Держави Ізраїль № НОМЕР_2 , виданий 26.06.2024 року на установчі дані ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . В ході перевірки документів відносно даного громадянина відбулося спрацювання БД «Гарт 1П» (БД 1-11, порушення терміну реєстрації). Згідно бази даних «Ризик», встановлено, що вказана особа 09.05.2024р. здійснювала перетин державного кордону по паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3 та являється громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Констатовано, що своїми діями вищевказаний громадянин вчинив спробу перетинання державного кордону України в пункті пропуску через державний кордон України без відповідних документів, порушив ч.1 ст.2 Закону України «Про громадянство», ст.ст.2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», підп.1 п.2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27.01.1995 року №57 та його дії кваліфіковано за ч.1 ст.204-1 КУпАП.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явився, однак з матеріалів справи відомо, що його інтереси представлятиме адвокат Михалевський Ю.Р.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Михалевський Ю.Р. в судовому засіданні вказав, що адміністративний матеріал по притягненню його підзахисного до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.204-1 КУпАП підлягає направленню до ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного дооформлення. Обґрунтовуючи свої вимоги захисник посилається на те, що до матеріалів справи про адміністративне правопорушення долучено копію протоколу відносно ОСОБА_1 , хоча в описі справи зазначено про долучення саме оригіналу протоколу для суду без будь-яких приміток щодо надіслання копії протоколу. Вважає, що вказана обставина виключає можливість притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Особа, яка складала протокол - ОСОБА_2 в судовому засіданні зазначив, що 21.09.2024 року ним було складено адміністративний протокол щодо громадянина ОСОБА_1 за спробу перетинання державного кордону України в пункті пропуску через державний кордон України без відповідних документів. Покликався на те, що під час ознайомлення із адміністративними матеріалами порушником, він помилково надав такому ( ОСОБА_1 ) оригінал протоколу про адміністративне правопорушення, а копію долучив до матеріалів адміністративної справи, котрі в подальшому були скеровані до суду.

Заслухавши думку захисника ОСОБА_1 - адвоката Михалевського Ю.Р., службової особи ОСОБА_2 , перевіривши матеріали вказаної справи, приходжу до наступного висновку.

Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративне правопорушення.

Згідно статті 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що орган державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення згідно зі статті 245 КУпАП є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законодавством, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до положень ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до чинного законодавства України протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинення правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення.

Протокол складається у кожному випадку виявлення адміністративного правопорушення, він є єдиною формою документу, в якому фіксується факт вчинення допущеного порушення, ніякого іншого документу про прийняття до провадження уповноваженими органами не оформляється. Від того, наскільки грамотно, змістовно і умотивовано складений протокол, залежить якість розгляду справи про адміністративне порушення, правильність розгляду справи по суті й обґрунтованість застосування адміністративного стягнення.

Протокол про адміністративне правопорушення - це комплексне джерело доказової інформації. Однак він набуває значення доказу в таких випадках, коли: по-перше, протокол складений уповноваженою на те посадовою особою; по-друге, складений не пізніше термінів, передбачених для накладення адміністративного стягнення; по-третє, зміст протоколу відповідає усім вимогам, передбаченим коментованою статтею.

Оскільки протокол є важливим процесуальним документом, який засвідчує факт неправомірних дій, за які передбачена адміністративна відповідальність, такий та його невід'ємні складові повинні бути оформлені належним чином, містити в собі всі дані, необхідні для своєчасного та об'єктивного вирішення питання про наявність в діях особи складу адміністративного проступку.

Протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надсилаються органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Згідно з ст.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Відповідно до ст.279 КУпАП розгляд справи розпочинається з оголошення складу колегіального органу або представлення посадової особи, яка розглядає дану справу.

Головуючий на засіданні колегіального органу або посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.

З наведеного можна зробити висновок, що на розгляд справи надсилається оригінал протоколу про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали.

Разом з тим, як встановлено в судовому засіданні, чого також не заперечував автор протоколу, в матеріалах адміністративної справи щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.204-1 КУпАП міститься лише копія протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №240526 від 21.09.2024 року, в той час як оригінал такого в матеріалах справи відсутній.

Наведене дає підстави для висновку про те, що копія вищевказаного спірного протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушника ОСОБА_1 не може бути предметом судового розгляду, що в свою чергу унеможливлює розгляд справи.

Велика Палата Верховного Суду у своїй правовій позиції сформульованій у постанові від 11.02.2021 у справі №11-1219сап19 зазначила, що норми КУпАП, які встановлюють процедуру адміністративного розслідування і стадію розгляду справи уповноваженим органом (судом), не містять законодавчих положень, які б за окресленої правової ситуації передбачали можливість повертати справу про адміністративне правопорушення для дооформлення протоколу й належного виконання вимог статті 256 КУпАП у частині забезпечення присутності порушника в суді. Водночас немає й процесуальних норм, які б забороняли, зокрема, судді, який розглядає справу про адміністративне правопорушення, вимагати від уповноваженого органу виконати належним чином вимоги процесуального закону щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення і його реалізації таким чином, щоб можна було вирішити питання про винність особи у вчиненні адміністративного проступку з дотриманням строків розгляду і без порушення прав особи порушника чи осіб, які потерпіли від дій останнього. Принаймні чітких й однозначних положень, які б дозволяли чи забороняли повертати протоколи для забезпечення присутності порушника під час розгляду справи, процесуальне адміністративно-деліктне законодавство не містить.

Сформовані на підставі аналізу сталої судової практики рекомендації відповідної вищої судової інституції в окресленому сегменті адміністративно-деліктних правовідносин орієнтував суддів на можливість повернення протоколу уповноваженому органу, який його склав, для дооформлення шляхом винесення відповідних постанов.

З метою всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, приходжу до висновку, що матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.204-1 КУпАП необхідно повернути до ІНФОРМАЦІЯ_1 , для належного дооформлення.

При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені судом недоліки.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст.245, 256, 278, 280 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП повернути до ІНФОРМАЦІЯ_1 , - для належного дооформлення.

Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Суддя Ю.В. Кічак