Справа № 317/6802/24
Провадження № 1-кс/317/16/2025
про відмову у тимчасовому доступі до речей і документів
21 січня 2025 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Запорізького районного суду Запорізької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ відділу поліції № 6 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Запорізької окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, на підставі матеріалів досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №4202408206000026 від 27.03.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,
До Запорізького районного суду Запорізької області надійшло вищевказане клопотання слідчого, погоджене з прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, на підставі матеріалів досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №4202408206000026 від 27.03.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Клопотання вмотивоване тим, що у провадженні СВ ВП №6 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області перебувають матеріали кримінального провадження №4202408206000026 від 27.03.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України за фактом зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди, використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки.
Досудовим розслідуванням встановлено, шо невстановлені службові особи територіальних громад Запорізького району Запорізької області зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди всупереч інтересам служби здійснили нарахування компенсацій за пошкодження об'єктів нерухомого майна громадян внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації в обсязі, який є вищим за фактичний, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам, свободам та інтересам територіальних громад у сумі понад 400 000 грн.
Згідно із інформацією ІНФОРМАЦІЯ_1 , на виконання положень Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 381, Примірного положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.05.2023 №516 на території Біленьківської, Долинської, Широківської, Кушугумської, Степненської, Новоолександрівської територіальних громад створені комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна.
Згідно з п. 7 Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 №381 для розгляду питання надання компенсації виконавчими органами сільської селищної, міської ради утворюється комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до п. 1, 12 вказаного Порядку Комісія в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна: отримує заяви для їх розгляду; перевіряє надану інформацію в заяві та додані документи; вносить відомості про зупинення/поновлення розгляду заяви із зазначенням інформації та/або документів, які заявник повинен додати, але в межах та відповідно до пункту 13 цього Порядку; вносить результати комісійного обстеження у разі його проведення у випадках, передбачених абзацом сьомим пункту 8 цього Порядку, за рішенням цієї комісії; вносить за кожним пошкодженим об'єктом чек-лист, результати фотофіксації пошкоджень об'єкта та визначає розмір компенсації: вносить відомості про надання/відмову у наданні компенсації. За результатами розгляду заяви комісія приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації та передає це рішення на розгляд уповноваженого органу не пізніше п'яти робочих днів з дати прийняття такого рішення. У рішенні про відмову у наданні компенсації обов'язково зазначаються підстави для такої відмови.
Так, встановлено, що громадянка ОСОБА_5 звернулась із заявою від 13.05.2023 №3В-13.05.2023-7800 про виплату для відновлення пошкодженого майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі акта № 9 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 23.11.2023 комісією з обстеження об'єкта ІНФОРМАЦІЯ_2 зафіксовані пошкодження об'єкта нерухомого майна, розташованого за вищевказаною адресою.
Протоколом № 9 засідання Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 06.12.2023 вирішено надати компенсацію для відновлення нерухомого майна (житловий будинок) за адресою: АДРЕСА_1 , власнику ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в сумі 147 945,04 грн.
У подальшому, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_4 від 13.12.2023 №105 вирішено затвердити вищевказане рішення комісії.
Також встановлено, шо громадянин ОСОБА_6 звернувся із заявою від 21.09.2023 №3В-21.09.2023-48787 про виплату для відновлення пошкодженого майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .
На підставі акта № 17 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 29.11.2023 комісією з обстеження об'єкта ІНФОРМАЦІЯ_2 зафіксовані пошкодження об'єкта нерухомого майна, розташованого за вищевказаною адресою.
Протоколом № 17 засідання Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.12.2023 вирішено надати компенсацію для відновлення нерухомого майна (житловий будинок) за адресою: АДРЕСА_2 , власнику ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в сумі 153 505,74 грн.
Водночас, опрацюванням відомостей єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, ведення якого здійснюється Відділом поліції №6 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області, встановлено відсутність будь-яких заяв чи повідомлень про вказані події, а також про факти пошкодження майна громадян за вказаними адресами у вказані періоди часу внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації.
Аналогічні факти встановлені також щодо гр. ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 .
Також установлено, що до комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 подано 14 заяв на компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна. Комісією прийнято рішень про надання компенсації 9 особам на загальну суму 448,4 тис грн.
До комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 подано 4 заяви на компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна. Комісією прийнято рішень про надання компенсації 2 особам на загальну суму 1 688,8 тис грн.
До комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 подано 67 заяв на компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна. Комісією опрацьовано, нараховано та погоджено надання компенсації по 50 заявкам на загальну суму 3 464,5 тис грн.
До комісії ІНФОРМАЦІЯ_9 подано 21 заява на компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна. Комісією прийнято рішень про надання компенсації 7 особам на загальну суму 610,9 тис грн.
До комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 подано 18 заяв на компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна та 1 заява на компенсацію за зруйнований житловий будинок. Комісією прийнято рішень про надання компенсації 15 особам на загальну суму 2 236,7тис грн.
До комісії ІНФОРМАЦІЯ_11 подано 1 заяву на компенсацію за пошкоджені об'єкти нерухомого майна.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України» реєстр пошкодженого та знищеного майна створюється для забезпечення збирання, накопичення, обліку, обробки, зберігання та захисту інформації та документів про: 1) осіб, майно яких пошкоджено або знищено; 2) пошкоджене та знищене майно (у тому числі пошкодження, завдані земельним ділянкам, землям, пошкодження та знищення надр, лісових водних та інших природних ресурсів, також біологічного різноманіття) незалежно від того, чи передбачається компенсація за пошкодження або знищення такого майна відповідно до цього Закону; 3) матеріальну шкоду (у тому числі збитки), завдану внаслідок пошкодження та знищення майна (у тому числі обстеження пошкодженого майна, крім обстеження, передбаченого статтею 39-2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оцінку пошкодженого тау знищеного майна); 4) розгляд та прийняття рішення про надання компенсації; 5) надання компенсації за пошкоджене та знищене майно та фінансування (виділення коштів) відновлення пошкодженого та знищеного майна.
Згідно з п. 8 Порядку ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2023 №624 адміністратором Реєстру пошкодженого та знищеного майна є державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_12 », що належить до сфери управління Мінцифри, яке: 1) здійснює адміністрування Реєстру пошкодженого та знищеного майна відповідно до статті 36 Закону України «Про публічні електронні реєстри»; 2) забезпечує доступ до Реєстру пошкодженого та знищеного майна суб'єктів, право доступу яких визначено законодавством; 3) здійснює інші повноваження, передбачені частиною 5 статті 14 Закону про компенсацію та Законом України «Про публічні електронні реєстри».
Слідчим 06.09.2024 скеровано запит на адресу ДП « ІНФОРМАЦІЯ_12 », з метою одержання інформації щодо здійснення з 24.02.2022 по теперішній час виплат за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна на території вищевказаних територіальних громад.
Листом від 23.09.2024 №6148/04.1-15 ДП « ІНФОРМАЦІЯ_12 » повідомило, що вказана інформація буде надана в порядку передбаченому КПК України, а саме на підставі ухвали слідчого судді.
Посилаючись на вказані обставини, слідчий у клопотанні вказує, що виникла обґрунтована необхідність у зверненні до слідчого судді з клопотанням про проведення тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_12 » з метою отримання належним чином завірених документів, що підтверджують надання компенсацій за пошкоджене та знищене майно на території Біленьківської, Долинської, Кушугумської, Новоолександрівської, Степненської, Широківської територіальних громад Запорізького району Запорізької області, а саме інформацію щодо осіб, майно яких пошкоджено або знищено; перелік пошкодженого та знищеного нерухомого майна, із зазначенням адрес розташування такого майна; розміри матеріальної шкоди, завданої внаслідок пошкодження та знищення майна, із наданням копій підтверджуючих встановлений розмір шкоди документів; копії рішень про розгляд заяв громадян та про надання компенсацій; розміри
Слідчий та прокурор надали до суду заяви про розгляд клопотання без їх участі.
Представник ДП « ІНФОРМАЦІЯ_12 » у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином, тому відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України клопотання розглядається у його відсутність.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Слідчий суддя, перевіривши доводи клопотання, вивчивши надані матеріали, дійшов наступних висновків.
Тимчасовий доступ до речей і документів відповідно до вимог ч.1 ст.131 КПК України є заходом забезпечення кримінального провадження та застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. (ч. 4 ст. 132 КПК)
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються. (ч. 5 ст. 132 КПК)
Згідно з ч.1 ст.92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, на потерпілого.
Згідно із ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
У клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Так, до клопотання слідчим додано витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, за номером кримінального провадження №4202408206000026, внесеного 27.03.2024 у зв'язку із самостійним виявленням прокурором кримінального правопорушення із наступним коротким викладом обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: невстановлені службові особи територіальних громад Запорізького району Запорізької області зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди всупереч інтересам служби здійснили нарахування компенсацій за пошкодження об'єктів нерухомого майна громадян внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації в обсязі, який є вищим за фактичний, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам, свободам та інтересам територіальних громад у сумі понад 400000 грн.
Також слідчому судді надані відповіді голів територіальних громад на запити прокуратури щодо діяльності комісій з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна, копії рапортів ЄО за певні періоди 2022 та 2023 років та інформацію ІНФОРМАЦІЯ_13 стосовно виїздів груп ІНФОРМАЦІЯ_13 на територію Запорізького району щодо пошкодження майна внаслідок ворожих обстрілів в період з 27.02.2022 по теперішній час.
Слідчий суддя зазначає, що тимчасовий доступ до речей та документів не є інструментом збору доказів вчинення кримінального правопорушення. Тому його застосування можливе виключно за умови, коли сторона кримінального провадження під час здійснення досудового розслідування зіткнулася з труднощами в зборі відомостей, які, зокрема, можуть убачатись в існуванні певних заборон для розголошення даних, або володільці речей та документів відмовляються добровільно надати необхідні докази.
З матеріалів клопотання вбачається, що метою подання вказаного клопотання є проведення перевірки наданих відповідей всіх територіальних громад Запорізького району щодо нарахування компенсацій за пошкодження об'єктів нерухомого майна, а не здійснення досудового розслідування за конкретними фактами кримінального правопорушення.
Інформація, про тимчасовий доступ до якої планує отримати слідчий, є неконкретизованою, викладена у загальному вигляді щодо діяльності територіальних громад всього Запорізького району, що стосується прав і свобод невизначеного кола осіб та позбавляє можливості слідчого суддю перевірити ступінь втручання у права і свободи під час застосування заходу забезпечення кримінального провадження.
Слідчим у клопотанні взагалі не обгрунтовано значення запитуваної інформації для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться у запитуваних ним документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Додані до клопотання докази не містять достатніх відомостей щодо його обґрунтованості та дієвості саме такого заходу забезпечення кримінального провадження
Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів має не лише за формою і складовими відповідати вимогам закону, але й бути належним чином обґрунтованим, що не виконано при зверненні з вказаним клопотанням.
З огляду на викладені обставини, слідчий суддя дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання внаслідок його необгрунтованості.
На підставі викладеного, керуючись ст.159-166 КПК України, слідчий суддя,
У задоволенні клопотання слідчого СВ відділу поліції № 6 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Запорізької окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, на підставі матеріалів досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №4202408206000026 від 27.03.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя /підпис/ ОСОБА_1
Слідчий суддя ОСОБА_1
Секретар судового засідання ОСОБА_2
Згідно з оригіналом.
Ухвала набрала законної сили 21.01.2025.
Засвідчено 21.01.2025.