Справа № 697/2705/24
Провадження № 3/697/31/2025
17 січня 2025 року м. Канів
Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Скирда Б.К., за участю секретаря судового засідання Васянович Ю.В., прокурора Лук'ященка Ю.І., особи, стосовно якої розглядаються матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника - Ткач В.О.,
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої по АДРЕСА_1 , працюючої головним спеціалістом у Виконавчому комітеті відділу освіти Канівської міської ради Черкаської області,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
До Канівського міськрайонного суду Черкаської області від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України 04.12.2024 надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, на підставі протоколу від 25.11.2024 № 684/2024 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області та відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 31.03.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, про що оперуповноваженим Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Грибенко В.А. складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 25.11.2024 № 684/2024.
Прокурор Лук'ященко Ю.І. в судовому засіданні обставини викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаних з корупцією підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Вважає за необхідне притягнути її до адміністративної відповідальності з накладенням стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що 30.03.2023 о 16:07 нею вживались спроби із подачі заповненої щорічної декларації за звітний період 2021 року, що безпосередньо підтверджується відомостями з викопіювань особистого кабінету, проте з невідомих для неї причин, можливої нестабільної роботи електронного ресурсу, необхідна операція подання електронного документа після її відправлення на підтвердження, оприлюднення не відбулось і декларація була збережена в статусі «Чернетки». Через нестабільні умови роботи енергомережі, режими та заходи безпеки пов'язані із повітряними тривогами та численні спроби подати декларації в нетривалі проміжки часу при нестабільній роботі ресурсу Реєстру, була переконана, що добросовісно здійснила всі необхідні вимоги із подання декларації за звітні 2021 та 2022 роки. Фактично, дізналась про неналежний стан і статус поданого електронного документа за 2021 рік тільки 31.03.2024 близько 14:42, коли здійснювала декларування за 2023 звітний період та подала останню 31.03.2024 о 14:12 год.
Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвокат Ткач В.О. в судовому засіданні просила закрити провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 з підстав відсутності в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Вважає, що фактичні обставини та виклад умов, що лягли в основу складених матеріалів оперуповноваженим Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України ст. лейтенантом поліції Грибенко В.А. йдуть в розріз з викладенням складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 № 3384-ІХ визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 необхідно подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди.
З 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
Декларації, подані за період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого ст. 45 Закону (абз. 2 п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону). Повторне їх подання не вимагається та технічно неможливим.
Перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області, ОСОБА_1 ще в 2023 році безпосередньо вживались заходи із відповідального, як і всі попередні роки, виконання вимог законодавства із декларування як посадової особи місцевого самоврядування за попередні 2021 та 2022 роки, про що безпосередньо свідчать викопіювання відомостей із особистого кабінету користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зокрема, спроби подати декларації за 2021 та 2022 рік відбувались майже в один проміжок часу, 30.03.2023 о 16 год. приблизно. Після заповнення їх форм проходили етапи повторюваних та численних підтверджень подання декларацій через нестабільну роботу реєстру.
Так, відповідно до викопіювань з особистого кабінету, після заповнення і подання декларації за 2022 рік (код документа ee48700c-2b5b-4109-af09-141c9f9f6883), повідомленням № 15346183 від 30.03.2023 о 16:00 засвідчено подання декларації за 2022 звітний період.
Одразу після цього 30.03.2023 о 16:07 год. ОСОБА_1 вживались спроби з подачі заповненої щорічної декларації за звітний період 2021 року, що безпосередньо підтверджується відомостями з викопіювань особистого кабінету, проте, з невідомих для неї причин, можливої нестабільної роботи електронного ресурсу, необхідна операція подачі електронного документа після її відправлення на підтвердження, оприлюднення не відбулось і декларація була збережена у статусі «Чернетки».
Через нестабільні умови роботи енергомережі, режими та заходи безпеки, пов'язані з повітряними тривогами та численні спроби подати декларації в нетривалі проміжки часу при нестабільній роботі ресурсу Реєстру, ОСОБА_1 була переконана, що добросовісно здійснила всі необхідні вимоги із подання декларації за звітні 2021 та 2022 роки.
Фактично ОСОБА_1 дізналась про неналежний стан і статус поданого електронного документа за 2021 рік тільки 31.03.2024 близько 14:42, коли здійснювала декларування за 2023 звітний період та подала останню 31.03.2024 о 14:12 год. (Код документа 9d6e7d58-01c9-4425-a06d-8bf0ec289d4e). Відповідно, оглянувши та усвідомивши невідповідність електронного документа за 2021 рік, нею негайно було вжито заходів із перевірки інформації декларації, що була збережена у статусі «Чернетки» та спроб її повторного внесення і подачу в Реєстр, успішність яких підтверджується викопіюваннями із особистого кабінету Реєстру (код документа 3be8ab41-f578-43c8-8477-2ebbebe86b55).
Із фактичних обставин справи та умов подання ОСОБА_1 декларацій вбачається, що остання не знала та вживала заходи із необхідного подання декларацій та не мала на меті уникнути декларування.
Матеріали протоколу про адміністративне правопорушення не містять жодних даних про наявність у ОСОБА_1 прямого умислу на вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а також жодних доказів на підтвердження того, що нею свідомо та умисно не подавалось в порушення термінів або не подавалось взагалі відповідних декларацій.
Також, за результатами проведеного службового розслідування відповідно до наказу Відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради № 194-А від 27.11.2024 на вимогу Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України вих. № 66559/122-2024 від 26.11.2024 було розглянуто заявлені вимоги для з'ясування причин та умов порушеного, що могли б слугувати порушенню ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Викладені в матеріалах справи обставини були розглянуті та досліджені, включно з отриманими комісією поясненнями. Відповідно до Акту службового розслідування від 09.12.2024 комісією не встановлено ознак наявності умислу з неподання/несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 та потреби у відстороненні від займаної посади.
ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік ще до виявлення компетентними органами факту несвоєчасного подання декларації, тобто вона самостійно виправила допущене порушення.
ОСОБА_1 подала декларацію особи, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік протягом 30 хвилин з моменту виявлення невідповідності статусу поданого раніше документа за 2021 рік та можливої відсутності у загальному доступі відомостей про її майновий стан як публічного службовця, а відповідно і відсутність намірів приховання відомостей або умисного невиконання вимог закону.
Крім того, врахування потребує обставина постійної зайнятості ОСОБА_1 вихованням малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в статусі одинокої матері, що відповідним чином обмежує увагу, створює додаткове щоденне навантаження та попри це ОСОБА_1 все ж виявила розбіжності і добросовісно їх усунула (а.с.59-61).
Суд, заслухавши думку прокурора, особи щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, захисника, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до наказу відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради № 92-к від 26.08.2008 «Про прийняття ОСОБА_1 », ОСОБА_1 прийнято на посаду спеціаліста І категорії відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради зі строком випробування 2 місяці з 26.08.2008 (а.с.28).
Відповідно до наказу відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради № 134-к від 02.11.2009 «Про прийняття ОСОБА_1 » ОСОБА_1 прийнято на посаду спеціаліста І категорії з питань охорони дитинства відділу освіти з 02.11.2009 на час відсутності основного працівника ОСОБА_3 у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Встановлено оплату згідно зі штатним розписом та надбавку в розмірі 25% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та вислугу років (а.с.29).
Відповідно до службової характеристики у 2011 році ОСОБА_1 переведена на посаду головного спеціаліста відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради, має 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування (а.с.30-31).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім цього, згідно з частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування, відповідальна за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією і зобов'язана подавати відповідні декларації.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Також п.п. 1 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2022 визначено, що щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановлені інші строки подання декларації.
Пунктом 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відтак, виходячи з положень зазначених норм закону, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області, зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік до 00 год. 00 хв. 01.02.2024.
Разом з тим згідно з інформацією, яка наявна в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік лише 31.03.2024, оприлюднивши її на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується сукупністю доказів, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 684/2024 від 25.11.2024 (а.с.2-12);
- копією наказу № 92-к від 26.08.2008 «Про прийняття ОСОБА_1 » (а.с.28);
- копією наказу № 134-к від 02.11.2009 «Про прийняття ОСОБА_1 » (а.с.29);
- копією посадової інструкції головного спеціаліста відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області, затвердженої начальником відділу освіти Надії Голди 04.04.2022 (а.с.32-35);
- копією пояснюючої ОСОБА_1 від 05.11.2024 в якій зазначила, що несвоєчасно подала декларацію за 2021 рік у зв'язку з технічними труднощами, пов'язаними з використанням мобільного банкінгу «Приват24» для отримання ЕЦП, виникла затримка з підписання та відправкою декларації;
- скріншотом з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, з якого вбачається, що 31.03.2024 ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік (а.с.17-23).
Отже, дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до роз'яснень, викладених в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
ОСОБА_1 не надала суду доказів неможливості подати вчасно декларацію з поважних причин у період по 31.01.2024.
Крім того, на переконання суду, необґрунтованими є доводи захисника Ткач В.О. про те, що ОСОБА_1 подала декларацію із запізненням через збій в роботі системи Реєстру та проблеми з електронно-цифровим підписом, оскільки у ОСОБА_1 було достатньо часу, щоб подати декларацію завчасно, так як Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384 прийнятий 20 вересня 2023 року, набрав чинності 12 жовтня 2023 року. Також, не спростовує факту неподання декларації за 2021 рік збереження її в статусі «чернетки» 30.03.2023 (як вбачається зі скріншоту з особистого кабінету сайту НАЗК (а.с.63-64), оскільки збереження чернетки в персональному електронному кабінеті не є її поданням до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Також, ОСОБА_1 під час судового розгляду не заперечувала того, що була обізнана зі строками та процедурою заповнення декларації.
Посилання захисника Ткач В.О. про усунення порушення ОСОБА_1 ще до виявлення Управлінням стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України факту невчасного подання декларації за 2021 рік, не заслуговують на увагу, оскільки вказані обставини не спростовують факту вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Отже всебічно, повно, неупереджено й безпосередньо з'ясувавши всі обставини встановлені під час судового розгляду, перевіривши їх доказами, отриманими на підставі змагальності сторін та свободи у доведеності їх переконливості, дослідженими в судовому засіданні в їх сукупності й оціненими з точки зору належності, допустимості, достовірності, достатності й взаємозв'язку, суд дійшов до висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду та підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами, а дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь її вини та майновий стан. ОСОБА_1 інвалідом не являється.
Обставиною, що згідно ст. 34 КУпАП пом'якшує відповідальність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , є щире каяття.
Обставин, що згідно ст. 35 КУпАП обтяжує відповідальність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням особи, майнового стану, ступеню вини, наявністю обставин, що пом'якшують відповідальність та відсутності обставин, що обтяжують відповідальність, а також характеру та суспільної небезпеки вчиненого нею правопорушення, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою її виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
На підставі ст. 40-1 КУпАП та відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 23, 33-35, 36, 172-6, 221, 276, 277, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суд, -
Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
За вчинене правопорушення накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстровану та проживаючу по АДРЕСА_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на неї штрафу у передбачений законом строк, до неї може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її проголошення.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Повний текст постанови суду складено 21.01.2025.
Суддя Б. К. Скирда