Справа № 693/1685/24
Провадження № 3/693/37/25
Іменем України
22.01.2025 року м. Жашків
Суддя Жашківського районного суду Черкаської області Коцюбинська Ю.Д., розглянувши матеріали, що надійшли для розгляду з відділу поліції №1 Уманського РУ поліції ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.184 КУпАП,
Згідно із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 299624 від 26.11.2024 р., встановлено, що 08.11.2024 р. о 10 год. 13 хв. в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 ухилялася від виконання, передбачених законодавством обов'язків щодо виховання дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме дитина здійснила неправдивий виклик на спецлінію «102» та повідомила про подію, якої не відбувалося.
ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснила, що в той день була на роботі, дитина знаходилась дома, тому що перебувала на дистанційному навчанні. Про дзвінки на спецлінію «102» вона дізналась від працівників поліції. З дитиною поговорила, пояснила, що так робити не можна.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов висновку про відсутність в діях складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення, оскільки воно не містить кваліфікуючих ознак, передбачених ч.1 ст.184 КУпАП.
Стаття 62 Конституції України закріплює принцип судочинства - презумпцію невинуватості, відповідно до якого особа, яка притягується до відповідальності може бути визнана винною і покараною лише за умови, якщо її вина буде доведена в передбаченому законом порядку і встановлена рішенням суду. Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування на особу, яка притягується до відповідальності. Усі сумніви щодо доведеності вини особи, тлумачяться на її користь.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 280 КУпАП закріплено обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суддя вважає, що в даному випадку відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, суддя вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутністю події і складу вищевказаного адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 184, 247, 251, 252, 284, 285, 289, 294 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 184 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Ю. Д. Коцюбинська