Справа № 178/1955/24
22 січня 2025 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді: Берелет В.В.
секретаря: Янченко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Кринички справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань у Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1
за ст.172-8 КУпАП, -
за участю: прорурора ОСОБА_2 ,
Згідно протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, 22.12.2020 наказом начальника Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області № 30-о ОСОБА_1 призначено на посаду старшого державного інспектора Криничанської державної податкової інспекції ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Таким чином, старший державний інспектор Криничанської державної податкової інспекції ГУ ДПС у Дніпропетровській області ОСОБА_1 є державним службовцем категорії «В» та відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону.
29.03.2023, 18.04.2023, 11.08.2023 та 14.03.2024, старшому державному інспектору Криничанської державної податкової інспекції ГУ ДПС у Дніпропетровській області Литовченко Н. Г. надано доступ до роботи в 83 підсистемах ІКС «Податковий блок», присвоєно ідентифікатори користувача в системі, мережі, визначено інвентарний номер ПЕОМ та ІР-адреса, надано пароль та визначено місце де перебуває службовий комп'ютер, з якого буде здійснюватися доступ.
При цьому при ознайомленні з документом щодо отримання доступу до ІКС «Податковий блок» ОСОБА_1 підписала зобов'язання щодо дотримання правил обробки інформації, за якими зобов'язалась дотримуватись вимог Порядку, використовувати інформацію виключно в цілях, передбачених посадовою інструкцією або іншим організаційно-розпорядчим документом органу ДПС, не передавати інформацію стороннім особам та не використовувати її будь-яким іншим способом.
Згідно акту про результати проведення перевірки (№ 15/04-36-14-15 від 04.04.2024) на виконання розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС) від 05.03.2024 №24-р та уточненої інформації ГУ ДПС у Дніпропетровській області (вих. № 34508/5/04-36-14-19 від 22.07.2024) встановлено, що 02.01.2024 старшим державним інспектором Криничанської державної податкової інспекції ГУ ДПС у Дніпропетровській області Литовченко Н. Г. у порушення вищевказаних вимог з використанням логіну користувача мережі та ІР-адреси за допомогою ІКС «Податковий блок» здійснено перегляди інформації в підсистемі «Облік платежів» 2 рази стосовно платника податків ФОП ОСОБА_3 .
Згідно акту про результати проведення перевірки (№ 15/04-36-14-15 від 04.04.2024) на виконання розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС) від 05.03.2024 №24-р та уточненої інформації ГУ ДПС у Дніпропетровській області (вих. № 34508/5/04-36-14-19 від 22.07.2024) встановлено, що 08.02.2024 старшим державним інспектором Криничанської державної податкової інспекції ГУ ДПС у Дніпропетровській області Литовченко Н. Г. у порушення вищевказаних вимог з використанням логіну користувача мережі та ІР-адреси за допомогою ІКС «Податковий блок» здійснено перегляди інформації в підсистемі «Обробка податкової звітності та платежів» 3 рази стосовно платника податків ФОП ОСОБА_3 .
Згідно акту про результати проведення перевірки (№ 15/04-36-14-15 від 04.04.2024) на виконання розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС) від 05.03.2024 №24-р та уточненої інформації ГУ ДПС у Дніпропетровській області (вих. № 34508/5/04-36-14-19 від 22.07.2024) встановлено, що 19.10.2023 старшим державним інспектором Криничанської державної податкової інспекції ГУ ДПС у Дніпропетровській області Литовченко Н. Г. у порушення вищевказаних вимог з використанням логіну користувача мережі та ІР-адреси за допомогою ІКС «Податковий блок» здійснено перегляди інформації в підсистемі «Облік платежів» 3 рази стосовно платника податків ФОП ОСОБА_3 .
Згідно акту про результати проведення перевірки (№ 15/04-36-14-15 від 04.04.2024) на виконання розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС) від 05.03.2024 №24-р та уточненої інформації ГУ ДПС у Дніпропетровській області (вих. № 34508/5/04-36-14-19 від 22.07.2024) встановлено, що 31.10.2023 старшим державним інспектором Криничанської державної податкової інспекції ГУ ДПС у Дніпропетровській області Литовченко Н. Г. у порушення вищевказаних вимог з використанням логіну користувача мережі та ІР-адреси за допомогою ІКС «Податковий блок» здійснено перегляд інформації в підсистемі «Реєстрація платників податків» стосовно платника податків ФОП ОСОБА_3 .
ОСОБА_3 є чоловіком ОСОБА_1 та відповідно до абз. 4 ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» близькою особою.
Інформація, яка міститься в ІКС «Податковий блок» згідно з абз. 2. пункту 3.2. Порядку віднесена до конфіденційної.
Відомості щодо віднесення цієї інформації до конфіденційної також підтверджено листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області (№ 34508/5/04-36-14-19 від 22.07.2024).
Актом перевірки встановлено безпідставність перегляду ОСОБА_1 відомостей в ІКС «Податковий блок» стосовно свого чоловіка.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст.172-8 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні визнала підтвердила факт входження в підсистему, але вважає, що її діями ніякої шкоди не завдано; за вчинене відповіла, оскільки до неї було застосовано дисциплінарне покарання на роботі.
Прокурор Ягнятинська О.В. в судовому засіданні просить притягнути ОСОБА_1 до відповідальності згідно норм чинного законодавства.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, всебічно, повно і об'єктивно з'ясувавши обставини справи про адміністративні правопорушення та дослідивши всі наявні матеріали справи, з'ясувавши причини та умови, що сприяли вчиненню даного правопорушення, оцінивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст.ст.245, 280 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення має забезпечувати повне, всебічне й об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, що сприяє постановленню законного та обґрунтованого рішення, яке виключало б його двозначне тлумачення і сумніви щодо доведеності вини певної особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
З'ясовуючи ці обставини, суд повинен виходити з положень ст. 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Адміністративним правопорушенням (проступком) відповідно до статті 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.172-8 КУпАП передбачена відповідальність за незаконне розголошення або використання в інший спосіб особою у своїх інтересах інформації, яка стала їй відома у зв'язку з виконанням службових або інших визначених законом повноважень.
Згідно з приміткою до ст. 172-8 КУпАП суб'єктом правопорушень у частині першій цієї статті є особи, зазначені у пункті 1 та підпункті "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", а також особи, зазначені в частині другій статті 17 Закону України "Про запобігання впливу корупційних правопорушень на результати офіційних спортивних змагань".
У відповідності до ст. 23 КУпАП,метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджуються протоколами №1108, №1107, №1106, № 1105, поясненнями ОСОБА_1 , згідно з якими вона пояснила, що входила до ІКС «Податковий блок» для перегляду даних по ФОП ОСОБА_3 за його особистим зверненням щодо стану розрахунків з бюджетом, актом про результати перевірки № 15/04-36-14-15 від 04.04.2024, посадовою інструкцією ОСОБА_1 , повідомленням про ознайомлення ОСОБА_1 з правилами, зобов'язанням щодо дотримання правил обробки інформації до складових системи поза межами початкового переліку.
Статтею 43 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, не розголошують і не використовують в інший спосіб конфіденційну та іншу інформацію з обмеженим доступом, що стала їм відома у зв'язку з виконанням своїх службових повноважень та професійних обов'язків, крім випадків, встановлених законом.
Окремо слід зауважити, що ОСОБА_1 попереджена щодо цієї заборони, а також ознайомлена зі всіма обмеженнями встановленими Законом України «Про запобігання корупції», як в частині фінансового контролю, врегулювання конфлікту інтересів, так і в частині незаконного використання інформації, що стала відома в зв'язку з виконанням службових обов'язків. Зокрема це міститься в «Правилах етичної поведінки в органах Державної податкової служби», затверджених наказом голови ДПС України №52 від 02.09.2019, з якими під підпис були ознайомлені всі посадові особи Державної податкової служби України.
Об'єктом даного адміністративного правопорушення виступають суспільні відносини у сфері обігу інформації з обмеженим доступом, яка може стати відомою особі виключно у зв'язку з виконанням службових повноважень.
Предметом правопорушення є інформація (будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді), яка стала відома особі у зв'язку з виконанням службових або інших визначених законом повноважень.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення полягає у незаконному розголошенні або використанні в інший спосіб особою у своїх інтересах інформації, яка стала їй відома у зв'язку з виконанням службових повноважень (формальний склад).
Правопорушення може бути скоєне у таких формах: незаконне розголошення інформації, незаконне використання інформації в інший спосіб.
При цьому інформація може використовуватись у своїх інтересах як заради її аналізу та висновків, так і задля задоволення особистої зацікавленості, мотиви якої не мають значення, тому що, по-перше, доступ до такої інформації заборонений особі окремим розпорядчим актом, по-друге, особою надається письмове зобов'язання щодо використання інформації лише в службових цілях.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення полягає у використанні у будь-який спосіб конфіденційної інформації, яка стала відома особі в зв'язку з виконанням своїх службових обов'язків. У даному випадку сам перегляд відомостей у ІКС «Податковий блок», стосовно свого чоловіка, під будь-яким приводом (цікавості нею, її перевірки, професійного оцінювання щодо повноти та відповідності до вимог податкового законодавства тощо) вже є фактом її використання в особистих інтересах.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.172-8 КУпАП ; ст.ст. 283, 284, 285 КУпАП, суд -
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів громадян, що становить 1700 грн .
Стягнути з ОСОБА_1 - 605 грн 60 коп судового збору на користь держави.
Протягом 10 днів з дня її винесення постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя: Валентина БЕРЕЛЕТ