Справа 165/3994/24
Провадження 3/165/20/25
20 січня 2025 року м. Нововолинськ
Суддя Нововолинського міського суду Волинської області Ушаков М.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Володимирського РВП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює,
за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №119126 від 28.08.2024 зазначено, що 28.08.2024 о 16 год. 20 хв. ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «Renault Megane», реєстраційний номер НОМЕР_1 , рухаючись по вул. Нововолинській, 66 в м. Нововолинську, Волинської області, здійснюючи рух заднім ходом, здійснив зіткнення з автомобілем марки «Мерседес», реєстраційний номер НОМЕР_2 . Зазначено, що ОСОБА_1 порушив п. 10.9 Правил дорожнього руху України (надалі - ПДР України), вчинивши правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
Потерпіла ОСОБА_2 подала до суду письмову заяву про призначення у справі судової інженерно-транспортної експертизи на вирішення експертів просила поставити наступні питання:
Як повинен був діяти водій автомобіля Mercedes Benz реєстраційний номер НОМЕР_2 ОСОБА_2 у дорожній обстановці при викладених обставинах дорожньо-транспортної пригоди (надалі - ДТП) згідно з технічними вимогами ПДР?
Як повинен був діяти водій автомобіля Renault Megane реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_1 у дорожній обстановці при викладених обставинах ДТП згідно з технічними вимогами ПДР?
Чи були з технічної точки зору дії водія ОСОБА_2 у причинному зв'язку з виникненням ДТП?
Чи були з технічної точки зору дії водія ОСОБА_1 у причинному зв'язку з виникненням ДТП?
Відповідно до ст. 268 КУпАП особа яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 р. № 14 звертається увага судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників. При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз.
Оскільки, з метою з'ясування обставин, що мають значення для справи і необхідно спеціальні знання, приходжу до висновку, що слід призначити у справі судову інженерно-транспортну експертизу, проведення якої доручити експертам Волинського НДЕКЦ МВС України.
Згідно ст.15 Закону України «Про судову експертизу» проведення судових експертиз державними спеціалізованими установами у справах про адміністративні правопорушення здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з Державного бюджету України. Дублює норму вищезгаданого Закону також й Інструкція про порядок і розміри компенсації (відшкодування) витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів досудового розслідування, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним спеціалізованим установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів, затвердженої Постановою КМУ від 01.07.1996 р. № 710, згідно якої державні спеціалізовані установи судової експертизи проводять судову експертизу у справах про адміністративні правопорушення за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік на проведення судових експертиз.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 268, 273 КУпАП, -
постановив:
Клопотання потерпілої ОСОБА_2 про призначення у справі судової інженерно-транспортної експертизи задоволити.
Призначити у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП судову інженерно-транспортну експертизу на вирішення якої поставити наступні запитання:
1.Як повинен був діяти водій автомобіля марки Mercedes Benz реєстраційний номер НОМЕР_2 ОСОБА_2 у заданій дорожній ситуації при викладених обставинах ДТП згідно з технічними вимогами ПДР України?
2.Як повинен був діяти водій автомобіля марки Renault Megane реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_1 у заданій дорожній ситуації при викладених обставинах ДТП згідно з технічними вимогами ПДР України?
3.Чи були з технічної точки зору дії водія ОСОБА_2 у причинно-наслідковому зв'язку з з виникненням ДТП?
4.Чи були з технічної точки зору дії водія ОСОБА_1 у причинно-наслідковому зв'язку з виникненням ДТП?
5.Чи мав водій автомобіля марки Mercedes Benz реєстраційний номер НОМЕР_2 ОСОБА_2 у заданій дорожній ситуації технічну можливість уникнути зіткнення з автомобілем марки Renault Megane реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 , при умові неухильного виконання ПДР України?
6.Чи мав водій автомобіля марки Renault Megane реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_1 у заданій дорожній ситуації технічну можливість уникнути зіткнення з автомобілем марки Mercedes Benz реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , при умові неухильного виконання ПДР України?
Проведення судової інженерно-транспортної експертизи доручити експертам Волинського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (43006, Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, 43).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Експертизу провести за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік на проведення судових експертиз.
Для проведення судової експертизи надати експертам матеріали справи про адміністративне правопорушення № 165/3994/24.
Зобовязати експертів провести експертизу у місічний строк з моменту отримання ухвали.
Провадження у справі зупинити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Ушаков