Справа № 740/343/25
Провадження № 3/740/289/25
22 січня 2025 року м. Ніжин
Суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Карпусь І.М., ознайомившись з матеріалами, які надійшли від військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , командира взводу зв'язку - начальника апаратної роти зв'язку батальйону мобільних вузлів зв'язку, солдат, проживаючого по АДРЕСА_1 ,
за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
До суду т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 подано протокол про військове адміністративне правопорушення А2995 № 18, складений 18.01.2025 відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Згідно з протоколом «17.01.2025 близько 21:30 год на території розташування підрозділу військової частини НОМЕР_1 ......... був виявлений військовослужбовець майор ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: характерний запах алкоголю з порожнини рота.
На пропозицію пройти огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого чп'яніння з використанням технічних засобів та тестів в КНП ЦНіжинська центральна міська лікарня" майор ОСОБА_1 відмовився, про що зазначено у актах відмови майора ОСОБА_1 .
Для встановлення стану сп'яніння до розташування підрозділу були викликані військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_2 , які запропонували майору ОСОБА_1 пройти огляд по встановленню стану сп'яніння за допомогою газоаналізатора Алконт U 8300, на проходження тесту ОСОБА_1 відмовився.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану" з 24.02.2022 і по теперішній час на території України діють умови особливого періоду, а саме воєнний стан.
Таким чином, особистої недисциплінованості та безвідповідальності майор ОСОБА_1 , своїми діями, усвідомлюючи їх характер, порушуючи військову дисципліну, завідомо знаючи про відповідальність, вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, тобто перебував у стані алкогольного сп'яніння на території військової частини в умовах особливого періоду".
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про правильність складеного протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Так, невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, серед іншого, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.
Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 11.02.2021 по справі №11-1219сап19 зазначено, що особи, уповноважені складати протокол про адміністративне правопорушення, на завершальному етапі адміністративного розслідування повинні відобразити в протоколі про адміністративне правопорушення всі відомості, що обов'язково мають бути закріплені в ньому для того, щоб він мав відповідну силу.
Протокол про адміністративне правопорушення є актом обвинувачення і повинен містити конкретне обвинувачення, виходячи з поняття адміністративного правопорушення, відповідно до вимог КУпАП, при цьому суд не має права брати на себе функцію обвинувачення та у будь який спосіб конкретизувати зміст обвинувачення, вказаного у протоколі, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу, що слідує з загальних засад судочинства, закріплених у ст.129 Конституції України.
Відповідно до ч.3 ст.172-20 КУпАП адміністративним правопорушенням є розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Таким чином, диспозицією зазначеної статті передбачено три самостійні склади адміністративних правопорушень: 1) розпивання військовослужбовцями алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин; 2) поява військовослужбовців у нетверезому стані; 3) відмова від проходження огляду на стан сп'яніння.
Як вбачається із протоколу про військове адміністративне правопорушення А2995 № 18 від 18.01.2025 ОСОБА_1 інкримінується перебування 17.01.2025 на території військової частини у стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду. Однак, згідно з викладеними у протоколі обставинами правопорушення, від огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 відмовився.
Отже формулювання обвинувачення (перебування у стані алкогольного сп'яніння) не відповідає обставинам адміністративного правопорушення, викладеним у протоколі (відмова від проходження огляду на стан сп'яніння).
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимогст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14).
Відповідно до абзацу другого пункту 12 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення» норми Кодексу України про адміністративні правопорушення не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Із врахуванням викладеного вищезазначений протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного оформлення.
Керуючись ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
постановив:
Протокол про військове адміністративне правопорушення А2995 № 18, складений 18.01.2025 відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП з прикладеними матеріалами, повернути до військової частини НОМЕР_1 для усунення недоліків, викладених в мотивувальній частині постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.М. Карпусь