Справа № 591/13243/24 Провадження № 3/591/3287/24
22 січня 2025 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Клімашевська І.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Державної екологічної інспекції у Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , зі слів не працює,-
ч.1 ст. 88-1 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 20 грудня 2024 року № 016637, ОСОБА_1 20.12.2024 близько 13:20 год у м.Суми по просп. М.Лушпи,41, здійснював незаконний продаж хвойного дерева порода «сосна», без дозвільних документів ( відсутня бірка зі штрих-кодом). Своїми діями порушила вимоги ст.9,10 ЗУ « Про рослинний світ», ст.12,38,40 ЗУ «Про охорону навколишнього природнього середовища», чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 88-1 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, в судове засідання не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. За таких обставин, та враховуючи, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді даної справи відповідно до вимог статті 268 КУпАП не є обов'язковою, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали, слід зробити наступні висновки.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст.38 ЗУ «Про навколишнє середовище» - Використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Згідно ст 10. ЗУ «Про рослинний світ» - спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки. Законодавством України можуть передбачатися й інші види спеціального використання природних рослинних ресурсів. Спеціальне використання природних рослинних ресурсів загальнодержавного значення здійснюється за дозволом, що видається в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 9 Інструкції з ведення електронного обліку деревини, затвердженої Наказом 27.09.2021 № 621 Міністерства захисту довікілля та природніх ресурсів - для ведення електронного обліку деревини застосовуються наступні форми обліку: 1) специфікація приймання деревини від заготівлі (додаток 1); 2) щоденник приймання деревини від заготівлі (додаток 2); 3) щоденник приймання деревини від розкряжування довгомірних лісоматеріалів (додаток 3); 4) специфікація-накладна приймання деревини після зміни якості (додаток 4); 5) специфікація-накладна на відправлення деревини залізничним транспортом (додаток 5); 6) товарно-транспортна накладна (ліс) (далі - ТТН-ліс) (додаток 6).
При цьому, п.6 передбачено, що для електронного обліку деревини, у тому числі деревини дров'яної промислового походження встановлюється наступний породний поділ: сосна, ялина, ялиця, модрина, ялівець, тис ягідний та інші хвойні породи; дуб, бук, ясен, клен, граб, акація, горіх, каштан, явір та інші твердолистяні породи; береза, вільха, осика, тополя, вишня, черешня, груша та інші м'яколистяні породи.
А п.17 визначає, що поштучне маркування застосовується під час обліку ялинок новорічних шляхом прикріплення самоклейної етикетки до кожної ялинки по центру стовбура у видимій частині. У випадку, коли висота ялинки перевищує 3 метри, самоклейну етикетку необхідно закріплювати на висоті 1,3 метри для зручного доступу до неї. Кожна самоклейна етикетка містить індивідуальний номер та відповідний йому штрих код.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 88-1 КУпАП України, тобто, порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об'єктів рослинного світу.Провина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами, дослідженими у суді.
Санкція ч. 1 ст. 88-1 КУпАП передбачає конфіскацією об'єктів тваринного або рослинного світу чи без такої.
Враховуючи характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважаю, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати до правопорушника стягнення у вигляді штрафу без конфіскації об'єктів тваринного світу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з правопорушника необхідно стягнути судовий збір у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст. 40-1, ч. 1 ст. 88-1, ст. 283, ст. 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 88-1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в сумі 510 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605,60гривень (р/р UA908999980313111256000026001; отримувач - ГУК у м.Києві,м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ- 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП), найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Вилучені об'єкти рослинного світу: 1 дерево породи сосна, які передані на зберігання ОСОБА_1 , після набрання постановою законної сили залишити в розпорядженні останнього.
У відповідності із ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.
Суддя І. В. Клімашевська