21 січня 2025 р. Справа № 480/6158/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: Бегунца А.О. , Мельнікової Л.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.10.2024, головуючий суддя І інстанції: О.О. Осіпова, по справі № 480/6158/24
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо зменшення ОСОБА_1 надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % без застосування множення на коефіцієнт надбавки 1,45 при обчисленні грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 скласти і подати до ГУ ПФ України в Сумській області оновлену довідку, станом на 05.03.2019, про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі надбавки за особливості проходження служби у розмірі у розмірі 94,25% (65 % х на коефіцієнт 1,45) для проведення перерахунку пенсії.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 позов задоволено.
ІНФОРМАЦІЯ_3 не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просив його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 правомірно зазначено у довідці про розмір грошового забезпечення позивача надбавку за особливості проходження служби на загальних засадах у розмірі 65%, оскільки на момент звільнення з військової служби за станом здоров'я позивач був усунутий від льотної роботи, що згідно з вказівкою Міністерства оборони України №248/9240 та роз'ясненням Департаменту фінансів №248/10136 є підставою для виплати спірної надбавки на загальних підставах, тобто у розмірі 65%.
Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому вказує, що рішення суду першої інстанції є законним і обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено апеляційним судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ІНФОРМАЦІЯ_3 виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 №45948 від 20.07.2021, в якому визначив такі складові грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5070,00 грн.;
- оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (45%) - 2884,50 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6041,43 грн.;
- надбавка за роботу з таємними документами (10%) - 507,00 грн.;
- надбавка за кваліфікацію (7%) - 354,90 грн.;
- премія (35%) - 1774,50 грн.
Всього грошове забезпечення: 17972,33 грн.
Відповідач листом від 02.12.2021 повідомив позивача, посилаючись на вказівку Міністерства оборони України від 28.12.2018 №248/9240 та роз'яснення Департаменту фінансів від 30.12.2020 №248/10136, що оскільки на момент звільнення з військової служби позивач був усунутий від льотної роботи за станом здоров'я, відповідно до вказівки Департаменту фінансів, премію та надбавку за особливості проходження служби встановлено на загальних підставах (35% та 65% відповідно).
Не погодившись з діями відповідача щодо зменшення надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % замість 94,25 % при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з протиправності дій відповідача, яким розмір надбавки за особливості проходження (65%) визначено у довідці про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням положень телеграми Міністерства Оборони України від 28.12.2018 року № 248/9240 та без врахування коефіцієнта 1,45.
Проте, як згідно Порядку № 260 позивач має право на нарахування надбавки за особливості проходження служби 65% із множенням на коефіцієнт 1,45, внаслідок чого відповідачем безпідставно зменшено вказану надбавку до 65%, замість 94,25%.
За висновками суду, телеграма Міністерства оборони України від 28.12.2018 року № 248/9240 про розмір додаткових видів грошового забезпечення не є нормативно-правовим актом, а відноситься до актів оперативно - розпорядчого характеру, отже, не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позову, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі за текстом - Закон № 2262-ХІІ).
Положеннями ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1992 № 2011-XII (далі за текстом - Закон № 2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).
В силу норм ст. 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма ст. 43 Закону № 2262-XII міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, і безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
За змістом ч. ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Порядок № 45).
Відповідно до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах і в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років затверджено постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі за текстом - Постанова № 704), яка набула чинності 01.03.2018, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому, п. 2 Постанови № 704 визначає, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі за текстом - Порядок № 260), який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
Відповідно до п. 2 Розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.
Згідно з п. 4 Розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військово-службовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
Розділом VІ Порядку № 260 передбачено виплату надбавки за особливості проходження служби.
Пунктом 2 зазначеного Розділу Порядку № 260 встановлено, що розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1.55.
Розрахунковий розмір надбавки за особливості проходження служби, отриманий шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на відповідний коефіцієнт, округлюється в бік збільшення до одного знака після коми.
Так, пунктом 27 Додатку до Порядку № 260 "Перелік окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків" визначено, що військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу, які виконують польоти у складі льотного екіпажу повітряних суден, коефіцієнт надбавки збільшується на 1.45.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45 (в редакції, яка діяла до внесення змін , постановою Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103) визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Аналіз наведених норм права надає підстави дійти висновку, що для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, грошове забезпечення враховується у розмірі, установленому за відповідною посадою (посадами), у межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому, ті додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 звільнений з військової служби 14.07.2001 у званні майора з посади командира вертольотної ланки вертольотної ескадрильї НОМЕР_1 авіаційної бази Навчального авіаційного командування.
Листом обліку льотної праці підтверджується, що позивач проходив службу у Збройних Силах України на посадах льотного складу, та здійснив у 1993 році - 50 годин фактичного нальоту, у 1994 році - 62 години фактичного нальоту, у 1995 році - 50 годин фактичного нальоту, у 1996 році - 56 годин фактичного нальоту, у 1997 році - 63 години фактичного нальоту, у 1998 році - 63 годин фактичного нальоту, у 1999 році - 136 годин фактичного нальоту, у 2000 році - 85 годин фактичного нальоту, у 2001 році - 9 годин фактичного нальоту.
Відповідач, відмовляючи позивачу у виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 94,25% посилався, зокрема, на вказівку Міністерства оборони України від 28.12.2018 №248/9240 та роз'яснення Департаменту фінансів від 30.12.2020 №248/10136.
Так, розділом ІV Додатку 2 телеграми Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240 визначено, що військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком військово - льотної комісії та в минулому році виконували польоти у складі екіпажу літаків, вертольотів, надбавка за особливості проходження служби виплачується в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премія виплачується у розмірі 130 % посадового окладу.
Військовослужбовцям, які в минулому році не здійснювали польотів, виплата у зазначених розмірах здійснюється з дня початку польотів у поточному році.
Військовослужбовцям, які усунені від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно - лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, ці виплати у збільшених розмірах припиняються. Виплату їм надбавки за особливості проходження служби та премії здійснювати на загальних підставах.
Аналогічні положення зазначені в листі Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 30.12.2020 № 248/10136, у якому також містяться посилання на телеграму Міністра оборони України.
Колегія суддів звертає увагу, що відповідно до п. 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671, Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.
З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил, їх бойової і мобілізаційної готовності, оперативної та бойової підготовки, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил накази і директиви.
Тобто, з метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони та очолюване ним міністерство видають накази та директиви.
Натомість, телеграма Міністра оборони України № 248/9240 від 28.12.2018, а також лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 30.12.2020 № 248/10136 не є наказами чи директивами, не встановлюють правил поведінки та не є обов'язковими до виконання їх адресатами. Отже, зазначені телеграма та лист не можуть вважатись ані нормативними, ані розпорядчими актами керівника, яким установлено сталий розмір надбавки чи премії.
Таким чином, оскільки телеграма Міністра оборони України, лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України, на які посилається відповідач, не є нормативно - правовим актом, застосуванню у спірних правовідносинах підлягають норми Порядку № 260, якими і повинен був керуватися відповідач при виготовленні та оформленні довідки № 45948 від 20.07.2021.
Слід зауважити, що звільнення позивача з військової служби за станом здоров'я також не є обставино, яка підтверджує усунення від льотної роботи.
Колегія суддів враховує, що Порядок № 260, який слід застосовувати до спірних правовідносин, не ставить розмір спірної надбавки в залежність від періоду та кількості виконання польотів.
Отже, розмір надбавки за особливості проходження військової служби (на посаді льотного складу) мав бути визначений відповідачем у довідці від 20.07.2021 №45984 на рівні 94,25% (65% х 1.45), адже позивач має право на нарахування надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % зі збільшенням на коефіцієнт 1.45 за проходження ним військової служби на посадах льотного складу.
Колегія суддів зазначає, що формуючи довідку про розмір грошового забезпечення позивача відповідач, надавши пріоритет телеграмі Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240, яка не є нормативно правовим актом, та відноситься до акту оперативно - розпорядчого характеру, фактично проігнорував норми Порядку № 260, якими врегульовано порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, і за змістом яких позивач, як військовослужбовець, який проходив військову службу на посадах льотного складу, має право на збільшення надбавки за особливості проходження служби на коефіцієнт 1.45, та безпідставно установив позивачу мінімальний розмір надбавки до грошового забезпечення (65 %).
Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги про те, що позивачу слід враховувати в довідку про розмір грошового забезпечення надбавку за особливості проходження служби на загальних підставах, оскільки він був визнаний непридатним до льотної роботи та звільнений з військової служби за станом здоров'я, з огляду на таке.
Колегією суддів встановлено, що позивач постановою військово-лікарської комісії визнаний непридатним до льотної роботи, що підтверджується свідоцтвом про хворобу №265/24/79 від 04.04.2001.
Також, позивача звільнено з військової служби за станом здоров'я, що підтверджується витягом з наказу заступника Міністра оборони України від 14.07.2001 №0232.
Однак, колегія суддів зазначає, що вищенаведені обставини не свідчать про неможливість застосування до розміру щомісячної надбавки за особливості проходження служби позивача відповідного коефіцієнту, оскільки він кожного року військової служби здійснював польоти, в тому числі і в рік звільнення з військової служби, що підтверджується листом обліку льотної праці.
Окрім цього, відповідачем не надано ні до суду першої ні до суду апеляційної інстанції наказ командира про усунення позивача від льотної роботи.
Колегія суддів також враховує, що Порядок № 260 не містить жодних додаткових умов для застосування відповідного коефіцієнту, окрім як проходження військової служби на посадах льотного складу льотного екіпажу повітряних суден.
Позивач до звільнення з військової служби займав посаду командира вертольотної ланки вертольотної ескадрильї, що підтверджується витягом з наказу заступника Міністра оборони України від 14.07.2001 №0232, а отже проходив військову службу на посаді льотного складу льотного екіпажу повітряних суден.
Колегія суддів також зауважує, що умови для застосування коефіцієнту до надбавки за особливості проходження служби, які залежать від придатності або непридатності до льотної роботи встановлені телеграмою Міністра оборони України № 248/9240 від 28.12.2018, а також листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 30.12.2020 № 248/10136, які, як вже було зазначено не є наказами чи директивами, не встановлюють правил поведінки та не є обов'язковими до виконання їх адресатами.
Отже, оскільки телеграма та лист, на які посилається відповідач в апеляційній скарзі, не є нормативно - правовими актами, то застосуванню у спірних правовідносинах підлягають норми Порядку № 260, які жодних додаткових умов для отримання надбавки за особливості проходження служби у збільшеному розмірі не встановлюють.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо зменшення позивачу надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % без застосування множення на коефіцієнт надбавки 1,45 при обчисленні грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача скласти і подати до ГУ ПФ України в Сумській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі надбавки за особливості проходження служби у розмірі у розмірі 94,25% для проведення перерахунку його пенсії з 01.04.2019 р.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 по справі № 480/6158/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова
Судді А.О. Бегунц Л.В. Мельнікова